אגדה מפורסמת מספרת על החלמוניות שהן בעצם שליחות של השמש על פני האדמה, והן מתחילות לזרוח בצהוב בדיוק כשהשמש יוצאת להפסקה, בסתיו. וכשאנחנו אומרים לזרוח, אנחנו מתכוונים לזה ממש – לא סתם הפרחים האלה נקראים חלמונית גדולה, כי עם עלי כותרת בגודל של 10-15 ס"מ, הם אכן מאירים כל מקום שהם מופיעים בו.

ואכן, הנסיכה הצהובה כבר מאירה שלל נקודות בכל רחבי הארץ, אז אספנו לכם כמה מסלולים שאם תצאו לטייל בהם, אין לנו ספק שלא תוכלו לפספס אותן. אם אתם כבר מתכוננים לצאת לדרך, נזכיר שכדי לתפוס אותן במיטבן מומלץ לצאת אל מרבדי החלמוניות בבוקר, כשהן פתוחות, ולא כשהן נסגרות לקראת הערב.


רמת הגולן זורחת: פריחה ברכס בשנית

רכס בשנית שנמצא במזרח הגולן הוא אחד מאתרי הפריחה הכי מפורסמים של החלמונית, ואחד מהראשונים שבהם היא מופיעה, לפני שהיא מתחילה את המסע שלה דרומה. המסלול של רכס בשנית יורד מפסגת הר חזק דרך יער קסום עד לשרידיו של כפר צ'רקסי, ולאורכו תוכלו לראות את מקבצי החלמוניות בולטים במיוחד על רקע האפור של סלעי הבזלת - שרידים להרי געש שהיו כאן פעם, ועל רקע הירוק העמוק של האלונים. אם תרימו את העיניים מהיפהפיות הצהובות, תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה לעבר הרמה, הגלעד, החורן והגליל.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)


חלמוניות ברכס בשנית | צילום: יוחאי כורם

פסגה פורחת: פריחה בשביל הפסגה בהר מירון

גם בלוקיישן הצפוני הזה החלמוניות כבר מתחילות לפרוח. לצד כל הצהוב שצץ בשביל הפסגה, תוכלו להתענג כאן על טיול קצרצר שיפרוס לרגליכם נוף נהדר אל כל הגליל העליון. לא מוכנים להסתפק בצהוב? בצדק! זה הזמן לגלות לכם, שלאורך כל המסלול תוכלו ליהנות מפריחה נהדרת של עוד פרח סתווי, שגם נקרא על שם העונה: הסתוונית הבכירה.

אגב, את הסגולה הזאת, שיכולה ללא ספק להתחרות על הכתר עם החלמונית, תוכלו לראות פורחת כמעט בכל אזור שבו פורחת החלמונית, ובאותו הזמן. ומי עוד תראו על השביל? ציפורן נקוד ושרידים של קוצן קיפח.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
סתוונית בכירה |
צילום: יוחאי כורם​

גם הנגב עוד יהיה פורח: פריחה צהובה ביער להב

יער להב עשיר בצמחייה הכוללת עצי אורנים, ברושים, אשלים, שיטים ואקליפוטסים, וממש עכשיו נצבע היער במרבדים צהובים ומרשימים, עליהם אחראית החלמונית. אם אתם מחפשים לראות ריכוז מרשים במיוחד של חלמוניות, נסו לכוון לאזור הואדי, ממזרח לחניון קק”ל, שם יחכו לכם מאות חלמוניות זוהרות – שימו ב-waze: “חניון החלמוניות בלהבים” ותודו לנו אחר כך!

חלמונית ביער להב

הפתעה צהובה | באדיבות הגולש Iddo_3270859

כשצהוב מתערבב עם צהוב: פריחה ברכס בוקר ובירוחם

מהצפון הרחוק נגלוש היישר אל המדבר! ברכס בוקר מחכה לכם ריכוז גבוה במיוחד של הפריחה המרשימה, שהופכת למרשימה עוד יותר על הרקע המדברי של הנגב. בתחומי השמורה תמצאו את שביל החלמוניות, שבו צצות בחודשים אוקטובר-נובמבר מאות רבות של חלמוניות מתוך הסדקים שבמשטחי הסלע.

גם בעיירה הדרומית ירוחם, תמצאו ממש בימים אלו את אחת מהפריחות הכי מרשימות של החלמונית. על הדרך אתם מוזמנים להתענג גם על נופי המדבר הסתוויים, וגם מאגם ירוחם, שבתחילת המסלול תזכו לתצפית יפהפיה אליו, ובסופו תגיעו ממש עד אליו.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
חלמוניות בירוחם | צילום: יוחאי כורם

הפתעה על ההר: פריחה בהר התבור

במהלך המסלול הקסום שמתפתל במורד התבור תעברו בשביל שנקרא "שביל החלמוניות", ואם תשאלו אותנו, אין התחייבות גדולה מזו לנוכחות של חלמוניות. אומנם הצהבהבות לא ממהרות להפציע מיד בראשית סתיו, אבל כשהן כבר מחליטות לצאת, הן מתגלות במלוא תפארתן והופכות את התבור לשמיכה צהובה והיפהפייה. עוד תוכלו ליהנות במהלך ביקורכם מהיסטוריה מרתקת, תצפיות יפות לכל רוחות השמיים ומסע הרפתקני בין נופים של שומר מסך.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
נוף מהר תבור | צילום: יוחאי כורם

יצאתם לטיול ופגשתם חלמוניות? פגשתם פרחים אחרים? בואו לדווח לנו בלוח הפריחות שלנו! »