חגי תשרי הם הזמן המושלם לצאת ולטייל, כשהשרב בחוץ מתחיל להישבר ומזג האוויר מזמן לנו ימים שטופי שמש נעימים יותר, שמאפשרים לנו לספוג טיפות אחרונות של ים, מעיין או מסלול רטוב, שנייה לפני שהקיץ עוזב אותנו.

אבל עם כל האהבה לשמש, שמחייה לנו את הנפש ומספקת לנו ויטמין D, חשוב לזכור שבהיעדר חשיפה מבוקרת אליה, היא עלולה להפוך לעויינת. הקרינה שנפלטת מהשמש מתחלקת לקרינה קצרת טווח וארוכת טווח. הקרינה העל-סגולית (UV) היא קרינה בעלת גלים קצרים, אותם לא ניתן לראות והיא גם נחשבת לקרינה המסוכנת ביותר, שאף עלולה לגרום לנזקים לתאי הגוף והעור. נזקי השמש יכולים לגרום להזדקנות העור, ליצירת נמשים ו"כתמי שמש", התייבשות וקמטים.

זה לא אומר כמובן שצריך להיבהל מהשמש, אלא לגלות מודעות לנזקים הפוטנציאליים שלה ולסגל התנהגות נכונה בשמש, בייחוד בקרב ילדים ונוער שנחשפים לכמות קרינה גדולה מאוד.

1. להימרח זה הבייסיק

בין אם אתם יוצאים למסלול הליכה רטוב ובין אם אתם יוצאים לסיבוב אורבני מוצל, אל תשכחו למרוח קרם הגנה עם מקדם SPF 15 ומעלה (משך הזמן שבו המוצר מגן על העור מפני קרינת UVB)  כחצי שעה לפני היציאה מהבית. כן, גם כשאתם מסתובבים בצל אתם עדיין חשופים לקרני השמש, כך שאל תקלו ראש במריחת כלל האיזורים החשופים לשמש, גם כשאתם יוצאים לסיבוב קצר ברחוב.

אם אתם קופצים לים או לבריכה ומחפשים פתרון שלא ייאלץ אתכם לנגב את הגוף במגבת אחרי טבילה מרעננת, מומלץ לבחור במקדם הגנה יייעודי לעור רטוב, כמו תכשיר WET SKIN מסדרת מקדמי ההגנה של סקין גארד שמותאם להתזה ישירה על עור רטוב. הספריי השקוף, מבוסס על טכנולוגייה ייחודית המאפשרת למסנני הקרינה להישמר ולהמשיך להגן על העור גם במגע עם מי ים, מי בריכה וזיעה. 

קרם הגנהלפני הכל – נמרחים | צילום: depositphotos_yanlev

כשמדובר בעור הפנים, שנחשב רגיש במיוחד, מומלץ להשתמש בקרם הגנה לפנים עם מקדם SPF 50 שנשמר לאורך זמן ומסייע במניעת הזדקנות מוקדמת, היווצרות כתמי שמש וקמטים, זאת כמובן לצד חבישת כובע רחב שוליים המגן על העורף והצוואר.

אנחנו יודעים –  ספריי גוף, קרם הגנה לפנים, כובע ומשקפי שמש יכולים להפוך ל”תיק” כשיוצאים רק לסיבוב קצר ברחוב. למזלנו, לסקין גארד יש מוצרי קומפקטי במיוחד – קרם הגנה סטיק לפנים, שאפשר להכניס בכיס, לקחת איתכם לכל מקום ולחדש מתי שצריך. והחלק הכי טוב? הוא מגיע במרקם שקוף ולא משאיר סימנים לבנים על הפנים.

אחר שמרחתם את התכשיר בבית, קבעו לעצמכם מראש זמנים למריחה מחודשת. אפשר לנצל את הטלפון הסלולרי ל"הודעות תזכורת".

2. לשתות, לשתות, לשתות

אל תחסכו מעצמכם ואל תתעצלו. הטיפ שלנו: לטייל עם הבקבוק ביד או לחלופין עם שקית שתייה, כך, המים זמינים ונגישים יותר ובלי לשים לב אנחנו שותים כמו שצריך. כמו כן, יש לבדוק האם יש נקודות למילוי מים במהלך הטיול ובאם לא, להצטייד בכמות מספקת לפני היציאה.

אז כמה צריך לשתות? בעוד שאין תמימות דעים בנוגע לכמות השתייה המומלצת, המלצות השתייה עומדות על 8-9 כוסות לנשים (כ-2 ליטרים) ו-10-13 כוסות לגברים (כ-3 ליטרים) בממוצע.

מיקי מיקי מיקי | צילום: depositphotos_Photo_lifeמיקי מיקי מיקי | צילום: depositphotos_Photo_life

מה עושים במקרה של התייבשות? הדרך הטובה ביותר למנוע התייבשות היא קודם כל להיות ערבים אחד לשני. מה הכוונה? הקפידו לפנות בשאלה אל חברכם, ילדכם וכל מי שמטייל אתכם: האם שתית לאחרונה? כמו כן, התייבשות מלווה בסימני הכר הבאים ויש לשים לב אליהם: כאבי ראש עזים, חולשה בגוף, חוסר עירנות, בחילות, הקאות. בשלב מתקדם יותר של ההתייבשות: דופק מואץ, שתן כהה ומועט. לרוב, פנוי של האדם יהיו חיוורים, מה שעלול להביא בסופו של דבר להתעלפות ואיבוד הכרה.

הורים שימו לב: ילדים נוטים לשתות מעט ואצל תינוקות יש לשים לב לכמות השתן בטיטול (יבש=לא טוב). כמו שכולנו יודעים, שתן צלול הוא סימן טוב אצל ילדים ומבוגרים.

מהי הדרך הטובה ביותר להימנע מהתייבשות?
להרבות בשתייה! אם ילדים מסרבים לכך, ניתן "להזרים" להם מים באמצעות שתייה ממותקת כלשהי או ארטיק קרח. במידה וזיהיתם סימנים להתייבשות, הושיבו את הנפגע במקום מוצל וקררו את גופו באמצעות חולצה רטובה ורוח, הסירו ביגוד עודף מעליו והקפידו על מתן שתייה לנפגע בקצב איטי. במידה ומדובר בהתייבשות חמורה הזעיקו צוות רפואי למקום.

3. לכו על ביגוד חכם

עוד לפני יציאתכם מהבית, יש להקפיד להתלבש נכון - מכף רגל ועד ראש. ככל שנשאף לכסות את גופנו מפני קרינת השמש כך נהיה מוגנים יותר. חשיפה ממושכת לקרני השמש עלולה לגרום לכווית בעור, נמשים וסרטן עור. לכן הקפידו על כללי הלבוש הבאים:

ביגוד ארוך – מה טוב

בואו נשים את זה על השולחן – ביגוד ארוך הוא ההמלצה הטובה ביותר כשיוצאים לשמש הישראלית הקופחת. אם אתם מרגישים שמדובר במשימה מורכבת מדי בחום יולי-אוגוסט, העדיפו ללבוש חולצות בצבעים בהירים המחזירים קרינה, מאשר חולצה כהה, אשר מושכת אליה את קרני השמש. ניתן ואף רצוי להשתמש בחולצות מנדפות זיעה ובעלות הגנה מיוחדת מפני קרינת השמש. ביגוד מסוג זה ניתן להשיג בסניפי למטייל ברחבי הארץ.

ומה בנוגע למכנסיים? ובכן, פלג גופנו התחתון דורש אמנם פחות תשומת לב, אך עם זאת יש לשים לב לאופי הטיול. במידה ומדובר בטיול העובר בסבך ובשדות קוצים, האופייניים לארצנו, רצוי ללבוש מכנס ארוך, לא עבה מדי ונושם. במידה ובחרנו במכנס קצר, חלקים חשופים נמרח בקרם הגנה.

כובע ומשקפי שמש

כאן אין פשרות. הגנה על ראשנו היא החשובה ביותר ועל כן אין לצאת ללא חבישת כובע. כאשר מדובר בסוג הכובע, מומלץ שיהיה רחב שוליים, כזה שיגן כמה שיותר על המצח, על הפנים, על העורף ועל הצוואר.

