מעיינות בצפון: 10 המלצות מרעננות לימים החמים

מטיילים בצפון ומחפשים לחרוג מעט מהמסלולים העמוסים? עם מאמץ קליל, ניתן לשלב בטיולכם שלל אפשרויות נהדרות לבילוי מימי, מוצל ומרענן. טיול מעיינות בצפון מציע מבחר פינות חמד, בעלות צמחייה עשירה ומים שופעים, בכמה מהאזורים היפים בארץ. ריכזנו עבורכם רשימה של מעיינות בצפון שחובה להכיר לקראת הקיץ!
עודכן לאחרונה: 8/6/2014

מעיינות ברמת הגולן

עין תינה
בשיפוליה המערביים של רמת הגולן, ממש בקרבת הכביש המוביל מקיבוץ גדות לקיבוץ גונן, נמצא עין תינה היפהפה. הביקור במעיין זה, משלב הליכה מהנה במים ובתוך סבך צמחייה ירוקה ומגוונת. לאחר הליכה מעט מאתגרת במעלה מסלול סלעי ובו זרימת מים חזקה, מגיעים למעיין שופע, המעוצב בצורת מזרקה. מומלץ לשלב את הביקור בעין תינה, עם ביקור ביתר המעיינות שבשולי רמת הגולן.

עין כנף
עין כנף נמצא בדרום רמת הגולן, בסמוך ליישוב כנף. במעיין קיימת בריכה מלבנית וגדולה באופן יחסי, המנקזת אליה את מי המעיין, שעומקם הוא כמטר אחד. מי המעיין קרירים ונעימים והשהייה בהם מומלצת בחום, במיוחד לאור הנוף המרהיב הנשקף ממנה. גם חובבי הפיקניקים יגיעו לסיפוקם ויוכלו ליהנות מהפינות המוצללות, שתחת עצי האקליפטוס.

למסלול מומלץ בנחל אל על הסמוך למעיין >>

עין שריר
עין שריר שוכן במצוקי האון, שבדרום רמת הגולן. כמו בעין כנף, גם כאן, הנביעה ממלאת בריכה מלבנית, בה ניתן להעביר כמה שעות של כיף ושלווה. עם כל הכבוד לבריכה הנחמדה, האטרקציה האמיתית בעין שריר, מגיעה בדמות נוף עוצר נשימה, המשקיף ישירות אל הכנרת שמתחת. החוויה היא משתלמת ביותר, אך כרוכה בצעידה מעט מאתגרת. ניתן לטפס אל המעיין מכיוון הכנרת או לרדת אליו בירידה תלולה, מכיוון מבוא חמה ועין תאופיק.

עין ג'ילבון

יתרונו הגדול של מעיין הוא בהיותו חלק ממסלול נחל ג'ילבון האטרקטיבי. לאחר שעברתם בדרככם את עתיקות כפר דבורה, מפל הג'ילבון ואת ההליכה בסבך הצמחייה המרשים, תגיעו למעיין היפה והקריר. כפי שקורה בלא מעט מעיינות בצפון, גם עין ג'ילבון בוקע אל תוך בריכה מלבנית ומוצלת ("בריכת הקצינים"). אם נעקוב אחר הצינור היוצא מהבריכה, נגיע אל תחנת הקמח הישנה והמשומרת, אשר הונעה בעבר על ידי זרימת מימיו של נחל ג'ילבון.

למסלול מומלץ בנחל ג'ילבון >>

עין עלמין
בריכת הקצינים שבעין עלמין, נמצאת בלב חורשת אקליפטוסים, במורדותיה המערביים של רמת הגולן. הבריכה ניזונה ממימיו של הג'ילבון ואלו נחשבים לאיכותיים, אם כי, עדיף שלא להסתמך על עובדה זו ולהביא מים לשתייה. הרחצה בבריכה, עם זאת, הינה מומלצת ביותר, במיוחד בימי הקיץ החמים. הבריכה ממוקמת סמוך לכביש 888 וניתן להגיע אליה בקלות, מקצרין או מצומת מחניים.

עין חשק ועין מימון
שני המעיינות הסמוכים, שוכנים גם הם במורדות רמת הגולן ומספקים מקום נהדר לנקודת עצירה יפה וצוננת בטיול. ההגעה לשני המעיינות, היא מכביש 959, היוצא מכיוון קיבוץ גונן. עין חשק הינו מעיין קטן וחביב, בעל מים קרירים, נוף יפהפה ומוקף בשטח נהדר, המתאים לפיקניקים ולהפסקות קפה איכותיות. עין מיימון נמצא במעלה ההר ושוכן בין עצי אקליפטוס, תאנה ושיחי פטל ונענע. שני המעיינות מתנקזים לתוך בריכות קטנות ומיוחדות, המאפשרות טבילה נעימה ומרעננת.

לטיול מומלץ ברמת הגולן ומקורות הירדן >>

מעיינות בגליל

סכר ירדינון
מעיין יפה זה, בשונה ממרבית המעיינות בצפון, הוא למעשה תולדה של סכר, שנבנה במקום על ידי הסורים, ששלטו באזור עד למלחמת ששת הימים. הצטברותם של המים במקום יצרה בריכה מעולה לשחייה, בגובה הנע בין 140 ס"מ ל- 180 ס"מ. במעיין, המוקף בצמחייה ירוקה וסבוכה, מומלץ לשלב הפסקת קפה וטבילה מרעננת. ההגעה למעיין, מצריכה מעבר בסמוך לשער הכניסה של קיבוץ שמיר.

למסלול מומלץ באזור סכר ירדינון >>

עין אפק
מקורם של מעיינות אפק, הוא במי התהום שבמערב הגליל התחתון (קרוי גם בשם: "אקוויפר הנעמן"). בשמורה היפה והמטופחת, קיימת רשת שבילים וגשרים מושקעים, המוליכים את המבקרים במקום בין הבריכות השונות, המשופעות בצמחייה רבה ובבעלי חיים מגוונים. בקרבת הבריכות, נמצא אתר העתיקות תל אפק, אשר הינו שריד ליישוב עתיק כבן 5,000 שנים.

למסלול שמורת עין אפק >>

מעיינות בגלבוע ובעמק יזרעאל

עין יזרעאל
למרגלות הרי הגלבוע, שוכן לו מעיין עין יזרעאל, בעל השיוך התנ"כי, המזכיר, כי המעיין שימש את בני ישראל כמקום התכנסות, לקראת מלחמתם בגלבוע עם הפלשתים. במרכזה של הבריכה הגדולה, נמצא בית המשאבה והמקום כולו מוקף בעצי אקליפטוס רבים, המשדרגים את השהות במקום ומאפשרים למבקרים להעביר כמה שעות מהנות, בשילוב שכשוך רטוב ופיקניק. בריכת המים מלאה לאורך כל השנה וזאת בזכות הזרמת המים, שמבצעת חברת מקורות, שכן נביעת המעיין התייבשה לפני מספר שנים.

למסלול מומלץ באזור הגלבוע >>

עין יבנאל
בקרבת היישוב יבנאל, הסמוך לעיר טבריה, שוכן לו מעיין מרהיב ביופיו, הבוקע מתוך פתח חלול בהר, בקוטר של כמטר וחצי. המעיין בוקע בתוך מערה גבוהה ורחבה, אשר ממנה יוצאות כמה שלוחות תת-קרקעיות, בהן ניתן לסייר בכיף. הרחיצה במים הקרירים של עין יבנאל, בתוספת לתפאורת המערה היפה, הופכים את הביקור במקום לחוויה בלתי נשכחת, בביקורכם במעיינות הצפון.

לתחילת הכתבה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק