אתרים מקודשים במערב הכנרת

צפון מערב הכנרת הינו אחד האזורים בהם נמצאו עתיקות רבות מימי בית שני. המקום מקודש בין השאר גם לנוצרים המאמינים כי באזור זה עשה ישו כמה מהניסים המפורסמים המוזכרים בברית החדשה. בסיורינו זה נבקר במספר אתרים ארכיאולוגים, היסטוריים ודתיים (יהודים ונוצרים) מרשימים.
עודכן לאחרונה: 3/9/2011

דירוג

9
1

משך המסלול


יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגלימתאים לנכים / עגלות תינקות

בית יגאל אלון והסירה העתיקה

את הטיול נתחיל בבית יגאל אלון אשר הגישה אליו היא מכביש 90 מעט דרומית לכניסה לקיבוץ גינוסר [1]. קיבוץ גינוסר הוקם בשנת 1937 על שם ישוב יהודי בשם זה מימי בית שני. יגאל אלון, מי שהיה מפקד הפלמח, חבר כנסת ושר בממשלות ישראל, היה חבר קיבוץ גינוסר. המוזיאון לתולדות האדם בגליל הנמצא במבנה עגול מצופה בזלת נקרא על שמו. 

מתוך הודעת נשיא המדינה יצחק נבון על מות יגאל אלון:
..יגאל היה איש אדמה, גיבור מלחמת השחרור, היו בו אומץ לב ואצילות רוח בעת ובעונה אחת, רע וחבר במשמעות הנעלה של מילים אלו. היה מקור השראה לדור שלם ומוקד תקוותם של המונים רבים. בכל סבכי הפוליטיקה, שהיא אינה קלה ויש בה הרבה תחנות מרושעות, נהג תמיד באדיבות, לא הסיר אף פעם רסן מעצמו. היה צרוף נדיר של איש העשייה הפורייה בתחומים החיוניים והקובעים את גורלנו: חוץ ובטחון, ערכי חלוציות, התנועה הציונית ומערכת יחסינו עם הערבים. בתחנות השונות בחייו עלה בחלקו מה שנאמר על שאול המלך, שמלכותו לא התקיימה בידו משום שלא היה בו דופי. חבל על יגאל וצר גם עלינו.
הסיור במוזיאון מלמד אותנו משהו על האישו הגדול הזה שפעילויותיו נמצאות בכל אבן בארץ. מומלץ במיוחד לראות את הסרט בן ה-55 דקות עליו.

אולי האטרקציה המעניינת ביותר בתוך המבנה היא סירה בת 2000 שנה, שהתגלתה בכינרת. כתוצאה ממיעוט הגשמים וירידת מפלס הכינרת בשנת 1986, התגלתה הסירה ונחשפה במרחק של כ-300- מטרים מהחוף. החשש הגדול ביותר של החופרים היה שקורות העץ העתיקות יתפוררו, ולכן ננקטו תהליכים כימיים מיוחדים במטרה לשמר את קורות העץ של הסירה. הסירה מתוארכת, לתקופה שלפני כ-2000 שנה, ועוררה עניין מיוחד בקרב חוגים נוצריים בשל העובדה שזו הייתה בדיוק תקופת פעילותו של ישו באזור הכינרת. למרות שכונתה הסירה של ישו הרי שמרבית הסיכויים הם שמדובר בסירה של דייגים יהודים מאותה התקופה. באולם התצוגה, מלבד שרידי הסירה, ניתן להתרשם מתהליך חפירתה ושימורה המוצג בתמונות, שקופיות וסרטים. שעות פתיחה: כל ימות השבוע כולל שבת וחג : 0830-1700, ערבי שבת וחג 0830-1400.  עוד על בית יגאל אלון תוכלו למצוא באתר האינטרנט http://www.bet-alon.co.il/.

מעט היסטוריה

באותם ימים של תקופת בית שני (לפני כ-2000 שנים), שקקו חופי הכנרת ישובים יהודיים. ישובים אלו היו על פי רוב ישובי חקלאיים ודייגים אשר. אחת העדויות ההיסטוריות המרכזיות לנושא זה מגיע מההיסטוריון יוסף בן מתתיהו, כשתיאר את הקרב הימי בעיירה מגדל, בזמן המרד הגדול (שנת 66-70 לספירה). יוספיוס מספר כי לאחר נפילת טבריה בידי הרומאים, נאספו הלוחמים היהודים בעיר טריכאה (מגדל של היום) והכינו עצמם לקרב. הלוחמים הפכו את סירות הדייג שברשותם לסירות מלחמה. כאשר פרצו הרומאים לעיר נמלטו הדייגים בסירותיהם ובלב הכנרת ניהלו קרב ימי נואש מול צבאו המאורגן של אספסינוס אשר נלחם בהם מרפסודות גדולות.  והרי תאור הקרב המצמרר מפי יוסף בן מתתיהו:
את היהודים הניסו יחד, ולא היו יכולים לא לברוח אל החוף שהיה בידי האויב ולא היו יכולים לנהל קרב ימי בתנאים שווים, כי הסירות של היהודים היו קטנות מדי, ולא היו יפים אלא לצרכי ליסטאות, אבל היו חלשים מדי נגד הרפסודות.... לבסוף ניסו היהודים שהיו מכותרים בתוך סירותיהם להבקיע להם דרך אל החוף. וכשניסו לעלות לחוף, נדקרו רבים בחניתות האויב, לפני שהספיקו לעלות אל החוף. רבים קצו ועלו לחוף ושם נהרגו בידי הרומאים. כל הים היה נראה צבוע בדם, וכאילו מלא גוויות, כי שום איש לא היה יכול להינצל. מלחמות היהודים ג, י, ט.

אתר ספיר

נמשיך צפונה, ומעט לפני צומת כפר נחום נראה מימיננו את אתר ספיר [2], השיבר של המדינה. באתר זה, בצפון-מערב הכינרת נמצאת תחנת השאיבה הראשית של המוביל הארצי. התחנה נקראת על שם פנחס ספיר, מיוזמי מפעל המוביל הארצי. שמה הקודם של התחנה הוא אשד כינרות. קבוצות ומשפחות המגיעות הנה זוכות לסקירה ממצה על משק המים בישראל ואיכות מי השתייה, רואות סרט על בניית המוביל הארצי, ושיא הביקור הוא הכניסה אל בטן ההר, אל השיבר שכולנו תלויים בו לרוויה. באתר ספיר נשאבים מי הכינרת בצינור לחץ אל המוביל הארצי. התחנה חצובה בעומק גבעת תל כינרות ויש בה שלוש יחידות שאיבה. כשמטיילים בחוץ שומעים מדי פעם הדי נפץ מכיוון האגם. מקור הרעש הוא בתחנה המיקרו-אקלימית המגרשת את הציפורים שמלכלכות אותה בהפרשותיהן. בסוכות, בפסח וביום העצמאות האתר פתוח לקהל הרחב. עוד תוכלו למצוא באתר האינטרנט: www.mekorot.co.il

כנסיית הלחם והדגים (טבחה)

מכאן נמשיך צפונה. בצומת כפר נחום נפנה ימינה לעבר כביש 87. כקמ מצומת כפר נחום נגיע למתחם כנסיית טבחה [3]. בעברית נקרא המקום עין שבע על שם ריכוז גדול של נביעות רובם גופרתיים. ביונית נקרא המקום הפטפגון - שבעת המעיינות. החשוב במעיינות הוא עין נור הנובע בתוך בריכה מתומנת מרשימה. עין שבע, המעיין השני בחשיבותו, נובע ליד בית דו קומתי השיך למסדר הפרנציסקאני. לפני כניסתנו בשער האתר ניצב משמאלנו אגן טבילה (בפטיסטריום) נוצרי מהמאה החמישית, שהיה בשעתו בכנסיה ליד חברון. טבחה ידועה בנצרות כמקום שבו ביצע ישו את נס הלחם והדגים, וכיום מצויה במקום כנסיה חדשה, שנבנתה על שרידיה של כנסיה מהתקופה הביזנטית. על פי המסופר בספר מתי בברית החדשה האכיל ישו 5000 איש בעזרת חמישה ככרות לחם ושני דגים בלבד. כמו כן מאמינים הנוצרים כי במקום זה התרחש נס נוסף בו, לאחת מותו, התגלה ישו למאמיניו הדייגים והוא ציווה על שמעון (הלו הוא פטרוס) להמשיך את דרכו ויאמר אליו ישוע רעה את צאני.  לכנסיה המודרנית חצר מבוא יפה ובה מזרקה, ובתוך האולם המרכזי שיחזור של הפסיפס המקורי מן המאה הרביעית לספירה ובו כתובת יוונית, עיטור לחם ודגים ועוד. מתחת ללוחות זכוכית ניתן להבחין בשרידי האפסיס של הכנסייה הביזנטית מהמאה הרביעית. שעות פתיחה: יום א - 17:00-09:45 ימים ב-שבת 17:00-08:30.

בצלע ההר, מעבר לכביש, נראית מערה קטנה הנקראת מערת איוב. על פי המסורת התגורר בה איוב בבואו לרחוץ במי המעיין שעד היום רבים חושבים שיש לו סגולות מרפא..

כנסיית בכורת פטרוס

בסמוך לטבחה מצד צפון, במרחק הליכה, נמצאת כנסיה נוספת - בכורת פטרוס. אל הכנסייה מוביל גן יפהפה ובו צמחיה ענפה ומים זורמים. הכנסייה עצמה, הניצבת לחוף הכינרת, בנויה מאבני בזלת וחללה מואר מבעד לויטראז'ים צבעוניים ויפים. ממש מול הכניסה למבנה הכנסייה ניצב פסל מרשים של ישו. הנוצרים מזהים את מקום הכנסיה עם אתר ארוחת הבוקר שבו הבטיח ישו לפטרוס שליחו את הבכורה כמסופר בפרק כא' בבשורה על פי יוחנן בברית החדשה. ארוחת הבוקר שהכין ישו לתלמידיו, כללה דגים על גחלים ולחם, ונאכלה על אבן שלפי המסורת נמצאת בכנסיה. כינוייה של אותה האבן הם שולחן הארוחה, שולחן האדון או שולחן המשיח. 

בית הכנסת העתיק בכפר נחום 

נמשיך מזרחה עם כביש 87 עוד כ-3 קמ עד שנראה פניה ימינה לעבר בית הכנסת העתיק כפר נחום [4]. בכפר נחום אשר נמצא בלב בקעת טבחה הידועה במעיינותיה ובפוריותה. בחפירות במקום נחשפו מספר מבנים חשובים: שרידי כפר דייגים עתיק כולל המזחים שלו, בתי מגורים ובית כנסת מפואר. במקום שכנה עיירה יהודית חשובה בתקופות ההלניסטית והרומית. בחצר ניתן לראות שרידים ארכיאולוגיים מרשימים מאד מאותה תקופה: מבנים, עמודים, כותרות, משקופים ועוד.

בסמוך לרובעי המגורים הבנויים מאבני בזלת שחורות, מתנשא מבנה בית הכנסת שנבנה ברובו משיש ואבני גיר לבנות. למרות שהשתמר רק בחלקו, ניתן להתרשם כי מדובר במבנה מרשים. זהו בית הכנסת הנאה ביותר מבין בתי הכנסת הגליליים (בתי כנסת גליליים נוספים נמצאים בברעם, בכורזים, מירון, ארבל, גוש חלב ועוד). משני צידי אולם התווך שורות עמודים, ובאולם טרפזי סמוך עמודים בצורת לב חצוי. חזית המבנה פונה דרומה לעבר ירושלים וככל הנראה שם גם עמד ארון הקודש בשעת תפילה. יתכן שארון הקודש היה נייד או שעמד ליד הכניסה. לאורך הקירות ספסלי אבן וגם ריצפת האולם הייתה עשויה אבן גיר לא מקומית. באתר פזורים עיטורים רבים עם סמלים יהודיים שהיו בבית הכנסת, ביניהם מנורת שבעת קנים, ארון הברית צמחים, בעלי חיים ועוד.

קצת מזרחית לבית הכנסת, קרוב יותר לחוף הכינרת, נמצאים שרידיה של כנסיית כפר נחום. ראשיתה של הכנסייה בתקופה הרומית (המאה הראשונה), כשבהמשך נבנתה במקום בתקופה הביזנטית כנסיה אוקטגונלית (בעלת שמונה צלעות). מעל שרידי הכנסייה מתנוסס מבנה מודרני ומעניין שמהווה מעין מוזיאון מקומי. באתר גן עתיר צמחייה ובו פזורים הרבה עיטורים ואלמנטים ארכיאולוגיים. הנוצרים מכירים בכנסיה הקדומה כמקום מושבו האמיתי של פטרוס (שמעון) שהיה הראשון, על פי הברית החדשה, להכיר במשיחיותו של ישו והוא נחשב לראשון השליחים. בכפר נחום קבע ישו את מרכז פעילותו בפרק הזמן שקדם לבואו לירושלים.

מומלץ מאד ליהנות מטיול קצר לאורך הטיילת החדשה [5] שנסללה בין כנסיית פטרוס לבין כפר נחום (במקביל ומדרום לכביש). בטיילת אפשר לרכב על אופניים והיא מתאימה גם לכיסאות גלגלים. אפשר לשלב גם עם עליה לכנסיה על הר האושר  - ההר בו האפיפיור יוחנן פאולוס השני נשא דרשה בשנת המילניום.

מעט צפונה מבית הכנסת העתיק, נמצא אתר הגן הלאומי גן נחום בו. באתר זה, אשר מתוחזק על ידי רשות הטבע והגנים ניתן להגיע עד למים בעזרת המזח וכן למצוא מידע וחנות מזכרות.

מכאן אך טבעי להמשיך למסלול הטיול בבקעת בית צידה, מסלול מים וארכיאולוגיה או לחילופין ליהנות מהמסלול למצוק הארבל.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 8 צפיות: 34820 אחרונה: 05/03/2013 12:36:58
שירותי תיירות מומלצים
חניוני לילה סמוכים
הצעות ששווה לבדוק