נחל קטלב ומערת הנטיפים

בהרי ירושלים מסתתר לו נחל הקרוי על שם עץ שאגדות רבות נקשרו בשמו – נחל קטלב. הנחל משלב הליכה קרירה בין מעיינות וסבך בד בבד עם נוף הרים ירושלמי מרשים וירוק. מצאתי שלפני או אחרי הטיול בנחל קטלב כדאי להוסיף ביקור במערכת שורק - מערת הנטיפים המרשימה שקרובה כדי 5 דקות נסיעה מהנחל (המערה בתשלום).
עודכן לאחרונה: 22/9/2015

דירוג

8.1
37

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


בינוני, 5 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: למיטיבי לכתמתאים למשפחותטיול פריחההגעה בתחבורה ציבורית

הטיול מתאים לכל המשפחה בכל עונות השנה, אורכו 5 ק''מ והוא נמשך כ-4 שעות (לא כולל ביקור במערה). שימו לב כי המסלול המעגלי המלא כולל עליה קשה בחלקו השני והוא מתאים למיטיבי לכת בלבד. עם זאת, המסלול רק במורד הנחל מתאים לכולם, ובמקרה זה יש להשאיר רכב בסוף המסלול. הביקור במערה מתאים לנכים ולעגלות ילדים.

איך מגיעים

מגיעים לכביש 38 (שער הגיא - בית שמש - בית גוברין) ופונים לבית שמש בכניסה המרכזית בעקבות השילוט למערת הנטיפים. עוברים את בית שמש בנסיעה על כביש 3866 וממשיכים עם הכביש עד לפניה שמאלה לעבר נס הרים ובר גיורא (שימו לב לשילוט המפנה לעבר מערת הנטיפים).

בצומת זו פונים בעקבות השילוט שמאלה ומתחילים לטפס עם הכביש (3866). לאחר נסיעה של 9 ק''מ, רואים מצד שמאל של הדרך תחנת מידע של רשות הטבע והגנים [1]. מיד עם הירידה מהכביש לעבר תחנת המידע ישנה פניה ימינה לדרך עפר, שמובילה לחנית הרכבים לנחל קטלב [2].

למסלול שאינו מעגלי – למי שלא רוצה לטפס בחזרה לרכב לאחר הירידה בנחל (העלייה מומלצת למיטיבי לכת בלבד), מומלץ להשאיר רכב נוסף בסוף המסלול. לרחבת החניה של סוף המסלול הקווי יש לחזור לכביש ממנו באתם, שם ממשיכים שמאלה עוד כ-200 מטרים על כביש 3866 עד לצומת בה פונים שמאלה לכיוון ירושלים (כביש 386). לאחר כ-5 ק''מ, מיד לאחר הנקודה בה הכביש חולף בגשר מעל מסילת הרכבת [5], ישנה פניה שמאלה לדרך עפר טובה המסומנת בסימון שבילים אדום. סעו עם דרך זו כ-3 ק"מ עד לחניון תחנת הרכבת בר גיורא, שם יש להשאיר את הרכב השני. הנסיעה בדרך העפר נגישה לכל רכב, אולם יש קטעים טיפה משובשים ולכן מומלץ לנסוע לאט.

למגיעים בתחבורה ציבורית:

מחכה לכם מסלול קסום בלב הרי ירושלים, איזה כיף! אך, אם עוד לא הגעתם וכבר חשתם ברעב קטן, תוכלו לאכול משהו קטן על הדרך בחנות הנוחות של דור אלון, בבית שמש. כישיוצאים על קיבה מלאה, הכל נראה טוב יותר.

נחל קטלב

ממגרש החניה [2] יורד שביל המסומן בסימון שבילים שחור לעבר נחל קטלב. נחל קטלב, הנקרא על שום עצי הקטלב הרבים השזורים לאורכו, הינו יובל של נחל שורק. פירוש המילה שורק הינו זן משובח של גפנים. מציאת גתות רבות באזור זה מסייעת להבין שגידול גפנים היה אחד מענפי העיסוק העיקריים של תושבי הרי יהודה בתקופות השונות. גם כיום רבים היקבים באזור זה.

נחל שורק, הנחל הגדול ביותר המנקז את הרי ירושלים זורם ונשפך לים התיכון מדרום לקיבוץ פלמחים. הנחל משמש כיום להזרמת מי הקולחין של שפכי העיר ירושלים וסביבותיה לעבר הים. בשנים האחרונות הוקמו מספר מפעלי טיהור לאורכו וכיום המים שזורמים בו אמנם אינם טובים לרחצה ושתייה אך הם יכולים לשמש להשקיה בחקלאות. ראו גם בהקשר מסלול טיול בשפך נחל שורק. כמו נחל שורק, גם נחל קטלב הינו תלול יחסית והוא מאבד גובה רב מאזור בר גיורא שנמצאת בגובה 700 מטרים מעל פני הים לעבר נחל שורק, שבאזור זה נמצא בגובה של 400 מטרים מעל פני הים.

לאחר 10 דקות הליכה לערך, השביל השחור יורד כ-150 מטרים ואז מתפצל ממנו שביל אדום המוביל לתצפית על נחל שורק (שביל נופי). אנו נמשיך עם השביל השחור אשר יוביל אותנו לאחר כ 200 מטרים לעבר עין גיורא [3] שהינו מעיין הקטן הנובע לתוך בריכת אבן אטומה אך לא תמיד כל כך נקייה. המעיין לא תמיד נובע ונכון לתחילת הסתיו של שנת תשע"ו (2015-16) הבריכה היתה ריקה ממים. בעבר, סביב למעיין גדלו בוסתנים שכללו בעיקר עצי שקד וזית אך כיום נמצא בעיקר צמחי בר כגון: נענע משובלת, פטל קדוש שפרותיו מתוקים לחיך, ערברבה שעירה ועוד. במעגל מעט יותר רחוק מהמעין נוכל לפגוש את הסירה הקוצנית והאזוב המצוי שנמצאים סביב. אם נבוא בחודשי החורף והאביב נוכל למצוא רקפות, כלניות ,פרגים ושאר פרחים מרהיבים ביופיים.

בדומה למאות מעיינות אחרים בהרי ירושלים, גם עין גיורא הינו מעיין שכבה. כאשר המים יורדים באזור שמעל לעין גיורא, הם מחלחלים באבן הגיר עד שהם מגיעים לשכבת סלע האטומה למים. מי הגשמים זורמים מתחת לקרקע על השכבה האטומה עד שהם מוצאים מקום בו הם יכולים לפרוץ החוצה. אחד המקומות הללו הוא עין גיורא. מכן גם נקל להבין כי כמות הגשם משפיעה מאוד על ספיקת המעיין (ראו איור מעיין שכבה). מעין גיורא נמשיך עם השביל השחור עוד כ- 150 מטרים עד שנגיע למפגש שבילים עם שביל כחול. השביל הכחול עובר על צלע הנחל וזהו השביל בו יחזרו אלו שעושים את המסלול המעגלי. אנו נמשיך עם השביל השחור לעבר אפיק הנחל.

משני צידי השביל מלווים אותנו ללא הרף נציגי החורש הים תיכוני הלא הם האלון המצוי, האלה, החרוב, וכמובן הקטלב אדום הגזע. הגזע השונה והיפה הביא רבים לשזור אגדות סביב הקטלב. נביא אחת כאן ואת השאר תוכלו למצוא בדף על הקטלב המצוי.

אגדה על הקטלב

באחד מכפרי ההר התגוררה נערה יפיפייה, שכל בחורי הכפר חפצו לשאתה. ויותר מכולם אהב אותה מחמוד, בנו של העשיר והתקיף בפלחים. ויחזר אחריה בסתר בעת שהלכה לשאוב מים מן המעיין לביתה, ויישא חן בעיניה ותשב לו אהבה. ויבוא מחמוד אל אביו ויגלה לו את צפונות ליבו, ויבקשו ללכת אל הוריה ולבקש את ידה, אך האב סירב, ולא נימק סירובו לבנו. וסיבת הסירוב הייתה תאוותו המושחתת, כי חפץ הזקן לקחת לעצמו את היפיפייה לאישה שנייה, למען יחם חיקו בעת זקנתו.  והבחור מחמוד שיקע צערו בעבודה קשה, ויהי בשדה יומם ולילה עם צאן אביו. ובאחד הימים, הגיע האב לבקר את צאנו הרועה בשולי החורש, פנה אליו הבן שנית ויחזור על בקשתו, והאב ברוע ליבו דחה את משאלו ואמר: לא אוכל למלא בקשתך, כי חפצתי אני לשאת את הנערה לאישה, והיא תהיה אמך החורגת.

הבחור הנדהם ניסה להרך את לב האב, אך זה היקשה עורפו. ותפרוץ ביניהם מריבה קשה, ומריב שפתיים עברו לתגרת ידיים. ובחמתו הניף הבן את מקלו על אביו, ויכהו בראשו מכה אדירה, ויהרגו. ומן המקל המוכתם בדם הרצח, צמח עץ אדום, הוא העץ הנקרא קאתיל- ההורג או הקוטל- ובעברית נקרא שמו קטל-אב.

המשך המסלול

ניתן לראות כי האדמה רטובה, דבר המעיד על מי תהום הקרובים לפני השטח. מי תהום אלו נחשפים פעם נוספת בעין קטלב המרוחקת כ- 500 מטרים ממפגש השבילים שעברנו. ניתן לראות כי ליד המעין ישנו סכר בטון ישן ושבור. סכר זה הוקם בימי המנדט הבריטי ושימש לאגירת מים אשר שימשו להסקת דודי הקטרים שנעו משנת 1882 בקו הרכבת ההיסטורי תל אביב - ירושלים.

אנו ממשיכים עם השביל למטה לעבר נחל שורק. בדרכנו נראה חומות אבן רבות, אלו הן טרסות המעידות על השימוש החקלאי שנעשה בקרקע בתקופות קודמות. לאחר כק''מ וחצי הליכה באפיק הנחל, שאותנו מלווה צינור בטון גדול המשמש להעברת מי שתייה לישובים בר גיורא ורמת רזיאל, נגיע לגשר הרכבת. כ- 30 מטרים לפני הגשר ישנה אפשרות לטפס לגדה הימנית (לכו בעקבות הסימון הירוק) ולהגיע עד למבנה תחנת הרכבת הישנה בר גיורא [4].

מסילת הרכבת לירושלים

בשנת 1892 נשמעו צופרי רכבות כאן בנחל לראשונה ולמעשה היו אלה הצפירות הראשונות במזרח התיכון של הפלא הטכנולוגי הקרוי -רכבת. הנסיעה מתחנת הרכבת ביפו לירושלים שאורכה הוא 82 ק"מ, ארכה בזמנו 4 שעות, ואף אחד לא חשב להתלונן. למעשה הרכבת שהגיעה לירושלים עוררה עניין גדול והתפעלות עצומה עד שאפילו מחייה השפה עברית, אליעזר בן יהודה, פירסם שיר על הרכבת בעיתונו החבצלת:

שמעו המונים:

נהמת הקיטור היא נהמת ניצחון ההשכלה על הבערות,
העבודה על העצלות,
חכמה על ההבל,
הקידמה על האחור,
השכל על הסיכלות,
ניצחון הרוח הצח והמבריא על רוח הקוטב והמרירי,
ניצחון המשכילים על המהבילים.
שימחו מאורי האור, משכילי ירושלים..

בשנת 1998 נסגר קו הנוסעים בין ת"א לירושלים בעקבות בעיות תחזוקה קשות. לפני סגירתו של הקו הופעלה בו רכבת נוסעים בודדת לכל כיוון מדי יום, בנוסף לרכבות משא מזדמנות, כך שהסגירה לא גרמה לשינוי תפעולי או מסחרי רב משמעות ברכבת. עם זאת, חשיבותו הסמלית של הקו, שהינו חלק מקו הרכבת הראשון שנבנה בארץ, עוררה את התקווה ברכבת כי יימצא במהרה התקציב לשדרוגו למאפיינים חדישים שיאפשרו להפעילו ולפתחו. ב- 13 ביוני 2001 החליט שר התחבורה באותו זמן, אפרים סנה, להתחיל מיד בשדרוג הקו הקיים לירושלים במקביל לתכנונו של הקו החדש והמהיר דרך מודיעין ונתב"ג (קו A1 שפיתוחו נכון לקיץ 2008 רחוב מסיום). עלות השדרוג הוערכה באפריל 2003 בכ- 420 מליון ש"ח. בקו המשודרג עדיין ישנה מסילה בודדת לכל אורכו והפרויקט חולק לשניים. בתחילה בוצע שדרוג הקטע שבין צומת נען לתחנת בית-שמש (כ- 22 קילומטרים). קטע מסילה זה כולל שיפוץ מספר גשרים, הקמת תחנה תפעולית (בה ניתן לבצע מפגש רכבות) בתחנת נחל שורק ההיסטורית ויישור התוואי באזור המפגש עם כביש חוצה ישראל ובמפגשי כביש נוספים בהם בוצעו הפרדות מפלסיות. הקטע השני הוא הקטע שבין תחנת בית-שמש לקצה הקו בתחנת ירושלים המקורית, שמכונה כעת 'החאן' (סהכ כ-36 קילומטרים), ובו ישנן שתי תחנות תפעוליות - בבר גיורא ובביתר - שתיהן באתרים קיימים של תחנות תפעוליות בנוסף לשתי תחנות נוסעים חדשות: במלחה ובגן החיות התנ"כי. בתאריך 9/4/2005 נחנכה ברוב טקס תחנת הרכבת במלחה, ורכבת ראשונה ועליה ראש הממשלה דאז, אריאל שרון נסעה על הפסים המחודשים בין תל אביב לירושלים. משך הנסיעה כיום בין תל אביב לירושלים הוא שעה וארבעים והוא אינו עונה על הצרכים הנדרשים מקו רכבת המקשר לבירה.

תחנת הרכבת בר גיורא

אנו נמצאים עכשיו ליד המבנה הישן של תחנת הרכבת בר גיורא שכאמור כיום משמשת כתחנה תפעולית- מקום בו 2 רכבות יכולות לחלוף אחת על פני השנייה. ניתן לראות כי המבנה הישן אטום כולו וממתין לשיקום. לסיום המסלול הקווי בנחל קטלב יש לעבור מתחת לפסי הרכבת (היכן שהייתה נקודת הפיצול שחור-ירוק). כעת, מטרים בודדים יפרידו בינינו לבין המים המטוהרים הזורמים בנחל שורק. לאלו שהשאירו רכב בנקודת סיום זו יש להמשיך על השביל שעובר לאחר 50 מטרים בגשר ברזל קטן מעל אפיק הנחל לעבר הגדה הצפונית, שם מחכה הרכב. לאלו שעושים את המסלול המעגלי, לאחר הפגישה עם נחל שורק, נחזור לצידו הדרומי של הגשר ונפנה ימינה עם שביל המסומן בסימון שבילים ירוק.

השביל הירוק, אשר בתחילה עובר בסמוך למסילת הרכבת, לאט לאט מתרחק לעבר בר גיורא ולוקח אותנו בעליה לא קלה לעבר דיר א-שייח' - מתחם שבו קבר השייח' באדר ומסגד מרשים, ששירת את תושבי הכפר הערבי ששכן במקום עד שנת 48 [6]. בחצר המסגד, אליו ניתן לרדת במדרגות אבן, ישנו בור מים. מדיר א-שייח', נמשיך עם השביל הירוק עד שנגיע למפגש עם השביל הכחול. פניה שמאלה תיקח אותנו לעבר בר גיורא וחניית הרכב, אך אנו דווקא נבחר בפניה ימינה, ונסטה מעט מן השביל כדי להגיע לנקבת מעיין. סטייה זו אינה חובה, והיא מאריכה את הדרך בכחצי שעה. אלו שאינם רוצים בה (מפסידים), יכולים לפנות שמאלה ולעקוב אחר הסבר שבהמשך.

להולכים למעיין, נפנה ימינה בפיצול השבילים, עם השביל הירוק שעד מהרה מגיע לפיצול נוסף, בו ניקח שוב את הנתיב הימני עם השביל שצבעו כעת שחור. לאחר כ 7 דקות הליכה, נראה בצד ימין סטייה מן השביל בסימון שבילים שקוף [10]. שביל זה יוביל אותנו אך מהרה לנקבה בסלע. הנקבה הקצרה מסתיימת בבריכת מים תת קרקעית שעומקה גם בחודשי הקיץ הוא כחצי מטר ומימיה זכים וצלולים. מומלץ לרחוץ.

