​​​​​​לעדכוני פריחות בזמן אמת »

מה בכתבה זו:

בין קרחת יער ובין שפת מצוק – רקפות ונרקיסים במצוק הארבעים

הכרמל שזכה ובצדק לכינוי ההר הירוק, פורח כל השנה, אך בחורף לצבע הירוק מתווספים שלל גוונים – ורודים, סגולים, לבנים וצהובים, שהופכים אותו ליותר ססגוני. עם בוא הסתיו מבצבצים הסתווניות והכרכומים ועם הגשמים מצטרפים לחגיגה גם הנרקיסים והרקפות. בשלהי החורף ועם בוא האביב מקשטים את היערות, המסלולים והשבילים גם כלניות ושלל פרחי עונה.

עם כזו פריחה תוכלו ליהנות מלא מעט טיולים באיזור, אבל אנחנו בחרנו את המסלול המעגלי של מצוק הארבעים, שמשלב עצי אלון עתיקים ומרהיבים עם נוף מהפנט של הכרמל ופריחת רקפות ונרקיסים, שכבר פורחות לאורך המסלול.

רקפות פורחות במצוק הארבעים | צילום: שלמה סגלרקפות זוקפות קומה במצוק הארבעים | צילום: שלמה סגל

גבעה של קסם וצבעים - פריחת התורמוסים בתל שוכה

עמק האלה היפהפה עוטה מדי חורף צבעי פריחה מרהיבים, המושכים אליו מטיילים רבים, המגיעים כדי להתפעל מהגבעות הירוקות והפסטורליות, המשובצות במיטב פריחות סוף החורף היפות ביותר, לרוב בחודשים מרץ-אפריל. הכוכב האמיתי של האזור הוא תורמוס ההרים, הצובע את הגבעות הירוקות בצבעים כחולים עזים ומהפנטים.

השילוב הנוצר במרחב שסביב שובה לב ומבטיח מספר שעות נהדרות בחיק הטבע. המסלול המומלץ באזור, עובר בתל שוכה ההיסטורי, במקום המשקיף על כל מרחבי העמק המופלא. הסתובבו בתל הקדום ואתרו נקודה מצוינת לצילום משפחתי או רומנטי, התמקמו לפיקניק מפנק והתמסרו לחוויה ארץ ישראלית משובחת בטבע.

פריחת התורמוסים בתל שוכה - השיא עוד לפנינו | צילום: יוחאי כורםפריחת התורמוסים בתל שוכה - השיא עוד לפנינו | צילום: יוחאי כורם

המלך של מישור החוף - אירוס הארגמן בגבעת חומרה

את אירוס הארגמן אי אפשר ופשוט אסור לפספס. צבעי הארגמן העזים פשוט ילכדו את עינכם. צורתו המלכותית הופכת כל משטח ירוק המקיף אותו, לכדי נכס מפואר בטבע. כנראה שאין זה במקרה, שהחברה להגנת הטבע בחרה דווקא בפרח זה כסמלה המיתולוגי.

הפרח הענקי מגיע לשיא פריחתו במהלך חודש פברואר ובתחילת מרץ וזו מתרחשת בגבעות הכורכר ואדמות החמרה של מישור החוף. אחד מהמקומות היפים לצפייה באירוס הארגמן הוא בגבעת חומרה, שבין ראשון לציון ופלמחים. בשמורה היפהפייה, תוכלו ליהנות משבילים מסודרים, שיוליכו אתכם ישירות עד ללב פריחות הנהדרות.

אירוס הארגמן בשעת שקיעה | צילום: אליה רובינשטייןאירוס הארגמן בשעת שקיעה | צילום: אליה רובינשטיין

שווה להפריע בין שתיים לארבע - צהרון מצוי בהר הקפיצה

הפרח החביב והסגלגל הוא נכס טבע של ממש בנוף הפריחות הישראלי, שכן הוא עוטף אזורים נרחבים לאורך מרבית החורף, בואכה באביב. אם ברצונכם לחזות בפריחתו המיוחדת של הצהרון המצוי, יהיה עליכם להגיע לאזור בשעות הצהריים בלבד, שכן פרח ייחודי זה נפתח פעם אחת ביום, כשבבת אחת חושף את ששת עליו הסגולים והפס הלבן שעל עלי שלושת עלי כותרתו.

את פריחת הצהרון המצוי תוכלו למצוא מצפון עד דרום, בין אם במישור ובין אם בהר. אחת הנקודות המומלצות לכך, היא בהר הקפיצה, המשקיף על עמק יזרעאל הצבעוני וטובל בים של ירוק גלילי ונפלא.

צהרון מצוי | צילום: nadavyurצהרון מצוי | צילום: nadavyur

מהר לפני שיגמר! אירוס הביצות ברמת הגולן

ודאי תשמחו לגלות כי אחת מהפריחות הנדירות בעולם, נמצאת דווקא במדינתנו הקטנטנה. אירוס הביצות היפהפה, מצוי אמנם על סף הכחדה עולמית, אך כאן ניתן עדיין לצאת לטבע וליהנות מפריחתו הייחודית של הפרח הצהבהב והענקי, הגדל בקרקעות רוויות מים. אחד המקומות המרשימים ביותר לצפייה בפרח הנדיר, בדרך-כלל בחודשים פברואר-מרץ, נמצא בשמורת הטבע "אירוס הביצות – נוב", השוכנת בין היישובים חספין ונוב בדרום רמת הגולן.

הפריחה המקסימה מתרחשת על פני שלוליות חורף, המנקזות את משקעי האזור ומביאות לשפע פריחות עונתיות מרהיבות, כשביניהן גם ברוניקת המים, נרקיס מצוי, רומוליאה זעירה ועוד שלל פריחות משגעות.

פריחות מטריפות בשמורת נוב | צילום: אלכסנדר דובינסקיפריחות מטריפות בשמורת נוב | צילום: אלכסנדר דובינסקי

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תיעדתם פריחה? דווחו לנו! » 

להמלצות טיולים נוספות שיחממו לכם את החורף, היכנסו ל"טיולי חורף" »