אנחנו שמחים ונרגשים לספר לכם על מדור חדש ומיוחד באתר טיולי: למטייל בשביל, שבו תוכלו למצוא את כל המידע על מקטעי שביל ישראל ועל הנקודות המיוחדות שבדרך, ההכנות למסע, הציוד שתצטרכו לקחת איתכם, הטמנות ועוד. בין הרגעים הכי קסומים בשביל ישראל נמצאים גם אלו שבהם עוצרים בנקודות יפהפיות בדרך, משקיפים על הנוף ומתענגים על הרגע. כידוע, מה שהולך טוב במיוחד עם רגעים כאלו זה קפה או תה חם וטוב, אז אספנו לכם 10 מקומות על השביל, שבהם תהיו פשוט חייבים לשלוף גזייה ופינג'אןולחלום על היום שבו תצאו לטיול בטרק של המדינה

1. תצפית רמה בהרי ירושלים

במעלה הדרך המטפסת לירושלים, שוכנת נקודה היסטורית מרשימה במיוחד, שבימי מלחמת השחרור שימשה את הצבא כנקודת תצפית אסטרטגית.לשמחתנו, היום המקום משמש כתצפית רק עבור מטיילים, ובמקום תמצאו אזור ישיבה נעים ואנדרטה לזכר הנופלים במלחמת העצמאות, שמזכירה את עברו המריר של המקום. לצידה תוכלו ללגום קפה מריר-מתוק, וליהנות מנופים הרריים מרהיבים וירוקי עד.


נוף מתצפית רמה |
צילום: יוחאי כורם​

2. מצפה אלות

מצפה אלות נקרא על שם עצי האלה האטלנטית, המצויים בכמות גדולה באזור רמת סירין. במצפה תוכלו ליהנות מתצפית יפהפייה אל נופי הכנרת, עמק הירדן ורמת הגולן, ומומלץ לעלות גם למ"חללית" - מתקן התצפית המיוחד שהועבר לכאן מקיבוץ אפיקים.


מצפה אלות | צילום: יניר יגל

3. תצפית בתל נגילה

תל נגילה (נג'ילה) נמצא בגבולה המערבי של שמורת פורה, ומנקודת התצפית שבראשו ניתן לראות בצורה יפה אזורים נרחבים. בשל שליטתו על אזורים כה נרחבים, היווה התל נקודה אסטרטגית במלחמת העצמאות, שבה נכבש על ידי צבא הגנה לישראל מידי המצרים. בתל נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים, שמתוארכים ל-3,000 לפנה"ס, מהתקופה הכלכוליתית ועד התקופה הביזנטית.


הספסל והעץ בראש תל נגילה | צילום: יניר יגל

4. נוף של ארבע מדינות: התצפית בראש הר צפחות

הר צפחות, שקיבל את שמו מסלע הצפחת שמרכיב חלק גדול ממנו, מתנשא לגובה מעל אילת לגובה של כ-278 מטר, ומראשו תוכלו להביט אל הכיוונים השונים ובכל אחד מהם לראות מדינה אחרת: מצרים בדרום, ישראל בצפון, ירדן במזרח וערב הסעודית בדרום-מזרח. מאיפה יגיע הקפה שתלגמו בפסגת ההר מול הנופים היפהפיים - את זה תבחרו אתם.


תצפית פנורמית ממעלה הר צפחות | צילום: יניר יגל

5. תצפית מראש הר עמשא

כאן לא מדובר בסתם תצפית, אלא בתצפית מההר השלישי בגובהו בארץ, אחרי החרמון והר מירון. הר עמשא, שהינו שמורת טבע מוכרזת, שוכן בדרום הר חברון, ונקרא על שם עמשא בן יתר, שר צבאו של דוד המלך. מראשו של ההר ניתן ליהנות מתצפית מדהימה על דרום מערב מדבר יהודה צפון מזרח הנגב ערד והאזור ובימים עם ראות טובה אף ניתן לראות את באר שבע ממערב.


