הר הרוח ושביל נוף יתלה

הרי ירושלים נשפכים אל מישור החוף בשלוחות שלוחות בינהם גאיות ונחלים. בשלוחה הנמצאת מצפון לכביש מספר 1, שוכן בגאון הר הרוח, אשר נטוע סביב סביב יערות קק"ל ומהווה מקום מקסים לפיקניק וסיור רגלי קצר. הטיול הפעם הינו קצר במיוחד, ק"מ וחצי בלבד בנופו של נחל יתלה אשר יפה כל השנה. מומלץ לשלב פיקניק מהנה וביקור בחוות העיזים הסמוכה.
עודכן לאחרונה: 13/10/2012

דירוג


1

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותמעגליטיול פריחהמתאים לכלבים

איך מגיעים

מכביש תל אביבירושלים (כביש 1) פונים במחלף עין חמד – אבו גוש לעבר: אבו גוש, נטף ומעלה החמישה. הכביש עובר באבו גוש המוכר היטב בגין החומוסיות שלו וקצת פחות בגין הכנסיה היפה שבו, ובחלקו העליון של הכפר פונה ימינה לעבר נטף ומעלה החמישה.
לאחר כמה מאות מטרים ישנה פניה שמאלה לעבר נטף (ימינה למעלה החמישה). אנו נפנה שמאלה ונסע עם הכביש מערבה. נחלוף על פני פניה לדרך עפר להר הרוח (סימון שבילים כחול) ונמשיך עם הכביש הראשי עד שנגיע לפניה שמאלה ליער יהדות פולין ודרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום.

אם הגעתם לכניסה לישוב נטף, סימן שפיספסתם את הפניה ועליכם לשוב בחזרה.

יער יהדות פולין וחוות העיזים הר הרוח

בחלק הצפון מערבי של מורדות הר הרוח נחנך בשנת 1995, במלאת 50 שנה לסיום מלחמת העולם השניה, יער זיכרון ליהדות פולין. הירידה מן הכביש מלווה באנדרטת אבן יפה המזכירה את הקהילות אשר היו בפולין טרום השואה. ביער נמצאת גם אבן הנצחה לזכרו של יאנוש קורצ'אק ועוזרתו סטפה וילצ'ינסקה שנספו בטרבלינקה.

אנו נסע עם הדרך המסומנת בסימון שבילים אדום, אשר הופכת לאחר מרחק קצר לדרך סלולה. לאחר כ-3 דקות נסיעה נראה לצד עיקול בכביש הפניה לחוות העיזים הר הרוח.

חוות העיזים הוקמה לפני כ-15 שנה על ידי חיים ודליה מתוך מטרה לייצר חקלאות אקולוגית בהרי ירושלים. את הרעיון הם קיבלו משי זלצר אשר הקים זה מכבר חוות עיזים בסמוך לסטף. בחווה מגדלים עיזים ברעיה טבעית, כ-8 שעות מדי יום. העיזים הנמצאות בדיר עשוי עץ, עוברות חליבה ומהחלב מייצרים במקום יוגורט וכן גבינות מסוגים שונים – כולן ערבות לחיך. ילדים אוהבים להתבונן בעיזים בדיר ובשעת החליבה. בצידו האחורי של הדיר תוכלו למצוא בתקופת ההמלטות גם גדיים צעירים לצהלת הילדים.

בימי שישי ושבת בין השעות 10:00- 16:00 מוכרים בחווה גבינות. טלפון - 02-5345660. כדאי.

מסלול לאורך נחל יתלה

לאחר הביקור בחווה נמשיך עם הדרך האדומה במעלה ההר ולאחר דקתיים נגיע למפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. דרך זו מגיע מהר הרוח (צד שמאל של הדרך הכחולה). בסמוך לצומת נמצא חניון קק"ל הנקרא חניון לוין. כאן מתחיל ומסתיים הסיור. מהחניון יוצא שביל בסימון שבילים ירוק. השביל אינו מתאים לעגלות.

