מערכות המסתור בתל גודד

דירוג


1

סוג


נקודת חן בטבע

מאפיינים: טבעמערההיסטורי / ארכיאולוגי

תל גודד

לצד כביש 38, כשני קילומטרים צפונית לבית גוברין מתנשא לו תל גודד, או בשמו הערבי תל ג'דיידה. התל שגובהו כ-398 מטרים, מזוהה עם מקום הולדתו של הנביא מיכה. בשנת 701 לפני הספירה נכבש התל במסע סנחריב לכיבוש ממלכת יהודה, בתקופת המלך חזקיהו. בראשית המאה ה-20 נחפר התל לראשונה על ידי קרן המחקר הבריטית (PEF). במהלך החפירה התגלו כ-37 ידיות חותם "למלך" המתוארכים ככל הנראה לתקופת חזקיהו. ממצאים מן התקופה הרומית מעידים על עיר מבצר הכוללת שערים, בית מפקד ורחוב קרדו ודקומנוס האופיניים לאדריכלות הרומית (רחובות מרכזיים מצטלבים, האחד בכיוון צפון דרום, והשני בכיוון מזרח מערב).

מערכות המסתור

בדומה לכל אזור השפלה, הרווי במערכות מסתור מימי מרד בר כוכבא, כך גם הדבר בתל גודד. במהלך תקופת הבית השני ניצלו תושבי המקום את סלע הקרטון הרך וחצבו עשרות מערות אשר שימשו למגורים, קולמבריום ובתי בד (דוגמא יפה לכך ניתן לראות בחרבת מדרס וגן לאומי מראשה-בית גוברין). עם פרוץ מרד בר כוכבא בשנת 132 לספירה הוסבו המערות למחילות מסתור. הפתחים המרכזיים נסתמו ובין כל מערה נחצבו מחילות. בצורה הזאת ארבו לוחמי המרד לצבא הרומי, שכן פתחי המחילות לא היו גלויים לעין. במידה והחליטו הרומאים להיכנס לאותם מחילות, היה עליהם להסיר את השריון העוטף אותם וכך הם איבדו בעצם את יתרונם. טקטיקת הלחימה הזאת הביאה להצלחה גדולה כל כך מבחינת המורדים ושמעון בר כוכבא, שהרומאים נאלצו לשלוח את טובי המומחים על מנת לדכא את המרד. זחילה במערכות המסתור היא אחת החוויות המדהימות ובעת זחילה ניתן לראות את הגומחות בהן הונחו נרות למאור.

לאחרונה הוצבו באתר שלטים האוסרים על כניסה למערות מחשש להתמוטטות. אם בכל זאת בא לכם להתנסות במערכת מסתור מרתקת ומתוחזקת, קיפצו לחורבת מדרס הסמוכה. לעמוד המסלול בחורבת מדרס >>

איך מגיעים

לחניית הרכב

  • לבאים מכביש 1, יש לרדת במחלף שער הגיא לכיוון כביש 38 (בית שמש). בדרך יש לעבור את צומת תל עזקה וכמה דקות אחרי נחלוף על פני הפנייה ליישוב נחושה. כ-קילומטר וחצי לאחר הפנייה נראה מצד ימין רחבת חניה קטנה ובצמוד אליה שער וסימון שבילים ירוק, שם נחנה את הרכב. התל נמצא בשטחו של "פארק בריטניה".
  • לבאים מכביש 35 (קריית גת) יש לפנות בצומת נחושה צפונה (שמאלה) לכביש 38 (בית שמש). לאחר כמה דקות תבחינו משמאלכם ברחבת החנייה והשער.

מהחניה למערכת המסתור

  • לאחר שנכנסים בשער יש לפנות שמאלה ולעקוב אחר הסימון שבילים הירוק. מיד אחרי כ-100 מטרים נבחין בסימון שביל ישראל (המגיע מראש התל) על אחד מתוך חמישה עמודים המונעים מרכבים להיכנס לשטח התל (וזאת על מנת לשמור על התל מהרס וכן מבחינת בטיחות המטיילים).
  • עם המעבר עמודים תבחינו בשני שבילים, על מנת לא לפספס את פתח המערה יש להמשיך לעלות עוד 30 מטרים בשביל השמאלי עד שנבחין במערה חצובה עם פתח רחב.
  • יש להיכנס לשטח המערה, רק אז תבחינו בפתח קטן משמאלכם. זוהי תחילתה של מערכת מסתור.
  • מומלץ להיכנס ללא תיק. פנס חובה!
  • אחרי חמש דקות של זחילה על ארבע תגיעו לחדר המרכזי אשר שימש בתחילתו כמערת קולמבריום. אחת מתוך מערות קולמבריום רבות הנמצאות באיזור.
  • היציאה היא באותה הדרך ולכן אם מדובר בקבוצה גדולה עשו זאת בתורות.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 11 צפיות: 4593 אחרונה: 27/04/2008 08:00:00
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק