בכתבה זו:

שביל ישראל: הטרק של המדינה

 • אורך: 1000 ק"מ | זמן הליכה: חודש וחצי-חודשיים | סימון: לבן-כחול-כתום.

 • עונה מומלצת: סתיו, אביב (תלוי אם מטיילים מצפון לדרום או בכיוון ההפוך).

 • חשוב לדעת: תכנון מוקדם, הטמנות מים בדרום, הכרת מלאכי שביל, ציוד טיולים ייעודי ומותאם.

יותר מעשרים שנה עברו מאז שנחנך השביל הארוך במדינה, והפופולריות שלו בשיאה: אוהבי לכת, תיירים, חיילים משוחררים, קבוצות מאורגנות מהארץ ומחו"ל, תנועות נוער, עמותות, יחידות צבאיות ועוד – כולם לוקחים בו חלק. הטרק הארוך במדינה הוא מסע מצפונה ועד דרומה של הארץ (או להפך), וההולכים בו ברציפות יצטרכו לפנות חודשיים מזמנם ולהתכונן למסע של פעם בחיים.

ההליכה בשביל היא הזמנה להתחבר ולהכיר את סיפורה של המדינה כולה ולא רק את הנוף המשתנה והמגוון שיש לה: בזכות היישובים, המצפורים, האנדרטאות, הארכאולוגיה, ההרים, השדות החקלאיים והאנשים שתפגשו בדרך תזכו לחוויה מיוחדת שתיזכר לעד – לא לחינם בחר הנשיונל ג'יאוגרפיק בשביל לאחד מעשרת הטרקים היפים בעולם!

בשביל ישראל, לצד הפסטורליה האינסופית, תמצאו גם קטעי דרך מאתגרים שאין סיכוי שחשבתם שאפשר למצוא במדינה: טיפוס הרים, הליכה על מצוקים, סולמות, חבלים, ירידה אל בורות מים ועוד המון הפתעות מאתגרות שיהפכו את ההליכה בשביל ישראל לאקסטרימית ומטריפה, נוסף על כל הנופים היפים שעוברים בדרך.  

ככה הוא נראה בדקה! צפו:

ים אל ים: הטרק הכי רטוב בארץ

 • אורך: 70 ק"מ | זמן הליכה: 3-4 ימים | סימון בשטח: לבן-סגול-לבן וסימוני שבילים מקומיים

 • עונה מומלצת: קיץ, סתיו, אביב | חשוב לדעת: תכנון מוקדם, בגד ים ומגבת חובה.

מבין כל הטרקים בישראל, טרק ים אל ים הוא אחד הוותיקים. במשך שנים המסע מחוף הים התיכון אל הכנרת היה למסע רגלי בגדר חובה בקרב תנועות הנוער. הטרק, שמתחיל בחוף אכזיב, חוצה את הגליל העליון דרך נחל כזיב ועולה אל הר המירון (1,204 מטר). מנקודה זו הוא חוצה את קו פרשת המים של ישראל וגולש מטה דרך נחל מירון עד נחל עמוד וכל בריכות המים והמצוקים שלו עד לכנרת (213- מטר).

ההליכה בנחל כזיב היא מהיפות שיש לארצנו להציע: מים זורמים, בריכות שוות להתרחץ בהן, נקבת עין טמיר המדליקה ונוף מבצר מונפורט המתנשא לו מעל הנחל. את כל אלו תפגשו כבר ביום הראשון ואולי אם יתמזל מזלכם תזכו לראות גם את היחמור הפרסי החי לו בשמורה.

בהמשך, הדרך תפגיש אתכם עם נוף פסגות הגליל (השוות כל צעד בעלייה) ובחלק האחרון תחצו את המצוקים המרשימים של נחל עמוד בקטע אתגרי יחסית שכולל הליכה לצד יתדות מעל הנחל.

לאורך הטרק תוכלו להחליט אם אתם מעוניינים לישון בשטח, או להתפנק באחד מהמקומות המציעים שירותי הארחה בדרך (בתיאום מראש). במידה ובחרתם בלינת שטח – כדאי מאוד להצטייד בציוד הולם: שק"ש נעים ומזרון נוח, על מנת לישון היטב לקראת הלילה הבא. לבסוף תהיה הטבילה בכנרת המתנה הכי גדולה שתוכלו לקבל מהמסע.

שביל הגולן: אל הרי הגעש של המדינה

 • אורך: 120 ק"מ | זמן הליכה: 5-7 ימים | סימון: לבן-כחול-ירוק | עונה מומלצת: סתיו, אביב

 • חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 1, לזכור לסגור שערים ומעברי בקר לאורך הדרך.

מאז שסומן בשנת 2007 לא היה ספק ששביל הגולן יהיה חלק מרשימת הטרקים שחובה לעשות בישראל. בין אם זה רצוף או במקטעים (עד 12 קילומטרים), מדובר בשביל מסודר להפליא הכולל שלטי הסבר המעשירים את המטיילים ומקלים על ההתמצאות והניווט. הרי געש, קילוחי לבה, נוף גיאופוליטי, תופעות גיאולוגיות מיוחדות, דרוזים, מקורות מים, בוסתנים, תפוחים, דובדבנים ושיזיפים – קבלו את רמת הגולן במיטבה!
 

נקודת ההתחלה אמנם על החרמון הגבוה (הנחשב ליחידה נפרדת מהגולן), אבל כבר אחרי יום וחצי הליכה תחצו את נחל סער ותהיו בין סלעי בזלת והרי געש כבויים. נקודת הסיום היא בעין תאופיק שבדרום הרמה. כמובן שניתן לעשותו מדרום לצפון גם כן ולסיים בפסגת החרמון.

בעונת האביב קשה להתעלם מהנוף המדהים של רמת הגולן הכולל גם את המפגש עם בני העדה הדרוזית לאורך הדרך. השביל סומן לאורך התוואי המזרחי של רמת הגולן, שהוא אמנם לא מאוד מוכר, אבל לא פחות מעניין. חניוני לילה ויום פזורים לאורכו ולמעוניינים גם שפע יחידות הארחה וצימרים. טיול בשביל הגולן הוא חובה, גם אם ליום אחד מתוך החמישה.

בנוסף, חובבי ההרפתקאות שביניכם יוכלו להוסיף יום אחד (בהתחלה או בסוף, תלוי מאיפה בחרתם להתחיל) ולעלות מקופות החרמון אל הר חבושית, במסלול מטורף שבחורף מתמלא בשלג ומרגיש כמו יום מטרק בהרי האלפים, רק בישראל. לטיול זה כדאי להצטייד במקלות הליכה, נעליים חזקות וביגוד חם. מומלץ לצאת למסלול במסגרת קבוצה מסודרת ולתאם מראש עם מתא"ם חרמון.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
שביל הגולן: ברכת רם והטורבינות ברמה | צילום: בר ארצי

שביל הבשורה: מטיילים בעקבות ישו

 • אורך: 65 ק"מ. זמן הליכה: 3-4 ימים. סימון: לבן-כתום-לבן, עוגן בצבעים צהוב וסגול לסירוגין. | עונה מומלצת: סתיו, אביב.

 • חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש המון חומר שימושי באנגלית, השביל בטוח ואינו מסוכן, מומלץ להכיר קצת את הברית החדשה ולבקר בכנסיות לאורך הדרך. הביקור בגן לאומי כפר נחום בתשלום.

מהיום בו נולד ועד לשבוע האחרון לחייו בילה ישו מנצרת את מרבית חייו בגליל. שביל הבשורה מתחקה בעקבות פעולותיו, צעדיו והניסים שביצע. השביל מתחיל בכנסיית הבשורה בנצרת, במקום בו גילתה מרים שהיא נושאת בתוכה את בן האלוהים (על פי המסורת הנוצרית). 

מנצרת חוצה השביל את יער בית קשת וממשיך לחלקו המזרחי של הגליל. נקודת הסיום נמצאת בגן הלאומי כפר נחום על גדות חופה הצפוני של הכנרת, במקום בו אסף ישו לחיקו 12 תלמידים שהיו לממשיכי דרכו.

שביל הבשורה, בכל הנוגע לטרקים בישראל הוא מיוחד במינו. על אף שמבחינה תיירותית הוא טרם התרומם, ההולכים בו זוכים לחוות את נופי הגליל התחתון במיטבם. מגוש ההרים המרכזי ועד לרמות הנטויות של הגליל התחתון כאשר אחד השיאים הוא בנוף הנשקף ממצוק הארבל. 

לא רק זאת, קצת לפני הארבל יצא לכם לטפס על הר קרני חיטין שלא רק הנוף אלא גם הסיפור מאחוריו מרתק מבחינת ההיסטוריה של ארצנו. בשטח, מסומן השביל באמצעות רוג'ום (מגדל אבנים) שקשה לפספס ולאורך הדרך תראו סימן דמוי עוגן המכווין גם הוא את הדרך. זהו טרק עם סיפור מרתק שלא רבים יוצאים אליו, נצלו זאת.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
שביל ישו: מנצרת ועד הארבל | צילום: עומר זיו

שביל עמק המעיינות: הטרק הכי נמוך בעולם

 • אורך: 145 ק"מ | זמן הליכה: 7-8 ימים | סימון: לבן-כתום-לבן | עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

 • חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש חלקים שהולכים על דרכי ג'יפים שעשוי טיפה לבאס אבל הנוף יחסית נקי מאדם, לא לנסות אפילו לעשותו בקיץ, מעטים משלימים את הסיבוב ממנחמיה עד לטירת צבי. ביקור בגן לאומי בית שאן הוא חובה וגם לכל מי שצריך הוכחה שהרומאים חיו פה.

