כל המידע על ירוק ומים בין הארץ לשמים בשמורת עין אפק

ביום שבת הקרוב יחול היום הבינלאומי לשמירת בתי גידול לחים: נהרות, אגמים, ביצות ואזורים חופיים. שמורת עין אפק, שחתומה על האמנה הבינלאומית לשימור בתי גידול לחים בעולם, מזמינה אתכם ביום המיוחד הזה להכיר בחשיבות השמירה על בתי גידול לחים והעשייה הרבה למען השמירה על מעיינות עין אפק, עם שלל פעילויות לכל המשפחה:

סיורים מודרכים: למה בעלי חיים מבקשים את קרבת המים? מה מייחד בתי גידול לחים? האם ירד מספיק גשם השנה כדי שתהיה שפיעה טבעית? מה אנו עושים כדי שיהיו מספיק מים בשמורה? | תחנת החוקר הצעיר: תחנת תצפית בבינוקולר על בעלי חיים זעירים במים מתוקים | הרצאה באולם טחנת הקמח: מבנה משק המים בישראל, משבר המים ואיך ישראל יצאה ממנו בעזרת ההתפלה. משבר המים בטבע – הפגיעה בטבע ושיקום נחלים ובתי גידול לחים לאחר משבר המים |סרט אורקולי: "סיפורה של טיפה" | תערוכת צילומי בעלי חיים החיים בקרבת המים: צפרי הבית של שמורת טבע עין אפק, אשר במשך שנים לוכדים בעדשת המצלמה את העולם העשיר והמופלא, מציגים מגוון רחב של צילומי ציפורים וטבע מהשמורה.

בתי גידול לחים בישראל ובעולם כולו הם בעלי חשיבות מכרעת לסביבה ולאדם: הם משפרים את איכות המים ומסייעים במניעת שטפונות, מעשירים את מי התהום, מספקים מוצרים מהחי והצומח (מדגי מאכל ועד גידולי אורז), ואף נחשבים אתרים פופולריים לפעילות פנאי, נופש, למידה ומחקר. אך למרות תרומתם האדירה, סובלים בתי הגידול הלחים מפגיעות קשות, יותר מכל מערכת אקולוגית אחרת: ניקוז המים לטובת מיזמי בנייה וחקלאות, פגיעה במשטר המים הטבעי וזיהום המים הם רק חלק מגורמי הפגיעה.

במסגרת יום בתי הגידול הלחים ייערכו בגנים הלאומיים ושמורות הטבע מגוון פעילויות לכל המשפחה באופי חווייתי לצד למידה ערכית, והן יוכלו אף להצטרף לפעולות השימור והאישוש של בתי הגידול הלחים ושל היצורים החיים בהם.

 

* קיום הפעילות מותנה במזג אוויר טוב.