אגמון החולה – להשתלב בתוך ציר הנדידה העולמי

ארץ ישראל ורצועת האורך המזרחית שלה לאורך השבר הסורי אפריקאי, מהווה מסדרון יבשתי לציפורים נודדות, בדרכן מאירופה לאפריקה ובחזרה (מעל חצי מיליארד ציפורים). כתוצאה מכך, מהווה המקום אבן שואבת, לא רק לציפורים, אלא לכל מי שרוצה לחוות את הטבע בשיאו, במגוון פעילויות אשר יהיו חוויה לכל אחד ואחת בכל גיל.

הכניסה לאגמון הינה בתשלום והמבקרים במקום יוכלו לקחת חלק בסיורי צפרות, ספארי זריחה, שקיעה ולילה, סיור בעגלת מסתור וטיול עצמאי באופניים ורכבים חשמליים מסביב לאגם. ניתן אף ללמוד על עולם טיבוע הציפורים ולפגוש מומחים בתחום ולהפוך את החוויה למעשירה עוד יותר.

שטח האגמון הוצף מחדש על מנת להחזיר לעמק החולה את הקסם והחשיבות שהייתה לו מבחינה אקולוגית. ואכן, עם הצפת השטחים מחדש, חזרו לחיים מינים שנעלמו מאז ייבוש החולה בשנות ה-50’. עוד כדאי לדעת, שמדרום לאגמון נמצאת גם שמורת החולה, אשר נשאר כשריד לאגם החולה המפורסם. הביקור בשמורה מומלץ גם כן וכולל את חזיון "העופוריה", המהווה חלק ממרכז המבקרים וכולל פעילות אינטראקטיבית עם המטיילים. 

הביקור במקום מומלץ בעיקר בעונות הנדידה בסתיו ובאביב. אולם, גם אם תגיעו קצת מחוץ לעונה, תוכלו לחוות את היופי שבטבע. סיורי הלילה לדוגמא הם לא פחות מיוחדים שכן שעות הלילה הן בו טורפים ודורסי לילה יוצאים לפעולה.

אלפי ציפורים נודדות באגמון החולה | צילום: בר ארצי
אלפי ציפורים נודדות באגמון החולה | צילום: בר ארצי

תל דן – גן עדן זה כאן?

מה באמת הייתה הסיבה שנדד שבט דן ממקומו במרכז (גוש דן) צפונה אל אצבע הגליל? אולי לא היו אלה התנכלויות הפלישתים, אלא ההבנה שמדובר באחד המקומות היפים והקסומים שיש לנו כאן? האמת, רק מי שמבקר בשמורת הטבע תל דן יוכל להבין את כיוון המחשבה הציורי הזה. 

פרט להיסטוריה התנכ"ית בת אלפי השנים אשר קמה לתחייה במקום – מימי אברהם אבינו ועד ממלכת ישראל, טיול בשמורת הדן הוא למעשה טיול למקום בו פורצים מי השלגים המחלחלים על הר החרמון. מעיין הדן ושפיעתו היא הגדולה מבין מקורות הירדן וספיקתו היא כשל החצבאני והבניאס יחדיו. מדרש שם נחמד מספר על כך שמקור השם נהר "הירדן" הוא בשילוב שתי המילים "ירד" ו-"דן" שכן מי הנהר מקורם במי מקורות הירדן ובראשם מעיין הדן.

המעיין ופלגיו יוצרים נוף בו נוצר "יער לח": פלגי מים קרירים, עצי דפנה (ער אציל), מילה סורית ומטפסים לצד חורש ים תיכוני עשיר. על מנת לשמור על בית גידול ייחודי זה אסורה הכניסה למים, אולם במקום ברכת שיכשוך למי שמאוד צמא לטבול רגליו במים קרירים וצוננים להזרמת הדם (הגישה לברכה מונגשת לנכים).

טיול מושלם לכל המשפחה | צילום: נאור שקד
טיול מושלם לכל המשפחה | צילום: נאור שקד

הרי נפתלי – לטייל גבוה מעל כולם

רכס ההרים המזרחי של הגליל העליון מספק למטיילים במשעוליו ודרכיו תמונת נוף מרגשת של עמק החולה, החרמון והגולן. דרך הנוף החוצה את כל הרכס ונגישה לכל רכב היא כשלעצמה אטרקציה חוויתית כאשר מקומות פיקניק ותצפיות פזורים לאורכה מצפון לדרום.

לחובבי ההליכה אנחנו מציעים שלא לפספס את הטיול בנחל קדש הקסום. הנחל מתחתר בקניון מרשים וניתן לטייל בו וליהנות ממעברי הסלע הצפויים לכם תחת חופת החורש המכסה את הערוץ. מסלול הטיול הוא חלק משביל ישראל וניתן להגיע איתו עד למצודת כ"ח (ישע) לתצפית יפה מזרחה, מוזיאון, שירותים מסודרים וחניון פיקניק נעים.

בנוסף, אם אתם מחפשים קומבינציה בין הטיולי הרגלי לטיול ברכב, הנה לכם רעיון לטיול זריחה לקרן נפתלי. מומלץ ביותר במקרה זה, להגיע יום קודם לבילוי מלא בסביבה ולשלב לינה באיזור. כך תוכלו להתעורר בנחת ולתפוס את הזריחה מעל הרי הגולן.

למידע נוסף על טיול בהרי נפתלי » 

קבלו זריחה משוגעת בקרן נפתלי:

רעבים? תבחרו בין סגנון אמריקאי או איטלקי

אם כבר פיניתם לעצמכם את הזמן לטיול באצבע הגליל אז אי אפשר שלא להכיר שתי מסעדות, אחת דרומית ואחת צפונית שיוכלו להשתלב נהדר בחופשה שלכם. בין שתי המסעדות מפרידה חצי שעה של נסיעה ברכב כך שבפועל, לא משנה מה תעשו ואיפה הביקור שלכם שתיהן יוכלו להשתלב בקלות. אגב, כדאי מאוד (!) להזמין מקום מראש.

במתחם גן הצפון, לא רחוק משמורת נחל שניר, נמצאת מסעדת פוקצ'ה. הילה אלפרט מתמצתת אותה במילים מדויקות: "היא אחת שעושה את הדברים בלי יותר מדי יומרות אבל טעים וטוב, ובדרך כלל באיטלקית". אל תתנו למרכז המסחרי הפשוט בו נמצאת המסעדה להטעות אתכם. הזמינו מקום ולשאר תפריט המסעדה ידאג.

אוקיי, אתם מדמיינים את עצמכם יותר עם בירה ביד אחת, המבורגר ביד השניה (אפשר גם טבעוני) וצ'יפס זרוק על הצלחת? אז קדימה כוונו את הווייז למסעדת "כביש 90" שבצומת מחניים. האווירה במקום מגניבה ביותר ובמקום תמצאו סועדים מכל המינים: כאלה שנמצאים בהפסקת צהריים מהעבודה בשדה, מטיבי לכת רעבים או משפחות עם ילדים שהולכות לאכול טוב ולתת לילדים להירדם בדרך הביתה מהטיול.

דברים טובים קורים בפוקצ'ה | צילום: איתיאל ציון
דברים טובים קורים בפוקצ'ה | צילום: איתיאל ציון