המיטב של מכתש רמון

מכתש רמון מציע בחובו שפע של מסלולי טיול והרפתקאות לחובבי המדבר. הנוף המרהיב, התופעה הגיאולוגית המיוחדת, השקט והשלווה שמציע המדבר מתנקזים כולם לכדי שיא כאן במכתש רמון. ניתן ליהנות ממסלולים רבים במכתש רמון, ואני בחרתי להביא בפניכם את המיטב או יותר נכון, את אתרי החובה במכתש
עודכן לאחרונה: 14/4/2016

דירוג

9.1
29

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 6 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, חורף

מאפיינים: למיטיבי לכתמתאים למשפחותמתאים לאופנייםמעגלי

אלו שירצו להיטיב ולהכיר את מכתש רמון לעומק, יגלו כי מסלולי טיול רבים חבויים בו. כל מסלולי הטיול המוצגים להלן מעגליים ומתאימים לכל המשפחה. הם באורכים שונים, המצוינים בתחילת כל מסלול. שימו לב כי בטיול מדברי הצל מועט, ויש להקפיד לקחת אתכם כיסוי ראש ומים (אני ממליץ על לא פחות מ-3 ליטר מים לאדם בטיול של חצי יום). מומלץ לתכנן את הטיול במכתש רמון בעונות הסתיו, החורף והאביב, שעה שמזג האוויר יחסית נוח.

איך מגיעים

כביש 40 מוביל מבאר שבע לכיוון מצפה רמון. ביציאה ממצפה רמון, לכיוון הירידה למכתש נמצא מרכז המבקרים רמון. שלט מאיר עיניים מפנה אליו מהכביש.

לקראת המסלול - להתחיל במרכז המבקרים

למי שלא ביקר עדיין במרכז המבקרים רמון המחודש, מומלץ בחום להתחיל את הטיול שם, לפני הירידה למכתש. מרכז המבקרים ממוקם על שפתו הצפונית של המכתש ונפרש ממנו נוף המופלא של התופעה הגיאולוגית המוכרת בשם מכתש. בתוך המרכז תוכלו ליהנות ממופע אור קולי על היווצרותו של המכתש וכן מהסברים ומידע נוסף. בשנת 2004 הוקמה על גג המרכז תצפית מרהיבה עם הסברים פנוראמיים על הנוף הנשקף.

בסמוך למרכז המבקרים פועל חי רמון, גן מדברי ובו מודלים של בתי הגידול המתקיימים באזור. המבקרים בחי רמון יגלו שבמדבר מתקיימת מערכת אקולוגית עשירה, מורכבת ומיוחדת. במוקד הזואולוגי מוצגים כארבעים מינים של בעלי חיים קטנים מדבריים, בפינות מחייה המדמות את סביבות מחייתן הטבעיות. בתצוגה מיני זוחלים: נחשים, לטאות, זיקיות וצבים, מכרסמים שונים: קוצנים, פסמונים ודורבנים, וכן קיפודים, שבלולים ועקרבים. סביב המוקד גן בוטני-אקולוגי שבו מיוצגים שישה בתי גידול אופייניים לאזור, על מגוון הצמחים, המסלע והנוף שלהם. חי רמון הוא חוויה יוצאת מן הכלל לילדים.

מידע שימושי:

  • שעות הפתיחה של מרכז המבקרים רמון: ימים ראשון-חמישי ושבת, בשעות 8:00-16:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00) | יום שישי, בשעות 8:00-15:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00)
  • טלפון לבירורים: 08-6588691, 08-6588698.
  • שעות הפתיחה של חי רמון: אפריל-ספטמבר: בשעות 8:00-17:00 וביום שישי בשעות 8:00-16:00 | אוקטובר-מרץ: בשעות 8:00-16:00, וביום שישי בשעות 8:00-15:00.
  • דמי כניסה למרכז המבקרים ולחי רמון: מבוגר: 35 ש''ח, ילד: 18 ש''ח | מבוגר בקבוצה: 31 ש"ח, ילד בקבוצה: 17 ש"ח (ניתן לרכוש גם לכל אחד מהאתרים בנפרד).

