הבלוג: לטיול יצאנו (הטיולים של סוזאן) מאת: סוזאן תם 52138
פגשנו, שחר בן ה-8 ואני, את הנכדה והסבתא יהלי ומלי בסוכת הנשיא, שבשביל ירושלים שצעדנו עליו, וכשמלי שמעה את סיפורי הטיולים שלי, ביקשה שאשתף בידע שלי. אז הנה, לאחר חודש החלטתי לפתוח בלוג, ומדי פעם, כשהזמן יאפשר, להעלות מסלולים ומקומות מעניינים בהם ביקרתי, כך שתוכלו גם אתם. טיול נעים!

יום מעונן בבאר שבע והסביבה

288
פורסם: יום שלישי - 7/2/2012
יום מעונן בבאר שבע והסביבה
אזור:צפון הנגב חבל ארץ: באר שבע וחבל ניצנה

בבוקרו של יום באמצע השבוע נסענו שתי חברות טובות לתור בבאר שבע והסביבה (להרחבת הידע על באר שבע בעת העתיקה ובהווה מומלץ לקרוא בויקיפדיה). את היום התחלנו בגן לאומי תל באר שבע, אשר בשנת 2005 הוכר כאתר מורשת עולמי, על ידי אונסקו. סיירנו בתוך שחזור העיר הקדומה, טיילנו בין חומות העיר, ברחוב הראשי ובין בתי המגורים והמחסנים, טיפסנו על המגדל והשקפנו על האזור הקרוב והרחוק ועל הנחלים: חברון ובאר שבע (בנחל באר שבע ראינו כמה טיפות מים(. הרוח החזקה זירזה אותנו לרדת מהמגדל ולהמשיך לכיוון מפעל המים ולרדת בפיר לתוך החללים של מאגר המים הגדול (כיום הוא ריק). המקום שמור ומטופח וכניסה עולה 14 ש"ח למבוגר. לפרטים נוספים על האתר בקרו באתר הרשות.

נהננו מאוד מהביקור ומהנסיון לשחזר במוחנו כיצד חיו באותה התקופה ומה יחשבו אלה אשר יחפרו בעוד כמה אלפי שנים על דרכי חיינו בהווה. משם המשכנו לביקור באנדרטת חטיבת הנגב (חמש דקות נסיעה) הנמצאת על כתף באר שבע. האנדרטה מרשימה ביותר וקיימת מערכת המשמיעה הסברים על האתר ועל משימות חטיבת הנגב בשחרור הנגב. פגשנו שתי בדוואיות בנות כ-10 אשר בערב הבנו כי כנראה ברחו מהלימודים ואישה אשר הגיעה בנפרד ושרה בתוך החלל המעוגל אשר בפסל, המחזיר הד מדהים.

הגיעה שעת צהריים והיינו רעבות והפעם החלטתי להפתיע את חברתי הנמצאת בארץ בביקור מולדת והבאתי מצרכים וכלים להכנת שקשוקה בטבע (עם התבלין המדהים לשקשוקה של החנות לגעת באוכל). קפצנו למאפיה באזור התעשיה לקנות לחם מלווה לשקשוקה ויצאנו לחפש פינת חמד מדברית, אשר נמצאה לאחר מספר גילויים של בסיסים צבאיים אשר אינם מסומנים על המפה. שקשוקה, סלט, טחינה, לחם טרי וכוס יין אדום ומה צריך יותר מזה........היה טעים ומשביע.

משם יצאנו לסייר בעיר העתיקה בעקבות ההצעה אשר נמצאת באתר טיולי, אשר לא לגמרי מעודכנת ואעלה כאן את שמות המקומות, טיפים וחוויות שלנו. אין שום בעיה לחנות את הרכב בתחילת המסלול ולבצע סיור מעגלי. התחלנו בבאר אברהם שלא ניתן לבקר בו כי כרגע הוא עובר שיפוץ על מנת להפוך למרכז מבקרים מוסדר. משם המשכנו במעלה קק"ל והגענו לפלאפל הירוק, אשר פעם כאשר ביקשתי המלצות על הפלאפל הכי טוב בבאר שבע, היה אחד משלוש המלצות שקיבלתי, למרות שהיינו שבעות חלקנו כדור פלאפל אשר הוצע לנו – אני מבטיחה כי אחזור לאכול שם בפעם הבאה שאהיה בבאר שבע רעבה. ניסינו לנחש מה היה מבנה תחנת הקמח (שלא ממש ניתן לזהותו,לא היתה לנו  התמונה שבאתר) והמשכנו לבית שיח' פריח אבו מדין שזיהינו את מבנהו ואיששנו באמצעות השלט שבצד הבניין ומשם חזינו בבית עארף אל עארף, ביקרנו בגן אלנבי, צפינו על בית הסראיה ובנין המשטרה הבריטית, המשכנו לבית המושל שמשמש היום כמוזיאון הנגב לאומנויות (טיפ: בימי רביעי, נכון להיום, כדאי לבדוק עמם לפני, המוזיאון פתוח לביקורים משעה 16:00 – 19:00 והכניסה חינם)  ובנין המסגד המשמש גם כמוזיאון הנגב וגם בו ניתן לבקר. את בית הספר לילדי הבדוואים לא מצאנו, אך סלימאן עדכן אותנו איפה הוא נמצא (לא ברור מההסבר באתר, אבדוק בפעם הבאה), ביקרנו בבית הקברות הבריטי המטופח וויתרנו על תחנת הרכבת התורכית כי קבענו עם סלימאן לבקרו בבית משפחתו, ישוב בדוואי בלתי מוכרז ליד רהט. המשפחה אירחה אותנו להפליא והספקנו לפני ירידת החשיכה לסייר מעט באדמותיה, לצפות לכיוון רהט, לשמוע את סיפורה ההיסטורי של המשפחה, עד אשר הקור האיץ בנו להכנס לאוהל ולשתות תה חם ונעים אשר הכינה לנו אשתו. בין שאר הנושאים שמענו סיפורים על המאבקים בין הרשויות למשפחות הבדוואים הגרות בתנאים לא תנאים בהתיישבויות מסוג זה. לא מכירה את הנושא לעומק וגם לא את הסיבות לעמדת הרשויות (מבטיחה לקרוא על זה בקרוב ולגבש עמדה)  אך אין ספק כי יש למצוא פתרונות לבעיה זו.

נפרדנו לשלום מהמשפחה המקסימה ושמנו פעמנו צפונה, חזרה הביתה, למרכז הארץ, עייפות (שתינו קפה בדרך – לא לדאוג) ומרוצות. ממליצות בחום לצאת ולסייר באזור, ניתן לשלב גם ביקור במוזיאון חיל האויר בחצרים שלא הספקנו הפעם ואם יום חמישי פנוי לכם אז ביום זה תוכלו גם לבקר בשוק הבדוואי אשר בעיר.

עד לטיול הבא

שלכם

סוזאן

המזבח המשוחר בתל באר שבע

קבוצת תלמידים בדוואים ליד שוקת העזים אשר בפתח הבאר

העיר והמגדל

הירידה לפיר

הכניסה לפיר

הנוף מאנדרטת חטיבת הנגב

בתוך אנדרטת חטיבת הנגב 

אנדרטת חטיבת הנגב 

הנוף מאנדרטת חטיבת הנגב - מכיוון אחר 

רחוב קק"ל בעיר העתיקה

גן אלנבי בעיר העתיקה

המסגד בעיר העתיקה

מפת האזור

טוען מפה

ביום רביעי שעבר בעת ביקור שגרתי בבאר שבע , החלטתי להשלים ביקור במוזיאון הנגב לאומנות שם ישנה תערוכה מתחלפת (כרגע אומנות הנייר). שימו לב בימי רביעי בין השעות 16:00 - 19:00, הכניסה חופשית. בבניין ליד (בנין המסגד לשעבר) ישנה תערוכה קבועה על תולדות העיר באר שבע (כניסה - 8 ש"ח, שימו לב המקום נסגר בשעה 16:00). ממליצה לבדוק באתרי המוזיאונים, טרם ביקורכם, לגבי שעות הפתיחה העדכניות. תהנו
רשומות הבלוג
ציוד מומלץ למטיילים
הצעות ששווה לבדוק