עמישראל יוצא בסוכות בהמוניו אל חיק הטבע, הכבישים פקוקים, בתי המלון והצימרים בתפוסה מלאה, מה עושים? מנצלים את הרגע האחרון ויוצאים אל חוף הים, לרבוץ בנחת מול האופק, לטבול בגלים ולספור כוכבים בשמיים. מצאנו לכם שני חופים שידועים ביופיים הטבעי ובפסיליטיז המשובחים והוספנו רשימת פק"ל ים, שלא תשכחו את הדברים החשובים באמת. #התחלנו

חוף דור 

יש לחוף דור ניחוח של קסם שמורכב ממגוון פינות חן ומפרצים, שמתחברים לכדי תמונה אחת מרהיבה. החוף רחב ידיים, זרוע סככות צל ושוכן על שפתה של לגונה, שנראית כאילו נשלפה נשלפה מתוך חוף אקזוטי אי שם.

החוף החולי נמתח דרומה ואפשר לצעוד לכל אורכו, כקילומטר לכל כיוון, לשקוע בחול הרך או ללטף את הגלים. מול החוף מתנשא אי קטן שהוא שמורת טבע. לכיוון צפון זו אופרה אחרת, החוף עוטף את הלגונה, בפאתי קיבוץ נחשולים וזרוע סלעי פרא. מצפון ללגונה מתרומם תל דור, הטומן אוצרות מן העבר, אתר קסום לטיול שקיעה.

שביל מוביל במעלה התל, הנוף הולך ומתרחק, שרידי מבנים מתגלים ונוף יפהפה של חוף זרוע מפרצונים ושרידי נמל.  נקודת התצפית היא חלק מגן לאומי חדש תל דור שנחנך לפני כשנה. חוף דור שודרג אף הוא לפני שנים אחדות ולרשות האורחים עומדות מלתחות מסודרות, ברזיות, ציליות מסעדה וקיוסק בסיסי. 

  • החוף נגיש, החנייה חופשית והכניסה ללא תשלום. 

תמונה מתוך אתר טיולימה שיותר עמוק יותר כחול | צילום: אורלי גינוסר

גן לאומי וחניון לילה תל אשקלון 

אם אתם חובבי היסטוריה וטבע, אתם הולכים להשתגע על הגן הלאומי של אשקלון. האתר הקסום משלב ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים מתקופות שונות, דיונות בר חוליות ורצועת חוף קסומה. בחסות הגן הלאומי הדרומי מתמזגים ממצאים נדירים בני אלפי שנים, ביניהם השער הכנעני הקדום בעולם המקורה לצורכי שימור, המעוצב בצורת קשת, חומה בצורה אדירת ממדים מימי הביניים, פסלים מרהיבים וכן בזיליקה מהתקופה הרומית (כעת בעבודות שימור). 

היופי ההיסטורי משתלב עם חוף ים פסטורלי ובלתי מופר. החוף מוכרז ומצוייד בסככות צל, מקלחות חוץ ושירותים – אומנם די בסיסי, אבל כשהים הוא היעד, גם לא צריך יותר. חלקו הדרומי של החוף מוכר הרבה פחות, וכשצועדים לאורכו נראים שרידי חרסים בקיר המצוק המלווה את השטח הפתוח של הגן הלאומי. השטח משמר דיונות חול טבעיות, שהן בית גידול לצמחייה אופיינית ויש בו מסלולי הליכה קלים בעיקר לעת ערב.  

רוצים להישאר ללילה? לצד החוף פועל חניון לילה של רשות הטבע והגנים, עם כל הפסיליטיז הנדרשים למי שרוצה להפוך טיול שקיעה ללילה תחת מיליון כוכבים. בחניון מדשאות רחבות ידיים מנוקדות בעצי צל ודקלים בהם ניתן להקים אוהל ללינת שטח. לרשות האורחים עומדים שולחנות וספסלים, מבנה שירותים ומקלחות, מטבח שדה עם מקררים. עוד תמצאו במקום כיורים ומשטחי עבודה, ברזיות, מרכז שירות (קיוסק), אפשרות לשכור מזרנים, תאורת אווירה ואפילו שקעי USB. החניה צמודה לחניון הלילה וכלולה בתשלום. 

  • מחיר כניסה ליום: 14-28 שקלים, חינם למנויי מטמון.
  • לינת קמפינג 30-53 שקלים לאדם (בהזמנה מראש בלבד דרך מערכת ההזמנות של האתר).

תמונה מתוך אתר טיוליהכי כיף להתעורר ככה | צילום: רשות הטבע והגנים

פק"ל ים – מה חובה שיהיה לכם בבגאז'?

המעבר משקיעה לקמפינג מצריך התארגנות בסיסית ומוכרת, אז לא נציין שצריך אוהל ושק"ש, מים ומיני מזונות, אבל מה כן? 

הדבר הראשון הוא כמובן, מחצלת רחבה, שיהיה נעים להתפרש עליה בכיף, לשכב מעט ולהקשיב לרחש הגלים. המשקיעים, יוכלו להביא כיסאות מתקפלים, מאחר שבשני החופים אין השכרה של ציוד חוף. גם צליה היא מצרך חיוני בארץ. כן, גם בימי הסתיו, תוכלו להיתקל בחמסינים בלתי צפויים. אל תשכחו לקחת גם סנדלים למים, בכמה מהנקודות החופים סלעיים, זה יפהפה עד שדורכים על אבן חדה.

וכמובן שאי אפשר לסגור את הפק”ל-ים שלכם, בלי לדאוג לקיבה. שדרגו את עצמכם לדעת בפינוקים כמו יין, גבינות, לחם משובח ומיני מזונות. אם לא הספקתם להתארגן מבעוד מועד על ציוד, תוכלו לקפוץ לאחת מחנויות הנוחות של yellow שפזורות בתחנות הדלק פז, ולהשלים את כל מה שחסר לכם – פירות, ירקות (בחנויות yellow מרקט בלבד), מאפים, יין וכמובן נשנושים לדרך (כי זה חובה!). החנויות פתוחות 24/7 ומאפשרות תשלום קל ונוח דרך האפליקציה של הרשת, שגם מעניקה הנחות לחברי מועדון וצבירת כסף לקנייה חוזרת בחנויות.