בעקבות מצביאים: הר ארבל

במצוק הארבל, שמעל ימת הכנרת, התנהל לפני כמה מאות שנים קרב מפורסם בין צבא הורדוס לבין הקנאים. הורדוס לא ויתר על כיבוש המבצר ולאחר מספר ניסיונות השיג את מבוקשו. לפי מה שמתואר בספרו של יוספוס פלביוס, הורדוס היה יצירתי, השתמש בתנאי השטח לטובתו ונתן משימה לחיילים שלו לעשות סנפלינג סלים עד לפתח המבצר, משם משכו את המורדים לתהום.

היום אין צורך להשתלשל לכאן בסלים, אלא לצעוד בשביל פורח, המשלב ירידה זהירה באמצעות יתדות וכבלים התקועים בסלעים. וכמובן – להתמוגג מהנוף הנשקף מראש המבצר, שמשלב מערות טבעיות במצוק עם תוספות בנייה, שהפכו אותו למבצר חזק.

לטפס על מצוק | צילום: יוחאי כורם
לטפס על מצוק | צילום: יוחאי כורם

מסביב לשולחנות האבירים: עכו העתיקה

במאה ה-13 הייתה עכו לבירת הממלכה הצלבנית השנייה בארץ. הביקור בעכו מצריך מכם דמיון מפותח, שכן כל כולו מתבצע בתוך חומותיה של עכו ועובר בין הרובעים השונים, המשמרים את מוצאן של הקומונות הימיות שסייעו לצלבנים באותה תקופה: ונציה, פיזה וגינואה. 

תחילה תבקרו באולמות האבירים – המקום בו סעדו, ישנו והתאמנו אבירי המסדר הצלבני (ההוספיטלרים). זה הזמן לדמיין את השולחן הארוך, את ההמולה ואת קולות החרבות והמגנים הנחבטים זה בזה ברחבת האימונים בסמוך לאולמות. חישבו כיצד היו משוטטים בין הסמטאות בשעת ערב, איך נראו מנורות השולחן בזמן סעודת הלילה. 

בהמשך תגיעו למנהרת הטמפלרים המובילה אל שרידי הנמל שדרכו הגיעו עולי הרגל והאבירים אל ארץ הקודש, האווירה במנהרה מיוחדת ומלווה בממצאים ארכיאולוגים מרתקים.

רחבת האימונים | צילום: יוחאי כורםרחבת האימונים | צילום: יוחאי כורם

לחיות במערה: מחילות ומסתורין בשפלת יהודה

"לא להאמין שכך חיו פעם" – זאת התחושה שאיתה יוצאים אחרי ביקור במחילות המסתור בשפלת יהודה. חמישים שנה אחרי גלות בבל וחורבן הבית הראשון (586 לפני הספירה), הכריז כורש מלך פרס בשנת 538 לפני הספירה על חופש דת לכל המיעוטים בממלכתו. מבחינת היהודים, הגולים, הייתה זאת אפשרות נדירה לחזור לארץ ישראל ולכונן בה בית מקדש שני, ועם חזרתם ארצה הם התיישבו בחלק ממלכת יהודה. השפלה הייתה כלולה בחלק זה ומכאן שמה – שפלת יהודה. 

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

היום ביקור בחבל ארץ זה טומן בתוכו לא מעט ביקורים במערות ומחילות. המערות הן פרי עמלם של התושבים מתקופת בית שני ואילך: בתי בד, מערות הקולומבריום, מערות קבורה ומערות מגורים. מאוחר יותר הוסבו מערות אלו למחילות וחוברו להן יחדיו כחלק מהמאבק ברומאים במאה השנייה לספירה. הטיול סביב מחילות המסתור הוא חוויה יוצאת דופן לכל המשפחה. אל תשכחו לקחת פנס!

  • לזחילה במחילות המסתור בחורבת מדרס »

  • גם בגן הלאומי בית גוברין תוכלו ליהנות מטיול במערות מגורים שונות וכמובן התרשמות ממערות הפעמון האדירות ששימשו לחציבה. הביקור בגן מונגש לבעלי מוגבלויות.

חרבת מדרס | צילום: עומר זיוחרבת מדרס | צילום: עומר זיו

להעיר את אילת: טיול זריחה

הגוון האדמדם של הרי אילת ממערב ואדום ממזרח בא לידי ביטוי בשעות הלא שגרתיות של היום. הטיול הבא ימחק מראשכם את העיר אילת כעיר של מלונות, בריכות וארוחות בוקר גרידא. תחילתו של היום בהליכה קלילה ומלווה בצפריר של בוקר, שבה תוכלו להתחמם לקראת גולת הכותרת של הטיול: זריחה בהר צפחות מעל מפרץ אילת. לאורך הטיול תזכו לראות את עקבה מתעוררת ולשמוע את קריאות השחפים. הטיול מחייב מצלמה ופק"ל קפה.

תצפית מעל אילת בזריחה | צילום: דובי זכאיתצפית מעל אילת בזריחה | צילום: דובי זכאי

סוד מוחלט בהחלט בלב רמלה

רמלה היא לא רק בורקס טורקי – היא הרבה יותר מכך. תשאלו את חברי חבורת חסמב"ה (חבורת סוד מוחלט בהחלט) המיתולוגית. לעיר יש המון מה להציע, ובהיותה עיר מעורבת, הביקור בה הוא חוויה. העיר נוסדה לראשונה במאה השמינית לספירה, ימי התקופה המוסלמית הקדומה, ושימשה כבירת מחוז המרכז דרום בארץ ישראל (ג'נד פלסטין). פירוש השם מדינת אל רמלה בערבית הוא "עיר החולות", שכן העיר נבנתה על דיונות חול. הבנייה והקמת התשתיות שהושקעו בעיר לאורך ההיסטוריה מעידים על חשיבותה.

בין האתרים בהם תבקרו נמנים המסגד הלבן – מבנה איסלאמי קדום ומפואר מהבולטים שבעיר, הכנסייה הפרנציסקנית, הכנסייה היוונית-אורתודוכסית, השוק והחלק הכי מהנה, מרענן וכיף במסלול – בריכת הקשתות (בתשלום). מדובר בבריכה תת קרקעית ששימשה לאגירת מים. היום הביקור בבריכה, כולל שיט בסירת דייגים בינות לקשתות, והכל באווירה אפלולית.

​הנה הצצה לבריכה הקשתות המיוחדת:

לעוד כתבות חנוכה מדליקות שיאירו לך את החג:

להמלצות נוספות על פעילויות חנוכה, אטרקציות וטיולים היכנסו ל"טיולי חנוכה 2019" »