מודיעין – הכירו את משפחת החשמונאים

סיפורנו מתחיל  160 שנה לפני נס פך השמן. כובש חדש מגיע לארץ ישראל עם בשורת התרבות ההלניסטית, וכך תרבות יהודית פוגשת תרבות יוונית - סיפור עם מול סיפור עם. מסורות מול מסורות. את העלילה הפתלתלה נשאיר לכם לגלות בעצמכם בפרק. רק נאמר, שבזמן שהיו מי שמיהרו לאמץ לחיקם את השפה האקזוטית, המנהגים והתרבות היוונית, היו מי שפחות התלהבו מהתרופפות הקשר למסורת היהודית. וכאן, כמו כל סרט טוב... הדברים מתחילים להשתבש. 

בפרק נטייל במודיעין, העיר בה צמחה המשפחה הכי מפורסמת בעיר – משפחת החשמונאים ונעצור בתחנות המרכזיות אליהן מתנקזת מורשת הקרב החשמונאית, שעוברת בין צמחיו של פרח דם המכבים.

ספוילר: הידעתם? מאז שנולדתם אתם מדברים יוונית ואפילו לא ידעתם ;)

מה קורה כשתרבות יהודית פוגשת תרבות יוונית? האזינו לפרק ותגלו:

 

 בדרך למודיעין: היער הסמוך לקברות המכבים | צילום: יוחאי כורם

בדרך למודיעין: היער הסמוך לקברות המכבים | צילום: יוחאי כורם

פארק קנדה – הקרב ששינה הכל

חושבים שאתם יכולים לדקלם את סיפורו של יהודה המכבי מתוך שינה? זה אולי יפתיע אתכם אבל הניצחון של המכבים על היוונים לא הוכרע בפעם אחת, אלא בסדרת קרבות, שמשמשת עד היום כבית ספר לטקטיקה מלחמתית ולדוגמה איך לעיתים חיסרון יכול להפוך ליתרון.

בפרק נטייל בפארק קנדה, לשעבר העיר אמאוס, המקום שבו התחולל הקרב ששינה את פני מרד החשמונאים ביוונים. נכיר מקרוב את עץ הזית וננסה להפיק שמן זית טהור. בסוף העלילה תבינו לגמרי איך הפכו המכבים למודל הציונות המודרנית. 

בונוס: זה הזמן להתחיל לנחש כמה זיתים צריך לקטוף בשביל להכין קילו שמן זית...

עד כמה אתם מכירים את יהודה המכבי? לחצו פליי וגלו:

 

 פארק קנדה | צילום: נטע מזר

פארק קנדה | צילום: נטע מזר

הסרטבה – זה סופו של כל שלטון

שואפים להגיע לפסגה? הטיול הזה בדיוק בשבילכם! בפרק השלישי והאחרון בסדרת חנוכה נשמע על סיפור ניצחונם של החשמונאים על היוונים ועל שאיפתם לעצמאות יהודית מוחלטת, שהצליחה להתממש לבסוף לאחר תלאות קשים. סוף טוב הכל טוב? ובכן, לא בדיוק. אחרי ביסוס שלטון יהודי-מלוכני מאב לבנו (ואפילו לבתו, ד”ש משלומציון המלכה!), בניית מבצרים וכיבוש שטחים – השמש שקעה לבסוף על מדינת החשמונאים. לא נעשה לכם ספויילר, רק נגיד שכמו תמיד, זה מתחיל בריב בין שני אחים.

את סיומו של הסיפור, ילווה אותנו מסלול טיול אתגרי, בו נטפס אל פסגת הסרטבה היכן שבנו החשמונאים מבצר (איך לא?) ונגלה כמה מסובך למצוא את האיזון בין שאיפות גדולות לפשרות חשובות. 

ספוילר: הדרך למבצר לא תהיה קלה, אבל הבטחה שלנו – כשתהיו לפסגה, תהיו בטוחים שכל המאמץ השתלם.

האזינו לפרק שייקח אתכם לפסגה:

 

הסרטבה | צילום: יוחאי כורם

הסרטבה | צילום: יוחאי כורם


לתחילת הכתבה

האזינו לפודקאסטים נוספים על מסלולי טיולים»