כל המידע על חג המוסיקה הישראלית ה-17

השנה בפסטיבל, ביצוע בכורה ישראלי, בעברית, לאופרה "שתיקתו של ברוך", מאת אלה מילר-שריף, בבימויו  של עידו ריקלין. התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בקונצרט מחווה  ל"תזמורת הסימפונית הארץ-ישראלית" (כפי שכונתה כשנוסדה) ביצירות אשר השפיעו והושפעו מרוח התקופה.

 התזמורת תבצע בבכורה עולמית יצירה של יוסף טל שנכתבה ב1939 ועקבותיה אבדו ונמצאה רק לאחרונה בפילדלפיה. יצירה נוספת לה תהיה בכורה ישראלית "מאוחרת" בחג, היא רביעית פסנתר מן העיזבון של פאול בן חיים –  אשר נכתבה עוד טרם עלייתו מגרמניה.

הכניסה לכל אירועי "חג המוסיקה הישראלית" ללא תשלום. יש להזמין מקומות מראש!

  • אשדוד, יום שני,  29.9 משכן לאמנויות הבמה. להזמנות: /  08-9568111מרכז מונארט. להזמנות: 08-8545130
  • ירושלים, יום שלישי,  30.9 תאטרון ירושלים להזמנות/ 02-5605755 מרכז למוסיקה ירושלים. להזמנות  02-6241041
  • תל אביב, יום רביעי  1.10 יום חמישי 2.10, מוזיאון תל אביב, להזמנות: 03-6077020 )ורד( / משכן האופרה להזמנות  03-6927777

לקבוצות ולבירורים: 072-2150264

חג המוזיקה הישראלית ה-17 יתקיים בין התאריכים 29 בספטמבר ל- 2 באוקטובר ויתקיים במספר מוקדים שונים בארץ: מוזיאון תל אביב, בית האופרה, המרכז למוסיקה בירושלים, תיאטרון ירושלים ובמשכן לאמניות הבמה באשדוד.

חג המוזיקה הפך עם השנים לאירוע משמעותי בחיי המוזיקה בישראל והוא פותח חלון לעשייה המוזיקאלית המגוונת בארץ, מימי טרום הקמתה של המדינה ועד ימינו אנו. ביצועים מחודשים ליצירות מופת לצד יצירות חדישות וביצועי בכורה עולמיים, מוזיקה קאמרית לצד מוזיקה לתזמורת במגוון רחב של סגנונות, החג הינו חגיגה לחובבי המוזיקה הישראלית על כל גווניה.

מלחין השנה הוא– אלכסנדר אוריה בוסקוביץ'. במסגרת אירועי החג השונים יבוצעו מיצירותיו החשובות ביניהן "שרשרת הזהב", "סוויטה שמית" ו"קונצ'רטו לאבוב". חג המוסיקה מציין בשיתוף עם רעייתו 50 שנה לפטירתו ויקיים גם פאנל על ביקורת מוזיקלית ישראלית אשר בוסקוביץ תרם לה רבות מבחינה אידיאולוגית.

בוסקוביץ' היה דמות מרכזית בהתוויית סגנון ישראלי חדש, אותו כינה "הסגנון ים-תיכוני", ושאת עקרונותיו התווה בשורת יצירות פורצות דרך, ביניהן הקונצ'רטו לאבוב, וסוויטה שמית ואילו במאמריו המפורטים על "בעיית המוזיקה הישראלית" הציב עצמו כאידיאולוג המרכזי של סגנון זה.

חג המוזיקה  מעמיד השנה את המוזיקה הקולית בקדמת הבמה: ההפקה המרכזית של הפסטיבל היא ביצוע בכורה ישראלי, בעברית, לאופרה שתיקתו של ברוך מאת אלה מילך-שריף. לביצוע האופרה חוברים המנצח נעם צור, הבמאי עידו ריקלין, וזמרות וזמרים מהשורה הראשונה בעולם האופרה הישראלי. לקונצרט "קול הקולות",אשר יוקדש לזכרו של המלחין יחזקאל בראון אשר הלך לעולמו לאחרונה, חברו ארבע מקהלות המציגות מבחר מגוון של המוזיקה המקהלתית הישראלית לדורותיה, ובכך מאפשרות לנו לחוות את מרכזיותה של שירת המקהלה בהוויה התרבותית שלנו.

כמו כן מארח חג המוזיקה הישראלית השנה את התזמורת הפילהרמונית הישראלית בקונצרט מחווה לתזמורת הסימפונית הארץ-ישראלית (כפי שכונתה כשנוסדה ב1936) ביצירות אשר השפיעו והושפעו מרוח התקופה מאת יוסף טל, יוסף קמינסקי וא.א בוסקוביץ'.

כמו בכל שנה הפסטיבל יציג מספר ביצועי בכורה עולמיים, ליצירות מאת הילת בן קנז, מנחם צור, אהרון חרל"פ, ערן אשכנזי, שלמה עומר ועוד כמו גם קונצרט בכורות  קאמרי מיוחד בהשתתפות אנסמבל מיתר.

קונצרט המנדולינות והחליליות וקונצרט אנסמבל 'מודאליס' נותנים ביטוי למקומם הראוי של כלי נגינה בעלי זהות עממית בעולם המוזיקה הקונצרטית; הביצועים לרביעיית הפסנתר של פאול בן-חיים (בסגנון פוסט רומנטי)  ולשישייה של יהושע לקנר (בהשפעת אארון קופלנד) נותנים ביטוי למוזיקה ישראלית קונצרטית ב"פלטפורמות" של הרכבים קלאסיים מסורתיים.