לטיול יצאנו – מסלולים

עמק החולה מציע טבע פראי, שנולד מאחד ממפעלי הציונות הגדולים, ייבוש הביצות. הייבוש, שנועד להפוך את הסביבה לשטח חקלאי, סיכן את העופות, שמצאו במקום תחנת מעבר עשירה, בעת נדודיהם מהצפון האירופאי הקר אל הדרום האפריקאי החם ולהיפך. מאבקם של אנשי הטבע צלח ומתוך 60 אלף הדונמים, שיועדו לייבוש, הוחלט להחיות מחדש את הטבע ולהציף בצורה מבוקרת חלק מהשטח. כיום, אגמון החולה, השמורה הראשונה שהוכרזה בישראל (1964), משתרעת על פני 3,200 דונמים ומשמשת כאתר הצפרות הגדול בארץ. השמורה זכתה להכרה בין לאומית בשנת 2009, כאשר נבחרה לאחת מעשרת הנקודות הטובות בעולם לצפייה בבעלי החיים, על ידי עורכי כתב העת BBC Wildlife הבריטי. בשמורה ניתן לסייר, במסלולים סלולים, ברגל, באופניים או בקלנועיות. מעניין במיוחד לעצור בנקודת התצפית על האגם או במגדל התצפית, שנמצא בלב השמורה ממש. בין החיות שתפגשו כאן נמנים שקנאים, קורמורנים, חסידות, נמיות וג'מוסים.

למסלול עמק החולה >>

ראש פינה, המושבה הגלילית שמנקזת לתוכה את תמציתו של הגליל העליון כולו, הפכה בשנים האחרונות ליעד פופולרי, שלא לומר אתר חובה, בקרב המטיילים הישראלים. המושבה, שהחלה את דרכה בשנת 1878, תחת השם גיא אוני, הוקמה על ידי קבוצת יהודים, יוצאי צפת, ששאפה להקים כאן יישוב חקלאי. בשנת 1882 הגיעה למקום קבוצת חובבי ציון ושינתה את שמו לראש פינה. את שעבר על המושבה מאז, אתם מוזמנים ללמוד מסיור במקום; מושבת הראשונים עברה שחזור מצוין ולצידה כדאי לבקר בגני הברון שנבנו בהשראת גני ורסאי, בית המורה ששימש את רבי חיים ולקומיץ שפיתח את תשתית החינוך במושבה, בית הכנסת שהוא מבנה הציבור הראשן שהוקם בראש פינה ועוד.

למסלול ראש פינה – גיא אוני >>

לצידה של מטולה, בנקודה הצפונית ביותר בגליל, זורם נחל עיון. רבים מגיעים לכאן כדי לחזות במפל התנור המרשים, הצונח אל הארץ מגובה של כ-30 מטרים, אך במסלול הקצר, המתאים גם למשפחות, מצויים גם מפלי עיון, הטחנה והאשד. לצד המפלים, המטיילים במקום יכולים ליהנות מהצמחייה הגלילית, העוטפת את השביל בפרחי: הרדוף הנחלים, נץ-חלב, עירית, יערה איטלקית, כלנית מצויה ואחרים. בנוסף, במסלול, שאורכו כשני קילומטרים, עוברים את גשר נחל עיון שהוקם על ידי הבריטים ופוצץ פעמיים: פעם במסגרת ליל הגשרים ופעם נוספת, לאחר שיקומו, במלחמת העצמאות, אז פוצצו אותו כוחות חטיבת יפתח כדי למנוע את כניסתם של צבאות ערב לישראל. טחנת הקמח, שצמודה אל המפל לו העניקה את שמו, שירתה את תושבי מטולה עד שנת 1920 והונעה מכח המים בלבד.

למסלול נחל עיון ומפל התנור >>

המסלול הרביעי, בו בחרה מערכת אתר טיולי, הוא מסלול, שנסתר מעיניהם של רב המטיילים. המסלול מתחיל בקניון נסתר בהרי נפתלי ויורד, עם שיפולי רכס ההרים, אל עמק החולה. נופם של אצבע הגליל והרי הגולן והחרמון, לאורך כל המסלול, מרהיב ויחד עם הפריחה המדהימה, בשיא הטבע, כמו גם הריגוש שבפגישה עם חזירי בר וחיות בר אחרות, רק מעצימים את החגיגה. אל תתפלאו אם תפגשו חזירי בר או בעלי חיים אחרים. זהו מסלול חובה המתאים לכולם ולאורך כל השנה, אורכו כשלוש-ארבע שעות, אך שימו לב, המסלול לא מעגלי, כך שתצטרכו רכב בצד השני, שיחזיר אתכם אל נקודת ההתחלה.

למסלול מרמות נפתלי לעין אווזים >>

עוד מסלולים בחבל ארץ אצבע הגליל – מראש פינה ועד מטולה >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

צוק מנרה, שברום רכס הרי נפתלי,מציע מגוון עשיר של אטרקציות לכל גיל ולכל גחמה. האטרקציה הגדולה מכולן היא כמובן הרכבל, שהינו הרכבל הארוך בישראל. 12 קרונות הרכבל, אליהם יכולים לעלות בכל גיל, נוסעים במקביל לאורך 1,740 מטרים, מקרית שמונה ועד לקיבוץ מנרה, בגובה 742 מטרים. לאורך הדרך עוצר הרכבל בשלוש תחנות כשבכל אחת מהן אטרקציה שונה; בתחנה הראשונה ניתן לרדת ולנסוע ברכבת הרים אקסטרימית, המגיעה למהירות של עד 40 קמ"ש. בתחנה השנייה ממתינים, לחובבי האדרנלין וההרפתקאות, קיר טיפוס, סנפלינג ואומגה ובתחנה השלישית, על רקע הנוף עוצר הנשימה, משתרעת ממלכת הילדים ובה: פינות יצירה, מתנפחים, ג'ימבורי ופעילויות שונות.

מרכז קנדה כבר כמעט והפך לתשובה הקבועה לשאלה, מה עושים במטולה? במקום יש משטח החלקה אולימפי, מסלולי באולינג, בריכת שחיה מקורה, ספא, אולם כדורסל ועוד אטרקציות לקטנים ולגדולים. בנוסף, המטיילים במטולה מוזמנים אל מוזיאוני העיר: תיבת הנגינה של זמי (04-6997073) ומוזיאון בית האיכר. בראשון מוצגים כלי נגינה שונים, ההיסטוריה שלהם והתפתחותם. בשני, סוקרת, נסיה אילן, מנהלת המוזיאון, את ההיסטוריה של המושבה, באחד מבתי האבן העתיקים במטולה.

אחוזת דוברובין (www.dobrovin.co.il טלפון: 04-6802680) הוקמה על ידי בני משפחת דוברובין, שעלו מרוסיה בשנת 1909, ביסוד המעלה. אחוזתם שוחזרה וכיום פועל במקום מרכז מבקרים בו ניתן להתרשם מהמשק הנפלא, שהקימו כאן, וכלל ציוד משוכלל לעיבוד האדמה, משק חי ובאר. המלריה אומנם הכניעה את המשפחה הנוצרית, שהתגיירה טרם עלייתה ארצה, אך סיפורה המרתק מסופר בסרט המוקרן למבקרים במקום וסוחף אותם אל ראשית המאה שעברה.

עוד אטרקציות בחבל ארץ אצבע הגליל – מראש פינה ועד מטולה >>

לכל כיס - נקודות חן

חצר תל חי הפכה סמל לאתוס הישראלי ואמירתו של טרומפלדור, "טוב למות בעד ארצנו", צרובה לעד ב-DNA של בני הארץ הזאת. מבלי להיכנס כאן למאורעות אותו יום מר ונמהר במרץ 1920, נזמין אתכם לחוש את משק כנפי ההיסטוריה בחצר תל חי המשוחזרת ואל אנדרטת טרומפלדור, היא אנדרטת האריה השואג, לזכרם של בני המקום, שנפלו באותו היום בקרב. במקום נערכים סיורים, על ידי הסטודנטים במכללת תל חי, וניתן ליהנות מפינות הצל במרחבי הדשא המטופחים, המקיפים את החצר, כמו גם מחניון הפיקניק, אל מול נופי רמת הגולן, הגליל ועמק החולה.

דרך נוף הרי נפתלי, בכביש 9977, מתחילה קצת אחרי אנדרטת תל חי ומיועדת לכל כלי הרכב. הדרך היפהפייה משובצת בתצפיות אל עמק החולה, פארק סלעים ומקומות לפיקניקים.

בקיבוץ שמיר ממתין לנופשים מעיין קטן, שנוצר אודות לבנייתו של סכר ירדינון. המים הקרים מרעננים ובסך הכל, נעימים מאד בימי הקיץ החמים, כך שטבילה במעיין, שעומקו נע בין 140 סנטימטרים ל-180 סנטימטרים, ולאחריה ארוחה טעימה ופק"ל קפה במקום, יכולים בהחלט להשתלב בטיול הנעים באצבע הגליל.

עוד נקודות חן בחבל ארץ אצבע הגליל - מראש פינה ועד מטולה >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

כמו בכל אחד מחבלי הארץ האחרים גם באצבע הגליל ישנם מקומות רבים למלא בהם את הבטן. מסעדת ג'עוני (דוד שוב 30, ראש פינה. 04-6931881) שוכנת בתוך מבנה אבן, שהוקם בשנת 1886 ושימש בעבר, כמפעל משי. המטבח מתהדר בהיותו מטבח כפרי ומגיש בשרים, פסטות, תבשילים שונים, מנות קלות ועוד. למי שיחפוץ לוותר על האווירה האינטימית באחד משלושת החללים שבמבנה, ניתן לאכול גם על המרפסת המאותרת בעצי אקליפטוס.

בבית מגורים, שנבנה בשלהי המאה ה-19 במטולה, תסעדו ב"טעמים של פעם" (הראשונים 28, 04-6940767, www.beitshalom.co.il), מסעדת הבית של מלון הבוטיק, בית שלום. התפריט, שרקחו חיים ומרים, בעלי המקום, מבוסס על מאכלים כפריים מסורתיים, שהשביעו את ראשוני האיכרים במטולה. לצד התפריט החלבי מככבות גם מנות הבשר במסעדה, ועוגותיה של מרים משלימות ארוחה מנצחת.