להשלמת ההגנה יש לכסות את עינינו במשקפי שמש. אך כאן יש לשים לב ולהקפיד שעדשות משקפי השמש שברשותנו מסוגלות לעצור קרינה על-סגולית. קרניים מסוג אלה נבלעות בזכוכית ואינן נבלעות בפלסטיק. פגיעה של קרינה מהסוג לעיל עלולה לפגוע בעיניים באופן חמור, שכן בעת הרכבת משקפי שמש מפלסטיק, העיניים חשופות לסכנה גדולה יותר ממי שאינו מרכיב משקפי שמש כלל! האור המועט שמגיע לעיניים גורם להרחבת האישונים וכך למעשה חשופות העיניים לקרינה, שכאמור איננה נעצרת בעדשות מפלסטיק. לכן, הקפידו על משקפי שמש בעלות עדשות תקניות, המכילות חומרים המגנים מפני קרינה או כאלו המצופות בחומרים מסוג זה.

נעליים או סנדלים?

נעליים סגורות תמיד מומלצות, בכל הנוגע ליציאה לחיק הטבע. הנעליים מגינות עליכם מפני קוצים, אבנים והכי חשוב מפני נחשים ועקרבים. אם בכל זאת אתם מתעקשים, תוכלו למצוא שילוב בין שני המוצרים בדוגמת סנדלים סגורים, הנמכרים בחנויות למטייל. הטיפ שלנו: צאו עם נעליים ושימו את הסנדלים בתיקכם. יצאתם לטיול מים, סיימתם לטייל? הוציאו את הסנדלים, אווררו את הרגל והמשיכו בשלכם.

4. שלא יעקצו אתכם 

כשיוצאים אל השטח, היתושים הם חלק בלתי מאווירת הטיול, אך המזכרות שהם משאירים על עורנו… פחות נעימות. כדי להתמגן מפני החברים המעופפים בקמפינג הקרוב, מומלץ להשתמש בדוחה יתושים שיעזור לכם להימנע מעקיצות לא רצויות. מוצרי הרולאון האישיים של “סנו די!” הם פתרון מצויין למי שמחפש מוצר אפקטיבי שיעיל למספר שעות. בין סדרת המוצרים של “סנו די!” תמצאו גם מוצרים ייעודים שמותאמים גם לעורם הרגיש לילדים ותינוקות מגיל 6 חודשים.

די! | צילום: depositphotos_FamVeldmanאומרים די לגירודים! | צילום: depositphotos_FamVeldman

5. פנו מקום לצל 

זיהיתם נקודת צל, עצרו לנוח לכמה דקות. זוהי הזדמנות טובה להוריד את התרמיל, לאוורר את הגוף וכפות הרגליים וכמובן לשתות ואף לאכול משהו קליל ומזין. מנגנון הזיעה בגופינו מצנן את גופכם באופן טבעי ולכן יש לחשוף את הגוף לכל משב רוח קל, על מנת להתקרר טיפה ולהתרענן. אם עצרתם כבר בנקודה יפה, גם פק"ל קפה יכול להתאים.

6. שעות בטוחות – זה בטוח!

השעות המסכונות ביותר, כלומר השעות בהן הקרינה של השמש היא החזקה ביותר הן בין 10:00-16:00. לכן, במידה ואתם מטיילים כמה ימים ברציפות, הקפידו על השכמה מוקדמת (טיול בשעות הבוקר הראשונות הוא חוויה של ממש), המשיכו במנוחת צהריים בצל וחכו שישבר החום לפני שאתם ממשיכים לטייל. במידה ומדובר בטיול יומי ואין ברירה - הקפידו על מנוחות קצרות בצל.

7. בכל מצב – תהיו רגועים

בואו נודה על האמת, גם אם נשמרנו והקפדנו ככל האפשר להיות חכמים בשמש, לפעמים קורות גם פדיחות. הרבה פעמים רק כעבור מספר שעות מרגע החשיפה לשמש, נבחין בסימן כמו כוויות שמש או אדמומיות. הדבר הראשון והכי חשוב לעשות ברגע שהבחנו בכוויה הוא לחתוך הביתה כדי לא להחמיר את הנזק שנעשה ולהגביר סיכון לזיהומים. אם הבחנתם בכוויה רק במקלחת, הקפידו לשטוף את האזור הכואב עם מים קרים ולא באמצעות מים חמים, שיכולים לעודד התייבשות של העור. כדי להרגיע את האיזור הכואב הקפידו למרוח אלוורה להרגעה והזנת האיזור הכואב. לשימוש קל ונוח תוכלו להשתמש בג’ל אלוורה של סקין גארד שמסייע בהרגעת העור ומניעת קליפות לאחר חשיפה לשמש. לסיום, הקפידו לאוורר את האיזור הכואב וללבוש בגדים רופפים שיסייעו לעור לנשום ולהתחדש.

8. היו ערניים לסביבה!

לא פחות חשובה בטיול במזג אוויר חם היא המודעות לאיזו אבן להרים ואיפה בדיוק לשבת. ראשית הקפידו על הליכה בשבילים מסומנים תחילה - זכרו מה הסקרנות עשתה לחתול... שנית, הימנעו מהרמת אבנים והכנסת ידיים אל גומחות באדמה. נחשים ועקרבים הם סוג של "עסקת חבילה", בכל הנוגע לחודשי הקיץ ויש להיזהר. אין הכוונה שתהיו טרודים, אך כן שימו לב לילדכם או למקומות בהם אתם הולכים לשירותים בטבע.

במידה ואתם שוהים בשטח, הקפידו לנער את האוהל ואת שק השינה לפני ואחרי השימוש. בגדים שהנחתם לאוורור - יש לנער טרם לבישתם. בכל הנוגע לנעליים, הימנעו מהכנסת היד לתוכם, הפכו אותם ונערו תחילה.

בנוסף לכל אלה, במידה ובחרתם לנוח בתוך מערה, הקפידו תחילה לבדוק כי היא נקיה ושאין בה בעלי חיים. טיפ שלנו: בדקו לפני הטיול הימצאותן של מערות במסלול וודאו כי אכן בטוח לשהות בהן. במידה ולא מצאתם שום שלט או גורם מוסמך המאשר שהות במערה – אל תכנסו אליה.

כיצד לנהוג במקרה של הכשת נחש או עקרב

מתוך אתר ארגון מגן דוד אדום בישראל:

ברוב אזורי הארץ ניתן למצוא בעונה זו של השנה נחשים, כאשר הנפוצים ביניהם הם הצפע הארצישראלי, השפיפון והאפעה. השניים האחרונים מצויים בעיקר בנגב. בעונה זו של השנה, מתעוררים הנחשים משנת החורף, כשהם רעבים מאוד ובגופם כמויות גדולות של ארס ועל כן הם מסוכנים מאוד. רוב הזמן מסתתרים הנחשים מתחת לסלעים ובין נקיקים. על כן, יש להימנע מלהרים או להזיז אבנים כבדות או לחטט בצמחיה עבותה, שמא מתחבא בה נחש כפי שציינו.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת נחש?
הרגיעו את הנפגע והשכיבו אותו במנוחה מוחלטת, כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף. קבעו את הגפה הפגועה והקפידו על מינימום תנועה, על מנת למנוע את התפשטות הארס. הזעיקו בדחיפות את מד"א בטלפון חירום 101. הפאראמדיקים במוקד מד"א יעניקו לכם סיוע טלפוני מיידי והנחיות ברורות עד להגעת הצוות הרפואי למקום.

  • אין למצוץ את ארס הנחש מגוף הנפגע!
  • אין להניח חוסם עורקים על האזור שהוכש.
  • אין לקרר את אזור ההכשה. קירור האזור עלול להחמיר את הנזק.
  • יש להימנע ממתן משקה אלכוהולי לנפגע.
  • יש לתעד את הדוגמא שעל גב הנחש. אין לנסות ללכוד את הנחש, אלא אך ורק לנסות ולצלם אותו, על מנת שהצוות הרפואי יידע להתאים לנפגע את הטיפול הטוב ביותר במהירות הרבה ביותר.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת עקרב?
בישראל חיים כיום כ-21 מיני עקרבים, המהווים אף הם סכנה לבני אדם. המסוכנים בהם הם העקרב הצהוב או העקרב השחור בעל הזנב הגדול (עקרבוט). לארס העקרבים פעילות ישירה הפוגעת במערכת העצבים. עקיצת עקרב תתאפיין בכאבים חזקים במקום העקיצה, דופק מהיר, חוסר שקט, נפיחות באזור הפגוע, אודם, הזעה והקאות.

כך תנהגו במקרה של עקיצת עקרב:
יש לקבע את האיבר הפגוע ולהרגיע ככל הניתן את הנפגע.
יש להזעיק באופן מיידי את כוחות מד"א בטלפון חירום 101, ולהישמע להנחיות הפאראמדיקים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

לתחילת הכתבה