לוח אירועים
יש כרגע 84 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

הצג את מאי

מאי 2015
אבגדהוש
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

מצדה

חבל ארץ:  דרום ים המלח ומדבר יהודה
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 2 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  11 - דרום מדבר יהודה וים המלח
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי
נקודות ציון:  (234696, 580091) / (35.3646, 31.3125)
דירוג:  9
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  30/4/2014
איזור:  ים המלח ומדבר יהודה
מפת אזור ים המלח ומדבר יהודה
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
הדף בשפה הרוסית: 
Massada
Массада / Масада (Мецада)מצדה - המעוז האחרון של המרד הגדול. מקום בו האבנים מספרות את מיתוס הגבורה והאומץ של הבחירה במוות ולא בעבדות. סיפור המתחיל במצודה של הורדוס המלך ונגמר במסעות ליליים של תנועות הנוער להעפיל למצדה עם זריחה.

מתי ביקרתם בפעם האחרונה הייתם באתר שהוכרז כבעל חשיבות לאנושות כולה? מתי ביקרתם במקום שהוכר כמקום היסטורי בינלאומי? אם עבר הרבה זמן, זוהי הזדמנות טובה להכיר את מצדה מחדש.

מצדה

מצדה שהייתה מצודתו המלכותית של הורדוס והמוצב האחרון של הקנאים בתקופת המרד הגדול ברומאים בשנים 66-73, הוכרזה עי אונסקו (ארגון החינוך והתרבות של האום) אך לא מכבר כאחד מאתרי המורשת הבינלאומיים של האום. (אתר נוסף שהוכרז בישראל הוא העיר העתיקה של עכו. ירושלים, שכמובן מתאימה לתואר הזה, לא זכתה בו עדיין בגלל המחלוקות הפוליטיות סביבה). האתר מלא בשרידים ארכיאולוגיים מתקופת הורדוס הכוללים: ארמונות, בית-מרחץ, מחסנים, מפעל לאגירת מים ומתקופת הקנאים: המבנים ששימשו אותם להגנה על המקום ומערכת המצור הרומאית שהשתמרה בצורה יחודית (יש האומרים טובה ביותר בעולם). כמובן שחוץ מעתיקות יש בה סיפור היסטורי מרתק ונוף מרהיב. בקיצור - מומלץ.

מצדה (או מסדה) היוותה לאורך 2000 השנים האחרונות מופת וסמל לעמידה היהודית מול הכובש הזר ולאמונה כי יש לעשות הכל למען החירות. בימים שלפני קום המדינה היוותה מצדה אתר עליה לרגל פופולארי מאוד לקבוצות של תנועות נוער ופלמח כסמל לעצמאות שהיתה, חרבה ושתהיה (בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום). גם היום מטפסים יחידים, משפחות וקבוצות רבות של צעירים וחיילים למצדה. בעשרות שנים האחרונות החלו להתפתח ויכוחים סביב מיתוס ההתאבדות ההמונית של הקנאים במצדה ערב פסח שנת 73 לספירה, יום לפני שהרומאים עלו על מצדה. תהה עמדתכם אשר תהה, עליה למצדה ברכבל, דרך הסוללה, או בשביל הנחש (שנתגלה מחדש רק בשנת 1953), סיור בעתיקות, התרשמות מההוד וההדר של המקום, צפיה בסרטים ובתצוגה האור קולית המדהימה הם חוויה מענינת ומעשירה וחובה לכל אחד ואחת.


איך מגיעים

1. מירושלים: נוסעים לירושלים על כביש 1 עד הכניסה לעיר ונוסעים בעקבות השלטים לכיוון ים המלח. אחרי צומת הגבעה הצרפתית ממשיכים ישר עם הכביש לארוך כ-30 קמ בדרך היורדת לים המלח (בדרך אפשר לראות את מעלה אדומים (הישוב), מעלה אדומים (המעלה עצמו), ח'אן השומרוני הטוב, מצפה יריחו ונחל אוג). בצומת בית-הערבה פונים דרומה ונוסעים עד מצדה. (בדרך אפשר לראות את הקיבוצים אלמוג, קליה - קם לתחייה ים המוות, מצפה שלם, עין-גדי).