איך נוצר מכתש

איך נוצר המכתש? נקדים ונאמר, שהמכתש הקטן וכמוהו אחיו הגדולים יותר: המכתש הגדול ומכתש רמון (ואחיו הקטנים: מכתשים פחות מרשימים בנגב ובסיני: מכתש ג'בל עריף אלנאקה, מכתש הר עריף, מכתש ג'בל יעלק, מכתש ג'בל מע'ארה ומכתש ג'בל הלאל) הוא תופעה מיוחד לעלום כולו וצורת היווצרות מכתשים אחרים בעולם שונה מזו של המכתש הקיימים בארצנו. אז איך זה קרה?

א ב ג

הכל בגלל סדק קטן. בגלל הקימוט נוצרו לעיתים בקמר סדקים קטנים. (א) הגשם מצא את דרכו לתוך הסדקים והרחיב אותם. בסלע הגיר הסדק גדל לאט ותלוי בהמסה של הגיר, אבל כשהמים מגיעים לשכבת אבן החול הם חוגגים וסוחפים איתם את החול בקלות (ב). כך נוצר לנו מן מצב מוזר ששכבת הגיר עדיין עומדת על תילה אבל החול מתחתיה כבר אינו עוד. כשהגיר אינו יכול לשאת את משקלו יותר הוא נופל וקורס. ומגדיל את הסדק שבינתים הפך למכתשון (ג). במיליונים רבים של שנים ימשיך תהליך הבליה ויגדיל את המכתש עוד ועוד.

הירידה למכתש

לאחר הביקור במרכז המבקרים, נמשיך עם כביש 40 דרומה ונתחיל בירידה לעבר המכתש במה שמכונה מעלה העצמאות. לאחר 6 ק"מ נסיעה נפגש בשלט המפנה אותנו ימינה מן הכביש לעבר כביש עפר טוב המסומן בסימון שבילים ירוק המוביל לעבר המנסרה.

המנסרה

המנסרה היא תופעה גיאולוגית מרתקת. זוהי גבעת אבן חול אשר בראשה מחשופי אבן חול הבנויים כעמודים משושים סימטריים המונחים בערימה כמו לוחות עץ בנגרייה. זוהי תופעה גיאולוגית נדירה, ככל הנראה תוצאה של חדירת מגמה לתוך הגבעות, התכת אבן החול בראש הגבעה, הפיכתה לנוזל וגיבושה מחדש לעמודי סלע קשים - עמודי קוורציט. לאחר הנסיעה הקצרה בכביש העפר, נחנה את הרכב ונתחיל ללכת במסלול מעגלי קצרצר שיוביל אותנו על גבי העמודים המיוחדים. המסלול עובר על שביל העשוי מחומרים ממוחזרים שהוקם במיוחד על מנת שהמטיילים יוכלו ליהנות מהתופעה מבלי לפגוע בהם. אנא הקפידו לא לרדת משביל העץ.

לאחר הביקור המרשים, נחזור לעבר הכביש ונסע בו לכיוון דרום.

לאחר נסיעה של כ-6 קילומטרים נוספים, נגיע לשלט המפנה אותנו לדרך עפר הפונה שמאלה מהכביש. דרך עפר זו, זו המסומנת בסימון שבילים אדום מובילה לעבר חניון בארות [1]. ניסע עם דרך העפר כ-5 קילומטרים עד לפגישה עם דרך עפר נוספת המסומנת בסימון שבילים שחור [2] בה נפנה שמאלה. לאחר כ-100 מטר נגיע לחניון בארות.

