מנחל רקפת לקרן הכרמל (המוחרקה)

קרן הכרמל, המוכרת גם בשם "מוחרקה", מציעה נוף עוצר נשימה מדרום הכרמל לעבר עמק יזרעאל והגליל. מהתצפית המרשימה הזאת קל לדמיין את סיפורו של אליהו הנביא בהתמודדות הציורית שלו עם נביאי הבעל, שאירעה לפי המסורת ממש כאן. ההנאה מהתצפית מוכפלת שבעתיים אם מקדימים לה סיור רגלי בן 5 קילומטרים בנחל רקפת, שעובר בחורש הבתולי של הכרמל
עודכן לאחרונה: 17/12/2015

דירוג

7.9
20

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 8 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: למיטיבי לכתטיול פריחהמתאים לכלביםטיול שטח

איך מטיילים

  • המסלול מתאים לכל עונות השנה מאחר והוא עובר בחלקו הגדול בשטחים מוצלים.
  • המסלול כולל הליכה יחסית מאומצת בתוואי הנחל, שלעיתים כוללת דילוג בין סלעים, ולכן אינו מומלץ לילדים קטנים שאינם מנוסים בהליכה מסוג זה.
  • המסלול אינו מעגלי. מיטיבי הלכת יוכלו לסיים אותו בירידה לעבר העמק בנוף שאין רבים כמוהו בארץ. ראו פירוט בהמשך.

איך מגיעים

מכביש 70 פונים צפונה במחלף אליקים [1], לעבר דליית אל כרמל (כביש 672). אחרי קצת פחות מ-3 קילומטרים, בסמוך לקילומטר ה-26 בכביש, נראה מצד ימין כניסה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום. עוברים את מעבר הבקר וחונים מתחת לעצי הזית. זוהי נקודת תחילת המסלול.

אפשרויות לסיום המסלול

לפניכם 2 אפשרויות, בהתאם לאורך המסלול שתרצו לעשות:

  1. האפשרות הקצרה יותר, למסלול של 5 ק"מ היא לסיים במוחרקה. שם נשאיר את הרכב השני. לשם כך, לאחר הורדת המטיילים בתחילת המסלול נמשיך עם 2 רכבים צפונה בכביש בו נסענו, לעבר דליית אל כרמל. מהכניסה הדרומית לישוב, נעבור ישר את שתי הכיכרות הראשונים, ונפנה ימינה בכיכר השלישית [3], על פי השילוט למוחרקה (קרן הכרמל) [4]. שם נשאיר את אחד הרכבים, ועם השני נחזור לתחילת המסלול.
     
  2. לאלו שירצו להמשיך מהמוחרקה לרדת מהכרמל לכיוון מזרח (סה"כ כשבעה ק"מ מסלול), לאחר הורדת המטיילים, יחזרו עם 2 רכבים לעבר מחלף אליקים, וימשיכו עם כביש 70 מזרחה ובהמשך צפונה לעבר חיפה. המסלול מסתיים בנקודה 8 במפה, כק"מ צפונית לצומת התשבי. כדי להשאיר שם מכונית, יש להמשיך מצומת התשבי צפונה לעבר צומת העמקים (6 ק"מ), שם לעשות פרסה. בדרך חזרה דרומה, לאחר כ5 ק"מ נראה פניה ימינה לדרך עפר [8] אשר בראשיתה מופיע סימון שבילים אדום על עמוד.שם נשאיר רכב אחד. עם הרכב השני נחזור לתחילת המסלול. הקפצה כזו, לוקחת כ - 30 דקות.

נחל רקפת

תחילת המסלול [2] היא בדרך עפר העוברת בין מטעי זיתים המסומנת בסימון שבילים אדום. נתקדם עם הדרך, שבמהרה הופכת לשביל, בכיוון צפון מזרח במגמת ירידה לעבר נחל רקפת. נחל רקפת הוא הנחל היחידי בכרמל שזורם מצפון לדרום. הוא נשפך לנחל יוקנעם המהווה יובל של הקישון. לאחר כ-3/4 ק"מ נגיע לאפיק נחל רקפת [5] בסמוך לשער הצפוני של מפעל "סולתם". בנקודה זו ממשיכה דרך עפר ימינה עם מורד הנחל לעבר נחל אליקים, שם, לאחר כ-2 ק"מ במדרון המזרחי של הנחל נמצאת מערת רקפת. במערה זו נתגלו שרידים של יישוב פרהיסטורי ובניהם אף שלדים. על חיי היומיום של אותם אנשים קדמונים ניתן היה ללמוד ממכלול כלי צור עשיר ששמשו לעבודות הבית והציד וכן ממצא עשיר של עצמות בעלי חיים אשר כללו בקר בר, אילים, צבאים, חזירי בר ועוד. אזור המערה נמצא בשטח צבאי ויש לקבל אישור כדי לבקר בו.

אנו, לא נרד עם הנחל אלא נמשיך במעלה הנחל בשביל האדום. בשלב זה מתחיל השביל לטפס במעלה הנחל ממש בתוך האפיק. ההליכה המוצלת והיפה נותנת תחושת ריחוק נעימה מהצווליזציה. ההליכה לא תמיד קלה ודורשת עקיפה של מפלים קטנים שנוצרו בנחל בעקבות הבדלים בקושי המסלע. מכל עבר תקיף אותנו צמחייה ים תיכונית ירוקת עד. נהנה מצילם של האלון המצוי, והאלה הארץ ישראלית כמו גם מקטלבים אדומי גזע, ער עציל, ועזררים קוצנים שניתן לטעום מהפירות שלהם. בחודש מרץ מבהיק כליל החורש בפריחה ורודה, ובתלות בעונה נוכל להבחין בשפע של פריחת רקפות, כלניות, פרגים, פעמוניות, ועוד ועוד.

לאחר כשני ק"מ של טיפוס מתון נגיע תצטלב דרכנו עם דרך עפר רחבה המסומנת בסימון שבילים שחור [6]. זוהי דרך הנוף הכרמל. דרך שמתחילה כק"מ צפונה מנקודת ההתחלה שלנו על כביש 672, מתאימה לכל רכב ברוב אורכה ולעיתים מתאימה רק לרכב שטח. הדרך מקיפה את צידו המזרחי של הכרמל מממש עד חיפה. מאוד מומלץ, באם נמצא זמן בסוף המסלול, לנסוע בה עם הרכב וליהנות משפע נקודות התצפית שלאורכה.

אנו נמשיך בתוך נחל רקפת, עם השביל האדום, כק"מ נוסף עד לחרבת כרך [7] אותה נזהה על פי מערות רבות וקוביות אבן עצומות בצד הדרך.

חרבת כרך

חרבת כרך נמצאת כיום בשוליה הדרומיים של היישוב הדרוזי דליית את כרמל, ונקל להבחין בבתים הצבעוניים שלו. בעבר, בתקופה הרומית והביזנטית (ראו ציר זמן היסטורי), התקיים באזור זה ישוב כפרי שכמובן התבסס על חקלאות שאת שרידיה רואים עד היום. בתי הכפר נמצאים בראש הגבעה אשר מימין לשביל (מדרום לשביל). אם נרצה לסייר בהם נמצא גם בשרידי גת (המקום בו דרכו את הענבים לעשיית היין). מצידו האחר של השביל נבחין בקוביות אבן גדולות. אלו שימשו בבית הבד. לאחר פריכת הזיתים. הניחו אותם בסלים שהופעל עליהם משקל רב וסחט מהם את השמן. אחת הדרכים להפעיל את המשקל הרב, היה בעזרת קורה (בד בעברית, ומכאן מקור השם בית בד) אותה לוחצת אבן גדולה. זו האבן שאנו רואים כאן. כמו כן ניתן לראות בסמוך שני מאגרי מים גדולים מטויחים.

אם נסתובב באזור החורבה נראה גם מספר מערות, חלקן שימשו בעבר כמערות קבורה שנשדדו במהלך השנים.לאחר הסיור בחרבה, נמשיך עם השביל האדום בכיוון מזרח לעבר קרן הכרמל. לאחר כ- 2 ק"מ הליכה בנוף החורש, נגיע אל המנזר שבראש קרן הכרמל [4].

קרן הכרמל

קרן הכרמל היא פסגה בכרמל המגיעה לגובה של 474. למרות שיש כאלו שחושבים כך, היא איננה הפסגה הגבוה ביותר בכרמל. בראש הפסגה נמצא מנזר השייך למסדר הכרמלתי ונושא את שמו של אליהו הנביא. המנזר הוקם בשנת 1883 ככל הנראה על יסודות כנסיה קדומה יותר. על פי מסורת מסדר זה, במקום זה ממש התחולל המאבק בין אליהו הנביא לנביאי הבעל (מלכים א', פרק י"ח). במאבק זה, למי ששכח את שיעורי התנ"כ, עמדו נביאי הבעל מול אליהו ועשו תחרות מי יצליח לגרום לאלוהיו להעלות אש בפרים אשר נקשרו למזבח מעץ. לאחר יום שלם של ניסיונות כושלים מצד נביאי הבעל הדגים אליהו את כוחו של אלוהים ואש שירדה מהשמים אכלה את קורבן העולה.

"ויגש אליהו אל-כל-העם, ויאמר עד-מתי אתם פסחים על-שתי הסעפים--אם-יהוה האלהים לכו אחריו, ואם-הבעל לכו אחריו; ולא-ענו העם אתו, דבר. ויאמר אליהו, אל-העם, אני נותרתי נביא ליהוה, לבדי; ונביאי הבעל, ארבע-מאות וחמשים איש. ויתנו-לנו שנים פרים, ויבחרו להם הפר האחד וינתחהו וישימו על-העצים, ואש, לא ישימו; ואני אעשה את-הפר האחד, ונתתי על-העצים, ואש, לא אשים. וקראתם בשם אלהיכם, ואני אקרא בשם-יהוה, והיה האלהים אשר-יענה באש, הוא האלהים; ויען כל-העם ויאמרו, טוב הדבר. ויאמר אליהו לנביאי הבעל, בחרו לכם הפר האחד ועשו ראשנה, כי אתם, הרבים; וקראו בשם אלהיכם, ואש לא תשימו. ויקחו את-הפר אשר-נתן להם, ויעשו, ויקראו בשם-הבעל מהבקר ועד-הצהרים לאמר הבעל עננו, ואין קול ואין ענה; ויפסחו, על-המזבח אשר עשה. ויהי בצהרים ויהתל בהם אליהו, ויאמר קראו בקול-גדול כי-אלהים הוא--כי שיח וכי-שיג לו, וכי-דרך לו; אולי ישן הוא, ויקץ. ויקראו, בקול גדול, ויתגדדו כמשפטם, בחרבות וברמחים--עד-שפך-דם, עליהם. ויהי, כעבר הצהרים, ויתנבאו, עד לעלות המנחה; ואין-קול ואין-ענה, ואין קשב.

ויקח אליהו, שתים עשרה אבנים, כמספר, שבטי בני-יעקב--אשר היה דבר-יהוה אליו לאמר, ישראל יהיה שמך. ויבנה את-האבנים מזבח, בשם יהוה; ויעש תעלה, כבית סאתים זרע, סביב, למזבח. ויערך, את-העצים; וינתח, את-הפר, וישם, על-העצים. ויאמר, מלאו ארבעה כדים מים, ויצקו על-התעלה, ועל-העצים; ויאמר שנו וישנו, ויאמר שלשו וישלשו. וילכו המים, סביב למזבח; וגם את-התעלה, מלא-מים. ויהי בעלות המנחה, ויגש אליהו הנביא ויאמר, יהוה אלהי אברהם יצחק וישראל, היום יודע כי-אתה אלהים בישראל ואני עבדך; ובדבריך (ובדברך) עשיתי, את כל-הדברים האלה. ענני יהוה, ענני, וידעו העם הזה, כי-אתה יהוה האלהים; ואתה הסבת את-לבם, אחרנית. ותפל אש-יהוה, ותאכל את-העלה ואת-העצים, ואת-האבנים, ואת-העפר; ואת-המים אשר-בתעלה, לחכה." (מלכים א', י"ח).

השם מוחרקה (מקום השריפה), ניתן למקום לאור סיפור זה. כפי שניתן לקרוא, לאחר שהאש ירדה לקח אליהו, על פי המסורת, את נביאי הבעל לעבר תל קשיש אשר במורד הכרמל ושם, בסמוך לנחל הקישון שחט אותם. הכרמליתים, מאמינים גם כי המשפט בתנ"כ :"עב קטנה ככף איש עולה מים" (מלכים א י"ח 44) הינה סמל למרים הבתולה הקדושה, ומכאן למקום ישנה קדושה כפולה. המסורת בדבר קדושת קרן הכרמל, משותפת לכל שלוש הדתות. מומלץ בחום להיכנס למנזר וליהנות מהנוף המדהים שנשקף מראשו. מדרום לצפון רואים את רמות מנשה והרי אם אלפחם, צפון הרי השומרון, הגלבוע, עמק יזרעאל, הגלעד הגליל והר החרמון. בחצר המנזר נמצא פסל של אליהו הנביא והוא הוצב כאן לאחר שקודמו הושחת והועבר לעיר נצרת.

שעות פתיחת המנזר: בכל ימות השבוע פרט ליום ראשון 08:00-12:30 , 14:30-16:30 טלפון 0528779686.

לאלו שהשאירו את הרכב בנקודה זו, כאן מסתיים המסלול, לאלו שהשאירו את הרכב למטה בעמק, נמשיך מהמנזר עם השביל האדום שעובר ליד שער המנזר לכיוון מזרח לירידה שתחילתה תלולה יחסית לעבר נחל הקישון.

בשביל מפותל שאורכו כ-2 ק"מ, נרד כ-430 מטרים בגובה. השינוי המהיר בגובה יאפשר לנו לראות את מיני האלון משתנים, בתחילת הירידה נוכל להבחין באלון התולע ובאלון מצוי אותם מלווים ער עציל, ובתחתית הירידה נבחין יותר באלון מצוי, אלון תבור ואלה ארץ ישראלית. לאורך כל הירידה נפרשת לפנינו תצפית מדהימה של הגליל התחתון ועמק יזרעאל.

לאחר כ-400 מטרים של ירידה נפגש בשנית עם שביל עפר המסומן בסימון שבילים שחור, זוהי דרך נוף כרמל שפגשו בתחילת המסלול בנחל רקפת.

בהמשך הירידה חשוב לשים לב כי סימון השביל האדום נעלם לעיתים בעקבות אבן עליה היה הסימון שהדרדרה. במקרה כזה אין לחשוש, מן הסתם תוכלו לראות את מקום הרכב שיחכה בסוף המסלול ותוכלו לכוון את דרכם בעזרתו.

נמשיך עם השביל האדום עד שנגיע למקום חניית הרכב [8] בסמוך לכביש 70.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 18 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9
טיול מוצלח - Guy3182525 7/2/2015 19:34 דירוג: 9
תחילת מסלול - lada81 12/10/2013 23:14
מסלול מדהים! - michal.hirsh1 28/3/2013 18:39 דירוג: 10
מומלץ! - ania.zhuravel 2/10/2012 12:10 דירוג: 10
שימו לב - nizy88 15/4/2009 22:17
אפשר גם הפוך... - יוני 25/10/2008 18:03 דירוג: 9
יופי של טיול בפברואר - דניאל 26/2/2007 14:22 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 5 צפיות: 3613 אחרונה: 16/02/2014 23:29:56
תגובות: 3 צפיות: 2406 אחרונה: 13/03/2012 13:47:12
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
חניוני לילה סמוכים
הצעות ששווה לבדוק