בשקט, בשקט, עיר החוף הדרומית אשדוד, מחזירה לכותרות כמה נכסים, שאיבדו בעשורים האחרונים את הקסם שלהם. אחרי שיפוץ, חידוש ושיקום, חוזר אור הכוכבים לנצנץ על פנינה ארכיאולוגית, מרפסות תצפית, בעלי חיים ושייט מיתולוגי. הסיפורים קורמים עור וגידים וקמים לתחייה דרך סיורים, הפעלות, תאורה מיוחדת והתפאורה הטבעית של ים כחול עמוק וחולות מוזהבים.

חוזרים בזמן: מצודת אשדוד ים

הסיפור של מצודת אשדוד ים, כפי שרואים אותה היום, מתחיל בשלהי המאה ה-7 לספירה, אז היא נבנתה בהוראתו של החליף עבד אל-מלכ על שרידים של ישוב ביזנטי. המצודה שימשה את חיל המצב המוסלמי במניעת פשיטות של הביזנטים, שהגיעו מהים.

רעידת אדמה בשנת 1033 החריבה את המצודה והיא ננטשה עד בואם של הצלבנים במאה ה-12 לספירה. הם שיפצו את המצודה והחזירו אליה את החיים, הפעם בשם “קסטל ברואר”. לא פלא שהם בחרו בלוקיישן הזה, על רצועת חוף הים, שנמצאת במיקום אסטרטגי, שגם קרוב לאזור מסחר ימי. 

דמיינו את החיילים לבושים תלבושות מוסלמיות מסתובבים בקומת המגורים, לא רחוק מאורוות הסוסים והמחסנים הגדולים לסחורות. כחלק משגרת היום שואבים מים מהבארות ומטפסים לקומה השנייה לתורנות שמירה בארבעה מגדלי שמירה, כי הם לא מסתפקים בחומה ההיקפית עם חפיר עמוק, שתחמה את המצודה משלושה צדדים.

עם גירוש הצלבנים מהארץ בשנת 1290 המצודה ננטשה סופית עד לאחרונה, אז תיירות אשדוד ורשות העתיקות, בעזרת בני נוער וילדים ממוסדות החינוך בעיר, עמלו על עבודות חפירה, שימור ופיתוח של האתר.

זה הנוף שתראו ממרפסת המצודה, צילום: גיא יחיאלי

זה הנוף שתראו ממרפסת המצודה | צילום: גיא יחיאלי

בכניסה למצודה עמדת מידע המספרות בהרחבה על ההיסטוריה של המצודה ועל המתיישבים. בשטח המצודה תוכלו להסתובב, ביום ובלילה, בין שרידי החדרים והממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות, להתמצא בין השרידים דרך שלטי מידע, לעלות למרפסת “המרחפת” בקומה השנייה וליהנות מתצפית מרהיבה על הים והטבע שמסביב.

וזה לא הכל. רוצים להכנס לנעליים של המלחים הביזנטיים? הצטרפו למשחק “הבריחה מהמצודה”, שיחזיר אתכם יותר מאלף שנה אחורה. האנייה שלכם טבעה באמצע לילה סוער, באופק - אלומות אש מנצנצות ואתם בעקבותיהם. עם אור ראשון אתם מגיעים לחוף היישר לידיהם של שומרי המצודה, שלוקחים אתכם בשבי. איך תשתחררו? יש לכם 60 דקות לבצע משימות בשטח ולפתור חידות, בתקווה לצאת מהברוך.

נגלה לכם שלצורך המשימות תהיו חייבים לשתף פעולה, אחרת לא תצליחו לעקוב אחרי המשימות בטאבלט שתקבלו, לשחזר בנייה של קשת מהתקופה המוסלמית הקדומה, למצוא מאובנים מגבס, לטפל בחרסי עתיקות, לפגוע במטרות עם חץ וקשת או להסוות את עצמכם עם תלבושת מסורתית התואמת את רוח התקופה. 

יצליח לפגוע במטרה? | צילום: טל אקוקה

יצליח לפגוע במטרה? | צילום: טל אקוקה

בימים אלה עמלים על פעילויות נוספות במתחם, ביניהן הקרנת סרטון בפלנטריום מתנפח, שדרכו תוכלו ללמוד על אשדוד מתקופת האבן ועד היום, חיזיון אור-קולי על החומות ומופעים תחת כיפת השמים.

 • איפה: סמוך לחוף המצודה | הגעה באמצעות כביש גישה המחבר את שדרות משה דיין, כיכר השלום והחוף
 • מתי: מצודה: כל ימות השבוע, 9:30-22:00,  משחק הבריחה מהמצודה: ראשון – חמישי, 10:00-12:00, 12:00-14:00, 14:00-16:00
 • עלות: כניסה: ללא תשלום, משחק הבריחה מהמצודה: 35 ש”ח למשתתף, מופעי תרבות: בתשלום
 • מומלץ להזמין מראש כרטיסים למשחק ולתאם מספר משתתפים (כמות המשתתפים מוגבלת)
 • הזמנת משחק בטלפון 072-331-8581 או באתר » 
 • המצודה מונגשת

גלו את היופי של המצודה ביום ובלילה:

לפגוש צבאים: פארק אקולוגי מצודת-ים אשדוד

בין מצודת אשדוד-ים לרצועת החוף הזהובה עומד לתפארת הפארק האקולוגי מצודת ים-אשדוד, שנחנך ממש בימים אלו. גם כאן עבודה משותפת של תיירות אשדוד עם האגף לאיכות הסביבה בעיריית אשדוד, הקרן לשטחים פתוחים של רמ"י והתכנון של ליאב שלם, המתמחה באדריכלות נוף ואקולוגיה, איפשרו שמירה על הטבע.  

אז מה יש לנו כאן? מעל 300 דונמים של סביבה אקולוגית המתאפיינת בצמחייה ייחודית, בעלי חיים ושבילי הליכה. בין הצמחים אפשר לראות עצי אשל, שרידי בוסתנים וצמחים נוספים, שמזוהים עם החקלאות המואסית הקדומה, בגלל שהם מתקיימים ממי התהום הגבוהים המאפיינים את אזור החולות הסמוכים לים. 

בקרבת חוף הים קיימים אזורי הטלת הביצים של צבי הים ובית גידול לצבאים, שמגיעים לכאן בזריחה וחוזרים לקראת שקיעה. אם תבחרו ללכת בשביל הצבאים תראו לאורכו שקתות מים המיועדות לבעלי החיים הפוקדים את הפארק.

שבילי ההליכה בפארק יובילו אתכם למרפסות תצפית אל הים בניהם שביל הליכה חדש מעץ. בין לבין תוכלו לקרוא על בית הגידול הייחודי של חוף הים ועל אזור החולות הצמוד אליו. עייפתם באמצע הדרך או רוצים ליהנות מהיופי סביבכם? שבו לנוח באחד מאזורי הישיבה המוצלים, לצד הצמחייה הטבעית. 

 • מתי: כל ימות השבוע, 24/7
 • עלות: הכניסה חופשית

באיזה שביל אתם בוחרים? | צילום: מייק אדרי

באיזה שביל אתם בוחרים? | צילום: מייק אדרי

התכוננו לפדל: שייט בנחל לכיש

את השקט והפסטורליה שלפני המפגש עם הים באשדוד מלווים גוונים של ירוק וכחול. אלה הם הצמחייה והמקטע בו נחל לכיש זורם כל ימות השנה. אליהם מצטרפים לא מעט ציפורים מצייצות, דגים, פסלים, כרי דשא ופינות ישיבה – כולם חלק מפארק נחל לכיש.

עד שנות ה-60’ של המאה הקודמת מילאו את מי הנחל גם סירות ועליהם זוגות, משפחות וחברים, שיצאו לשייט בנחל לכיש, אך זיהום מי הנחל הביא להפסקת השייט בנחל. הזכרונות המתוקים והחלום לראות שוב סירות שטות בנחל יצרו שיתוף פעולה בין עיריית אשדוד, החברה לתיירות אשדוד ואיגוד ערים לאיכות הסביבה. 

שיקום אקולוגי ועבודות תשתית החזירו למי הנחל את החותמת של נחל נקי. מידי שבוע נערכות במי הנחל בדיקות, בדומה לאלה הנעשות בחופי רחצה, וכוללות עמידה בקריטריונים נוקשים של משרד הבריאות לפעילות בנחל. איך תדעו שהנחל נקי? לפי מדד הרמזור של איגוד ערים לאיכות הסביבה. דגל ירוק בקרבת הנחל משמעו נחל נקי ואדום – לא עומד בתקן הנדרש לשייט.

וזה הרגע בו חלומות מתגשמים. אל נחל לכיש הצטרף לאחרונה רציף קוביות צף ולצידו עשר סירות פדלים בדמות ברבורים צבעוניים, סירות מירוץ ודרקון ירוק אחד, המזמינים אתכם לצאת לשייט לאורך כ-1.5 ק”מ באזור שבין פארק אתגרים ועד האזור בו הנחל נשפך אל הים.

אז הסתדרו בקבוצות של 4-5 אנשים – חברים או משפחה, שימו עליכם אפודת הצלה ותתחילו לפדל בקצב.

 • איפה: פארק לכיש
 • מתי: אוגוסט – אוקטובר: כל ימות השבוע, 9:00-18:30
 • עלות: חצי שעה שייט: תושבי חוץ: 60 ₪ לסירה, תושבי אשדוד: 50 ₪ לסירה, שעה שייט: תושבי חוץ: 100 ₪ לסירה, תושבי אשדוד: 90 ₪ לסירה  
 • פעילות השייט מתקיימת בהתאם לדרישות התו הסגול

לפדל בכל הכוח | צילום: אבי רוקח

לפדל בכל הכוח | צילום: אבי רוקח

מה עוד אפשר לעשות באשדוד? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: