מעודכן: אלה כל שמורות הטבע וחניוני הלילה שנפתחו וכל המידע החיוני

עם החזרה לשגרה ולכיף שבטיול בטבע, קבלו את העדכונים על שמורות הטבע כולל חופי הרחצה, שנפתחו ואיך ניתן לבקר בהן. עדכון מ-26/5/20: שמורות נוספות שרשות הטבע והגנים פותחת וחניוני לילה!
| 26/05/2020

בהמשך לכ-50 האתרים שנפתחו בסבבים הראשון, השני והשלישי, הודיעה היום (26/5/20) רשות הטבע והגנים על סבב פתיחה נוסף של שמורות וגנים לאומיים. האתרים הנוספים ייפתחו החל מיום חמישי 28 במאי והרישום לביקור בהם פתוח. גם חלק מחניוני הלילה כבר פתוחים ופועלים באופן המותאם להנחיות משרד הבריאות.

הגנים הלאומיים ושמורות הטבע נפתחו בתיאום עם משרד התיירות ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, יחד עם זאת, על מנת להימנע מעומסי מטיילים, הכניסה לאתרים תתאפשר רק בהזמנת מקום ותשלום מראש באמצעות מערכת רישום, שהוקמה במיוחד באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. אין צורך להירשם מראש לביקור בחופי הים שבאתרים בית ינאי, פלמחים ואשקלון.

מהם האתרים הנוספים שנפתחו?

אלה האתרים שייפתחו לקהל החל מה-28/5:

הגנים הלאומיים: תל באר שבע, עבדת ומבצר נמרוד, שמורת חי בר יוטבתה, חי בר רמון ומרכז המבקרים רמון.

חניוני לילה: תל ערד וחי בר יוטבתה.

שמורות טבע עם חופי רחצה

שמורות הטבע עם חופי רחצה: אכזיב, בית ינאי, פלמחים ואשקלון. גם שמורת האלמוגים תיפתח לביקורים ולפעילות צלילת שנורקלים. שמורת דור חוף הבונים נפתחה ב-22/5/2020.

הרוחצים מתבקשים להקפיד על מרחק של 2 מטר בין מקבצי רוחצים (קבוצה או משפחה עד 6 נפשות) ועטיית מסיכות אלא אם כן משרד הבריאות מנחה אחרת בשל עומסי החום. בנוסף, ניתן להשתמש רק במקלחות פתוחות ולא באלה הנמצאות במבנים סגורים.

הרחצה תותר רק בשעות הפעילות של שירותי ההצלה בחופים בהתאם לזמנים המפורטים באתר רשות הטבע והגנים. כניסה לים בשעות בהן אין שירותי הצלה – אסורה ומסוכנת.

שהייה בחשכה ולינה בחופי בית ינאי, פלמחים, אשקלון וחוף דור הבונים, אסורה ולא תותר עד להודעה חדשה. 

אילו אתרים נפתחו כבר בשבועות האחרונים?

כאמור, פתיחת האתרים נעשית בהמשך לאתרים שכבר נפתחו והם:

הגנים הלאומיים: מעיין חרוד, קיסריה, ירקון תל אפק, מקורות הירקון, אפולוניה, בית גוברין, הרודיון, הקסטל, עתיקות עין גדי, מצדה (לרבות חיזיון), פארק הבשור, חורשת טל, ארבל, כוכב הירדן, בית שאן, ציפורי, יחיעם, אשקלון, עין חמד, עיר דוד, נבי סמואל, אתר הטבילה, מוזיאון השומרוני הטוב, תל ערד, ממשית והר גריזים.
שמורות הטבע: בניאס, נחל שניר, נחל עיון, יהודיה, עין אפק, החולה, נחל תנינים, עיינות צוקים, עין גדי ומצוק הצינים, בניאס – מתחם המעיינות, תל דן, גמלא, שפך נחל דליות (מג'רסה), חי בר כרמל, נחל מערות, עין מבוע ועין פרת.

האתרים שייפתחו בשלב זה לציבור נקבעו במסגרת מיפוי שערכו ברשות הטבע והגנים בשבועות האחרונים. הדגש לפתיחה ניתן לאתרים בפיזור גיאוגרפי מצפון ועד הדרום והמכסות לכל אתר נקבעו על סמך חישוב גודל האתר, משך השהות הממוצע של המבקר באתר, מסלול זרימת הקהל ומוקדי העניין בהם יש פוטנציאל לעומס.

מכסות אלו יאפשרו לרשות הטבע והגנים לנהל את קליטת המבקרים בכל אתר תוך בקרה על מספר הנכנסים והיוצאים וכן המרחקים המינימליים הנדרשים בין המבקרים. בכל אתר ואתר יבוצעו התאמות על מתחמי הביקור הבטוחים בהתאם לאופי האתר ובהלימה למגבלות משרד הבריאות.

כחלק מזה נערכו ברשות הטבע והגנים גם עם מערכת הזמנות ורישום מבקרים באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים שתהיה מסוגלת לתת מענה להזמנת כניסה לאתרים על פי תאריך, מספר המבקרים ושעת הביקור.  

פעילויות לכל המשפחה בגנים הלאומיים ברחבי הארץ

התגעגעתם לפעילויות לכל המשפחה בחיק הטבע? מה דעתכם לצאת למסע בזמן, להשתתף במשחקי משימות, לשמוע סיפורים היסטוריים ולנצל את כל החושים? רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם ליהנות מכל אלה ועוד בחלק מהאתרים. את כל הפרטים תמצאו כאן »  

שימו לב, נחל השופט הוא שמורה של קק”ל והוא סגור למבקרים עוד מלפני משבר הקורונה, בשל נזקי החורף האחרון, שטרם שוקמו.

חניוני לילה 

לטובת חובבי לינת שטח, נפתחו גם חניוני לילה. החניונים הפתוחים בגנים הלאומיים הם: חורשת טל, אכזיב, מעיין חרוד, אשכול (הבשור), ממשית ומצדה מערב.

חניוני הלילה שייפתחו,  יפעלו גם הם בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובהזמנה דרך מערכת ההזמנות המקוונת באתר רשות הטבע והגנים. אוהלים יוקמו במרחק של לפחות 10 מטר זה מזה בהתאם להנחיות צוותי האתר. לא יותר שימוש במקלחות, מתקני שתייה, ובמתקני בישול וצלייה משותפים הקיימים בחניונים, למעט אחסון מזון במקררים באריזות סגורות.

לינה משותפת תתאפשר למשפחה גרעינית ועוד משפחה אחת. עמדות חיבור לקרוואנים- ניתן להזמין במעיין חרוד, חורשת טל, אכזיב, אשכול וממשית ותהיה הקפדה על שמירת מרחק בין קרוואן לקרוואן. ביחידות אירוח קיימות בחניונים כדוגמת חניוני אכזיב, חורשת טל, מצדה מערב, אשכול וממשית – יוקפד על שמירת מרחק מינימלי בין היחידות שיאוכלסו בפועל בפרק זמן נתון.

מזרונים הקיימים בחניונים יעברו חיטוי בין שימוש לשימוש עם מטליות אלכוהול. לינה במאהלים גדולים הקיימים באשכול, ממשית ומצדה מערב, המיועדים בימי שגרה ל-50 לנים, תתאפשר רק עד 20 לנים בהזמנה אחת משותפת.

במאהל של עד 100 לנים בימי שגרה  תתאפשר הזמנה של עד 4 משפחות – בהן עד 2 הזמנות לשתי משפחות בהזמנה משותפת תוך הקפדה על שמירת מרחק מינימלי בין הלנים.  לנים בחניוני הלילה יידרשו להגיע למדידת חום גם בבוקר, לאחר לינת הלילה.

מרכזי השירות באתרים ייפתחו אף הם תחת "תו סגול":  בכל חנות יעמדו לרשות הציבור מגבונים לחיטוי ומתקן תליה עם אלכוהול ג'ל. כל קופאי יעטה כפפות ומסיכה על פניו ויעמוד מאחורי מחיצת הגנה שתוצב ליד הקופה. מדבקת רצפה "המתינו כאן" תנחה את המבקשים היכן לעמוד. התשלום יתבצע בכרטיסי אשראי בלבד.

הזמנת לינות בחניוני הלילה תתאפשר גם לחודשים קדימה, עד סוף חגי תשרי (ראש השנה וסוכות). ללנים מגוון אפשרויות ליחידות אירוח, כגון חושה, בונגלו ומאהלים גדולים.

מסלול הגשר התלוי בבניאס. צילום: מיכל דובינסקי

מסלול הגשר התלוי בבניאס | צילום: מיכל דובינסקי

מחפשים ציוד קמפינג בהנחה? עד 50% הנחה על כל החנות בכל רשת למטייל »

הנחיות חשובות למבקרים

בתוך כך יושם דגש ברשות הטבע והגנים על ההנחיות למטיילים וההיערכויות הבאות בכל אחד מהאתרים שייפתחו בהתאם להנחיות משרד הבריאות:

  • עטיית מסכות במקומות הנדרשים
  • שמירה על היגיינה אישית ושטיפת ידיים תכופה תוך הצבת עמדות חיטוי ידיים
  • שמירה על מרחק נדרש ומניעת התקהלויות
  • הגברת תדירות ניקיון חדרי השירותים על ידי צוותי האתר
  • הצבת מחיצות בעמדות קבלת קהל
  • חלוקת צמידי זיהוי צבע למבקרים
  • מדידת חום בכניסה לאתר

בתוך כך, מבקשים ברשות הטבע והגנים מציבור המטיילים להקפיד גם על כללי שמירת טבע וניקיון באתרים:  הליכה בשבילים מסומנים, לטייל בשעות היום ולהשאיר את שעות הלילה לפעילות חיות הבר ולנהוג בזהירות בכבישים בדרך אל האתרים כיוון שחיות הבר התרגלו לתנועה פחותה של כלי רכב בכבישים. בנוסף להימנע משימוש בכלים חד פעמי ולדאוג לפנות את האשפה בסיום הביקור לפח.

על המטיילים לשמור על הנחיות משרד הבריאות: עטיית מסיכה, שמירת מרחק של 2 מטרים מאדם לאדם, איסור התקהלות והקפדה על הגיינה. השחייה אסורה בשלב זה בכל מקווי המים ובמקומות מסוימים מותרת הליכה ושכשוך רגליים, בהתאם לשילוט במקום. 

בשלב זה לא יפתחו אתרי רחצה עם מציל, לרבות חופי רחצה, עד לאישור משרד הבריאות. יודגש כי באתרי וחניוני המים והחוף (דוגמת חורשת טל ואכזיב) לא תתאפשר רחצה במים, אך ניתן יהיה ללכת במים רדודים בנחלים זורמים בהם מותרת הליכה.
 
לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "אני שמח שאנחנו ממשיכים בפתיחת האתרים לציבור. זכות גדולה לנו לארח את הקהל שמצביע ברגליים למען החוויות במרחבי הארץ הנהדרת שלנו.
לאור המשובים החיוביים, אנחנו מקווים שגם בהמשך נוכל לתת לקהל שרות של הזמנות מראש לצד יכולת לביקורים”

עד 50% הנחה על כל החנות! לפני שיוצאים לטייל, נכנסים למבצעים המיוחדים ברשת למטייל »
 

תגובות

טוען תגובות...

אירועי שבועות 2020