מסע אל גבים נסתרים: גב זרחן ועין אום תינה

אנטואן דה סנט-אכזופרי כתב, “סוד יופי של המדבר...שהוא צופן אי שם בחובו מקור מים חיים”, וקשה שלא לתהות האם הוא בדיוק יצא מטבילה בגב זרחן או עין אום תינה כשרשם את המשפט. המסע אל מקורות המים האלו הוא מסע פשוט מדהים. מהרגע הראשון שבו השביל נפרד לשלום מכביש 40 משתלטת תחושה של חופש ושל מערב פרוע והמרחבים העצומים של הנגב משחררים כל תחושת מועקה שאולי עוד אחזה בכם על כביש האספלט הדרומי.

השביל מפלס לעצמו דרך בתוך השממה המדברית וגלגלי הג’יפ מותירים אחריהם שובל אבק הנישא למרחקים. הדרך עוברת מתחת לגשר ענק, 188 מטרים אורכו, אשר שימש בעבר לתנועת רכבות מעל נחל צין. בהמשך הדרך נכנסים אל תוך נחל זרחן והדרך הופכת אתגרית. קילומטר מאוחר יותר וכמה פעימות לב שהוחסרו מגיעים אל עין אום תינה – אחד המקומות הנפלאים ביותר במדבר, שמלא מים, במיוחד לאחר השיטפונות.  

הדרך ממשיכה להערים על הנהגים ומציבה בפניהם קשיים בדמות שיפועי צד, עיקולים וסלעים. זוהי חוויה לכל אוהב 4x4 והזדמנות נהדרת לחדד את חושי הנהיגה ולשפר את היכולות הטכניות שלכם. השביל נגמר במפולת של סלעים ובחנייה מאולתרת. משם מתחילים בטיפוס רגלי בין סלעים, עד שלבסוף מגיעים לגב זרחן, גב מקסים האוגר לתוכו מי שיטפונות קרירים, הנשמרים נקיים בדרך כלל עד אמצע הקיץ. 

טיפ למסלול:

כל מי שנוסע בשטח יגיע בדרכו לעלייה. בטרם מתחילים לטפס, יש לבדוק את העלייה בעין או בסריקה רגלית, ולהחליט על מסלול טיפוס בקו הניצב לעלייה (גלגלים בכיוון העלייה), עם מינימום תמרון בין מכשולים. לאחר מכן, יש להכין את העלייה ולפנות מכשולים לאורך ציר הטיפוס. יש לטפס בנחישות עם גז קבוע וללא פרפור (החלקה) של הגלגלים.

בדרך לגבים | צילום: יוחאי כורם
בדרך לגבים | צילום: יוחאי כורם

ההר הירוק: טיול ג’יפים בכרמל

הכרמל הוא חבל ארץ מושלם לטיולים: יש בו מים בשפע, נופים ירוקים ותצפיות על הים התיכון. בשביל לראות את כל מה שיש לכרמל להציע ביום אחד, חייבים לצאת לטיול ג’יפים שחולש על כל האיזור. מסלול הטיול שלנו מתחיל ביקב “תשבי”, בין בנימינה לזיכרון יעקב ומסתיים בכפר דאלית אל-כרמל. אורכו של המסלול כ-55 קילומטרים והוא מלא בפריחות מרהיבות, מעברי מים ואוויר הרים צלול , כמו שיש רק בכרמל.

מומלץ לעצור בגן אהוד להפסקת קפה ראשונה של בוקר (אחת מני רבות שעוד יגיעו), ולקרוא על אהוד אפרתי שנהרג במהלך שירות מילואים. בהמשך תמצאו עוד פינות רבות לעצור בהן, לרדת מהאוטו ולמתוח את הרגליים, כמו הברוש הגדול על גדת נחל דליה והרחבה הגדולה שצופה אל עבר זיכרון יעקב והים התיכון.

טיפ למסלול:

בירידה לשטח - הקפידו לשלב ל-4X4 (אפילו אם נראה לכם שאין צורך), כך תשמרו על מכלולי הרכב ותיהיו מוכנים לכל בעיית עבירות שתצוץ על תוואי הנסיעה. כלי רכב בעלי הנעה כפולה קבועה - חייבים לנעול את הדיפרניאל המרכזי בירידה לשטח, כך תכינו את הרכב בצורה הטובה ביותר להתמודדות עם תוואי השטח המשתנים.

טיול ג'יפים בכרמל | צילום: נדב ברנע
טיול ג'יפים בכרמל | צילום: נדב ברנע

הגראנד קניון של ישראל: טיול במדבר יהודה

במעבר חד מהירוק של הכרמל אנחנו עוברים אל הנופים הדרמטיים של המדבר, והפעם אל מדבר יהודה. המסלול מתחיל ביציאה מהעיר ערד ומתגלגל על גבי רמת המדבר הגדולה במשך כ-8 קילומטרים, עד שהוא מגיע לתצפית מרהיבה על נחל חימר, שזכה לכינוי “הגראנד קניון של ישראל” בשל עומקו הרב (מגיע עד לכ-300 מטרים, העמוק בנחלי הארץ). 

השביל ממשיך ומתפתל, חוצה נחלים ועולה על גבעות לס חשופות שמשקיפות למרחק. הדרך מזמנת לנהגים אתגרים לא קטנים כמו מדרגות סלע או בורות בקרקע, שמצריכים מהנהגים חדות מחשבה, ריכוז ומיומנות. בשביל נהגים לא מנוסים זהו מסלול מעולה לצבור ביטחון וללמוד את רזי המקצוע בור אחרי בור, מדרגה אחר מדרגה. 

הדרך במגמת ירידה מביאה אותנו אל מבנה עתיק, מצד זוהר שמו. מבנה זה נבנה כנראה בתקופה הביזנטית ושימש את המקומיים כ”מוצב” צבאי או כתחנת עצירה לגביית מיסים מן השיירות המעבירות מלח מים המלח אל חברון, ומשם אל חוף הים. ממצד זוהר השביל ממשיך ועולה לבסוף אל הר סדום, הר שעשוי ברובו ממלח והוא מלא בתופעות קרסטיות משונות כמו: מערות, מחילות וביתרונות. מההר נשקף נוף מטריף ואין כמו לסיים את הטיול עם כוס קפה כשים המלח נפרס למרגלותיכם.

טיפ למסלול:

בטרם נכנסים לשיפוע צד, יש לפנות מכשולים ולשלב להילוך ראשון LOW . במהלך הנסיעה בשיפוע צד יש לנסוע לאט עם מינימום נדנודים לרכב. רצוי להוריד את מרכז הכובד (במיוחד ציוד מהגגון).  אפשר להוריד אוויר בגלגלים העליונים ובכך "למתן" את הזווית בה נמצא הרכב. בהחלקה לכיוון השיפוע או במצב שבו אתם מרגישים כי הרכב מצוי לפני התהפכות, יש להפנות את ההגה לכיוון השיפוע – לכיוון הירידה.

הנוף הנשקף מהרמה | צילום: ג'וי בירן
הנוף הנשקף מהרמה | צילום: ג'וי בירן

שביל העמק: מעין יזרעאל לכפר קיש

הנוף מכוכב הירדן ישאיר אתכם מרותקים: הרי מואב נשקפים מעבר הירדן ואלפי חממות מקשטות את הבקעה, משני צידי הנהר. אם נפלתם על יום עם ראות טובה, מבט צפונה יזכה אתכם בהצצה על פסגת החרמון ואל ימת הכינרת. העתיקות שבמקום ינסו לעורר את דמיונכם ולגרום לכם לתהות כיצד התנהלו החיים על חודו של הר.

אל הנוף המרהיב הזה תגיעו אחרי שכבר עברתם כברת דרך מרשימה, החל מעין יזרעאל (ואחרי שטבלתם, כמובן!), דרך הגלבוע והתצפיות הנהדרות על עמק חרוד ועד הירידה המרשימה של נחל יששכר. בתום הפסקת קפה אל מול הנוף המשכר בכוכב הירדן, תמשיכו אל עבר נחל תבור, תרדו בו ותיסעו לאורכו כל הדרך עד היציאה מהשטח בכפר קיש. אורכו של המסלול כ-72 קילומטרים והוא אורך יום שלם, לכן מומלץ להתחיל אותו יחסית מוקדם. המסלול נחשב מאתגר וחובבי 4x4 יהנו ממנו מאוד.

טיפ למסלול:

השתדלו  לעבור בבית על המסלול המשוער, ללמוד את מקומות היישוב בסמוך, כבישים עיקריים, ונקודות מפתח אחרות לאורכו של המסלול. נסו לקחת איתכם יותר מאמצעי ניווט אחד - GPS, תוכנת ניווט וכמובן מפת נייר. לעיתים אחד או יותר מהמכשירים האלקטרוניים אינו מתפקד, ומה שנותר הוא לנסות ולהתמצאות על פי מפת נייר ("אולד סקול").

טיול ג'יפים בעמק | צילום: טל שחר
טיול ג'יפים בעמק | צילום: טל שחר

בעקבות סומק הרימון: טיול בנחל ציפורי

זהו אחד הטיולים האהובים ביותר על ג’יפאים, הן בגלל שהנופים בו יפים, ירוקים ומהווים את התמצית של כל מה שטוב בגליל, והן בגלל שהמסלול עצמו מגוון, יחסית קצר, מאתגר בחלקו, דורש מיומנות טכנית בנהיגת הרכב אבל גם מתאים לכל נהג עם רכב 4x4 וקצת תעוזה באמתחתו.

המסלול מתחיל בכיכר המרכזית של היישוב אלון הגליל ומיד יורד אל נחל ציפורי. הנחל שופע מים כל ימות השנה, ואפילו ניתן לטבול בעין יבקא, אחד מהמעיינות המזינים את הנחל. אורכו של המסלול כ-13 קילומטרים ואחת מהתופעות היפות ביותר שניתן למצוא בו היא ריבוי עצי הרימון שגדלים לאורך ערוצו של הנחל. בחודשי תשרי עצי הרימון שופעים פרי אדום ובוהק והמחזה מהמם.

בחלקו האחרון של המסלול נמצאת טחנת הנזירים, טחנת קמח עתיקה שהייתה ברשות נזירים מהמנזר הכרמליטי עד סביבות שנת 1920. הטחנה מרהיבה מבחוץ, והנוף שנשקף ממנה יפהפה. כיום, הטחנה נמצאת בחסות “רשות ניקוז ונחלים קישון”, שמטפחת אותה ושומרת עליה.

טיפ למסלול:

בכל ירידה לשטח, התאימו את לחץ האוויר בצמיגים  - דבר שישמור על כלי הרכב שלכם, יאפשר נסיעה נוחה יותר וישפר את יכולת העבירות - לעיתים לאין שעור. 
כללי אצבע - 
שטח טרשי: כ-22-24 PSI
שטח בוצי: כ-18-22 PSI
שטח חולי: כ-15-18 PSI

פריחת הרימונים בסביבות נחל ציפורי | צילום: רונן דר
פריחת הרימונים בסביבות נחל ציפורי | צילום: רונן דר

לעוד כתבות מעניינות ושימושיות:

בחזרה למדור: טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »