לוח אירועים
יש כרגע 26 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אפריל 2014
אבגדהוש
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

הצג את מאי

מאי 2014
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

נושא: זיהוי הצפון לפי הטבע...בלילה

אהלן
פעם לימדו אותי לדעת איך אני מזהה את הצפון לפי השמש והצל שלי
הפנים שלי זה ה12,וצריך שהצל שלי יצור איתי את השעה ואז הצפון הוא באמצע, זה נהדר!
אני מחפש דבר זהה/דומה גם ללילה,(כוכב הצפון או הדברים האלה שניסו ללמד אותי לא תמיד רואים אותם במיוחד לא בערים..ואני לא מזהה לרוב) אשמח לדרך לזהות בלילה את הצפון+עוד דרכים אם אפשר לזהות את הצפון ביום (אם אני לא רואה את השמש לדוגמא)
תודה רבה

נשלח בתאריך: 20/9/2010 בשעה 18:09 | IP רשוּם

תכתוב בגוגל 'קסיופאה' ותוכל למצוא שיטה למציאת הצפון. כמו כן הדובה/ העגלה הגדולה וכן 'חץ הצפון'.

נשלח בתאריך: 20/9/2010 בשעה 21:54 | IP רשוּם

הי -

כאילו למה? (השיעמום?) - כאילו ... האנושות כבר המציאה את המצפן ואת הלווינים.

אגב מצפן - אם נביאי-השחורות צודקים אז ב-21/12-2012 יהיה לנו שוב חילופי קטבים - או אז כל המצפנים בעולם יראו לכיוון דרום ... (במקום מסוים בגולן ע"פ תיארוך הבזלת ניתן לדעת מתי זה קרה בפעם האחרונה).

לשאלתך - השיטה שאתה מתאר - ידועה בשם השעון והגפרור. היא מנצלת את העובדה שהשמש נעה בציר מזרח-מערב מחד ואת העובדה שחלוקת הזמן שלנו (יממה) מבוססת בעיקרה גם על השמש (סיבוב כדה"א יחסית לשמש). לא מדוייק במיוחד - אבל מספיק בהחלט בשביל להניח את המפה בשטח בכיוון הנכון. אגב אם יש לך שעון דיגיטלי תצייר לך שעון אנאלוגי (שעות בלבד) על החול ...

אבל יש שיטה נוספת שבכלל לא משתמשת בשעון - אלא רק בשמש.

תקע מקל באדמה וסמן באבן את מקום הצל. המתן זמן מה וסמן את הצל החדש (לאחר שהשמש נעה כמעה) באבן שניה. מתח קו בין שני האבנים : זהו ציר מזרח מערב. האבן הראשונה היא מערב והשניה היא מזרח.

אשר למציאת הצפון בלילה.

ראשית אני לא ממש מבין מה יש לך לחפש את הצפון באזור אורבני - אבל לא הכול אני מבין הרי .....

1 - את כוכב הצפון  (כרגע זה פולריס) מזהים ע"פ קבוצות כוכבים בולטות בד"כ ע"פ הדובה הגדולה או הדובה הקטנה או ע"פ הקסיופיאה. (בהתאם לשעה, לתנאי הראות, ולקבוצה שמצאת בשמיים)

2 - ניתן למצוא את הצפון גם ללא כוכב הצפון כלל אלא ע"י חץ הצפון (שימוש בחגורת אוריון למשל ).

3 - שיטות נוספות עושות שימוש בכלל בירח. ניתן לחבר בין הקודקודים של החרמש למשוך לאדמה ולסמן, ויש כמובן את השיטה עם הירח והתאריך העברי.

4 - ובטח יש עוד המון טריקים כאלה ....

נערך על ידי ruvenka - 20/9/2010 בשעה 22:40

נשלח בתאריך: 20/9/2010 בשעה 22:36 | IP רשוּם

ruvenka כתב:

הי -

כאילו למה? (השיעמום?) - כאילו ... האנושות כבר המציאה את המצפן ואת הלווינים.

אגב מצפן - אם נביאי-השחורות צודקים אז ב-21/12-2012 יהיה לנו שוב חילופי קטבים - או אז כל המצפנים בעולם יראו לכיוון דרום ... (במקום מסוים בגולן ע"פ תיארוך הבזלת ניתן לדעת מתי זה קרה בפעם האחרונה).

לשאלתך - השיטה שאתה מתאר - ידועה בשם השעון והגפרור. היא מנצלת את העובדה שהשמש נעה בציר מזרח-מערב מחד ואת העובדה שחלוקת הזמן שלנו (יממה) מבוססת בעיקרה גם על השמש (סיבוב כדה"א יחסית לשמש). לא מדוייק במיוחד - אבל מספיק בהחלט בשביל להניח את המפה בשטח בכיוון הנכון. אגב אם יש לך שעון דיגיטלי תצייר לך שעון אנאלוגי (שעות בלבד) על החול ...

אבל יש שיטה נוספת שבכלל לא משתמשת בשעון - אלא רק בשמש.

תקע מקל באדמה וסמן באבן את מקום הצל. המתן זמן מה וסמן את הצל החדש (לאחר שהשמש נעה כמעה) באבן שניה. מתח קו בין שני האבנים : זהו ציר מזרח מערב. האבן הראשונה היא מערב והשניה היא מזרח.

אשר למציאת הצפון בלילה.

ראשית אני לא ממש מבין מה יש לך לחפש את הצפון באזור אורבני - אבל לא הכול אני מבין הרי .....

1 - את כוכב הצפון  (כרגע זה פולריס) מזהים ע"פ קבוצות כוכבים בולטות בד"כ ע"פ הדובה הגדולה או הדובה הקטנה או ע"פ הקסיופיאה. (בהתאם לשעה, לתנאי הראות, ולקבוצה שמצאת בשמיים)

2 - ניתן למצוא את הצפון גם ללא כוכב הצפון כלל אלא ע"י חץ הצפון (שימוש בחגורת אוריון למשל ).

3 - שיטות נוספות עושות שימוש בכלל בירח. ניתן לחבר בין הקודקודים של החרמש למשוך לאדמה ולסמן, ויש כמובן את השיטה עם הירח והתאריך העברי.

4 - ובטח יש עוד המון טריקים כאלה ....

לא השיעמום אלא בטיולים וגם כדי להעריך את כיוון התפילה(שהוא ירושלים)
השיטה שציינת להשתמש רק בשמש תיקח זמן לכן אני יעדיף את השעון והשמש

בלילה לא הבנתי שום שיטה שלך
למצוא את כוכב הצפון או את הדובות אני לא מבין איך..
וחיבור קודקודי הירח גם לא הבנתי

נשלח בתאריך: 20/9/2010 בשעה 23:56 | IP רשוּם

רובנקה מתלוצץ, זה בסדר

צ'מע סיפור.

מעת לעת אני מסייע למטיילים שמאבדים את דרכם (מוקד החירום של ארגון זק"א טל. 1220 מכל טלפון ללא כוכבית).

צהרי יום שישי מתקשר זוג שאיבד את דרכו במורדות המערביים של רמת הנדיב.

תחילה אני מנסה להבין היכן הם. אתה רואה את הים? אני שואל.

לא. אני רואה רק עצים, ומרחוק בתים.

יופי, את השמים אתה רואה? כן, הוא עונה לי.

תעמוד עם הגב לשמש ותסביר לי מה אתה רואה מימין ומה משמאל.

אני לא רואה את השמש, הוא עונה לתדהמתי.

לרגע חשבתי שהוא בתוך מערה, אולי במערת הקבורה של הברון רוטשילד, אך במהרה הבנתי שהוא פשוט בהלם.

איך אינך רואה את השמש, הרי צהרי היום כעת, שאלתי?

ואז אני שומע אותו צועק לאשתו: רבקי מה זה השמש?

לא יכולתי להתאפק והפטרתי את המשפט הגבעת-חלפוני בגירסה העכשווית "לא יכלו לשים שלט לשמש".

וכך הפך חילוץ פשוט לשיעור בהכרת גורמי הטבע. כחול זה שמים, אתה רואה? יופי. אתה רואה בו עיגול צהוב? כן. יופי. כעת תעמוד כשגבך (הצד השני של כפתורי החולצה) אל העיגול, ותאמר לי מה אתה רואה.

אני רואה כביש ממש על ידי.

יופי לך אליו.

הגעתי.

כל הכבוד לך ושבת שלום.

נשלח בתאריך: 21/9/2010 בשעה 09:24 | IP רשוּם

שוב הי -

מצרף לך קישורים רלוונטים בנושא :

קרא היטב - בקישור השני הסברים מצויינים למציאת הצפון בלילה ע"פ הירח.

1 - התמצאות בלילה :   http://www.zofim.org.il/scouting_info_category_list.asp?cat_ id=184900&principle=4

2 - התמצאות כללית -   www.planetnana.co.il/nevemagen/zof/zafon3.doc

נשלח בתאריך: 21/9/2010 בשעה 10:57 | IP רשוּם

אם ברצונך להגיב לנושא זה עליך קודם להתחבר
אם אינך רשום/ה כבר עליך להרשם

העמוד הזה נוצר וחושב תוך 1.0313 שניות.