תצפית פנורמית מראש הר עמשא | צילום: יניר יגל

6. תצפית על המכתש הקטן מראש מעלה עלי

מעלה עלי נקרא על שמו של עלי בן-צבי, בנו של נשיא המדינה השני של מדינת ישראל, יצחק בן-צבי. עלי טייל באזור, חש ברע, וחולץ מהמכתש על ידי חבריו מאותו מעלה. הוא נפל בקרב בית קשת ב-16 במרץ 1948.

המכתש הקטן הוא המכתש השלישי בגודלו בעולם: אורכו כ-8 קילומטרים, רוחבו כ-6 קילומטרים ועומקו כ-400 מטר. המכתש נקרא גם מכתש חצרה, על שם נחל חצרה המנקז אותו אל נחל צין ולדרום ים המלח. שם נוסף שקיבל המכתש הוא שער השטן, בגלל צורתו המיוחדת, כפי שהיא נראית מתצפיות על המכתש. במקום ניתן למצוא חולות בשלל צבעים, ומתבצעים בו כמה קידוחים של חברת מקורות. שתי דרכים עיקריות יורדות ועולות מהמכתש: מעלה עלי ומעלה חצרה, ששימש בעבר הקדום כדרך בין נחל צין למצד תמר.


תצפית על המכתש הקטן מראש מעלה עלי | צילום: יוחאי כורם

7. תצפית מראש הר ארבל

  • למידע נוסף ודרכי הגעה להר ארבל >>
  • למקטע שעובר בהר ארבל >>
     


צוק ארבל | צילום: יורם שפירר (רשות הטבע והגנים)

8. הר גמל


תצפית מערבה אל שפת מכתש רמון מהר גמל | צילום: יוחאי כורם

9. תצפית מראש קרן נפתלי

קרן נפתלי היא גבעה בגובה של כ-510 מטר. על פסגתה נמצאו ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הרומית בארץ, שמעידים כי שימשה כנראה כנקודת הגנה אזורית. בשל אופיה האסטרטגי, היא שימשה גם את ארגון "ההגנה" בהגנה על קיבוץ רמות נפתלי.

נקודת טריג 510 היא אחת ממאות נקודות טריג הפרושות ברחבי הארץ. נקודות טריג ממוקמות במקומות גבוהים, כך שניתן לראות מכל אחת מהן שתי נקודות טריג נוספות. כך ליצור מכל נקודה כזו משולש, שבאמצעותו ניתן לקבל מיקומים ולמדוד מרחקים באופן מדויק, שעליהם ניתן לבסס תכנונים להקמת ישובים ועוד. שיטה זו נכנסה לשימוש בארץ בתחילת המאה העשרים. 


תצפית מקרן נפתלי | צילום: איתמר ברק

10. מצפור הלבנון על הר מירון

חניון הפסגה בהר מירון הוא אחד המקומות המקסימים ביותר לכוס קפה על הנוף: תוכלו להנות בו מאוויר נעים לאורך כל השנה, פריחה צבעונית באביב ומרחב גדול עם שולחנות פיקניק בצל עצי אלון.

אם תרצו, אחרי שתשאפו מספיק אוויר צח מהול בניחוחות קפה שחור, תוכלו להמשיך למסלול קצר ומעגלי שיוצא הישר מחניון הפסגה, לשוטט בחורש הים תיכוני ולהנות מנוף משגע. אורך המסלול כ-1.5 קילומטר, והוא מקיף את פסגת ההר - השנייה בגבוהה בארץ, אחרי החרמון. לאורך כל שביל הפסגה תמצאו מרפסות נוף מוסדרות, שצופות לכל הכיוונים, מהן בהם תוכלו ליהנות מתצפית רחבה מהרי הגליל העליון והלבנון ועד הגליל התחתון. בחורף מכוסה הפסגה בשלג לעיתים קרובות היא מתהדרת בפריחה של חלמוניות, סחלבים ומיני פרחים אחרים.


קפה ועוגיות בשביל הפסגה בהר מירון | צילום: יניר יגל

ואיזה נקודות קפה אתם אוהבים במיוחד על השביל? ספרו לנו בתגובות!
 

לכל המידע והמלצות נוספות בפורטל שביל ישראל >>