מה מחכה לנו היום:

פתאום קם אדם בבוקר ומתחיל ללכת: נחל קינה

ברוכים הבאים למדבר, המקום שבו הכל קורה, בשקט וללא דרמות מיותרות. גם נחל קינה הוא כזה: יש בו מסלול מעגלי, שבחלקו הוא קל ובחלקו מאתגר יותר. יש בו גבים, שהתמלאו אחרי הגשמים האחרונים, מפל ומערות, וגם כמה "סתם" פינות יבשות. בנוסף – חיות באות לבקר בו לעיתים, ויש בו אפילו סיפורים מן העבר! כל הנפלאות הללו נמצאות בין ערד לים המלח, אותו אולי תוכלו לראות מבצבץ לעיתים ומנצנץ באור השמש.

אז נכון שקצת קשה להתעורר מוקדם בבוקר, אבל כל כך כיף לפתוח ככה את היום! ואל תשכחו בין הצעדים, לזמזם שיר משמח, להתבונן סביב ולעצור להפסקות אוכל, קפה, מנוחה ולאמיצים – אולי גם שכשוך בגב צלול.

שימו לב: המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת.

שכשוך בלב מדבר | צילום: יוחאי כורםשכשוך בלב מדבר | צילום: יוחאי כורם

ויהי בוקר, ויהי ערב: לינה בכפר הנוקדים

אחרי הטיול המרגש, ודאי תשימו לב לשמש החורפית השוקעת, שתסמן לכם את הזמן המושלם להתחיל ולהתקדם לכיוון כפר הנוקדים, נווה המדבר שלכם לשעות הקרות.

הכפר המדברי מחכה לכם בין עצי דקל ובוסתנים – ותוכלו לבחור אם לישון באוהל שלכם, כמו נוודי המדבר – באוהלים בדואים ארוגים מצמר עיזים ומחוממים, או להתפנק קצת יותר בחדרי האירוח אל מול הנוף הבראשיתי.

בלילה, שהוא הזמן שבו בעצם הכל קורה – מומלץ לצאת מחוץ לאוהל או החדר, להדליק מדורה, להיות בשקט מופתי ולהקשיב לקולות החיות, שיצאו ליהנות גם הן משעות החשיכה. הכפר פתוח על פי הנחיות התו הסגול ומציע חוויה מדברית כייפית.

וזהו – יותר מזה אתם באמת לא צריכים, אבל כן כדאי לדעת שביום המחרת תוכלו לצאת מכאן לטיול גמלים, לרכיבה על אופניים ולשלל טיולים רגליים. 

 

 

נווה מדבר של ממש | צילום: כפר הנוקדיםלילה בנווה מדבר | צילום: כפר הנוקדים

קרן שמש מוקדמת: זריחה במצדה

קומו עורו! את היום נפתח קצת לפני שהשמש תפתח אותו בעצמה, עם המראה היפה והמרגש ביותר: זריחה במצדה. לא רחוק מאיתנו, נמצא השביל העולה ישירות להר עם הסיפור המרתק. השביל נוח מאוד, מסודר ולא צריך כושר רב בכדי לעלות בו בזמן קצר יחסית.

טיול בשעות העלטה יכול להיות רעיון מעט מפחיד, אך לא אם תדאגו להשתמש בפנס ראש: מקרוב תוכלו לראות הכל ומרחוק תיראו כמו גחליליות נוצצות, המשתלבות באופן מוחלט עם המדבר.

הנה טיפ לבחירת פנס הראש שהכי יתאים לכם:


 

תכננו את התארגנות הבוקר שלכם בהתאם ליציאה מוקדמת מאוד – כי למעלה מחכה לכם ההצגה הכי טובה במדבר, ואתם לגמרי רוצים להיות במקומות הכי טובים… השמש תתחיל בהופעה בדיוק בזמן ותמלא את השמיים בוורוד מוזהב, הים (המלח, כן?) ידאג לשמש כרקע מושלם, ולכם רק ישאר ליהנות מההופעה! ואומרים שתמונה שווה אלף מילים, אז תעשו לעצמכם טובה ענקית וצלמו כמה טובות למזכרת.

לאחר מחיאות הכפיים וההדרן, כדאי לסייר באתר המרתק וללמוד עוד על ההתיישבות היהודית בלב המדבר, תחת שלטון המלך הורדוס. 

זריחה במצדה | צילום: עמית להב

זריחה במצדה | צילום: עמית להב

  • למידע נוסף על מצדה »
  • חשוב לדעת: הגן הלאומי (לא כולל החיזיון האור קולי ומוזיאון מצדה) פתוח למבקרים, תחת מגבלות והנחיות משרד הבריאות. כדי לבקר באתר, יש להזמין מקום מראש. לפרטים נוספים »
  • בחורף ובעונות המעבר קיימת סכנת שיטפונות העשויים לסכן חיים! יש להתעדכן בסמוך ליציאה לטיול בתחזית מזג האוויר באתר השירות המטאורולוגי או במהדורת החדשות ולהתעדכן במצב המסלולים.
  • במזג אוויר מעונן אין ללכת באפיקי נחלים או לחצותם!
  • בשעות בהן השביל סגור, העלייה והירידה מצד מזרח (ים המלח) הינם באמצעות הרכבל בלבד, בתשלום האגרה הקבועה. הרכבל פתוח  – עד 20 אנשים בקרון.

יקיצה מאוחרת: קפה בברכת צפירה!

לא הספיקו לכם נחל קינה, הגמלים ומצדה? או שלא התעוררתם בכלל לזריחה? קבלו עוד אלטרנטיבה שווה לבוקר: בואו לשתות קפה ליד בירכת צפירה, גב מים עמוקים שמשקיף אל נוף מדהים. ועכשיו במיוחד, אחרי גל שני של שיטפון, כשהמים כבר נקיים מבוץ. איך מגיעים לשם? תוכלו לשאול בכפר עצמו, או להיעזר בהכוונות פה, ומה שבטוח, אל תשכחו לקחת פק"ל קפה ואולי גם מגבת, וליהנות מבוקר (או אחר צהריים, אנחנו לא שופטים) של כיף!

וזו ה-בירכת צפירה! צילום: תומר שמואליוזו ה-בירכת צפירה! צילום: תומר שמואלי

הנה עוד כמה מקומות מעניינים לבקר בהם בסביבת ים המלח ומדבר יהודה:


לתחילת הכתבה