שבילים ארוכים וטרקים בישראל נולדים כל הזמן. בשנת 2010 סומן ויצא לדרך שביל עמק המעיינות, שמקיים בדיוק את מה שהשם שלו מבטיח: הוא מתחיל בסמוך לפסגת אבינדב בהר הגלבוע (350 מטר), וממשיך אל מתחת לפני הים, לעמק המעיינות השוקק חיים ומים.

הירידה דרך מתלול אבינדב לא קשה ונגמרת אפילו קצת מהר מדי. אחריה מגיע תורו של העמק ובריכות המים של עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים, שיקשו עליכם להמשיך מרוב אושר. אם תצליחו, תתחילו לעלות שוב אל מעל לפני הים לעבר רמת יששכר ומבצר כוכב הירדן, שככל הנראה ייכנס לתחרות נקודות הקפה היפות ביותר שלכם בישראל.

השביל ממשיך לכיוון נחל תבור, שאותו חוצים וממשיכים לעלות לשמורת הר יבניאל. מקומות נוספים כמו מצפה אלות ועין אולם פשוט יוכיחו לכם שבחרתם נכון כשיצאתם לטרק המדהים הזה. מכיוון שהיותו סמוך לציר נדידת הציפורים סיכוי טוב שתהנו גם ממחזות יפים גם בשמיים. הטרק הוא מעגלי, מה שעושה אותו טיפה שונה משאר הטרקים בישראל.

​​​​​נחל הקיבוצים בשביל עמק המעיינות | צילום: עומר זיו
נחל הקיבוצים בשביל עמק המעיינות | צילום: עומר זיו

שביל הר הנגב: המדבר כמו שעוד לא ראיתם

 • אורך: 70 ק”מ זמן הליכה: 3-4 ימים סימון: לבן-סגול-לבן | עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

 • חשוב לדעת: כמו בכל טיול במדבר, רצוי להיערך ולתכנן מראש את מהלך הטיול, כלומר: לחלק נכון את הימים, לדעת היכן ישנים בכל לילה (יש מקומות מוסדרים לצורך כך במסלול), איפה ממלאים מים, מה אוכלים וכדומה. אף על פי שבמסלול זה מגיעים בכל יום לפחות לנקודת מילוי אחת (מים ואוכל), יש להיערך מראש על מנת לא להגיע לקצה.

שביל הר הנגב הוא אחד השבילים החדשים והמעניינים שיש ברשימה שלנו. אורכו כ-70 קילומטרים והוא מתחיל ביישוב מרחב עם, מצפון לשדה בוקר. השביל מתפתל בין הגבעות הסלעיות של רמת הנגב, חולף על פני “העיר האבודה”, נכנס לקיבוץ שדה בוקר, מדרים עד לקבר בן גוריון, יורד אל נחל צין ומשם ממשיך עד לטבילה מושלמת בעין עקב. 

אחרי הטבילה המרעננת ממשיך המסלול לכיוון העיר הנבטית עבדת ומשם מטפס אל הר ערקוב ואל ציורי הסלע הפרהיסטוריים המרתקים שחרוטים בו. משם מדרים השביל ועובר בין טרסות עתיקות, נחלים יבשים, בורות מים חצובים בסלע ונופים אינסופיים של מדבר משגע. לבסוף מגיע השביל אל מצפה רמון ואל הר גמל, לנקודת התצפית האחרונה והמרהיבה על מצפה רמון.

המסלול תוכנן כך שתוכלו לישון בחאנים ובתי הארחה בסוף כל יום טיול, וליהנות מחווית אירוח מקומית נוסף על הנופים המשגעים. כמו כן, המסלול מאוד נגיש בתחבורה ציבורית כך שתוכלו במספר נקודות שונות להחליט שהספיק לכם ולקחת אוטובוס בחזרה הביתה / למקום החנייה. 
 

הירוגליפים עתיקים בשביל הר הנגב | צילום: חיים סופר
הירוגליפים עתיקים בשביל הר הנגב | צילום: חיים סופר

שביל רמות מנשה: הטרק הירוק כל ימות השנה

 • אורך:  67 ק”מ. זמן הליכה: 3-4 ימים. סימון: לבן-כתום-לבן | עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב.

 • חשוב לדעת: שביל רמות מנשה אמנם לא מתוחזק כמו אחיו הוותיקים, אך התשתית הבסיסית שלו יושבת על שבילים קיימים ואיכותיים שמאפשרים להרכיב מסלול הליכה ארוך באחד האיזורים היפים והאטרקטיביים ביותר בארץ.

במקור, שביל רמות מנשה אמור היה להתווסף לשביל ישראל ולהחליף את הקטע הקיים אך כרגע הוא מהווה רק תוספת לשביל הקיים. שביל רמות מנשה מתפצל משביל ישראל כ-500 מ’ דרומית לכביש הגישה למושב עופר ומתחיל לנוע מזרחה. השביל מטפס אל המושבה בת שלמה, חוצה אותה וממשיך לעלות לכיוון הר חורשן והתצפית הנפלאה ממנו על הים התיכון. מהר חורשן מתגלגל השביל לכיוון המושב רמות מנשה, כשבדרך הוא עובר שדות רבים, נחלים, מעיינות, יערות וגבעות.

אחד הדברים הנפלאים בשביל רמות מנשה הוא הנופים הירוקים והמיוערים, שבאים לידי ביטוי במלוא עוזם ביום השני, תוך כדי ההליכה בנחל השופט. את היום הזה מומלץ לטייל באמצע השבוע, שכן בסופי השבוע לרוב השבילים יהיו עמוסים במטיילים ולכן גם רועשים. אך אם תמצאו את עצמכם הולכים ביער, בשקט, כשהעצים מצלים עליכם והציפורים שרות לכם, כל הדרך עד לקיבוץ משמר העמק, תזכו ביום טיול מופלא שייחרט לכם בזיכרון לעוד זמן רב.

מקיבוץ משמר העמק השביל הופך את כיוונו ומתחיל לזרום מערבה, חזרה אל שביל ישראל. בדרך הוא עובר באנדרטת הקיבוצים, במאגר גלעד המפורסם, ביער אלונה, בעין אביאל ועין ירדנה ובנחל תנינים עד שלבסוף הוא מגיע אל רמת הנדיב ואל החיבור המיוחל עם שביל ישראל.

אין ספק כי הקרבה למרכז הארץ, הפסטורליה נוסח טוסקנה, השבילים הצרים והמיוערים והמעיינות השופעים, הופכים את שביל רמות מנשה ללהיט הבא של הטרקים בישראל!

עין אביאל - טבילה מרעננת על שביל רמות מנשה | צילום: טל אנגרט
עין אביאל – טבילה מרעננת על שביל רמות מנשה | צילום: טל אנגרט

ועוד כמה טרקים ששווה להכיר

טרק סובב מכתש רמון

שמונה ימים סביב אחת התופעות הגאולוגיות המיוחדות בעולם. הזדמנות נהדרת נפתחה בפני אוהבי הטיולים הרגליים עם סימון שביל סובב מכתש רמון, שאורכו קרוב ל-120 ק"מ: עד היום חלקו המערבי של המכתש היה נחלתם של נהגי הג'יפים בעיקר, אבל עכשיו אפשר גם ברגל. הטרק מתחיל ומסתיים במצפה רמון, ומסומן לכל אורכו בסימון שבילים סגול. אם חיפשתם חוויית מדבר מיוחדת במינה, זה הטרק בשבילכם.

שביל השרון

הרצון לשמור על השטחים הפתוחים במרחב השרון הוליד את היוזמה לסימון שביל טיולים באורך שישים ק"מ. הסימון הסתיים ממש לפני חגי תשרי של שנת תשע"ו (2016-17) ונמצא כבר בשטח בצבעים לבן-כתום-לבן. השביל, יכול גם להיות תחליף למי שלא מעוניין ללכת בשביל ישראל בצמוד לחוף ויכול להוות אפשרות גיוון נחמדה המתחילה בנחל אלכנסדר וחוזרת לשביל ישראל באיזור נחל הירקון.

שביל חוף כרמל

ברגע האחרון החלטנו להוסיף לרשימת הטרקים בישראל גם את שביל חוף הכרמל - יוזמה חינוכית של מועצה אזורית חוף כרמל יחד עם יישובי האזור ומובילי החינוך של 28 יישובי המועצה. תחת הכותרת "חינוך מקומי מקיים" נוצר שביל של מאה ק"מ, שמטרתו ליצור חיבור וזיקה לאיזור, לפתח הערכה ואהבה לטבע, ליצור הכרות עם הצומח והחי, הכרת המורשת, ההיסטוריה והארכיאולוגיה של האיזור ולאפשר מרחב ללמידה חוויתית ובעל משמעות. הסימון של השביל אינו דומה לאף סימון אחר - כף רגל ירוקה המסמנת את כיוון ההליכה לצד סימוני שבילים מקומיים.

לתשומת לבכם: המסלולים הינם בגדר המלצה. יש תמיד לבדוק את מזג האוויר לפני היציאה ולנהוג באחריות.