בכתבה זו:


על אתר הסקי והמסלולים בחרמון

אתר הסקי על הר החרמון מתפרש על פני למעלה מ-2,400 דונם, כאשר בימים אידיאליים לגלישה, ניתן לגלוש בלמעלה מעשרה מסלולים, ברמות קושי שונות. נקדים ונאמר, כי על אף שמדובר באתר סקי צנוע למדי במונחים בינלאומיים, מרבית המסלולים בו מתאימים לגולשים ברמה בינונית ומעלה, ואינם מומלצים לגולשים שעושים את צעדיהם הראשונים על השלג. למרות זאת, תוכלו למצוא כאן מספר מסלולים שיספקו הנאה למי שיחפוץ בטעימה מעולם הסקי והסנובורד.

אתר החרמון - מבט מלמעלה. צילום: אסף גונן
אתר החרמון - מבט מלמעלה | צילום: אסף גונן

גולשים בפעם הראשונה

אם מדובר בגלישתכם הראשונה או שהחלטתם להגיע עם המשפחה להשתפשפות סקי חביבה, הגיעו תחילה למסלול בית הספר לסקי, בחלקו התחתון של האתר ונסו לצבור קצת בטחון על השלג. מדובר במסלול רחב ובעל שיפוע קל, בו תוכלו להתרגל לציוד, לתנועות הגלישה הבסיסיות ולנשימה באוויר הקפוא. אם תצטרפו לשיעור גלישה, יהיה זה המדריך של האתר, שילווה אתכם מרגע העלייה על השלג ועד שתשתפרו מספיק כדי להתקדם לגלישה בשאר המסלולים ולשפר את ביצועיכם. אנחנו ממליצים החום ללמוד סקי או סנובורד תחילה עם מדריך שילמד אתכם כבר בהתחלה את הטכניקה הנכונה והקלה ביותר.

אם החלטתם לצלוח את חווית הסקי או הסנובורד בפעם הראשונה ללא הדרכה, היכונו ליום גדוש בנפילות (חלקן מצחיקות וחלקן כואבות) ושרירים תפוסים, במקומות שאפילו לא ידעתם שיש לכם שרירים. אחרי שצלחתם את מסלול המתחילים, תוכלו לנסות את המסלולים המסומנים בצבע כחול (רמה קלה/בינונית) ולהתחיל להתנסות בגלישה של ממש על המדרון.

נאור יעקב, מנהל חנות שלג, על המסלול בחרמון
על המסלול בחרמון | צילום: נאור יעקב

עולים לפסגה: השיאון, החתול ומה שביניהם

גולשים טובים ואף כאלו שצברו מספיק ביטחון ושליטה בסקי או בסנובורד במסלולים הנמוכים, יוכלו לטפס עם אחד מהם לפסגות הגבוהות ולגלוש במספר מסלולים ברמה בינונית עד קשה (כחולים ואדומים). תחנת הרכבל העליונה נמצאת בגובה 2,040 מטר וממנה ניתן לצאת לגלישה באחד מהמסלולים הבאים: ערער (10), ואדי מועדון (1), ואדי תחרות (2), ואדי חתול (3). מסלולים אלה יובילו אתכם במורד ההר עד לתחתית האתר, כשכל אחד מהם בעל מאפייני רוחב ושיפוע משתנים. חובבי השקט והמרחבים, יוכלו להמשיך ממסלול ה"חתול" היישר למסלולים: שיאון (12), מסלול 8 ומסלול שקד (9). ביום עם תנאי גלישה טובים וללא עומס רב ברכבלים, תוכלו לעשות כל מסלול מספר פעמים ולהרגיש שבאמת מיציתם את יום הגלישה עד תום.

בחורף 2020, השיק האתר רכבל קרונות חדש וראשון מסוגו באתר. הרכבל החדש מקצר באופן משמעותי את התורים ואת משך העלייה לפסגת החרמון מרבע שעה ל-5 דקות. 

הרכבל בחרמון. צילום: אסף גונן
הרכבל בחרמון | צילום: אסף גונן

תשכחו מהחרמוניות והג'ינס: ציוד וביגוד לסקי

ההתארגנות הבסיסית לחופשת סקי בחרמון מתחילה בבחירת הביגוד והציוד המתאימים לגלישה. להבדיל משעתיים-שלוש של כיף משפחתי עם מזחלות על השלג, גלישת סקי וסנובורד היא פעילות ספורטיבית לכל דבר ועניין, וזה מצריך בגדים המתאימים לכך. אמנם ביגוד סקי שונה במעט מזה של הסנובורד, בעיקר בכל הקשור לעיצוב והגזרה, אך העיקרון והמטרה זהים בשניהם – להגן מפני הרוח, הרטיבות והקור ולאפשר לכם לגלוש בתחושת נוחות מירבית. אל המעיל ומכנסי הגלישה, מומלץ להוסיף גם מכנסיים וחולצה תרמיים ומנדפים זיעה, גרביים ארוכות ועבות וחם צוואר.

אחרי שהתלבשנו כראוי, הגיע הזמן לבחור בין סקי לסנובורד. במקרה של ציוד לסקי, הכוונה היא לזוג מגלשיים, מחברים (Bindings), נעליים ומקלות. לעומת זאת, הציוד לסנובורד מסתכם בקרש (הסנובורד עצמו או Board), מחברים ונעלי סנובורד. בנוסף, אנו ממליצים בחום על חבישת קסדת סקי, שתגן על ראשינו מכל צרה שלא תהיה. את כל הציוד הנ"ל ניתן לשכור או לרכוש - המבחר גדול ואפשר לבחור את הציוד והביגוד המתאימים לכם מתוך היצע מותגים, עיצובים וצורות כאלה ואחרות. במרכז "שלג" מרשת למטייל ישמחו לייעץ לכם על כל אלו ותוכלו גם להצטייד שם בפריטי ביגוד וציוד נדרשים. 

עלויות סקי-פס, כניסה לאתר ופרטים נוספים

העלות ליום גלישה בחרמון מורכבת מתשלום כניסה לאתר (מבוגר: 49 ₪, ילד: 42 ₪) ורכישת סקי-פס (250 ₪). אם תתארחו באזור ותרצו לגלוש במשך יותר מיום אחד, באפשרותכם לרכוש סקי-פס במחיל מוזל ליומיים, שלושה וארבעה. 


להמלצות טיולים נוספות שיחממו לכם את החורף, היכנסו ל"טיולי חורף" »