מה זה מטר פרסאידים?

דמיינו לעצמכם מיליון כוכבים מנצנצים ונופלים מהשמים - זהו מטר פרסאידים, כלומר – מטר מטאורים. יש המכנים את האפקט המדהים כדורי אש. זאת הודות למטאורים הבהירים במיוחד, שנכנסים לאטמוספירה, בממוצע – 100 כדורים, כלומר בממוצע כל חצי דקה מטאור.

מטאורים בודדים אפשר לראות כמעט כל לילה, אבל את האפקט המרהיב של המוני מטאורים נופלים מהשמים בבת אחת, רואים רק בתאריכים מסויימים. השנה התופעה המיוחדת הזו מתרחשת בלילה שבין ה-12 ל-13 בחודש אוגוסט ורואים אותה הכי הכי ממקומות חשוכים כמו המדבר. את ה”כיסאות” הטובים ביותר למופע השמיימי באזור הר הנגב תשיגו במצפה רמון ובירוחם.

תראו את היופי השמיימי הזה:

מאיפה הכל התחיל?

כאשר כוכב שביט יצא למסלולו סביב השמש הוא השאיר אחריו שרידי אבק. אלה נלכדו בכוח המשיכה של כדור הארץ והתפרקו באטמוספירה. חלקיקי האבק נכנסים לאטמוספירה במהירות גבוהה של כעשרות ק”מ לשנייה ויוצרים חום אדיר. לזה מתווספת האנרגיה שהחלקיקים פולטים, שמובילה לשריפת חלקיקי האבק. לא פלא שלמתבוננים במחזה מהקרקע, נראה כאילו המטאורים נשרפים. עכשיו אתם יודעים, שאלה רק אבק ואוויר שמתחממים מאוד-מאוד.

כל זה התחיל מחלקיקים שנוצרו במערכת השמש לפני 4.6 מיליארד שנה! אליהם נוספו רסיסים מכוכבי לכת, ירחים, שרביטים ואסטרואידים. אם ככה, למה קוראים להם פרסאידים? כי הריכוז הגבוה של המטאורים בחודש אוגוסט מגיע מקבוצת הכוכבים פרסאוס.

שמורת אור כוכבים

בקיץ 2017 הארגון הבינלאומי IDA הפועל למען הסביבה הכריז על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים. איך זכה המכתש להצטרף אל למעלה מ-60 שמורות אור כוכבים ברחבי העולם והראשון במזרח התיכון? מאז 2001 הארגון פועל להגנת אתרים המשמרים שמים חשוכים ואור כוכבים.

אתרים אלה צריכים לעמוד בלא מעט קריטריונים, כמו מיקום ייחודי, משיכת תיירים רבים וחובבי אסטרונומיה ותרומה לפעילות הכלכלית המקומית. בכל אלה עומד מכתש רמון ובהחלט מגיעות לו הכפיים גם על הזכייה בתואר וגם על העובדה שזו השמורה הראשונה במזרח התיכון שזכתה לכבוד הזה.

אז מה המשמעות של שמים חשוכים ואור כוכבים? מסתבר שרוב האתרים בעולם “נהנים” בשעות החשיכה מאור מלאכותי היוצר “זיהום אור”, כלומר עודף אור בשמי הלילה הפוגע בטבע. זו הסיבה שהארגון עושה מאמצים כבירים לשמר אזורים, שבהם יש יום ולילה מוחלטים המאפשרים ליהנות מגרמי השמים במלוא הדרם.

על זה הוסיף מחקר שנערך ב-2017, שהכי פחות זיהום אור קיים באתר שאפשר לראות ממנו את גלקסיית שביל החלב. מכתש רמון בהחלט עונה על ההגדרה. העובדה שהאזור לא מיושב בצפיפות גם מוסיפה עוד נדבך לחשיכה המוחלטת במכתש רמון בשעות הלילה. לא פלא שתמצאו במכתש רמון הרבה חובבי אסטרונומיה, שבאים לחזות בקסם המנצנץ של הכוכבים כל ימות השנה ועוד יותר בקיץ, אז תפאורת השמים היא חוויה מרהיבה.

ד”ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה בחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים, לקח את המשימה של צמצום זיהום אור צעד אחד קדימה. הוא עמל על שימוש בתאורה חסכונית שלא מחקה אור יום, אותה ניתן לראות בחניוני לילה ובאתרים המוארים בלילה. דוגמא לכך אפשר לראות בחאן בארות הנמצא בשמורת טבע מכתש רמון.

אם תרימו מבט אל גופי התאורה תראו שיש בהם נורות לד צהובות בלבד, התאורה ממוקדת ולא מפזרת אור, ולא משתמשים שם יותר בפרוג’קטורים. אבל את המראה הקסום והמיוחד רואים על שביל ההליכה שבחניון. שם שילבו בבטון גרגירים פלואורסצנטיים מיוחדים ואבני חצץ העשויות חומר מיוחד, שקולט את אור השמש בשעות היום ופולט אותו בלילה. המראה המתקבל בחשיכה של מדרכה מנצנצת הוא בהחלט מהפנט.

שביל האבנים הזוהרות בחאן בארות | צילום: חברת YAG מקבוצת ארגיל

שביל האבנים הזוהרות בחאן בארות | צילום: חברת YAG מקבוצת ארגיל

אירועים מיוחדים בליל המטאורים ובלילות הכוכבים

תצפיות אסטרונומיות מודרכות עם מרכז הדרכה “בטבע”

סיפורים מיתולוגיים, קשרים תרבותיים, גלגל המזלות והדרך למציאת הצפון הם רק חלק מהקסם של התצפיות האסטרונומיות עם מדריכי “בטבע”. תוסיפו לזה השתרעות על מזרונים ומחצלות, לילה זרוע כוכבים, טלסקופים מקצועיים והסברים מדעיים ותקבלו חוויה, שאפשר ליהנות ממנה רק כשהלילה יורד.

קבלו הצצה לפעילות אסטרונומית במצפה רמון:

קיץ של כוכבים במצפה רמון

מצפה רמון, בירת הכוכבים של ישראל, מזמינה אתכם, בשיתוף משרד המדע, לשישה ימים חוויתיים של פעילויות לכל המשפחה. בתוכנית תצפיות כוכבים מודרכות בטלסקופים מקצועיים, הרצאות חלל ומדע מרתקות, הפעלות והרבה "כוכבים נופלים". 

את סודות גרמי השמים תוכלו לגלות באירועים המתקיימים בכל לילה במספר מוקדים סביב מצפה רמון – רובע דרכי הבשמים, חוות כרמי הר הנגב, חוות כרמי עבדת, חניון מחצבות הגבס במכתש רמון, רובע דרכי הבשמים. כיאה למעמד, הפעילות תיערך בשעות הלילה החל מהחשיכה.

פלאנט מצפה רמון 

מה קורה כשאומנות, תרבות ומטאורים נפגשים? את זה תוכלו לגלות בשיא מטר הפרסאידים במצפה רמון. רחובות רובע דרכי הבשמים ילבשו חג ואתם תוכלו ליהנות מאומנות מקומית, פעילויות, הרצאות, הופעות, אוכל טוב והרבה כוכבים. אז לא משנה באיזה הרכב הגעתם לכאן – זוגות רומנטיים, משפחות או יחידים, תמצאו לכם כאן את המיטב עבורכם.

אש וקרקס ברובע דרכי הבשמים | צילום: איתמר שיקלר

אש וקרקס ברובע דרכי הבשמים | צילום: איתמר שיקלר

פעילויות אסטרונומיה ותצפיות כוכבים במצפה רמון

בלב מכתש רמון, כשהטלסקופים הגדולים מכוונים לשמים, תוכלו ליהנות מתצפיות כוכבים בליווי הדרכה מצוות דיפ דזרט. ואם אתם רוצים להוסיף עוד פאן לחוויה, תוכלו להזמין גם פעילות מסביב למדורה. תתכוננו לחוויה מדברית לילית עם מרשמלו, תה ועוגיות.

תצפית כוכבים במכתש רמון | צילום: דניאל בר

תצפית כוכבים במכתש רמון | צילום: דניאל בר

שירת הכוכבים בירוחם

חניון החולות הצבעוניים במכתש ירוחם הופך בלילות רביעי וחמישי של יולי – אוגוסט ללוקיישן חם לתצפיות כוכבים.

שיא מטר הפרסואידים: לילה מלא כוכבים במכתש רמון והסביבה

רוצים לשלב צפייה בכוכבים עם לינת שטח במרחב הר הנגב? אין בעיה, רק הקפידו לבחור באחד המקומות המאושרים לכך, שנבחרו בקפידה במטרה לצמצם את ההפרעה לחיות הבר. כדאי לדעת שבמהלך ימי השיא של מטר הפרסאידים, 12-13/8/2020 יוצבו סדרנים ופקחים בנקודות מפתח ותוקם תחנת מידע בחניה של אתר אבן רוח מים (חולות צבעוניים). החניונים ונקודות התצפית הם ללא תשלום אלא אם צוין אחרת.

בנוסף חשוב להמנע ככל האפשר משימוש בתאורה מיותרת, כדי לאפשר לשמים להיות כמה שיותר נקיים ולהימנע מזיהום אור. השתדלו להגיע לחניונים ולמקומות המאושרים טרם רדת החשכה.

אז איפה אפשר להתמקם ומה עוד כדאי לדעת? 

 • בגן לאומי צבעי מכתש רמון יתקיימו מספר נקודות מסודרות לצפייה בכוכבים ללא הקמת אוהלים והדלקת אש – הפקח בכניסה ישמח לכוון אתכם.
 • הלינה בחניון בארות בהזמנה מראש בלבד - הגישה דרך גן לאומי צבעי מכתש רמון.
 • החניון הפנימי של נקרות מערב מאוד קטן ולכן רצוי להגיע מוקדם לתפוס מקום. לא מצאתם מקום? תעברו לחניון החיצוני.
 • לחניון הר ארדון יש להגיע טרם רדת החשכה.
 • רוצים להגיע לחניון גוונים? לפני היציאה לדרך שימו לב שוויז לא לוקח אתכם דרך חניון בארות.
 • אסור להתמקם בצידי הדרכים.

חניוני לילה מוסדרים במכתש רמון:

 • חניון גוונים
 • חניון הגבס הפנימי
 • חניון מחצבות הגבס (חניון פרטי בתאום מראש בטלפון 072-331-3285)
 • חניון בארות (בתשלום, לא תתאפשר גישה לחניון ללא הזמנה)
 • חניון נקרות מערב פנימי
 • חניון נקרות מערב חיצוני
 • חניון הר ארדון (גישה אך ורק באור יום, צריך רכב 4X4)

חניוני לילה בכביש 171

 • חניון בורות לוץ
 • מחנה שידרית (מחנט"ש)
 • חניון נחל ניצנה (צריך רכב 4X4)
 • חניון נחל עקרב (רק באור יום, עבירות קשה עם רכב 4X4)

ואם אתם מתמקמים בשטח, אל תשכחו להצטייד בפק”ל קפה, עוגה טובה וצידנית מלאה כל טוב, להשלמת החוויה בלב מדבר.

נקודות מאושרות לצפייה בכוכבים במיוחד ל-12/8/2020 ללא קמפינג (ללא הדלקת אש וללא הקמת אוהלים)

 • מנסרה
 • אבן רוח מים (בחניה בלבד)
 • תצפית נשרים
 • גן לאומי צבעי מכתש רמון

הכל על המפה: חניונים ונקודות מאושרות להתמקמות ולצפייה בכוכבים:

באדיבות רשות הטבע והגנים

באדיבות רשות הטבע והגנים

לילות כוכבים בירוחם 

חשבתם שלילות כוכבים מסתכמים רק במטר מטאורים? מסתבר שלא. בפארק אגם ירוחם אפשר לשלב תצפית במטר מטאורים עם מופע אש, סדנת ג’אגלינג, הכנת “טילים”, רכיבה על אופניים וקולינריה.

חמשושים של מוזיקה וקולינריה בירוחם

מחפשים לשדרג את סופי השבוע של אוגוסט? ברחבי ירוחם תוכלו ליהנות משלל אירועי מוזיקה וקולינריה אינטימיים.

גאם סשן בקפה מוסקט | צילום: ארכיון תיירות הר הנגב

ג’אם סשן בקפה מוסקט | צילום: ארכיון תיירות הר הנגב

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק להכיר את אזור הר הנגב? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: