מההרים עד הים, מהצפון עד הדרום, ומהיערות הצפופים למרחבים הפתוחים של המדבר – בשנה שבה חופשה בחו"ל הייתה עדיין מסוכנת, חרשתם את הארץ בטיולים. רגע לפני יום העצמאות, ואולי רגע לפני שאתם מוציאים את המנגל מהמחסן, שווה לתכנן טיול קטן. אז קבלו את 7 הגדולים של אתר טיולי, ותתחילו לסמן V על הרשימה

נחל השופט: מסלול יפהייפה ומומלץ לכל המשפחה 

המסלול: פריחה ורודה וסגולה, נחל שוצף מים והרבה ירוק הופכים את נחל השופט לאחד מרבי המכר של המסלולים, בעיקר בשבתות ובחגים. נתחיל ליד קיבוץ עין השופט, ונוכל לבחור בין שני מסלולים – הראשון הוא קצר, שמתאים גם למשפחות ונוח להליכה עם עגלות. מדובר במסלול מעגלי, שייקח לכם בסך הכל חצי שעה לסיים. המסלול הארוך יותר הוא של כ-2-3 שעות הליכה, וגם הוא מעגלי. באזור מסלולים נוספים שאינם מעגליים בדרגות קושי שונות, וכן מסלול שהתאימה קק"ל לנכים.

מי, מה, מתי: בגלל מגוון המסלולים באזור כל הרכב טיילנים ימצא פה פתרון. בנוסף, בזכות המים הזורמים מדובר בטיול שלגמרי רצוי גם במהלך הקיץ. רק שימו לב, בסופי שבוע עמוס כאן מאוד. שימו לב רק שאסור לטייל במסלול בשעות החושך.

מה לכתוב ב- WAZE: נחל השופט. הכניסה לנחל היא דרך כביש 66, ונקודת המוצא לטיול היא עין חשרת (עין אמי).

נחל כזיב: נוף גלילי ומסלולים ברמות שונות  

המסלול: מים שזורמים לאורך כל ימות השנה, מבצר צלבני והנוף הגלילי מסביב  - אלה רק כמה ממוקדי המשיכה למסלולים הנפלאים שמציע נחל כזיב. מגוון מסלולים מוצעים לבאים לטייל באזור, החל ממסלולים קצרים יותר של 4 קילומטר, ועד מסלול למיטיבי לכת של 25 קילומטר. לאורך הנחל תוכלו לראות אלונים, אלה ארצישראלית, קטלב ודולב מזרחי – שצומח באופן מיוחד באזור זה. מבצר מונפורט, שנבנה לפני כ-800 שנה מציע תצפית נפלאה לאזור, והיכרות עם חיי הצלבנים והארכיטקטורה הייחודית שלהם.

מי, מה, מתי: מדובר במסלולי טיול שמתאימים למשפחות יותר מטיבות לכת, ובכל מקרה לא לילדים קטנים או הורים שלא מיומנים בהליכה ממושכת עם מנשא. שימו לב שבחלק מהמקרים יהיו עליות/ירידות תלולות, ובחלק מהמסלולים יש צורך בשני רכבים (האחד שיביא לנקודת ההתחלה, והשני שימתין בסוף). זהו מסלול אידיאלי לטיול לכל אורך השנה, אך בעיקר בקיץ בגלל המים והצל הרב במקום.

מה לכתוב ב- WAZE: נחל כזיב, וכשתתקרבו בהתאם למסלול הנבחר.

לפירוט המלא על מסלולי הטיול בנחל כזיב» 


נחל דוד ונחל ערוגות: שמורת עין גדי במלוא הדרה 

המסלול: במקום שאליו ברח דוד מצבא שאול ישנן לא רק מערות (ועכבישים לפי האגדה), אלא הרבה מראות מרהיבים. סלעים ונקיקים, בריכות שכשוך, מפלים, יעלים, נשרים וכמובן משפחות של שפני סלע. השילוב בין המים למדבר מייצרים חווית טיול שמתאימה להמון סוגים של קהלי יעד. המסלול הרטוב הקצר יתאים מאוד למשפחות, שכן הוא מאפשר טבילה בכל אחת מהבריכות, וההליכה קלה וקצרה יחסית. המסלול היבש והארוך יותר כבר יקרוץ למי שחובב סנפלינג/טיפוס, והתגמול שלו יהיה תצפית נהדרת על אזור ים המלח והרי יהודה.

מי, מה, מתי: נקודת הפתיחה תהיה בכניסה לשמורת עין גדי, ממנה תוכלו לבחור את המסלול שלכם. שימו לב מדובר במסלול שבחורף יש בו סכנת החלקה ושיטפונות, ולכן נמליץ להמתין לחודשים יבשים יותר.

מה לכתוב ב- WAZE: שמורת עין גדי

לפירוט המסלולים ופודקאסט שווה להעביר את הזמן עד שמגיעים, היכנסו עכשיו» 

עין אביאל: ספוט שווה באמצע הדרך  

המסלול: לאורכו של נחל תנינים (אל דאגה, אין תנינים!) ובסמוך למושב אביאל תמצאו שורה של בריכות ומעיינות קסומים. שתי המרכזיות שבהן הן מעיין נסתר בינות צמחיית המים ובריכה גדולה שחלקה מוצל וחלקה פתוח לשמש. הראשונה היא למעשה בתוך מערה, ובתוך המערך מפל קטן שאפשר לשבת מתחתיו ולהתקלח בכיף שלכם. הבריכה הגדולה היא ממש כמו בריכת שחייה, ועומקה כ-מטר וחצי.

צילום: טל אנגרטצילום: טל אנגרט

מי, מה, מתי: אין פה הליכה ממושכת, אלא הגעה לנחל עצמו, ומעבר בין הבריכות, ולכן המסלול מתאים מאוד למשפחות, ואידיאלי לפיקניק. אבל שימו לב שבמקום אין מציל, והרחצה היא על אחריותכם. השגיחו ב-7 עיניים על הילדים! בנוסף המים במקום קרים, ולכן לא היינו ממליצים על טבילה בחורף.

מה לכתוב ב- WAZE: עין אביאל. תוכלו להחנות בסמוך לתחנת "מקורות", ומשם ללכת ברגל לעין אביאל.


שוויצריה הקטנה ונחל כלח: לראות ירוק בעיניים כל השנה 

המסלול: מי צריך לטוס עד שוויץ כשיש לנו את חיפה והרי הכרמל פה ממש ליד הבית? לא בכדי קיבל האזור את השם, בגלל השילוב המנצח בין הרים גבוהים, המון צמחייה ירוקת עד וכמובן הנחל כלח וגלים שעוברים בו. החורש המרהיב של הכרמל ירוק כל השנה, הפריחה מתחלפת לפי עונות השונות ועל הדרך גם מערות קטנות שיעשו לכם צל ושלווה גדולה.

מי, מה, מתי: מסלולים רבים מציע האזור, חלקם מוצלים, חלקם חשופים יותר לשמש, חלקם עם מים וחלקם יבשים יותר. בנוסף ישנם עדכונים והמלצות לגבי סוגי המסלולים האפשריים גם בהתאם לחורף שהיה באותה שנה, ולמצב המערות. נוכל לומר שהמסלולים פחות מתאימים למשפחות, מפני שכוללים מסלולים יחסית ארוכים (לכל הפחות 3-4 שעות), והרבה עליות וירידות תוך כדי.

מה לכתוב ב- WAZE: משרדי פארק הכרמל זוהי נק' ההתחלה של המסלול הראשי

לכל מסלולי הטיול באזור שוויצריה הקטנה ונחל כלח» 

bar artzi photographyחוף דור: צילום: bar artzi photography

חוף דור: יש בו הכל  

המסלול: רגע רגע רגע, אנחנו יודעים מה אתם חושבים – חוף דור זה לא מסלול, זה המקום הזה שמגיעים אליו כדי לעשות בטן גב בקיץ. ובכן, אנחנו לא שוללים קצת מנוחה בסוף, אבל לפני זה אפשר ומומלץ לטייל באזור. הטיול לאורך קו החוף מאפשר היכרות עם הצמחייה באזור, כניסה לשמורת דור-הבונים, נפגוש צמחייה ייחודית לאזור דוגמת נר הלילה החופי, שום גבוה וחבצלת החוף. אלה פרחים שאוהבים לפרוח דווקא כשהשמש שוקעת. נמשיך לכיוון דור העתיקה, שם נמצאים שרידיה של עיר הנמל דאר, ששימשה את הכנענים, הפלישתים, היוונים והרומאים. בדרכנו ייתכן שנפגוש בסרטנים או בשועל מצוי, ונסיים במוזיאון המזגגה.

מי, מה, מתי: המסלול המוצע כאן אינו מעגלי, ולכן תזדקקו לשתי מכוניות. כמובן שגם אפשר לעשות את חלקו ולשוב אחורה. המסלול קצר יותר, ויתאים גם למשפחות, אך בגלל החול לא בטוח שיהיה לכם כאן נוח עם עגלה.

מה לכתוב ב- WAZE: שמורת טבע חוף דור הבונים

החרמון. צילום: אתר החרמוןהחרמון. צילום: אתר החרמון 

החרמון ויער אודם: כי חורף 21/22 היה לבן ומושלם! 

כמה קר היה כאן החורף הזה? כל כך קר שאפילו החרמון חיפש לקנות מעיל חדש באינטרנט! ויער אודם הפך להיות לבן. בכל מקרה, אם לא העלתם לאינסטגרם תמונה עם המשפחה שלכם בשלג, כאילו לא הייתם ישראלים השנה. אבל אל דאגה, החרמון ויער אודם הם אתרים נפלאים לטיול גם בחודשי הקיץ המתקרבים. אולי בגלל /בזכות העובדה שבעוד במרכז הארץ מזג האוויר מתחמם, שם עדיין נעים.

מי, מה, מתי: שלל מסלולים מוצעים לכם כאן, בדרגות קושי שונות. עם משפחות נמליץ על הטיול לג'ובה הגדולה, שהוא גם מעגלי וגם לא ארוך. בתוך יער טבעי וירוק להתעלף תמצאו כ-23 ג'ובות, שהן למעשה מכתשים וולקנים, שלעיתים מלאים מים, ולעיתים יבשים. מסביב ירוק, ופריחה עונתית שזורקת כתמי צבע בכל האזור.

מה לכתוב ב- WAZE: הג'ובה הגדולה! להחנות ולהתחיל לטייל בהתאם לסימונים.

למידע נוסף על מסלולי הטיול ביער אודם»