חניון בארות

החניון הוא חניון לילה, הממוקם בלב מסלולי הטיול היפים של מכתש רמון. בחניון בארות יש מבני שירותים, סככות מכפות תמרים, שולחנות וספסלים, פינות צל, פינת בישול וכיורים לשטיפת כלים. חניון בארות הוא החניון המאורגן היחיד במכתש רמון. במשטחי הלינה מותר להקים אוהלים. בחניון פועל אוהל בדואי אותנטי, למי שמעדיף לינה בהוויה של אנשי המדבר. האירוח הבדואי כולל גם תה, קפה, פטיר (פיתה בדווית) וארוחות קלות. הלינה אפשרית לקבוצות בתיאום מראש טלפון - 08-6586713, 050-5375265 

מסלולי טיול ברגל בתוך המכתש

מחניון בארות ניתן להמשיך למספר מסלולי טיול קלים ונחמדים המתאימים לכל המשפחה. המפורסמים שבהם הם הטיול לגבעת חרוט והטיול למצד סהרונים ופרסת סהרונים. שני המסלולים מעגליים וניתן לעשות את שניהם אחד אחרי השני או את כל אחד מהם לחוד. כדי להספיק את שניהם יש להתחיל בשעות הבוקר. בנוסף, ממש לאחרונה אפריל 2016 התווספו שני מסלולים רגליים חדשים (מפה - ראה בגלריית תמונות למעלה):

  • מסלול בסימון ירוק באורך 1.5 קילומטרים המחבר בין חניון יום סהרונים לאן סהרונים.
  • מסלול בסימון כחול באורך 2 קילומטרים המחבר בין הדייקים של נחל ארדון ומחזיר בחזרה לחניון יום (במקום ללכת חזרה על השביל ג'יפים השחור).

גבעת חרוט

מחניון בארות, נמשיך צפונה בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור, עד לפניה ימינה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום [3]. עם דרך זו נסע כק"מ עד לפיצול נוסף בו נבחר את הענף השמאלי במזלג - דרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור, המובילה לעבר חניון יום סהרונים. בחניון יום זה נשאיר את הרכב ונצא למסלול מעגלי בין 2.5 ק"מ שאורכו כשעתיים.

מן החניון יורדת דרך עפר לעבר נחל ארדון שהוא נחל קצר ומרשים אשר מנקז את חלקה הדרומי של בקעת ארדון לעבר נחל נקרות שזורם אל מחוץ למכתש. כבר מתחילת המסלול נקל לראות את גבעת חרוט השחורה. צבעה של הגבעה מעיד על החום העצום של המגמה, אשר באותם ימים רחוקים התיכה חלקית את סלע אבן החול שסביבו והיווה חלק ביצירת הגבעה. לאחר הליכה של כ- 500 מטרים, ליד עץ שיטה גדול נגיע לפיצול שמאלה מן הנחל, לעבר שביל המסומן בסימון שבילים כחול. שביל זה אשר פונה צפונה לעבר הר ארדון, יוביל אותנו לצידה הצפוני של גבעת חרוט הנראית מכל עבר כהר געש קטן.

השביל עולה במתינות ומקרב אותנו כל הזמן אל גבעת חרוט. אנחנו נתקדם במגמת עלייה לצדה הצפוני של הגבעה, ומשם נקפוץ רגע עם סימון השבילים הירוק לראש הגבעה. שימו לב: סימון השבילים הירוק אינו מופיע במפה. נתחיל את הטיפוס הקצר אך התלול לראש גבעת חרוט. אף כי נדמה מתחתית הגבעה כי הטיפוס הוא קשה, הוא מתאים לכל בני המשפחה והוא לא נמשך יותר מדקות ספורות. הנוף שנשקף ממנו שווה כל שניית טיפוס.

בשיא הגבעה ישנה תצפית היקפית ומרהיבה על האזור - רמת סהרונים בדרום, בקעת ארדון בצפון מזרח ובקעת מחמל בצפון ומכתש רמון במזרח. הר ארדון, אשר נשקף מצפון הוא מה שמכונה על ידי הגיאולוגים כהיפוך תבליט. ולמה הכוונה - הר ארדון של היום היה פעם עמק בין שני הרים גבוהים ממנו. הרים אלו נשחקו ונסחפו עם השנים הגשם והבליה עד שלבסוף מה שהיו פעם הרים הפכו לשתי בקעות המוכרות כבקעות מחמל (משמאל להר ארדון) ובקעת ארדון (מימין). אם כך, הר ארדון שבולט מאוד לעין היה פעם לא אחר מאשר עמק.

