אירועי ראש השנה לאילנות בחבל מודיעין

אין מקום טוב יותר לחגוג בו את חג ט”ו  בשבט מאזור יער בן שמן וחבל מודיעין - המרחב הכפרי של המרכז, אזור טובל בירוק, עם עשרות עסקי תיירות חקלאית. עמותת תיירות חבל מודיעין מזמינה את המבקרים לחגוג את ראש השנה לאילנות בחווה הידרופונית ובמפגש עם אמנית מקומית.

ט”ו בשבט בחוות שורש ועלה
חוות שורש ועלה היא חווה הידרופונית ושדה אורגני המתמחה בגידול סוגים שונים של נבטים, חסות ועלים. לכבוד החג, יקיימו במקום סיורים והדרכות מיוחדים בהם ילמדו המבקרים על השיטה ההידרופונית, יתרונותיה וחסרונותיה, בניית מערכת הידרופונית ביתית, הסברים על השיטה וסדנה לגידול נבטים לאכילה. יש להגיע לפעילות עם נעליים סגורות.

 • מתי: יום שבת, 4 בפברואר, החל משעה 11:00 
 • איפה: חוות שורש ועלה, בן שמן

לפרטים נוספים והרשמה: באתר

חוות שורש ועלה. צילום: גיא הורוביץ

חג ירוק ומשמח | צילום: גיא הורוביץ

סדנת קרמיקה בוטנית לכבוד ט”ו בשבט בסטודיו לקרמיקה “סיגלריה” 
לכבוד החג תקיים סיגל בוריה בסטודיו לקרמיקה שלה סדנאות מהנות איך לא – בנושא צמחים, פרחים
וטבע! במהלך הסדנה, ייצרו המשתתפים צלחת אוכל, בהן גם יטביעו צמחים ופרחים ויוכלו לצבוע אותן ברוח החג. הסדנאות מתאימות למבוגרים ובני נוער החל מגיל 17.

 • מתי: יום שישי, 3 בפברואר החל מהשעה 10:00
 • איפה: רחוב הזית 94, לפיד.

לפרטים נוספים והרשמה: 052-3421275

סדנת בוטניקה בקרמיקה

סדנת בוטניקה בקרמיקה | צילום: סיגל בוריה

המועצה לשימור אתרים מזמינה את המבקרים לשלל פעילויות מהנות

ראש השנה לאילנות הוא הזדמנות נהדרת לצאת, לבלות ולהעמיק את החיבור שלנו אל הסביבה. במיוחד לכבוד החג, המועצה לשימור אתרים מזמינה את המבקרים לבקר באתרי המורשת שלנו עם פעילויות מגוונות, עשירות וחינוכיות אשר כולן, איך לא, מספרות את הסיפור הישראלי של כולנו. כך יוכלו המבקרים ליהנות מהפנינג ט”ו בשבט בגן הבוטני בחוות הנוי, מפסטיבל “בין מנדרינה לקלמנטינה”; באתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, מסיורים מרתקים בעקבות נטיעות ואילנות במוזיאון מורשת צאן ברזל, מסיורים בעקבות יושבי ראש הכנסת בהר הרצל עם מרכז הרצל או מפעילות מהנה לכל המשפחה בחצר ראשונים עין שמר.

הפנינג ט”ו בשבט בגן הבוטני בחוות הנוי
לכבוד ט”ו בשבט יקיימו במרכז לחינוך סביבתי חוות הנוי הפנינג קסום לכל המשפחה עם סדנאות יצירה מהטבע, מופע מחול אומנותי על עץ עם 10 רקדנים ומוזיקאי, הרצאה על עולמם המופלא של העצים והקשר עם האדם, הדגמה של טיפוס נכון על עצים ומופע מוסיקלי של להקת עולמה. בנוסף, ברחבי האזור יהיו פזורים דוכנים עם מגוון מוצרים ביניהם סלים מנצרים ועציצים לצד בית קפה קהילתי שיופעל על ידי תלמידים הלומדים בחווה החקלאית.

 • מתי: יום שישי, 10 בפברואר, בשעה: 12:00-16:00
 • איפה: המרכז לחינוך סביבתי חוות הנוי, עמק חפר

לפרטים נוספים » 

חגיגה בגן הבוטני בחוות הנוי. צילום: רז אליה

חגיגה בגן הבוטני בחוות הנוי | צילום: רז אליה


בין מנדרינה לקלמנטינה – הפסטיבל השנתי באתר הפרדסנות ע”ש מינקוב
בין עצי הדר, שוכן אתר הפרדסנות המספר את סיפורה של משפחת מינקוב והפרדס שלהם, שהיה אחד האתרים החשובים במפעל הפרדסנות בארץ ישראל. לכבוד ט”ו בשבט, יקיימו באתר הפרדסנות פסטיבל מהנה לכל המשפחה עם הצגה אינטראקטיבית של תיאטרון בלי גג; “בלשים ביער”, שתציג בפני המבקרים סיפור בלשי מהנה בו הם יפתרו תעלומה עבור חיות היער.

 • מתי: יום שבת, 4 בפברואר, בשעות: 09:30, 11:30, 13:30
 • איפה: אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות 

לפרטים נוספים » 

בין מנדרינה לקלמנטינה - פסטיבל שנתי. צילום: איתי בלסון

הפסטיבל השנתי | צילום: איתי בלסן
 

נטיעות ואילנות במוזיאון מורשת צאן ברזל
מוזיאון מורשת צאן ברזל מזמין את המבקרים לסיור מודרך בסימן “נטיעות ואילנות” –  התיישבות וצמיחה בנגב. הסיור יעבור בתחנות משמעותיות מתחילת המאה שעברה ועד ימינו ויבחן את הנטיעות כסמל לעצמאות, התחדשות וצמיחה כפי שהם באים לידי ביטוי בחריטות, הטבעות הפלדה, הברונזה והנחושת המוצגים במוזיאון. לאחר מכן תתקיים הרצאה מרתקת של הסופרת יוכי ברנדס, בעקבות ספרה “הפרדס של עקיבא”. 

 • מתי: יום חמישי, 2 בפברואר, בשעה: 18:30
 • איפה: מוזיאון מורשת צאן ברזל, צאלים

לפרטים נוספים » 

ט”ו בשבט במרכז הרצל
לרגל ט”ו בשבט, שהוא גם יום הולדתה של הכנסת, יקיימו במרכז הרצל סיור מיוחד בחלקת גדולי האומה בעקבות יושבי ראש הכנסת, מי הם היו? ומה הוא התוכן הייחודי שיצקו לתפקידם? בנוסף, יקיימו סיור ירוק בהר הרצל בו יוכלו המבקרים לשמוע על הרעיון העומד מאחורי הנטיעות בהר, הקשר בין ארזים להרצל, הנטיעות של מעגל העצים במקום ועוד.

 • מתי: סיור ירוק בהר הרצל – יום שלישי, 7 בפברואר, בשעות: 11:00-12:30 | סיור בעקבות יושבי ראש הכנסת – יום שישי, 3 בפברואר, בשעות: 10:00-11:30 ויום ראשון, 5 בפברואר, 11:00-12:30.
 • איפה: מרכז הרצל, ירושלים

לפרטים נוספים » 

פעילות ט”ו בשבט לכל המשפחה בחצר ראשונים עין שמר
לכבוד החג, יקיימו בחצר ראשונים עין שמר פעילות מהנה בה יוכלו המבקרים לשתול שתילים בעציצים ממוחזרים, לסייר ולהכיר עצים מיוחדים ברחבי הקיבוץ, ליצור בחומרי טבע, לצאת לסיור רכוב על טרקטור, לאפות לחמניות ולצאת להדרכה חוויתית במוזיאון ההיסטורי.

 • מתי: יום שבת, 4 בפברואר, 10:00-15:00
 • איפה: חצר ראשונים עין שמר

לפרטים נוספים » 

חגיגות בעין שמר. צילום: מיקי פורת

חוגגים בעין שמר | צילום: מיקי פורת


אירועי ט”ו בשבט בקק”ל

יום הולדת לאילנות באווירת חג מיוחדת - יער אילנות יום שישי 3.2.2023 בשעה 12:00
משפחות עם ילדים מוזמנות לחגוג יום הולדת לאילנות באווירת חג מיוחדת. נצא לסיור בין עצים מיוחדים, נאזין לסיפורים מרתקים על עצים ונהנה מסדנאות יצירה ברוח החג. מותנה בהרשמה מראש ב"קו ליער"
בטלפון: 1-800-350-550, או באתר סל קק"ל 

שוטטו בשבט

לכבוד ט"ו בשבט קק"ל מקיימת טיולים מודרכים סביב עצים מיוחדים , כניסה למשתלות קק"ל וליערות שנשרפו. בסיור נלמד על אופן הטיפול של יערני קק"ל בשיקום היער.
 

 • שירת האילנות ביער אילנות יום שישי 3.2.2023 בשעה 9:30
  נצא לסיור ביער מיוחד במינו, שאין שני לו בישראל, בו צומחים 350 מיני עצים זה בצד זה. נשמע את סיפורם של אותם עצים ייחודיים- גם בסיפור וגם בשירה.
  טיול למבוגרים.
   
 • טיול אל האלון הקשיש ביער בית קשת וביקור ב"בית חרושת לייצור שתילים" יום שישי 3.02.2023 בשעה 10:00
  לקראת ראש השנה לאילנות, נטייל בדרך הנוף ביער בית קשת שם נפגוש את האלון הקשיש, משם נמשיך ל"בית חרושת לייצור שתילים" במשתלת קק"ל בגולני. נשמע על תהליך "מזרע לשתיל", למה מיועדים העצים שגדלים במשתלה, מה המאפיינים המיוחדים שלהם ולמה הופכת לעיתים המשתלה ל"בית" לעצים מבוגרים שמועתקים אליה. ​​​​​​

יער בית קשת. צילום: אורן פלס, מתוך אתר פיקיויקי

יער בית קשת | צילום: אורן פלס, מתוך אתר פיקיויקי

 • שביל הלימנים - סיור ביער מיתר יום שישי 10.2.2023 בשעה 10:00
  נצא לסיור מעגלי בדרך נוף יער מיתר בשביל הלימנים ונשמע על חשיבות יער זה והאתגר הגדול בגידול עצים ביער בו כמות המשקעים מעטה והקרקע אינה אוגרת מים. נפגוש ב"לימנים" - פתרון קק"ל להתמודדות עם קשיים אלה. נהנה מתצפיות נוף על האזור.

כל הטיולים בתשלום: 10 ₪ למשתתף.
מותנה בהרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550, או באתר סל קק"ל 


חג העצים בגן הבוטני

ט"ו בשבט לכל המשפחה בגן הבוטני בירושלים

מיהו האילנאי? * למה אנו זקוקים לעצים? * איך לטפס על עץ עם רתמות מיוחדות ולרדת בשלום? * איך מחלצים מהעץ חתול שלא מצליח לרדת?

 * מעבדת מיחדוש * סדנת כדור זרעים * משחקי התאמות וסידור גזעים * סדנאות יצירה ועוד...

 • מתי: שישי - שבת 03-04.02.23 בשעות  15:00-10:00
 • איפה: הגן הבוטני גבעת רם ירושלים

רוצים לטפס על עצים ולהציל חתול תועה? ללכת על ענף וללמוד על חשיבותם של העצים בחיינו? לרגל ט"ו בשבט מזמין הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם בירושלים את ההורים והילדים עם בני המשפחה לפעילות ייחודית קצת אחרת במסגרת יום ההולדת לאילנות.

פעילות ט”ו בשבט בגן הבוטני בירושלים | צילום: יאיר גולדברג

במהלך שישי ושבת -  3-4.2.23 - יתקיימו מגוון פעילויות בנושא העצים והאילנות: ההורים והילדים מוזמנים להכיר את עבודתו החשובה של הד"ר של העצים, המכונה אילנאי, להנות מטיפוס על עצים עם רתמות מיוחדות, לצפות בהדגמה של חילוץ חתול תועה מעץ והליכה אופקית על ענף, ללמוד מהי בוטניקה ומהי תועלתם וחשיבותם של העצים, להצטרף למעבדת המיחדוש בה ילמדו איך בצל ורימון, אקליפטוס ואלון הופכים בגד ישן לחדש בנוסף יצרו המשתתפים הדפסים צבעוניים ומלאי השראה משאריות מזון וצמחי הגן בשיטה ביתית (את היצירה יקחו הביתה).

ט"ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להתנסות בסדנת כדורי זרעים המתקיימת במסגרת המיזם "משיבים את הטבע לגינות" ע"ש נחמה ריבלין ז"ל, של הגן להצלת פרחי בר. בסדנה יכינו המשתתפים כדורים מאדמה בתוכם יטמינו זרעים של פרחי בר שנאספו במרחבי הגן. את הכדורים ניתן לקחת הביתה לשתול בטבע, בגינה הפרטית או בעציץ שיפרחו עם בוא האביב (עם הוראות שתילה).  עוד בפעילויות: משחקי סידור גזעים לפי גיל העץ, סדנאות יצירה ועוד ועוד.