רגעים למזכרת – אטרקציות

מרכז קנדה המחודש מטולה הוא אחד ממוקדי המשיכה הידועים של האזור כולו. כאן יכולים בני כל הגילאים להחליק על הקרח, לשחק כדורסל, באולינג ומשחקים נוספים, לרחוץ בבריכה ולהתפנק בספא.

אחוזת דוברובין, ביסוד המעלה, היא קודם כל חצר איכרים שהשתמרה מראשית המאה ה-20. חצר המשפחה, שוחזרה ומשמשת כיום כמוזיאון והילדים וההורים מקבלים פה הזדמנות להציץ למעלה מ-100 שנים לאחור, אל החיים במושבות הראשונים. בני כל המשפחה מוזמנים לגעת, לחוש ואפילו להתחפש ברוח התקופה ולהתנסות בעבודות המשק השונות כשאיבת מים, טחינת חיטה ועוד

מתוקאיה היא מתחם הפעלות לילדים בקיבוץ בית זרע. במקום מועברות סדנאות מתוקות בבצק סוכר. בסדנאות לומדים הילדים את נפלאות בצק הסוכר ויוצרים ממנו פסלים, דמויות ושאר חפצים וקישוטים, ככל העולה בדמיונם.

אין כמו ראפטינג במימי הירדן כדי ללכד את המשפחה ולהעניק לה חוויה ייחודית יוצאת דופן. קייקי הגושרים, בקיבוץ הגושרים, מעלים את כל המשפחה על סירת ראפטינג, משחררים את החבל ו... יאללה לכו על המים.

ואם כבר נכנסנו למים, מה יותר טבעי מפארק מים עתיר מגלשות ואטרקציות לחופה של הכנרת? פארק המים חוף גיא מציע בריכת מים רדודים, שבעה סוגי מגלשות, כרי דשא רחבים וחוף רחצה פרטי בכנרת.

ומים לסיום, אבל הפעם לא נרטבים... מחכים, לכל המשפחה שמטיילת באזור טיול טבריה והגליל, במופע המים האור קולי, טיבריום. במופע ניתן לצפות, מידי ערב, מטיילת טבריה וובו אפקטים של אור, ליזר ומים משתלבים יחד ומספרים את סיפורה של הכנרת, לצד מופעים אחרים. אורכו של כל מופע כ-15 דקות.

לכל כיס - נקודות חן

שמורת עין תאו, כקילומטר צפונית לצומת כח, היא עולם ומלואו של טבע ועתיקות. עין תאו, שממערב לעמק החולה, הוא אחד ממעיינות ההעתק. הנביעה מזינה בריכה מרשימה בה גדלים ומתקיימים מיני חיים וצמחים רבים. גם הצמחייה מסביב לבריכה עשירה ומגוונת; פפירוס, גומא, תאנה ואלה אטלנטית הם רק חלק מהצומח במקום. שימו לב, הרחצה במקום אסורה.

סמוך לכפר נחום, אל מול מימיה הכחולים של הכנרת, שוכן בוסתן לבונה, שנטע יוסף לישנסקי, מאנשי מחתרת ניל"י. בבוסתן גדלים כ-120 סוגים של שיחי ועצי פרי, חלקם אקזוטיים מאד. בבוסתן ניתן לסייר, בהדרכתם של בני משפחת לישינסקי ובראשם יוסי, נכדו של יוסף. הסיור מטובל בסיפורי המשפחה, טעימה מפירות הגן ומגלידת פירות שנרקחת מגידולי הגן.

בקיבוץ שמיר, בנו הסורים סכר, שבימות הימים זכה לשם סכר ירדינון. הסכר יצר למעשה מעיין שהמים בו בגובה של כ-140-180 סנטימטרים. המים קרירים ונעימים לרחצה, במקום יש מקום לשבת ולערוך פיקניק קטן וליהנות מהטבע היפהפה.

לטיול יצאנו - מסלולים

משפחות חובבות טיולי מים, חייבות להגיע למג'רסה, ליהנות מאזור עשיר במים, בו מתנקזים חמשת הנחלים הגדולים (נחל הירדן, נחל משושים, נחל שפמנון, נחל דליות ונחל יהודיה) אל הכנרת. הנוף הפראי והעשיר, שופע מים מתוקים, שזרימתם תלויה בכמויות הגשמים של אותה השנה. שימו לב, על אף שניתן לעבור את המים בהליכה, גם עם ילדים במנשא, לאחר עונות גשומות, המעבר נעשה בשחייה. הלגונות, שלאורך המסלול, רוחשות פעילות אקולוגית, שמבטיחה את קיום הדגה בכנרת ואת פרנסת הדייגים, לכן חלק מן השמורה סגור בפני מטיילים. הצמחייה העשירה בשטח, כוללת, בין השאר, אקליפטוסים, שיח אברהם, ערבה מחודדת והרדוף נחלים. ברשימת בעלי החיים נמנה את סרטן הנחלים והאמנונים ולצידם עופות מים ובעלי חיים נוספים. 

מסלול הטיול השני לוקח את המשפחה המסיירת באזור טיול טבריה והגליל, לעמק החולה, שהוא בראש ובראשונה מפעל ציוני מעורר השראה של יבוש הביצה, הצפת השטח והפרחת השממה. למטיילים בעמק שווה להתעכב במספר נקודות: אגמון החולה המשמש כנקודת עצירה של מאות אלפי ציפורים בעת עונת הנדודים והוא אתר חובה לחובבי הצפרות וגם למי שפשוט אוהבים את בעלי הכנף, שלא חיים כאן לבד אגב. בין אם תבחרו לעשות את המסלול בקלנועית או אופניים (המושכרים במקום) או ברגל, תוכלו ליהנות בשמורה גם מצמחיית ביצה רוויה, מג'מוסים ומבעלי חיים נוספים.

מסלול זה ממשיך אל אחוזת דוברובין, שהזכרנו קודם וממנה אל תצפית נבי יושע, תחנת המשטרה הבריטית הניצבת בראש ההר. המצודה נקראת "מצודת כ"ח", זכר ל-28 לוחמי הפלמ"ח, שנפלו בניסיונות לפרוץ אליה, עד לניסיון השלישי והמוצלח. את הטיול מסיימים בבית אושיסקין בקיבוץ דן, המשמש כמוזיאון אזורי לארכיאולוגיה וטבע. במוזיאון ישנה תצוגה מרשימה של פוחלצי חיות, שחיו בעמק החולה בעבר, לצד סקירת מפעל יבוש הביצות בעמק והצפתו מחדש.

להמלצות נהדרות על מעיינות בצפון >>