מראש הגבעה ניתן לראות את מימדי המכתש העצומים 40 ק"מ אורך ו 9 ק"מ רוחב. למעשה מכתש רמון גדול הרבה יותר גם מהמכתש הגדול.

לאחר התצפית המהנה הצילומים ושאיפת אויר ההרים, נחזור בדרך בה באנו מטה לעבר תחתית הגבעה. לאחר הירידה התלולה, נמשיך בשביל האדום אשר יחזיר אותנו לעבר נחל ארדון. לאחר הליכה של כ-700 מטרים השביל האדום חובר שוב לנחל ארדון המסומן בסימון שבילים שחור. בנחל ארדון, ניתן למצוא תופעה גיאולוגית מרתקת הנקראת דייק. הדייק הוא כעין גוש סלע אשר פרץ את דרכו דרך שכבות סלע קיימות לעיתים תוך יצירת ממש קו ברור של סלע הנמצא ב 90 מעלות לשכבות הסלע מסביב. מספר דייקים מרשימים במיוחד נמצאים במורד הנחל (בניגוד לכיוון בו חוזר המסלול עבר הרכבים) ולאלו שיש בידם זמן וכוח מוזמנים לפנות שמאלה מהשביל האדום לשביל השחור וללכת כק''מ על ההגעה לדייק. לאחרים, נפנה ימינה, בחזרה לעבר הרכב. בדרך נמצא עץ שיטה נוסף בו נוכל לנפוש קמעה.

כ- 400 מטרים לאחר תחילת החזרה בנחל נגיע לסבך צמחייה מאוד לא שיגרתי. מי שילך להעיף מבט, סיכוי רב שימצא מעט מים בין הקנים. זהו המעיין עין ארדון, מעיין קטן אך מאוד משמעותי בחיי המדבר. זוהי הזדמנות מצוינת להתבונן בעקבות ולנחש איזה בעל חיים ביקר את המעיין לאחרונה. מכאן נמשיך עוד הליכה קצרה בשביל השחור, לעבר החניון בו השארנו את הרכב.

מצד סהרונים ופרסת נקרות

לאחר הביקור בגבעת חרוט נחזור עם דרך העפר הטובה עד שנגיע למפגש עם השביל האדום בו הגענו. במפגש נפנה שמאלה לעבר חניון היום של מצד סהרונים [5] בו נשאיר את הרכב לטיול רגלי ומעגלי של 5 ק"מ. - שלוש שעות הליכה.

החניון נמצא ליד מצד סהרונים הנקרא גם בשם חאן סהרונים. מבנה זה היה אחד מהמקומות בהם נחו לחניית לילה אורחות הגמלים אשר נעו על דרך הבשמים מפטרה לעבר עזה בתקופת הנבטים. אורחות גמלים אלו, אשר היו עמוסות לעייפה בתבלינים ובשמים, הובילו את מרכולתם לאורך הנתיב המדברי הידוע בשם דרך הבשמים. לאורך דרך זו הקימו הנבטים מקומות מסודרים לחניית לילה. על פי רוב, מקומות אלו נמצאו בסמוך למקור מים. גם במקרה זה, עין סהרונים נמצא במרחק של פחות מ- 100 מטרים מהמצד. החאן הרבוע שמידותיו 42*42 מטרים, מלמד אותנו רבות על הנבטים ועל אורך חייהם. (עוד על הנבטים ניתן ללמוד במסלולים לערי הנבטים, שבטה, עבדת, ממשית וניצנה).

לאחר הסיור הקצר במצד, נתחיל ללכת עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום, לכוון מזרח. הדרך עוברת במעלה דקלים אשר ברמת סהרונים. תוך כדי ההליכה והירידה נשקף נוף מרשים לעבר צידו הדרומי של המכתש. אחת הצורות אשר תופסות את העין במיוחד היא כרבולת חרירים, קיר של המכתש אשר כוחות תת קרקעיים שונים גרמו לו להתרומם כך שהשכבות אשר מרכיבות אותו נראות כמעט ניצבות לקרקע.

פיצול השבילים הראשון שתתקלו בו יפנה אתכם לפרסת נקרות עם סימון שבילים ירוק. זהו מעין קיצור דרך המוליך ישר לאפיק הנחל (מומלץ). להליכה מעט נוחה יותר ניתן להמשיך עוד קצת ולהגיע לנקודה שבה מתחבר השביל האדום שבוו אתם הולכים לשביל כחול [6]. המגיעים לנקודה זו יבצעו פניית פרסה ימינה ויעברו מהסימון האדום לסימון הכחול.

אחרי ההליכה באפיק הרחב של הנחל תגידו לתחילת פרסת נקרות. זהו מנחל נקרות אשר אורכו כ- 3 ק"מ והוא נראה פשוט כפרסה על המפה. באזור זה הנחל הוא צר יחסית ועובר במעוק מרשים.

תוך כדי הליכה נוכל להבחין בצמחיית מדבר עשירה. מאחר ובנחל מתרכזים מים מהאזור כולו, קל לצמחים אשר עוברים תקופות יובש ארוכות, לגדול בתוך אפיק הנחל, אשר הסיכוי ליהנות בו מימי גשמים גדול יותר. בין השאר נוכל למצוא את עצי שיטה סלילנית ושיטה סוככנית עליהן מטפס הרנוג השיטים ובין לבין צומחים גם: אטד ערבי, סילון קוצני, רכפתן מדברי, מתנן שעיר, קזוח עקום ועוד. לאלו שילכו בשקט ויתבוננו היטב סביב יש סיכוי גדול להיתקל בדרכם במשפחת יעלים אשר מחפשת לה צמחים טעימים לארוחת צהריים.

לאחר כ-2.2 ק"מ הליכה נראה משמאל ירידה מהר סהרונים אשר מסומנת בסימון שבילים שחור. אנו נמשיך עם השביל הכחול (איתו הלכנו עד כה) העובר בנחל עוד כק"מ עד לעין סהרונים, מצד סהרונים ולחניון. נשים לב כי בדרכנו יחבור לנחל גם סימון שבילים ירוק אשר גם הוא מגיע מהר סהרונים.
 


שלל פעילויות מחכות לכם באזור בסוכות: סדנת חול צבעוני, גלישת חולות, קטיף עצמי ועוד! >>

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 25 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.9
מסלול נחמד - EFR2712 23/12/2014 18:39 דירוג: 8
מסלול מומלץ - itaypoliti 17/4/2014 00:08 דירוג: 9
תינוקות - dalfrid 1/4/2013 13:07
אחלה יום - braudeg 19/3/2012 23:39 דירוג: 9
המסלול מומלץ מאוד - MUST DO - neutrino 23/10/2011 07:25 דירוג: 10
מכתש רמון - אלכס nurbxeh 5/4/2010 17:57 דירוג: 8
פרסת נקרות - richg97 1/11/2009 14:02
טיול לילה - 14/10/2008 20:27 דירוג: 10
פרסת נקרות - ענת 8/10/2007 16:13 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 1 צפיות: 166 אחרונה: 12/11/2016 20:28:10
תגובות: 0 צפיות: 229 אחרונה: 20/10/2016 22:19:52
תגובות: 2 צפיות: 278 אחרונה: 12/10/2016 13:17:32
תגובות: 7 צפיות: 42500 אחרונה: 01/09/2016 13:11:45
תגובות: 0 צפיות: 402 אחרונה: 29/07/2016 01:47:49
תגובות: 0 צפיות: 614 אחרונה: 23/05/2016 20:57:47
תגובות: 0 צפיות: 882 אחרונה: 25/04/2016 14:26:58
תגובות: 1 צפיות: 1149 אחרונה: 24/04/2016 23:04:14
שירותי תיירות מומלצים
חניוני לילה סמוכים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק