תוכן שיווקי

לא רק גל גדות: 5 טיולים שיפגישו אתכם עם גיבורים אמיתיים!

בפינות רבות ברחבי הארץ נמצאים היום סיפורי גבורה של ממש! בהשראת תערוכת "גיבורים", המוצגת בבית התפוצות בתל-אביב - אספנו לכם 5 טיולים ומקומות, שיפגישו אתכם עם גיבורות וגיבורים שהעזו לחשוב ולפעול באופן פורץ דרך | בשיתוף: בית התפוצות
| 24/01/2018

אז באיזה גיבורים תפגשו? 

מלא גיבורים במקום אחד: בית התפוצות

כדי להבין לעומק את עולם הגיבורים, אתם חייבים להתחיל בבית התפוצות בתל אביב, שם נפתחה לאחרונה תערוכה מיוחדת לילדות ולילדים בגילאים 6-12: “גיבורים – פורצי הדרך של העם היהודי”. התערוכה מרחיבה את מושג הגיבור והגיבורה, ושמה את הזרקור על דמויות יהודיות לאורך כל ההיסטוריה, שהעזו לחשוב ולפעול באופן יוצא דופן במגוון תחומי החיים.

מרחב התערוכה מעוצב כעולם קומיקס צבעוני המחולק לפי נושאים. על הדמויות המגוונות, על הדרך שעשו, האתגרים וההצלחות שלהם, לומדים באופן יצירתי ואינטראקטיבי שיגרום לכם ולילדים כאחד להפעיל את החושים – לשחק, לחשוב, לגעת, לכתוב, ליצור, לצפות ולבנות. זוהי בהחלט חוויה מיוחדת ומעשירה לכל המשפחה!

שימו לב, שבשל הביקוש הרב יש להזמין כרטיסים מראש ולהגיע בזמן בשעה שנקבעה, ושבכניסה לתערוכה תתבקשו לחלוץ נעליים מכיוון שהאולם מכוסה כולו בשטיח קיר צבעוני.

צילום: יעקב בריל
תערוכת גיבורים | צילום: בית התפוצות

“טוב למות בעד ארצנו”: חצר תל-חי ונחל עיון

אחרי שראיתם את כולם, המשיכו ישירות לצפון הרחוק ולמורשתו של אחד הגיבורים הקלאסיים של ישראל – יוסף טרומפלדור, חלוץ, מנהיג ומפקד שקיפח את חייו בקרב על תל-חי בשנת 1920, וסיפור חייו ומותו הפכו לאתוס ציוני. הוא קבור בקבר אחים שמעליו מתנוסס פסל האריה השואג המפורסם, בכניסה לקיבוץ כפר גלעדי. על מורשתו ועל מאורעות ההיסטוריה של תל-חי תוכלו ללמוד במהלך סיור מודרך במוזיאון חצר תל-חי, שנמצא בסמוך למכללה האקדמית תל-חי.

על מנת להכיר מקרוב את הטבע והאדמה שעליה נלחמו החלוצים בעז, כדאי לצאת לטיול יפה בנחל עיון ומפל התנור, שנמצאים דרומית למטולה. זהו מסלול לא מעגלי באורך של שני ק"מ ובדרגת קושי קלה. לאורך הנחל, שזורם כל השנה, יש מספר מפלים, כאשר המרשים ביותר הוא מפל התנור שמגיע לגובה של 30 מטרים ונופל אל בריכת מים יפהפיה.

צילום: יוחאי כורם ואינה מנשה
האריה השואג ונחל עיון | צילום: יוחאי כורם ואינה מנשה

איה פלוטו? לחקור את נפלאות מגידו

מי לא מכיר את ספר הילדים הקלאסי “איה פלוטו” של לאה גולדברג, משוררת וסופרת מרשימה שהותירה אחריה יצירה רבת פאר. אז בעקבות הכלבלב מקיבוץ מגידו, נצא גם אנחנו לחקור את הסביבה, ותאמינו לנו שיש שם הרבה יותר מצפרדעים, פרפרים ונרקיסים.

נתחיל בגן לאומי תל מגידו, לא רק שיש שם עתיקות של אחת הערים החשובות ביותר מהתקופה הכנענית והישראלית, זהו גם המקום שבו, על פי חזון יוחנן, יערך קרב אחרית הימים בין כוחות הטוב וכוחות הרשע. במיקום אסטרטגי בקצה המזרחי של ואדי ערה, בפאתי עמק יזרעאל, התבססה עיר מפוארת ששיכנה גם את שלמה המלך בכבודו ובעצמו, ובה ארמונות, מקדשים, אורוות סוסים ומערכת מים תת-קרקעית משוכללת ביותר. אל תוותרו על הירידה במדרגות שתוביל אתכם למנהרה תת-קרקעית קדומה באורך של 70 מטר, סרטון ההסבר והתצפית היפה על העמק.

אחד המקומות שאסור לפספס בסביבה הוא שביל הכלניות במנחת מגידו, טיול רגלי קצר ומרהיב בין מרבדי כלניות צבעוניים שפורחות בחודשים ינואר-מרץ בחורשת האקליפטוסים בצמוד למנחת מגידו, כחמישה ק"מ מזרחית לצומת מגידו על כביש 65.

צילום: יפה כפיר
כלניות במתחם מגידו | צילום: יפה כפיר

בשביל טעימה מהחורש המקומי, תוכלו לעשות מסלול קצר של שני ק”מ בנחל קיני, אחד מנחלי רמת מנשה שנמצא דרומית לקיבוץ מגידו. נחל קטן אך איתן ולאורכו גשר רומי עתיק, שתי טחנות קמח, שאחת מהן נשתמרה במצב טוב, עץ תות עצום ובית קברות ישן. ואם בא לכם קצת יותר אקשן, רוכבי אופני ההרים יוכלו לצאת למגוון מסלולי רכיבה מעולים ברמות מנשה מפינת אמיר שבכניסה לקיבוץ. פינה שהוקמה לזכרו של בן הקיבוץ, אמיר ברקן.

שרה גיבורת ניל”י: המושבה זכרון יעקב ורמת הנדיב

המושבה היפה זכרון יעקב גילמה תפקיד חשוב בהיסטוריית ההתיישבות היהודית בארץ. אחד הסיפורים הסוערים שידעה היה של רשת הריגול העברית ניל”י, מחתרת שהוקמה בשנת 1915 ופעלה בזמן מלחמת העולם הראשונה נגד שלטון האימפריה העות’מאנית. הרוח החיה של הארגון ואחת ממנהיגותיו היתה שרה אהרונסון, ילידת זכרון יעקב, אשר שמה קץ לחייה בשנת 1917, לאחר שנתגלה דבר הארגון והיא נתפסה ועונתה.

על ההיסטוריה של אהרונסון וניל”י תוכלו ללמוד בבית אהרנסון – מוזיאון ניל”י, שנמצא במדרחוב הראשי של זכרון יעקב, ברחוב המייסדים. לאורך המדרחוב היפהפה ניצבים מבנים נוספים של חלוצי המושבה הראשונים, וזאת לצד שפע של חנויות, מסעדות ובתי קפה.

זכרון יעקב נוסדה בשנת 1882 ונתמכה בראשית דרכה על-ידי הנדיב הידוע, הברון רוטשילד, שביסס בה את תעשיית היין הענפה שפורחת במקום עד היום, כך שנחמד לשלב בטיול גם סיור וטעימות ביקבי כרמל, או אחד היקבים האחרים בסביבה.

צילום: עומר זיו
המדרחוב הכי רומנטי | צילום: עומר זיו

דרומית לזכרון יעקב נמצאים פארק רמת הנדיב ושמורת חוטם הכרמל, אזור ירוק וקסום המתפרש על קו הרכס היורד לכיוון בנימינה עד לפארק שוני, שמשך אליו מתיישבים עוד משחר ההיסטוריה, וכיום מהווה גם בית לשיקום אוכלוסיית הנשרים.

תוכלו לבקר בגני הזכרון המושקעים, שהוקמו כאחוזת קבר לברון רוטשילד, ולטייל במסלולים מעגליים שיובילו אתכם בתוך החורש הטבעי אל תצפיות נהדרות אל מישור החוף ובקעת הנדיב, ואל שרידים מהתקופה הביזנטית והעות’מאנית. בנוסף, תוכלו להגיע אל מערת כבארה, שבה נתגלו שרידים חשובים מתקופת האדם הקדמון כולל שלד שמור של אדם ניאנדרטלי שתוארך ל-60,000 לפנה"ס.

בחורף תראו בדרככם רקפות, כרכומים, נרקיסים וסתווניות. בפארק הנדיב יש חניה, מסעדה, מרכז מבקרים, הכניסה בחינם בשעות הפתיחה בלבד.

צילום: יוחאי כורם
הנופים של רמת הנדיב | צילום: יוחאי כורם

עדה יונת: ביקור חווייתי לכל המשפחה במכון ויצמן

בעקבות עדה יונת, פרופסור לביו-כימיה במכון ויצמן וכלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009, נצא לסיור חווייתי ומלמד המתאים לכל המשפחה במכון וייצמן. יונת השקיעה את הקריירה שלה בפענוח מבנה הריבוזום, בית החרושת לחלבונים של התא, והיא התמידה בכך גם כשהמשימה נראתה בלתי אפשרית בעיני רבים. במכון ויצמן יש כמה סיורים פתוחים לקהל הרחב (בהרשמה מראש) שמזמינים ללמוד ולהסתקרן באופן חווייתי, דרך התנסות ומשחק:

מוזיאון גן המדע ע"ש קלור הוא מוזאון מדע חווייתי תחת כיפת השמיים ובו תוכלו ללמוד בידיים וברגליים על תופעות טבע מגוונות. במוזאון יש פעילויות מודרכות המותאמות לכל שכבת גיל מילדי גן ועד חטיבה עליונה.

במרכז המבקרים על-שם לוינסון תתנסו בפעילויות אינטראקטיביות וחדשניות ותצפו במיצגי מולטימדיה מושקעים שילמדו אתכם על עולם המדע ועל המאמצים להרחבת גבולות הידע וחשיפת סודות הטבע.

במהלך ביקור במכון תוכלו גם להתרשם מהאדריכלות המגוונות ששיאה הוא מאיץ החלקיקים, ולבקר בבית חיים ויצמן, בית שנבנה בשנת 1936 ע"י האדריכל הנודע אריך מנדלסון, ובו גר נשיאה הראשון של מדינה ישראל, מדען ומקימו של מכון זיו, שלימים הפך למכון ויצמן.

“בנגב ייבחן העם בישראל”: טיולים שיפריחו את השממה

את טיולי הגיבורים נסיים בנגב, עם מורשתו של דוד בן גוריון, מהפכן ומנהיג, שהיה גם ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, ועבר דרומה במטרה לשמש דוגמה אישית בהפרחת הנגב. את הטיול נתחיל בביקור בצריף בן גוריון בקיבוץ שדה בוקר ובגן אחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון, שנמצא כשלושה ק"מ דרומית לקיבוץ. משם נמשיך ברגל לאורך המצוק לתצפית מרשימה על נחל צין ורמת עבדת, שם יש סיכוי טוב שתתקלו באוכלוסיית היעלים המקומית.

צילום: אינה מנשה
צילום: אינה מנשה

באזור יש כמה מסלולי טיול מומלצים:

גן לאומי עין עבדת, מסלול מרהיב בקניון עמוק ובו שלוש נביעות שמזינות את הנחל והמפל. ניתן לעשות אותו כמסלול הלוך ושוב מהכניסה התחתונה ועד לחורשת הצפצפות, או להמשיך לכל אורכו, כולל הטיפוס אל המצוק, עד לכניסה העליונה ולדאוג להקפצת רכבים.

צילום: אינה מנשה
צילום: אינה מנשה

נחל חווארים, מסלול לא מעגלי של שלושה ק”מ בדרגת קושי קלה שמתאים במיוחד להליכה לילית לאור ירח מלא, מכיוון שסלעי החוואר הבהירים בוהקים באור הירח ומאירים את הדרך, כאילו היה זה אמצע היום. המסלול מתחיל דרומית למדרשת בן גוריון בסמוך לבור מים נבטי קדום, ומסתיים בחיבור לנחל צין, ליד הדרך שמובילה לעין עבדת.

עין עקב, חוד עקב ומעלה דבשון הם מסלולים מעולים למיטיבי לכת בנחל צין, ולהם יש להקדיש יום שלם של טיול.

לתחילת הכתבה

תגובות

טוען תגובות...