2. מערד לכניסה הראשית (המזרחית): נוסעים דרומה לכיוון באר-שבע עד צומת להבים ופונים מזרחה לכביש 31 נוסעים עליו כל הזמן עד שמגיעים כעבור כמה עשרות קמ (ובדרך אפשר לראות בעיקר ישובים בדואים ואת תל ערד שיש בו שרידים מתקופת המקרא) לצומת זוהר שלחוף ים המלח. בצומת זו פונים צפונה ונוסעים כ 20 קמ עד לסימון המפנה לעבר אתר מצדה.

3. מערד לאתר החזיון האורקולי והסוללה (צד מערבי): הירידה לאתר החזיון האור קולי וכן הכניסה המערבית למצדה (עליה דרך הסוללה) היא מכיוון ערד. כביש מיוחד יורד מערד לכניסה זו. שילוט נוח בכניסה לעיר ערד מכווין לכביש זה.


פרטים על המקום ועברו

מצדה היא גוש סלע בצורת מעוין,המורם כחצי קילומטר מעל סביבתו (כ-100 מטר מעל לפני הים) ושאורכו 600 מטר ורוחבו המקסימאלי 300 מטר. אפשר לעלות אליו מצד מזרח (ברכבל או בשביל הנחש - למגיעים מירושלים או מערד) או ממערב (על הסוללה ששפכו הרומאים - למגיעים מערד). מצדה נזכרת רבות בכתבי יוסף בן-מתתיהו (יוספוס פלוויוס), אך גם בספרים אחרים. בן-מתתיהו מספר שהיא בוצרה לראשונה עי יהונתן הכוהן הגדול (ככהנ המלך אלכסנדר ינאי (103-76 לפנהס) ששמו העברי הוא יהונתן). המלך הורדוס ברח לכאן עם כל משפחתו ו-800 איש מפני המלך מתתיהו אנטיגונס החשמונאי. במהלך הזמן השאיר הורדוס במצדה את כל בני משפחתו וחמק לרומא. המלך החשמונאי צר על מצדה וכמעט שכל יושביה מתו בצמא, ברגע האחרון ירד גשם ומילא את המאגרים שבראש ההר. כשחזר הורדוס מרומא הוא עלה עם צבאו על המבצר והסיר ממנו את המצור. לאחר מכן הפך הורדוס את המקום לארמון שכלל את כל התענוגות האפשריים של ארמון: בית-מרחץ, מרפסות תצפית, מחסנים גדולים וצוות משרתים, אך גם היה מבוצר כדי שאפשר יהיה להימלט אליו.

לאחר מותו של הורדוס השתכן במצדה חיל-מצב רומאי ששהה בה עד שנת 66. בשנה זו, ראשית המרד הגדול, עלו על המקום הקנאים בראשות מנחם בן יהודה הגלילי. לאחר שמנחם נרצח עי מתנגדים יהודים בירושלים ברח אלעזר בן-יאיר (בן אחיו של מנחם) למצדה והיה מפקד קבוצת הקנאים (שנקראה סיקריים) שהתבצרה בה עד שנת 73. בשנת 72 לאחר שכל יהודה נפלה לרגלי הרומאים החל הלגיון העשירי בפיקודו של פלוויוס סילווה לצור על מצדה במטרה להכניע את הקנאים שהתבצרו בה. המצור נמשך חודשים ארוכים (שבהם היה על סילווה לדאוג למזון ומים לאנשיו). לבסוף עלה בידי הרומאים להקים סוללה שמילאה את הגיא שממערב למצדה ועליה הם העלו מכונות מצור שהבקיעו את החומה (הסוללה נשתמרה עד היום וניתן לעלות בה למצדה מהצד המערבי).

בלילה שלפני פריצת החומה שכנע אלעזר בן-יאיר את כל הקנאים להרוג את עצמם ואת משפחותיהם ולמות כבני אדם חופשיים ובלבד שלא לפול בשבי הרומאי האכזרי. יוסף בן-מתתיהו מתאר את הנאום הדרמטי שנשא אלעזר בן-יאיר (כפי שלטענתו שמעו אותו 2 נשים ו3 ילדים שהסתתרו באחד מבורות המים והסגירו את עצמם לידי הרומאים בבוקר שלמחרת כשעלו על ההר). 960 אנשים נשים וטף התאבדו (במה שמגודר עד היום כהתאבדות ההמונית הגדולה בהיסטוריה) לא לפני ששרפו את כל המבנים ומחסני המזון כדי שלא יפלו בידי הרומאים. נאמר שכשהרומאים עלו להר ביום שאחרי הם לא יכלו לבוז למפסידים, כפי שהיו רגילים מקרבות אחרים, אלא השתאו לנוכח עוז רוחם ואמונתם בזכותם לחיות ולמות כבני-חורין.

לאחר מכן היו במקום חיל-מצב רומאי וכנסיה ביזנטית ומאז הוא ננטש עד לימינו. העניין במצדה התחדש בעת החדשה עת שני החוקרים האמריקאים א' רובינסון וא' סמית' צפו בה שנת 1839 מעין-גדי וקישרו אותה עם סיפורי יוספוס פלוויוס.

כל הדרמה הזו מוצגת בחיזיון אור קולי לילי יפהפה על צידה המערבי של המצדה (ראו בהמשך פרטים מלאים על זמנים ומחירים).


אתרים מרכזיים במצדה

1. החומה - הורדוס הקיף את מצדה בחומת סוגרים (חומה שיש לה שני קירות ובינם רווח שאפשר לנצל כמחסן/מגורים) באורך 1400 מטר. בחומה היו 7 שערים. המקום היחידי שלא הוקף חומה הוא הארמון הצפוני.

2. הארמון הצפוני - אחד השרידים המרשימים ביותר מתקופת הורדוס היא הארמון הצפוני. ארמון זה הוא מהארמונות המפוארים ביותר שבנה הורדוס, והוא מתואר בצורה מפורטת ביותר בספרו של יוסף בן-מתתיהו. הארמון מהווה את החלק החשוב ביותר במצדה. ישנה חומה המפרידה בין החלק הפרטי של הארמון לחלקים הציבוריים. הורדוס בנה את הארמון דווקא במקום זה מכמה סיבות:

  1. השמש לא קופחת על צד זה.
  2. זהו האזור החשוב ביותר במצדה, משום שבורות המים מתחתיו.
  3. במקום מנשבות רוחות צפוניות קרירות.

כיוון שהמבנה הטופוגרפי של מצדה באזור זה הוא צר, קשה היה לבנות ארמון רחב. מהנדסיו של הורדוס מצאו את הפתרון בצורת ארמון בשלוש קומות, בשלוש דרגות סלע, בהפרש גבהים של 30 מ': העליונה בראש הפסגה, השנייה כ-18 מטר מתחתיה, והשלישית כ - 12 מטר מתחת לקודמתה. הדרגה העליונה הייתה הכניסה אל הארמון. במקום היו חדרי משמר, חדרי שינה, אולם מרכזי ומרפסת נוף חצי עגולה. מהמרפסת ניתן להשקיף לעבר הדרגות התחתונות של הארמון, וכן צפונה לעבר הנחלים: צאלים, משמר וחבר; מנקודה זו רואים כיום את הדרך הרומאית שחיברה בין מעיינות נחל צאלים למחנות הרומאים.

מהרחבה שליד בית המרחץ, ניתן לרדת למדרגה האמצעית של הארמון. חולפים על-פני בור מים ומדרגה חצובה בסלע, ששימשה למקווה טהרה ומגיעים למשטח, שבו היה בנוי ככל הנראה אולם עגול,  מוקף בעמודים; רק יסודותיהם נשתמרו. מדרום, מתחת לקיר סלע,  מצויים חדר מדרגות וחדרים נוספים. מכאן יורדים לדרגה התחתונה, שבו היה אולם מלבני מוקף עמודים ומקושט בפרסקאות. מזרחית לאולם התגלה בית מרחץ בסגנון רומאי אופייני. בחוץ, מקום לטבילת הרגליים, ובחדר הפנימי מצויות שתי ברכות: מים קרים ומים חמים.

3. הארמון המערבי - זהו המבנה הגדול ביותר על מצדה וגם הוא נבנה עי הורדוס. שטחו כ-4000 מר וכולל שרידים של מגורים, אולם קבלת פנים, חדרי רחצה (מרוצפי פסיפס), שירותים, מגורי משרתים, בתי-מלאכה ומחסנים.

4. המחסנים - כ15 מחסנים היו במצדה וחלק שוקם בצורה יפה (חלק הושאר לדורות הבאים במצבו לפני השיקום). במחסנים אלו נשמרו יין, שמן וקמח.

5. המקווה - נמצא בצידו המזרחי של ההר והוא בנוי בהתאם לכל כללי ההלכה (נבדק עי אדמור ממאה-שערים).

6. בית הכנסת - אחד מבתי הכנסת הקדומים בעולם כולו (אחד נוסף נמצא בגמלא) - הוא שימש את הקנאים לאחר שבית המקדש נחרב (בשנת 70 לספירה).

מומלץ לעיין בספרו של פרופ' יגאל ידין (שהיה רמטכל וארכיאולוג) - מצדה - שמספר את סיפורו של המקום ואת הממצאים הרבים שנמצאו על ההר (על אף שיש ספרים חדשים יותר הוא כתוב בצורה פשוטה ומענינת).


מערכת המצור הרומאית על מצדה

לצד אמצעי ההגנה הטבעיים, שסיפק הטבע למצדה (המדרונות התלולים במיוחד וקירות הסלע המהווים חומה בצורה) נבנתה בתקופת הורדוס גם חומה נוספת בגובה של כחמישה מטרים, שהקיפה את כל ראש ההר (כ-1,400 מ' אורכה). לחומה היו שני קירות מקבילים: החיצוני שעוביו היה 1.40 מ', והפנימי - 1.00 מ'; כארבעה מטרים היו בין הקיר החיצוני לקיר הפנימי, וחלל זה כוסה לכל אורכו (כתשעה דונם) בגג בנוי; קירות ניצבים חילקו את החלל הזה לכעין חדרים-חדרים; כל 40 מטר נבנה מגדל תצפית על החומה, ושומרים סיירו לאורכה. ארבעה שערים נבנו למול ארבעת השבילים שעלו אל ההר: שער המזרח לשביל הנחש, שער המערב לשביל המערב, שער הצפון לשביל המים ושער המערות לשביל הדרום.

הרומאים נאלצו אפוא לעמול קשה במיוחד כדי לפרוץ את החומה, ולהכניע את הקנאים בשנת 73 לסהנ. לא פחות משמונה מחנות צבא הקימו הרומאים סביב מצדה. מפקד המצור היה הנציב הרומאי סילווה פלביוס, ולרשותו עמדו כ-10,000 איש. סביב ההר כולו נבנתה, כאמור, החומה, שכונתה אז דייק, ושאורכה היה כחמישה קילומטרים. בשלבים האחרונים של המצור בנו הרומאים סוללת עפר גדולה מאוד בצד המערבי של החומה. בניית הסוללה נעשתה על ידי שכבות של עצים שהביאו מנחל צאלים הסמוך ואדמה שהונחו זו על גבי זו.

במהלך בניית הסוללה עשו הקנאים כל אשר לאל-ידם כדי להפריע לרומאים בבנייתה: הם ירו לעברם חיצים, והטילו לעברם אבני קלע ואבני דרדור מעוגלות וכבדות מעל החומה. הרומאי הצר על החומה נאלץ אפוא לעבוד ביד אחת, ולמגן על עצמו במגן ביד השניה. אולם, בסופו של דבר הושלמה בניית הסוללה, והרומאים הביאו את כלי המלחמה המיוחדים לניגוח החומה ולהבקעתה בקטע המערבי שלה. אולם, הקנאים הנצורים לא נכנעו, והצליחו לבנות תוך כדי כך חומה חדשה מעץ, ממולאת בעפר. את העץ לבנייתה הם לקחו מתקרות העץ של הארמונות, מחומת הסוגרים ומשאר המבנים שהיו על ההר. את החומה הזאת לא יכלו הרומאים לנגח בכלי המלחמה שלהם, כיוון שאלה יכלו לבקע חומה מאבן קשה ולא מחומר רך. הם ירו אפוא חיצי אש לעבר החומה. 


קישורים ומידע שימושי

החזיון האור קולי - לחצו כאן ללמוד על כך מאתר רשות הטבע והגנים, דמי כניסה לחזיון האור קולי: מבוגר 41 שח, ילד 34 שח. קבוצות (מעל 30 איש): מבוגר 37 שח, ילד 28 שח. טלפון לבירורים 08-9954409 08-9959333. שעות פעילות: החזיון פועל בימים שלישי וחמישי בלבד בחודשים מרץ עד אוגוסט מתחיל החזיון בשעה 21:00, בחודשים ספטמבר אוקטובר החזיון מתחיל בשעה 20:00.

ביקור במצדה. מחירים: 

  • כניסה פלוס רכבל הלוך חזור:  מבוגר-67 ילד-38
  • כרטיס משולב: מבוגר- 49 ילד-26
  • הלוך חזור ברגל: מבוגר-25 ילד-13
  • כניסה למוזיאון מצדה בעלות נוספת של 20 ש''ח

טלפון 08-6584207/8

שעות פתיחה:

  • אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00, אוקטובר - מרץ 08:00-16:00
  • בימי שישי וערבי חג האתר נסגר שעה קודם.
  • הרכבל פועל בימים א'-ה' ושבת 08:00-16:00,  שישי וערבי חג 08:00-14:00, ערב יום כיפור 08:00-12:00

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
דני אפיק טיולי ג'יפים
10% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
פרא המדבר - טיולי ג`יפים
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
מרכז חוויות - גן חי מרכז מבקרים - גוש עציון
3+1 חינם!
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 3 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
שמירה חניוני לילה פסח 2015
טיול השבוע במדבר יהודה
מלאכי שביל ישראל (והגולן) התאחדו!
מסלול טיול אתגרי לחצי יום
נושא: שמירה חניוני לילה סוכות 2014
מחפש המלצה לטיול לילה
טיול לילי בנחל חווארים במצדה
נושא: שמירה חניוני לילה פסח 2014
מבקשים המלצות על מקום לינה באיזור ים המלח
הטיול הקרוב: סיור למערכת המצור של מצדה
שמירה חניוני לילה סוכות 2013
שמירה חניוני לילה פסח 2013

 
Share
הר המצדה
הר המצדה

צילום: יוחאי כורם
הר המצדההסוללה
הסוללה

צילום: יוחאי כורם
הסוללה


שביל הנחש
שביל הנחש

צילום: יוחאי כורם
שביל הנחש


תצפית לארמון
תצפית לארמון

צילום: יוחאי כורם
תצפית לארמון


ים המלח ברקע
ים המלח ברקע

צילום: יוחאי כורם
ים המלח ברקע