לטיול יצאנו – מסלולים

חבל ארץ הגלבוע ועמק בית שאן הוא בראש ובראשונה רכס הגלבוע. המקום, בו נפל המלך שאול, חולש על עמק יזרעאל ומזמין לטייל בו וליהנות מפריחת אירוס הגלבוע. הטיול מתחיל בהר ברקן ממנו נשקפים עמק יזרעאל, עמק חרוד ועמק בית שאן. מכאן ממשיכים אל נחל יצפור ואל נחל הקיבוצים בו ניתן להשתכשך ולהתרענן. אורך המסלול כחצי יום, הוא מתאים למשפחות וניתן לטייל בו לאורך כל השנה.

למסלול נחל יצפור, הגלבוע ונחל הקיבוצים >>

הר ברקן, הגבוה בהרי רכס הגלבוע, הינו שמורת טבע ולכן, אינו מיוער, מה שמאפשר תצפית מצוינת על העמקים שלמרגלות הרכס. ברום ההר ניתן להבחין בתעלות וחפירות, שהן שריד למשלט הצה"לי, שהיה כאן במלחמת השחרור. אנו נתמקד בצעידה בשמורת האירוסים שבהר. אירוס הגלבוע ממלא את הגלבוע, במלוא הדרו, במהלך מרץ ואפריל מידי שנה. הצמח ידע ימים קשים כאשר מטיילים הרבו לקטוף אותו וכמעט והביאו להכחדתו, אך קבוצת בודדים, שהחזירה את האירוס אל הברקן, שיקמה את פריחתו. הקבוצה סחפה אחריה עוד רבים, במבצע חינוכי והסברתי, שכלל האבקה ידנית ושמירה על הצמח. תנועה זאת הובילה בסופו של דבר להקמת החברה להגנת הטבע והאירוס, באופן טבעי, הפך לסמלה.

למסלול בעקבות אירוס הגלבוע להר ברקן >>

המסלול השלישי, שבחרנו עבורכם, מיועד למיטיבי לכת, אך חשוב לציין, את המעבר בין הנקודות השונות בו ניתן לעשות במכונית. והיכן נבקר? אל המסלול, המומלץ במיוחד לטיול בחודשי החורף, נצא מהגן הלאומי בבית שאן. במקום ניתן לראות עיר רומית משוחזרת, את התיאטרון המקומי, בית המרחץ, החומות ועוד. הכניסה לגן בתשלום וניתן לסייר בו גם מחוץ למסלול, בהגעה אל החיזיון הלילי במקום, שמודרך בידי מתנדבים. בהמשך, נצא רגלית, לאורך שלוחת הצבאיים, אל רכבת העמק, שנועדה להעביר את המאמינים המוסלמים מסוריה לערב הסעודית. הרכבת, שעברה גלגולים שונים וחדלה מלפעול בשנת 1948, נודעה לשמצה, בעיקר בשל מהירותה הנמוכה, הייתה לרכבת העוצרת בתחנה הנמוכה בעולם, תחת גשר נהריים בגובה 246 מטרים מתחת לפני הים. מכאן נמשיך אל תל יששכר ואל מבצר כוכב הירדן, שיאו של הטיול. המבצר, שנבנה על ידי מאות פועלים, לאורך חמש שנים, הוא פאר הארכיטקטורה הצלבנית. לאחר שנפלה ממלכת ירושלים הצלבנית, הייתה המצודה לאחד המקומות הבודדים שנשארו בשליטה צלבנית, עד לנפילתה בשנת 1189 בידי כוחותיו של צלאח א דין.

למסלול מבית שאן לכוכב הירדן >>

עוד מסלולים בחבל ארץ הגלבוע ועמק בית שאן >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

מערת גדעון, בה, על פי המסופר בספר שופטים, ערך גדעון את המבחן ללוחמיו ובחר מתוכם את 300 הלוחמים, שניצחו את המדיינים, היא מקום נביעתו של מעיין עין חרוד. המעיין שהוא אחד ממוקדי המשיכה של הגן הלאומי מעיין חרוד, זורם בין המדשאות רחבות הידיים. מוקד נוסף, לביקור בגן הלאומי, הוא מוזיאון חנקין, המציג את פועלו של גואל האדמות וביקור במערה בה קבורים יהושע חנקין ורעייתו אולגה. באתר פועל גם אורחן עם שירותים שונים.

גן לאומי נוסף, בעמק בית שאן, הוא גן השלושה (הסחנה), שנחשב לאחד האתרים היפים בשיראל. בגן ישנו מעיין שמימיו צלולים וחומם, הקבוע לאורך כל ימות השנה, מאמיר עד 28 מעלות. את המעיין ובריכות המים מעליו, מקיפים משטחי דשא רחבים ויפהפיים וניתן בקלות ל"אבד" כאן כמה שעות בשכיבה בטלה בצילם של העצים הרבים. בגן ניתן כמובן לערוך פיקניקים ולבקר בנוסף, במרכז עקבות העמק. המרכז חוויתי ומכיל מוזיאון לארכיאולוגיה מקומית וים תיכונית, אתר "חומה ומגדל" משוחזר בו אפשר לחוש את רהיטי החלוצים, להתלבש בבגדיהם ואף לפגוש את החלוצים עצמם, מסלולי הליכה וטחנת קמח עתיקה.

חובבי הספורט האתגרי ישמחו לדעת, שאפשר לעשות סקי וספורט חורף בישראל, מצד אחד בחרמון ומצד שני, במיקום קצת מפתיע, במורדות הצפוניים של רכס הגלבוע. סקי בגלבוע הוא אתר המיועד לכל המשפחה ומציע חווית סקי בכל מזג אוויר. תוכלו ליהנות כאן ממסלולי סקי, סנובורד, גלישה במזחלות שלג ופעילויות נוספות כטיול ג'יפים, מתנפחים ועוד.

עוד אטרקציות בחבל ארץ הגלבוע ועמק בית שאן >>

לכל כיס - נקודת חן

אי השלום הינו אטרקציה מרכזית באתר נהריים אשר בעמק הירדן, בסמוך לקיבוץ אשדות יעקב איחוד. זוהי נקודת המפגש של נהרות הירדן והירמוך כמו גם נקודת המפגש בין ירדן וישראל. האי, הנמצא בצידו הירדני של נהר הירדן, פתוח, לביקורי ישראלים. את הסיור באי מבצעים במסלול מעגלי ברכב, תוך עצירה בנקודות תצפית שונות. המסלול באתר נהריים מזמן תצפית אל תחנת הכח שבנה פנחס רוטנברג בשנות ה-30 של המאה ה-20. עוד ניתן לראות את התעלות והסכרים שהובילו את המים שהפעילו את התחנה, את הגשר הממלוכי עליו התנהל בעבר המעבר לירדן ותחנתה של רכבת העמק.

בגלבוע תוכלו לסייר גם במעיינות יפים כעין יזרעאל, עין שוקק ועין מודע. עין יזרעאל, השוכן למרגלות הגלבוע, ומוזן, לאחר שהתייבש בקיץ 2008, מקידוח של חברת מקורות. במרכז הבריכה הרדודה והגדולה ישנו בית משאבה ועשרות אקליפטוסים מצלים את המעיין והופכים את המקום לנקודת חן פסטורלית. מעיין שוקק נמצא באזור עמק המעיינות בעמק בית שאן. מעיין קסום זה הוא בריכה רחבת ידיים, בעומק של מטר וחצי. לנוח אתם מוזמנים בחורשה שסביב לבריכה. מעיין עין מודע מרכז את הטוב שבכל העולמות. בין אם אתם מחפשים מקום נעים לפויקה, נוף מדהים או מקום רחצה מסודר, עומקה של הבריכה כמטר וחצי והיא מרוצפת בחלוקי נחל ודפינותיה יציקות בטון, עין מודע מזמין אתכם, גם בזכות המים החמים תמיד, בכל ימות השנה.

נקודת החן האחרונה, בכתבה זאת, הוקמה במאה החמישית לפני הספירה וממתינה לכם בתוך קיבוץ חפציבה. בית הכנסת בגן הלאומי בית אלפא כלל חצר, פרוזדור, אולם מלבני, חדר נוסף ויציע בקומה השנייה. כתובות שונות התגלו על רצפת בית הכנסת, אך גולת הכותרת היא רצפת הפסיפס באולם המרכזי; בפסיפס נראים בבירור: גלגל המזלות, ארון הקודש ועקידת יצחק. במקום מוקרן מייצג, בשפות שונות, המספר על החיים במקום ועל יצירת הפסיפס.

עוד נקודות חן בחבל ארץ הגלבוע ועמק בית שאן >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

משפע המסעדות אשר בגלבוע ועמק בית שאן, בחרנו להתמקד בשלוש. הראשונה היא בליס השוכנת במבנה היסטורי בכניסה לקיבוץ בית אלפא וסמוך לסחנה. מדובר במסעדה המתמחה בבשרים ובר עשיר. חשוב לציין, כי המסעדה מציעה גם ארוחות לילדים. המסעדה באתר rest, טלפון: 04-6533701.

מסעדתו של השף שאול בן אדרת, קימל בגלבוע, אשר ממוקמת באתר הסקי על כביש התענכים, היא למעשה הסניף הצפוני של מסעדת השף התל אביבית. זהו ביסטרו משובח המציע, לצד מנות הבשר והדגים המעולות, הנרקחות מרכיבים מקומיים, גם נוף עוצר נשימה. המסעדה באתר rest, טלפון: 04-6895566

החפצים לשבוע כשלמולם הנוף המרהיב של עמק יזרעאל, התבור, הכרמל ואף החרמון, יוכלו לעשות זאת בחוות התבלינים אשר במורדות המערביים של רכס הגלבוע. המסעדה הכפרית הוותיקה מציעה תפריט ישראלי-ים תיכוני ועל המנות, כמו גם על צורת ההגשה והאווירה במקום, יש הקפדה יתרה. המסעדה באתר rest. טלפון: 04-6531093.