לא רק שלג: מה עושים בחרמון בקיץ?

העיתונאית גילי מצא טיפסה לרום של 2,040 מטרים ויצאה לסיור מודרך בשמורת החרמון, כדי לענות על השאלה: האם הוא שווה גם בקיץ? התשובות לפניכם
| 29/07/2018

וולקאם לשמורת הטבע הגבוהה בארץ

מדריך נמרץ, מטעם ה"חברה להגנת הטבע", כבר התחיל להסביר לעשרות האנשים שירדו מהתחנה העליונה של הרכבל ונחתו לקור בגובה של 2,040 מטרים. מיהרתי לצלם את ערימת השלג היחידה בשטח, שילדים כדררו ממנה גושים והטיחו זה בזה ולחבור לקבוצה, שהייתה מעורב-ישראלי על כל גווניו. חובשי כיפה סרוגה, חרדים, דרוזים, ערבים, קיבוצניקים ומטיילים שהגיעו במיוחד מתל אביב.

תצפית גבעות הקרב. צילום: גילי מצא
צילום: גילי מצא

המדריך נעמד מול החרמון הסורי הנישא לרום של 2,389 מטרים. "ניתן להבחין בבירור, בתוואי דרך החוצה את הרכס לרוחבו. זוהי דרך שנפרצה על ידי חיל ההנדסה לאחר מלחמת יום הכיפורים", אמר ונתן לנו תמונת התמצאות לגבולותיו של החרמון: מדרום נחל סער, ממערב בקעת הלבנון, מצפון נהר ברדה וממזרח אגן הניקוז של נחל אעווג'. 

רכבל בעננים

מי שלא זכר פרקים בשיעורי תנ"ך קיבל רענון. החרמון הוזכר לראשונה בספר דברים, בתיאור חבל הארץ בעבר הירדן שכבש משה מסיחון מלך האמורי ומעוג מלך הבשן. משם המשיך המדריך להפליג בהסברים על הצמחייה – בעיקר עשבוניים ושיחים נמוכים. בעלי חיים ייחודיים לאזור – ציפורים, פרפרים, חלזונות, חשופיות. גאולוגיה –  סלעי גיר קדומים, קרסט שנוצר מחלחול מי השלגים שנמסים.

רכבל בעננים. צילום: גילי מצא
רכבל בעננים | צילום: גילי מצא

ממש שמחתי כשהתחלנו להתקדם, מעל העננים שכיסו כמו שמיכה את ההרים מסביב, אבל אז התחלתי להתנשם ולהרגיש מחסור בחמצן. למרות שאני לא מעשנת ועושה צעידות באופן קבוע, שמתי ידיים על המותניים ועליתי בכבדות. בדיוק בזמן, כדי לשמוע את סיפורי מורשת הקרב של המקום, העקוב מדם.

למדתי שהחרמון נכבש מסוריה, על ידי כוח צה"ל שהונחת במסוקים בתום מלחמת ששת הימים, ושסביבנו יש שלוש אטרקציות: מצפה חורן, מוצב החרמון המפורסם ממלחמת יום הכיפורים, מצפה שלגים ומוצב דובדבן. 

העיניים של המדינה: גבעות הקרב

הסיור המשיך לאזור גבעות הקרב, שבהן נערכו קרבות במלחמת ששת הימים ומלחמת יום כיפור. זה המקום שזכה לכינוי :"העיניים של המדינה" וממנו תצפתנו לעבר צפון הגולן, שרשרת התילים הגעשיים, עמק החולה והרמה הסורית. רוח קרה במיוחד נשפה בגבינו, בזמן שהמדריך המשיך בהסבריו, עד שתמו 90 דקות של סיור לא שגרתי, שכל הזמן לווה בחיילים עם נשק. הם הביעו תמיהה על הסיורים בשטח "שלהם", שלא ניתן לטייל בו באופן פרטי ונרגעו כששמעו, שמתוכנן רק עוד סיור אחד, באותו בוקר-צהריים. 

אז איך יוצאים לסיור כזה?

 • הסיורים מתקיימים בכל שישי ושבת בשעות קבועות: 11:00 ו-13:00, כולל בקיץ. בחודש אוגוסט הסיור מתקיים גם מדי יום. משך הסיור כשעה וחצי, יש להגיע לאתר חצי שעה לפני שעת הסיור.
 • הסיור הוא ללא תשלום, חוץ מהעלייה ברכבל לפסגת החרמון: 49 ₪ לאדם
 • משך הנסיעה ברכבל היא כרבע שעה לכל כיוון ומותרת רק ביחידים או בזוגות
 • הסיורים אינם מחייבים הרשמה מראש. הם מתקיימים בהתאם לתנאי מזג האוויר ומותנים באישור הצבא, לכן מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של החרמון לגבי שינויים
 • מומלץ להצטייד בלבוש חם, מים וקרם הגנה 
 • . יוצאים מהקפיטריה בתחנה העליונה, יש להגיע עם נעלי הליכה, ולבוש חם.

להביט מלמעלה | צילום: גילי מצא
להביט מלמעלה | צילום: גילי מצא

מה עוד עושים בחרמון?

מתקן חדש נפתח בקיץ 2018 והתווסף לסל האטרקציות שאתר החרמון מציע – Sky Rider הוא מתקן בסגנון רכבת הרים, התלויה מעל הקרקע. אתם מוזמנים לסיבוב על מתקן מעגלי בצורת מסילה, כשחגורת בטיחות מהודקת ואילו הרגליים תלויות באוויר, ללא הדום כמו שיש ברכבל. במשך שתי דקות תחוגו במהירות מסחררת לאורך כ- 320 מ'. המתקן מורכב מעמודים בגבהים שונים ומותאם לבעלי לב חזק. 

 • מחיר: 30 ₪ לסיבוב לאדם.
 • מתאים לילדים מגיל 6 וגובה 1.20 מ'. ילדים עד גיל 8 חייבים בליווי מבוגר. 

Sky Rider. צילום: סטודיו גולן

Sky Rider | צילום: סטודיו גולן

ישנה אפשרות לעלות רגלית לתחנה העליונה של הרכבל בגובה 2,040 מטרים, במקום לנסוע בו, בעלות של 49 ₪. אם אתם בכושר טוב, למה לא לטפס במסלולי הסקי ואחר כך לרדת רגלית? חוויה שלוקחת כשעתיים. שימו לב: ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד ובהתאם להנחיות השילוט.

מזחלת אקסטרים. זה אמנם רק קילומטר אחד, אבל אם תסחטו את הדוושה עד הסוף, תגיעו ל- 45 קמ"ש ותרגישו אקסטרימיים במיוחד. חשוב להקפיד לא להזדחל, כדי שלא יתקעו בכם. מי שמתחת לגובה 1.45 ס"מ, צריך ליווי של מבוגר.

 • מחיר: 30 ₪ לכרטיס | העלייה מותרת מגיל 3, ילדים עד גובה 1.45 מטרים בליווי מבוגר
 • לא מומלץ לנשים בהריון וגם לא עם תינוקות

קרטינג. נסיעת שטח אתגרית ברכב תלת גלגלי, על מסלול במורדות הר החרמון. בתור מי שהתהפכה עם "רייזר", "תום קאר" ודומיו, החלטתי לוותר על התענוג, שנמתח לאורך כ-850 מטרים (בידיעה שאשתמש הרבה מדי בברקסים ואיזה צלם משועשע יעלה סרטון ביו-טיוב).

 • מחיר: 30 ₪ לכרטיס, העלייה מגיל 15

אבובים. פעם היו עושים איתם שייט בירדן, אבל היו כמה תאונות שגרמו לסגירת המיזם המסוכן. כאן, טובלים במעט מים את האבוב והוא פשוט מחליק יחד אתכם במדרון על גבי שטיח מיוחד, לאורך 40 מטרים. כל מי שטס למטה, מחייך ורוצה לחזור לסיבוב נוסף.

 • מחיר: 30 ₪ לכרטיס, 5 גלישות, העלייה מגיל 5

שימו לב: הקרטינג והאבובים ייפתחו שוב לקהל המבקרים מאמצע יולי


מתפננים באבובים | צילום: גילי מצא

קפה ותצפית: הר בנטל

רוצים עוד מורשת קרב? סעו לתצפית מהר בנטל, הסמוך לקיבוץ מרום גולן. "התאומים" אביטל ובנטל, הם שני הרי געש כבויים. אי אפשר לעלות להר אביטל כי זה שטח צבאי סגור וממוקש. לעומת זאת בהר בנטל, נמצא בונקר צה"לי משופץ, עם מתקן הסברה אוטומטי. רצוי להביא משקפת מהבית כדי לראות "ביום טוב", את עמק החולה, רמת הגולן, דרום לבנון וסוריה. 

בצמוד לתצפית, נמצא בית הקפה הגבוה ביותר בישראל – קופי ענן (טלפון: 04-6820664). בדרך כלל הוא עמוס מאוד בקבוצות מטיילים שמגיעים באוטובוסים, אבל שווה לשבת בו בשקיעה, גם אם זה רק על כוס קפה שתחמם אתכם מהרוחות העזות שתמיד נושבות שם. שימו לב שהמקום נסגר כל יום בשעה 17:00.

השלטים על הר הבנטל | צילום: גילי מצא
השלטים על הר הבנטל | צילום: גילי מצא


גילי מצא היא עיתונאית תיירות ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי", שבו לצד טיוליה ברחבי העולם, היא כתבה במשך כ-3 חודשים יומן מסע חוויתי: גילי בגליל »

תגובות

טוען תגובות...