לוח אירועים
יש כרגע 66 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

ממחצבות קדומים לחניון האגם

חבל ארץ:  חיפה וצפון הכרמל
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 2 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  4 - הכרמל ורמות מנשה
מאפיינים:  אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים
נקודות ציון:  (201410, 736959) / (35.012, 32.7271)
דירוג:  8.5
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  15/7/2014
איזור:  כרמל, רמות מנשה והשרון
מפת אזור כרמל, רמות מנשה והשרון
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


"ההר הירוק כל ימות השנה, אני עוד חולם ושואל. לנשום רוחותיך כבראשונה, לשכב בצילך כרמל". כך מזמין אותנו יורם טהרלב בשירו לגלות את יופיו, לגלוש במדרונותיו ולהנות מהשקט ומהשלווה של הכרמל כשמעלינו תכלת השמים, ציפור קטנה וענן יחיד. ואכן, בכרמל שפע של שבילים לתור בהם, לטייל ולנפוש. אחד השבילים היפים הוא נחל אורן, שהטיול בו מתאים לכל גיל וכולל שכשוך קל במים, כאילו נגזר מתוך השיר.

איך מטיילים

באזור מחצבות קדומים ונחל אורן, ישנם שבילים רבים המאפשרים למטייל לבחור את אורך ומשך הטיול. בתיאור זה bציין מסלול קצר אחד וכן את אפשרויות שונות בעזרתן ניתן להאריכו או לקצרו - בסך הכל שלושה מסלולים: קצרצר, קצר ובינוני. המסלול הקצרצר אורכו כק"מ והוא מתאים לכל גיל (במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים), והמסלול הבינוני, אורכו כ-4 ק"מ, גם הוא לא קשה. בשלושת המקרים נדרשים שני רכבים אם כי בסופי השבוע (וגם בימים אחרים) אין בעיה למצוא טרמפ בחזרה לרכב (אם מגיעים ברכב אחד).

איך מגיעים

בצומת בית אורן [1- במפה], אשר נמצא על כביש 4 (חיפה תל-אביב הישן), פונים מזרחה לכביש 721 ומתחילים בנסיעה במעלה הכביש לכרמל. מיד בתחילת הטיפוס נראה מימין את מערת אצבע הנפערת בקיר הנחל. סביב למערה ישנם שפע מסלולים וכן חניון מסודר. מידע על כך תוכלו למצוא במסלול על מערת אצבע. נעלה עם הכביש המתעקל ולאחר ארבעה ק"מ נגיע לצומת [3]. לאלו שבוחרים במסלול הקצר או הקצרצר נמשיך ישר למעלה (ולא ימינה ליערות הכרמל), לאלו שבוחרים במסלול הארוך יותר, נפנה ימינה ונמשיך עוד כ-2 ק"מ עד שנגיע לצומת נוסף [8] בו נפנה שמאלה ונמשיך עוד כ-ק"מ עד שנגיע לחרבת רקית [9] שם נשאיר את הרכב המאסף.

לאלו שלא בחרו במסלול הארוך היוצא מהצומת [3] נמשיך ישר (ולא נפנה ליערות הכרמל), עוד כחצי ק"מ עד שנגיע לפניה ימינה לעבר חניון האגם [4]. מיד לאחר הפניה ימינה, ישנו ש"ג של רשות הטבע והגנים המציין שזוהי הכניסה לחניון האגם. הכניסה לחניון, במיוחד בסופי השבוע היא בתשלום. החניון [5] מהווה נקודת הסיום של המסלול הקצר והקצרצר. את אחד הרכבים נשאיר כאן.

עם הרכב השני נמשיך לנקודת ההתחלה. מהצומת [4] ממנו פונים לחניון האגם, נמשיך במעלה הכביש עוד כק"מ. בעיקול חד של הדרך נראה את חניון חוות משמר הכרמל [6]. כאן מתחיל המסלול הקצרצר (שאורכו כקילומטר), אם נפשכם חפצה בעוד חצי שעה הליכה, המשיכו עם הרכב במעלה הכביש עוד כק"מ עד שתגיעו לצומת ממנו פונים לקיבוץ בית אורן [7]. כאן מתחיל המסלול הקצר.

המסלול

התיאור מתחיל מנקודה [7], בה מתחיל המסלול הקצר. למי שבחר במסלול הקצרצר והתחיל במחצבות קדומים מומלץ לקפוץ לפסקה הבאה העוסקת במחצבות קדומים.

מצומת הכניסה לקיבוץ בית אורן, יורד בתוך עצי היער שביל המסומן בסימון שבילים שחור, המתחיל ממש בצדו המזרחי של הצומת. 

בית אורן הינו קיבוץ בדרום רכס הכרמל, השייך למועצה אזורית חוף הכרמל. היישוב הוקם בשנת 1939 כקיבוץ ושימש כבסיס של ארגון ההגנה במלחמתו כנגד הבריטים. הקונספט הקיבוצי של קיבוץ אורן פורק ב-1995, והוא הפך ליישוב קהילתי. שם היישוב לקוח מפסוק בספר ישעיהו: ליכרת לו ארזים ויקח תרזה ואלון ויאמץ לו בעצי יער נטע אורן ושם יגדל ועל שום עצי האורן הרבים שבסביבת היישוב. בתאריך 10/10/1945, בפעולה הנועזת של הפלמח לשחרור המעפילים ממחנה המעצר עתלית, שימש הקיבוץ כמקום אליו נמלטו כמאתיים המעפילים אשר הוברחו מהמחנה לאחר שטיפסו בנחל אורן כל הלילה.

השביל השחור יורד בין עצי האורן שנטעו על ידי קקל בכרמל ועובר דרך האנדרטה לנספי השריפה בכרמל שאירעה ב-2010. האנדרטה נחנכה בשנת 2011 ומציינת את זכרים של 44 סוהרים ואנשי חילוץ שנלכדו בשריפה. מיקומה של האנדרטה מעל הסיבוב בכביש בו נלכד האוטובוס ולמראה קשת הפלדה קשה להישאר אדישים. השביל השחור חוצה את אתר הזכרון ויורד עד למחצבות קדומים. לאחר עוד מספר דקות הליכה ננגיע לעבר החניון התחתון של מחצבות קדומים הנקרא גם חניון חוות משמר הכרמל [6].

מחצבות קדומים

השביל השחור מסתיים במחצבות קדומים. נקל לראות מדוע נקרא כך המקום. עשרות מדרגות אבן המובילות לשום מקום מעידות על מחצבה עתיקה. נראה כי מקום זה שימש כמקור לאבני בנייה למספר ישובים קטנים ועתיקים באזור כגון חרבת רקית (אליה מגיעים במסלול הבינוני) וחרבת שלאלה הסמוכות. שיטת החציבה היתה- ניתוק בלוק על ידי חציבת תעלה ברוחב 8-10 ס"מ. ניתוק הבלוק נעשה על ידי לחץ אופקי, יתכו בעזרת תקיעת יתד עץ לתוך האבן (בעזרת חור קטן). לאחר שהיתד הוכנס מרטיבים אותו. היתד הספוג במים מתרחב וסודק את הסלע ומאפשר להוציאו בקלות. בסמוך למחצבות נוכל למצוא שרידים לבית בד עתיק, ובצד הדרומי יותר של העיקול, גם מערת קבורה מהתקופה הרומאית (ראו ציר זמן). ליד המערה ישנה מרפסת ממנה ישנה תצפית יפיפייה לעבר עמק אלון. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות במטפסי צוקים מתאמנים בגלישה וטיפוס בקירות התלולים שבאזור זה.

מדרום למחצבות קדומים בולטת בנוף גבעה עגולה אליה עולה כביש צר. כביש זה יוביל אותנו, לאחר הליכה קצרה של כ-200 מטרים, אל חרבת שלאלה, או בשמה הנוסף יערות כרמל. בגבעה שרידי התיישבות מהתקופה הכלקוליתית, דרך תקופות הברונזה, הברזל, הפרסית, ההלניסטית, הרומית, הביזאנטית, העות'מנית ועד ימינו. בימים אלו מסיימת רשות הטבע והגנים פעולות שימור ופיתוח במקום והכשרתו למרכז מידע וטיולים.

בסמוך לעיקול בכביש [6] מתחיל שביל המסומן בסימון שבילים ירוק היורד מזרחה לעבר נחל אורן. נרד בזהירות עם השביל הירוק, שחלקו חצוב גם הוא בסלע הקשה, עד שנגיע למפגש שבילים בו ישנו שריד של טחנת קמח עתיקה. בנקודה זו נפנה ימינה לשביל המסומן בסימון שבילים אדום.

השביל האדום מוליך אותנו במורד נחל אורן. מסביבנו צמחיית הכרמל במלוא עוזה, אלון מצוי ואלה ארצישראלית, אורן ירושלים, חרוב מצוי קטלב. בינם במיוחד בחודשי האביב נראה את : לוטם מרווני, לוטם שעיר, כלנית מצויה, רקפת מצויה, נורית אסיה, פרג אגסני, כרכום חורפי, סירה קוצנית, קיסוסית, סחלבים שונים, בן-חצב החורש ועוד ועוד.

אל האגם

בקטע זה של נחל אורן, בינות לעין אלון ועין אורן זורמים מים כל השנה וכאן החלק שהילדים (וגם ההורים) אוהבים. השביל עובר בינות לשיחי הרדוף הנחלים, הקנה המצוי, הפטל הקדוש ועצי התאנה. אבל שבילים רבים חורגים מן השביל המסומן ויכולים להוביל אותנו לזרימת המים. מומלץ בחום ללכת בתוך המים, לדלג בין שורשי העצים ולהנות מהמסע בסבך הכרמל. גובה המים הוא בדרך כלל לא יותר מעד הברכיים. קטע זה נקרא על ידי מתיישבי בית אורן ומצבות הכרמל: גן עדן.

לאחר ההליכה במים, נחזור לשביל שלאחר מספר דקות הליכה מגיע לאגם. האגם הינו בריכה מלאכותית שנבנתה על ידי רשות הטבע והגנים בשנות השבעים. הסכר שנבנה לרוחב הנחל עוצר את מי השיטפונות ויוצר אגם עונתי בחורף ובאביב.האגם בעקבות סכר. מקור המים הוא בעין אלון במעלה הנחל ובעין אורן הסמוך לאגם. בסמוך לאגם ישנם שרידים של בוסתנים של עצי הדר ופירות אחרים שמקורם בנטיעות של פועלים של שוכרי מנצור, שגרו בגבעה מעל למחצבות קדומים והשתמשו במי עין אורן להשקייה.

נעבור את השביל שמצדו השני של האגם ונמשיך עם השביל האדום עד לחניון האגם [5]. כאן מחכה הרכב של המטיילים המסלול הקצר והקצרצר.

לחרבת רקית

מחניון האגם, נמשיך עם עם השביל האדום שמתחיל ומטפס בטיפוס איטי בנחל רקית. נחל רקית הוא יובל של נחל אורן. הליכה של כ-2 ק"מ תביא אותנו לחרבת רקית. חרבת רקית היתה אחוזה בתקופה הביזנטית (ראו ציר זמן היסטורי), במערה החצובה בסלע נמצאת בחזית כתובת ביוונית ובה נזכר השם מרינוס - אולי שמו של בעל האחוזה שהתפרנס מחקלאות (יין, שמן ועוד) ואולי אף מבית חרושת לזכוכית.

בחרבת רקית נסיים את הטיול.

ההר הירוק תמיד

מילים: יורם טהרלב, לחן: מוני אמריליו

 פקחתי את עיני, היה אז חודש שבט,
ראיתי מעלי ציפור קטנה אחת
ותכלת השמיים וענן יחיד
וראיתי -
את ההר הירוק תמיד.

ההר הירוק כל ימות השנה,
אני עוד חולם ושואל
לנשום רוחותיך כבראשונה,
לשכב בצילך כרמל.

במשחקי ילדות קלי השכרון
רדפתי פרפרים, החלקתי במדרון
ועת חיפשתי לי מסתור ללב תמים
אז ברחתי -
אל ההר הירוק תמיד.

ההר הירוק כל ימות השנה...

 

 

 

בשנות הנעורים, בשנות האהבה
טיפסנו בשביליו, ידי בתוך ידה
השקפנו למרחק, לעבר העתיד
וחלמנו -
על ההר הירוק תמיד.

ההר הירוק כל ימות השנה...

הלכנו לצבא, גדולים ונבוכים,
מתוך המלחמות חזרנו כאחים
הבאנו על כפיים רע וידיד
ונפרדנו -
מול ההר הירוק תמיד.

ההר הירוק כל ימות השנה...

וילדינו כבר היום הם עלמים,
הורינו - שערם הלבין מרוב ימים.
אך צעירים נהיה כל בוקר, עת נביט
אל אחינו -
אל ההר הירוק תמיד.

ההר הירוק כל ימות השנה... 

 

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פיינטבול ישראל סניף חיפה
מחסנית 25 כדורי צבע או הכפלת הכדורים במטווח מטרות קופצות חינם.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גקו - קיר שגיא
50% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גקו - קיר שגיא
10% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 18 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.5
מסלול מקסים - talirotem 18/3/2015 22:28 דירוג: 10
ירידה מהאנדרטה - 24/4/2014 10:24
מסלול נהדר - 25/10/2008 00:02 דירוג: 9
חניון האגם - הדר 17/3/2008 19:34

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
שאלה למביני עניין-טיול משפחתי
טיול לאור ירח בכרמל
מחפש מסלול קל
טיול עם מים באזור הכרמל
טיול השבוע לאיזור הכנרת
עזרה בתכנון טיול יומיים באזור הכרמל
רעיון לטיול

 
Share
האגם בנחל אורן
האגם בנחל אורן

צילום: יוחאי כורם
האגם בנחל אורןהשביל היורד מקיבוץ בית אורן
השביל היורד מקיבוץ בית אורן

צילום: יוחאי כורם
השביל היורד מקיבוץ בית אורן


מחצבות קדומים
מחצבות קדומים

צילום: יוחאי כורם
מחצבות קדומים


מערת קבורה רומאית
מערת קבורה רומאית

צילום: יוחאי כורם
מערת קבורה רומאית


מטפסי מצוקים במחצבות קדומים - צילום: יוחאי כורם

נוף הכרמל
נוף הכרמל

צילום: יוחאי כורם
נוף הכרמל


במורד השביל
במורד השביל

צילום: יוחאי כורם
במורד השביל


מבנה עתיק בנחל אורן
מבנה עתיק בנחל אורן

צילום: יוחאי כורם
מבנה עתיק בנחל אורן


הולכים במים בין שיחי ההרדוף
הולכים במים בין שיחי ההרדוף

צילום: יוחאי כורם
הולכים במים בין שיחי ההרדוף


הולכים במים
הולכים במים

צילום: יוחאי כורם
הולכים במים


נחל אורן
נחל אורן

צילום: יוחאי כורם
נחל אורן