כ-50 מטרים לאחר תחילת השביל נגיע למרפסת תצפית ממנה אפשר לראות את כל הסביבה. מתחתנו נמצא נחל יתלה. הנחל אשר נקרא בשם העיר המקראית יתלה אשר היתה בנחלת שבט דן כפי שמתואר בספר יהושע י"ט 40-42:

"למטה בני דן למשפחותם יצא הגורל השביעי. ויהי גבול נחלתם צרעה ואשתאול ועיר שמש. ושעלבין ואיילון ויתלה."

נחל יתלה מנקז את אזור זה בהרי ירושלים וזורם מערבה עד שהוא מתחבר בסופו של דבר לנחל איילון.

בנחל יתלה נעשות עבודות להקמת הקו המהיר של רכבת ישראל, קו אשר יחבר בין תל אביב לירושלים ויאפשר נסיעה של כחצי שעה בלבד. סביב הקמת הקו והעבודות אשר פוגעות באופן אנוש בנחל, נערך מאבק של הארגונים הירוקים ב-2009 אשר בעקרו לא צלח. גשר רכבת ושתי מנהרות נסללות בימים אלו (בניית הקו אמורה להסתיים ב 2017) והם פוגעים בנוף הבתולי של חלקו התחתון של הנחל. עם זאת בעקבות המאבק היקור, בבניית המנהרה ותכנון דרכי הגישה לבניה נעשה מאמץ להקטין את הפגיעה הנופית.

ישר, מעברו השני של הנחל נוכל לראות את נווה אילן ולידה מצד שמאל את יד השמונה. רחוק יותר מצד שמאל (במזרח) נראה את אבו גוש ומשמאלה את קיבוץ מעלה החמישה.
בצד דרום מערב ניתן לראות ברכס הרחוק יותר את בית מאיר והישוב שורש.

מעלה החמישה אותו אפשר לראות באופק הוא קיבוץ אשר הוקם בשנת 1938 כחלק מישובי חומה ומגדל על ידי גרעין "במעלה" של תנועת גורדוניה. שם הקיבוץ מזכיר את חמשת חברי הגרעין אשר נרצחו ב 9 בנובמבר 1937 במהלך סלילת דרך בהר הרוח. מות החמישה: אהרון אולישבסקי, אריה מורדכוביץ, יהושע פוחובסקי, יצחק מגדל, משה בר גיורא (באומגרטן).
המשורר ש. שלום חיבר שיר לזכרם: "חמישה יצאו מולדת לבנות חמישה... בבית עזבו אם ואחות, תינוק ואשה... יריות פלחו את הבוקר פתאם, יריות... פטישים בידם, בנפשם המתום נפלו חמש הגוויות..."

הר הרוח מתנשא לגובה של 774 מטרים, ושמו בעברית ניתן על ידי חברי הקיבוץ ששימרו את שם המקום בערבית.

חרבת בית תול

השביל הירוק הולך לאורך קו הגובה ומאפשר המשך תצפית מרהיבה לישובים אשר מצפון לכביש 1, לכרמים אשר בינהם וכן לנוף מישור החוף באופק. הסיור בשביל אינו ארוך ולאחר כ-800 מטרים לערך נראה שלט המפנה אותנו לעבר בור מים.

השביל הירוק מגיע לבור מים, אשר מלא לאחר גשמים. ליד הבור ספסל מנוחה. בור המים הינו חלק מחרבת בית תול, שרידי ישוב ערבי אשר נמצא במקום זה ומשמר את שם הישוב הקדום "יתלה" אשר שכן במקום. הכפר אשר מנה כ-300 תושבים ,נכבש על ידי חטיבת הראל פלמ"ח במסגרת מבצע דני במלחמת העצמאות ב-12 ביולי 1948.

מבור המים, נמשיך עם השביל הירוק אשר מגיע לאחר דקתיים למרפסת תצפית נוספת אשר נמצאת על דרך העפר המסומנת בסימון שבילים כחול.

נפנה ימנה (מזרחה) על דרך העפר כ-700 מטרים עד שנגיע בחזרה לחניון בו התחלנו.

החניון, הכולל מתקנים לילדים ומקום למנגלים, הינו מקום מצויין להפסקת פיקניק.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק