לוח אירועים
יש כרגע 73 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

שמורת הטבע אירוס הביצות – נוב

חבל ארץ:  רמת הגולן
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 1 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  1 - החרמון הגולן ואצבע הגליל
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, הגעה בתחבורה ציבורית, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי, ניתן לעשות בחשכה
נקודות ציון:  (275024, 749043) / (35.798, 32.8348)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  25/2/2013
איזור:  חרמון, גולן ואצבע הגליל
מפת אזור חרמון, גולן ואצבע הגליל
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


שמורת הטבע אירוס הביצות –נוב, שבדרום רמת הגולן, מהווה אתר עלייה לרגל, בעיקר בזמן פריחת הנרקיסים בדצמבר-ינואר, ועם פריחת אירוס הביצות הנדיר בפברואר ובמרץ. השמורה, שבטיפולה של רשות הטבע והגנים, היא למעשה שרידיה של ביצה, שמעליהם עובר שביל עץ המאפשר כניסה לתוך מרבדי הנרקיסים והאירוסים, מבלי לפגוע בהם. טיול פריחה חורפי אסור לפספס


איך מגיעים

הכניסה לשמורה נמצאת בכביש הכניסה לישוב חיספין, סמוך לצומת כביש רמת מגשימים - נוב (כביש 98) בק"מ 34.

הגעה בתחבורה ציבורית: הגעה למסעף נוב: אגד: 853, 966, אוטובוסים של מועצה אזורית גולן: 84,85,71,77,11,60,51,10,63


רמת הגולן

רמת-הגולן היא רמה בזלתית, המשתפלת מרום של 1,100 מטר מעל פני הים בצפון, ועד לרום של 330 מטר מעל פני הים בדרום. מערכת ניקוז המים של הגולן מזרימה את רוב מי הגשמים והמעיינות מערבה אל בקעת הירדן, ורק חלק קטן מהמים זורם מזרחה אל נהר הרקאד, אחד מיובלי הירמוך.

דרום רמת-הגולן, האזור שבו נמצאת השמורה, הינו אזור מצויין לחקלאות וצמחייה, עם כמות משקעים של 550 מ"מ לשנה בממוצע, מיעוט נחלים עמוקים ומישוריות הקרקע. השמורה עצמה הינה אחו ביצתי עם שתי שלוליות חורף, והיא מהווה את אחד השרידים הבודדים של צומח ביצות בשטחי הקרקעות של דרום רמת הגולן.

את האחו מנקז נחל נוב אשר זורם לכיוון דרום מזרח, עובר בשלולית שיבשה בקיץ וזורם למאגר נוב, מאגר התחום בסכר מדרום ומאפשר שימוש במי הגשמים והמעיינות, השופעים מספר חודשים קצר בשנה, גם בימי האביב והקיץ. 


הביצה של נוב

הווצרות הביצה באזור זה נובעת מכמה גורמים, בהם ריבוי המשקעים, השיפוע המתון של השטח והקרקע החרסיתית באזור, שאינה מאפשרת חילחול של מי נגר עילי. לכך תורמת הזרימה החזקה הנוצרת בעת גשמים בעקבות מפגש ערוצי הנחל באזור. 

גובה המים בביצה אינו אחיד. ישנם שטחים בהם מים עובדים עם כיסוי של מספר סנטימטרים בלבד המוקפים באזורים יבשים, ישנן שלולית עונתיות רדודות בעומק של 20-30 ס"מ וכן ישנן שתי בריכות עמוקות בעומק של מעל מטר המלאות לעיתים כל השנה. כמובן שכמות המים בביצת נוב תלויה בחלוקת המשקעים העונתית. רוב השנים עומדים מים בשטח במשך החורף (נובמבר-מרץ), כשעומקם וכמותם משתנים לפי משטר המשקעים השנתי.


הצומח בשמורה 

כמעט לאורך כל השנה ישנה בשמורה פריחה של צמחים שונים, והמוכרים שבהם הם אירוס הביצות והנרקיס המצוי, שפורח בינואר-פברואר. עם זאת, כמעט בכל עונה שבה תגיעו לשמורה תמצאו בה פריחה שובה לב.

בשמורה מתקיימים שלושה סוגים של בתי-גידול:

  1. בתי-גידול של מים משך כל השנה ובהם הצמחים: ברוניקת המים, עדשת מים גיבנת - הגדלים עד סוף הקיץ.
  2. בתי-גידול לחים עונתיים, צורה של אחו מוצף לפרקים ובהם הצמחים (לחצו על הקישור כדי להגיע לאגדות): אירוס הביצות, נרקיס מצוי, בן-אפר מצוי.
  3. בית-גידול באדמה לא מוצפת שם שולטת חברת הצומח העשבוני שאופיינית לדרום רמת הגולן ובו הצמחים: דודא רפואי, עירית גדולה, ומינים נדירים כמו: רומולאה סגלולית, דמסון כוכבני, נורית קושטא, צללית הדורה וכן אבי הארטישוק התרבותי - הקנרס הסורי.


מעגל הפריחה בשמורה נמשך לאורך השנה כולה: בספטמבר גרגיר נחלים ועדשת המים הגיבנת. באוקטובר-נובמבר סתוונית ירושלים וכרכומים ממינים שונים. בדצמבר-ינואר נרקיס מצוי ועירית גדולה. בפברואר-מרץ רומולאה סגלולית, איריס הביצות, עיריוני צהוב ותורמוס ההרים. באפריל-מאי תלתן הביצות ושעורת התבור. ביוני-אוגוסט שיח-אברהם מצוי, כרפס הביצות, יינית חרוזה, כף-צפרדע אזמלנית וקנרס סורי.


בעלי החיים בשמורה

אל השמורה מגיעים בחורף ממאגר חיתל עופות ממינים, בהם ברווזים, סיקסקים, תמירונים, טבלנים גמדיים, זרזירים ועוד.

מרעה: שטח השמורה מצוין למרעה בקר בשל אופיו המישורי והכמות הרבה של הצמחייה בו. הרעייה משתלבת היטב עם עיקרון שמירת הטבע. עדר בקר רועה בשמורה על-פי הסכם שמאשר רעייה במקום בתחילת הקיץ. הבקר אוכל את העשב ובכך מקטין את סכנת השרפה של השמורה. העדר יוצא מהשמורה בסתיו, לקראת עונת הגשמים.


איך נהנים מהשמורה ושומרים על הטבע

מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורה הוא גל הפריחה הגדול, על פני שטח קטן יחסית ולמשך זמן ארוך. כדי למנוע נזקים בשמורה ובמיוחד לפריחה המרהיבה, אך יחד עם זאת לגרום למטיילים לבוא וליהנות מהשמורה נסלל שביל טיול טבעתי באורך של 1 ק"מ. חלק מהשביל מיועד גם עבור נכים.
השביל עובר בשמורה לאורכה בריכוזי הפריחה העיקריים, וחוזר בצורה טבעתית לכניסה לשמורה.

מסלולים נוספים באתר בעקבות הנרקיסים: מעיינות עמינדב (הרי ירושלים), נחל חצץ (הנגב).

להעמקת והעשרת הידע של המטייל בשמורת הטבע אירוס הביצות - נוב, אביא כאן מאמר מעניין של עופר כהן, חוקר מהאוניברסיטה העברית בירושלים, על הצמחייה הייחודית של שמורת הטבע אירוס הביצות נוב. המאמר התפרסם בשם - "אחו אחו אין כמוך" (ארץ הגולן 10.3.99).

בהמשך תמצאו מידע על הנרקיס המצוי - מלך הביצה.

אירוס הביצות וייחודו של אחו נוב 
אירוס הביצות - צמח נדיר, שתפוצתו העולמית מצומצמת ללוונט (הרצועה הצרה המשתרעת מהפינה הצפון-מזרחית של הים-התיכון ועד ישראל). בעבר גדל האירוס הזה, שפרחיו הצהובים חריגים בצבעם בין מיני האירוסים בישראל, גם בקרקעות כבדות ומוצפות מים בשרון, בעמק-יזרעאל ובגליל-התחתון. כיום נותר אירוס הביצות שם לפליטה רק באתרים בודדים והוא מצוי על סף הכחדה. בספרות הבוטנית על סוריה ולבנון ישנם דיווחים על הימצאותו גם שם, במיוחד ממזרח לגבול עם סוריה בגולן, אך שמירת הטבע בשטחים אלה היא אפסית וסביר שרוב האתרים עליהם דווח על הימצאות אירוס הביצות, במחצית הראשונה של המאה ה20- הם כיום שטחים חקלאיים, ולכן סביר להניח שהם נכחדו שם.

שמורת הטבע אירוס הביצות נוב, היא השטח היחיד בעולם בו מוגן האירוס הזה מהכחדה.

האטרקציה הראשית בשמורת נוב, לתושבי האזור וגם ל"עולים לרגל" הם הנרקיסים. הריכוז הצפוף הגדול בארץ של "מלך הביצה" הנרקיס המצוי. כאן הנרקיסים פורחים באמצע החורף. כבר מרחוק אפשר להריח את ניחוחו הכבד של הנרקיס האופף את האחו בימים בהם ה"אוויר עומד" (תופעה נדירה למדי באזור סחוף רוחות זה). גם מי שעוצר את רכבו על הכביש הראשי יכול להתבשם בריחו המשכר של הנרקיסים.
ברוב השנים חל שיא פריחת הנרקיסים במחצית השנייה של חודש ינואר. שיא פריחת אירוס הביצות הוא באמצע חודש פברואר.

צמחים אחדים הגדלים בגולן תוארו לאחרונה על-ידי החוקרים כמינים חדשים למדע. בשנת 1987 תואר על-ידי פרופסור עוזי פליטמן מין חדש למדע בקית הבזלת, אותה מצא י' עברי לראשונה בשנת 1980, באזור תל יוספון. הבקיה הזו נמצאה בשנים האחרונות גם באתרים אחרים בקרקעות הכבדות המוצפות לפרקים במים במזרח דרום הגולן. בשנת 1988 הבדיל א' דנין את מין החוחן הנפוץ בקרקעות בזלתיות בכל הגולן מהמין הקרוב (חוחן קרדני) וסיווג אותו כמין חדש למדע חוחן בלאנש. בשנת 1992 זיהתה החוקרת השוודית ק' פרסון, כמין חדש למדע את הסתוונית המרהיבה, המוכרת לנו שנים רבות במרכז ובצפון הגולן בדגם המפוספס והמיוחד של פרחיה. סתוונית התשבץ כפי שאנו קוראים לה בעברית, קרויה בשמה המדעי לכבודה של פרופ' נעמי פיינברון, מראשוני הבוטנאים בארץ Colchicum feinbruniae.

תיאור המינים החדשים למדע הביא לחיזוק העובדה הידועה כי הגולן הוא חבל ארץ שצמחייתו לא נחקרה דיה. בנוסף, התברר לי במהלך מחקר על המינים האנדמיים בישראל, כי קבוצה גדולה מתוכם אופיינית דווקא לקרקעות כבדות, לרוב נטולות גיר. קרקעות כאלה נפוצות בייחוד בגולן וברמות הבזלת של הגליל העליון המזרחי וגם בעמקים בכל רחבי הארץ, בהם הקרקע היא תוצר סחף ושטופה מגיר. הרשימה שערכתי כללה 27 מינים אנדמים לקרקעות כבדות, ומיד שמתי לב לכך שמינים אחדים מוכרים לי היטב, במיוחד מאחו נוב. יתרה מכך, חמישה מבין הצמחים - דבקה זנובה, טופח דביק, מרוות איג, מסרק ארצישראלי וצללית הדורה הם גם צמחים אנדמיים וגם נדירים ביותר.
מין חדש למדע שנתגלה בגליל-העליון המזרחי ובדרום הגולן בלבד של טופח.
בלבד, בכלל זה באחו נוב, הוא מסרק ריסני. מין נוסף חדש למדע שהתגלה כאן הוא הטופח הגולני ועוד כמה תתי-מינים של טופח.

פרופסור עוזי פליטמן מכנה את אחו נוב "האחו האבולוציוני". מבחינת תהליך התפצלות ויצירת מינים חדשים זהו מיקרוקוסמוס "חם" ממש. "אם עומדים בשקט ניתן 'לשמוע' את חריקת גלגלי התהליך האבולוציוני בין עשבי האחו. זה גם מקום מוצלח במיוחד ללמוד ולהבין את התופעות הללו, שהן התהליך הבסיסי המביא למגוון העצום של המינים הצומחים בעולם".


נרקיס מצוי

ראשו הלבן של הנרקיס המצוי מעוטר בכתר זהב והא פורח מתחילת נובמבר עד פברואר, בשטחים סלעיים בהרים, באזורים לחים ובביצות. גובה הגבעול מגיע עד ארבעים ס"מ והוא נושא 3-10 פרחים בעלי שישה עלי כותרת לבנים. עטרת הנרקיס היא בצבע צהוב חלמוני בצורת קערית, כשבמרכז הכותרת הלבנה. הנרקיס הוא מן הידועים שבפרחי מדינת ישראל, ובעבר הוא גם היה מן הנפוצים שביניהם. ריחו הנעים והחזק הפך אותו לאחד הפרחים המבוקשים והנקטפים ביותר בארץ, וזו אחת הסיבות להתמעטותו. לכך יש להוסיף את השימוש בטכניקות חדשות של עיבוד קרקע ואת צמצום השטחים הפתוחים: ייבוש הביצות והשטחים הלחים שהם בית חיותו העיקרי של הנרקיס המצוי. כל אלה הביאו להתרוקנות שטחים נרחבים, שהיו בעבר לבנים מפרחי נרקיס ומשכרים בניחוחו המיוחד. אתר הקישון הוא בין האתרים האחרונים של נרקיסי הביצה בארצנו. גם עליו איימה סכנת הכחדה, אך ביוזמה משותפת של רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, הסתיים לפני מספר שנים מבצע הצלה רחב, שבו הועתקו בצלי שדה של הנרקיסים ליד הקישון לשטח דומה בתנאיו באזור קיבוץ יגור.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
חאן אל על - אתגרים ברמה
20% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חאן אל על - אתגרים ברמה
20% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
ג'ימי ג'יפ - טיולי ג'יפים וסוויטות עץ
הנחה של 50 ש"ח מהמחיר המלא.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 4 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8
מקום נהדר עם פריחה רבה - djcarmeli 24/3/2013 20:51 דירוג: 8
יבש מאוד - אליעד 19/1/2009 14:46

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
זהה את האתר, כל החידות
טיול לנחל תבור
אירוס הביצות
זהה את האתר 140
שמורת נוב רמת הגולן
שמורת האירוסים והנרקיסים

 
Share
ריח משכר של אירוסים
ריח משכר של אירוסים

צילום: יוחאי כורם
ריח משכר של אירוסיםאירוס הביצות
אירוס הביצות

צילום: ליאור אלמגור www.fromycamera.c
אירוס הביצות


נרקיסים בשמורת נוב
נרקיסים בשמורת נוב

צילום: יוחאי כורם
נרקיסים בשמורת נוב


נרקיסים בנוב
נרקיסים בנוב

צילום: יוחאי כורם
נרקיסים בנוב


שדות של אירוסים
שדות של אירוסים

צילום: יוחאי כורם
שדות של אירוסים