לאחר הביקור במעיין, נחזור למפגש השבילים (זה שעזבנו כדי לעשות את הסטייה לעבר המעיין), ונבחר הפעם את הפניה במעלה הנחל עם השביל הכחול. אנו נלך עם השביל המטפס אט אט במעלה הנחל במשך שני ק''מ, עד שנגיע למפגש עם השביל השחור, אותו עזבנו כאשר ירדנו לתוך אפיק הנחל בדרכנו מטה. מכאן נמשיך ישר בחזרה לעין גיורא ומגרש החניה.

מערת הנטיפים

ניתן לומר כי הביקור במערת הנטיפים הוא ביקור חובה. ניתן לשלבו לפני או אחרי ההליכה בנחל קטלב. מתחנת המידע של בר גיורא נוסעים מערבה עם הכביש עד לפניה ימינה לכביש המוביל למערת הנטיפים [7]. בצומת זו תוכלו לראות אנדרטה בצורת מגן לזכר החללית צ'לנג'ר. היער באזור שניטע על ידי קק"ל נקרא פארק עצמאות ארה''ב ומומלץ להמשיך לפיקניק בו בתום הטיול.

נמשיך עם הכביש למערת הנטיפים. לאחר כקילומטר נראה הפניה ימינה לחוות גבינות עיזים [8]. זוהי חוותה של בני משפחת יערן אשר רועים את העיזים במרעה טבעי, חולבים אותן ואף מייצרים את הגבינות לבד לבד, הכל טבעי ללא חומרים כימים שונים. מומלץ בחום לקנות מאחת הגבינות וכיכר לחם שנאפתה במקום ולאכול בפיקניק.

מחוות יערן נחזור לכביש ונמשיך למטה לכיוון מערת הנטיפים (שמורת טבע בתשלום) [9]. מערכת הנטיפים הידועה בשם מערת שורק או מערת אבשלום (על שם אבשלום שוהם שנפצע בזמן שירותו בסיירת שקד ונפטר ב-4.2.74), קיימת זה מיליוני שנים אלא שאנו לא ידענו זאת. רק בשנת 1968, שעה שעובדי מחצבת הר טוב פיצצו את סלע הגיר באזור כדי לספק חצץ לבניה, נתגלה הפתח למערה המרשימה. גם כעת ניתן לראות את המחצבות מהכניסה למערה.

נטיפים וזקיפים הן תופעות קארסטיות, דהיינו תופעות אשר נגרמות בעקבות המסת המים את סלע הגיר. המסה זו לוקחת מיליוני שנים אבל היא יוצרת צורות מרהיבות. הסיור במערה, אשר מלווה לרוב במדריך מטעם רשות הטבע והגנים, חושף לפנינו את יופיו של הטבע ועוצמתו. בין הזקיפים והנטיפים נוכל לדמיין עוגות קצפת, כרוביות, את שלגיה ושבעת הגמדים, המכשפה ועוד ועוד. אולי המקסימים ביותר הם דווקא רומאו ויוליה - נטיף וזקיף אשר במשך מיליוני שנים מתקרבים אחד לשני אף עדיין לא נוגעים. אם תסתכלו מקרוב, תוכלו לראות שעדיין מטפטים מים מהנטיף ואולי בעוד 100 שנה המרווח יסגר. נבוא לבקר אז שוב. אין צורך בפנסים. ישנה גישה לנכים למערה.

שעות פתיחה:

  • בימים של שעון חורף: בין השעות 8:00-16:00, בימים של שעון קיץ: בין השעות 8:00-17:00. 
  • בימי שישי וערבי חג השמורה נסגרת שעה אחת מוקדם יותר. שימו לב שהקופה נסגרת שעה לפני סגירת השמורה.

עלויות: 

  • ליחידים: מבוגר  29 ש"ח, ילד  15 ש"ח.
  • בקבוצה: מבוגר  23 ש"ח, ילד  14 ש"ח.

לפרטים נוספים: 02-9911117.

שתי אגדות על הנטיפים

האגדה הראשונה: לפני שנים רבות בארץ רחוקה, חיה נסיכה יפיפייה. יום אחד החליט המלך שעל הנסיכה להינשא. נשלחו שליחים לכל רחבי הממלכה לבשר את הבשורה. למחרת הגיעה קבוצה גדולה של נכבדים, רוזנים, שרים חשובים, נסיכים ועשירים מופלגים. כולם חפצו להינשא לנסיכה, הם הביאו עימם תשורות ומתנות לרוב, אך הנסיכה בחלה בכולם. ליבה הלך שבי אחרי עלם חמודות שעבד בחצר הארמון. כמובן שהדבר אינו אפשרי, הכיצד תינשא נסיכה לנער פשוט, בנו של סנדלר הארמון? אהבת השניים רבה הייתה, והנסיכה עמדה בסירובה להינשא לאחר. אף אחד לא מצא חן בעיניה. אביה כעס מאוד, והחליט להרחיק את ביתו מהעלם, ולהענישה. לכן בנה מגדל גדול עם צריח, וסגר את ביתו בחדרון למעלה.

הנסיכה, ליבה נשברה בקרבה, געגועיה לעלם רבו. ישבה בחלון ובכתה מרה. העלם שישב מתחת למגדל בלע את דמעותיה בשקיקה. המלך לא ויתר והשאיר את ביתו כלואה במגדל למעלה. הנסיכה בוכה, והעלם בולע דמעותיה, וכך במשך השנים התקרבו זה לזו, ואולי יבוא יום והם יפגשו. הנסיכה צונחת מטה, אט אט, בעקבות דמעותיה, והעלם מטפס וגובה מהדמעות שהוא בולע.

האגדה השניה: מעשה בקרסטי, נערה מפונקת מבית עשירים שביקשה להיות הנערה היפה ביותר בעולם. בעודה מטיילת באזור זה פגשה במכשף רב עוצמה שהתחפש לעני מרוד וביקש ממנה קצת אוכל ובגד חם. אך קרסטי, שהייתה מאוד אגואיסטית וחסרת התחשבות, צחקה עליו והמשיכה בדרכה. בהמשך הדרך פגשה שוב במכשף שהתחפש הפעם לנסיך עשיר ויפה תואר ומייד פנתה אליו ובירכה אותו לשלום. בעוד הם משוחחים שאל אותה המכשף בדמות הנסיך מה הייתה רוצה יותר מכל דבר אחר בעולם. ענתה קרסטי: להיות היפה ביותר בתבל. הפך הנסיך חזרה למכשף ואמר: בגלל שבפנים נשמתך כה שחורה ומכוערת אהפוך גם את חיצוניותך לכזו. ואכן קרסטי הפכה לנערה פוזלת, בעלת אף נשרי ושפתיים מצומקות, בפיה הייתה שן-כן שן-לא, רגליה עקומות וגופה כולו חסר פרופורציות. מרוב בושה התחבאה קרסטי במערה והחלה מתחננת בפני המכשף כי יהפכה לאבן. הקוסם נכנע לרחמיו והפכה לאבן. מאז ועד היום ישנן מערות קרסטיות בעלות שן עליונה (נטיף) ושן תחתונה (זקיף).

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 36 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
אחלה של מסלול - omerzz 19/9/2013 20:01 דירוג: 9
נחל קטלב - nilyza 4/11/2012 14:13 דירוג: 5
13/10/2011 - julia102 13/10/2011 16:12
23.6.11 - yairezra 30/6/2011 18:53 דירוג: 8
הייתי שם ב16.4.09 - itaycarmi 17/4/2009 17:36 דירוג: 9
נחל קטלב - udizachar 14/3/2009 10:45 דירוג: 7
אחלה טיול!!! - 17/3/2008 00:19 דירוג: 9
הערות, הארות - צביקה 11/11/2007 07:16 דירוג: 8
מסלול מעולה - yerets 25/3/2007 19:54 דירוג: 10
תיקון טעות - yerets 1/4/2007 11:25
טיול משפחות משגע - מוטי 24/3/2007 16:41 דירוג: 8
נחל קטלב ל"ת - 19/12/2006 21:23 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 59 צפיות: 314097 אחרונה: 22/03/2013 00:36:20
תגובות: 0 צפיות: 755 אחרונה: 25/10/2012 23:59:54
תגובות: 9 צפיות: 4635 אחרונה: 18/12/2009 20:38:00
תגובות: 4 צפיות: 2987 אחרונה: 11/06/2009 12:58:00
תגובות: 7 צפיות: 4780 אחרונה: 18/02/2009 02:41:00
תגובות: 5 צפיות: 2234 אחרונה: 06/12/2008 23:13:00
תגובות: 7 צפיות: 18087 אחרונה: 08/12/2007 12:57:00
תגובות: 3 צפיות: 2866 אחרונה: 15/08/2006 20:43:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק