כל המידע על פסטיבל היידיש הבינלאומי הראשון למוסיקה

בחג הפסח הקרוב יתקיים פסטיבל היידיש הבינלאומי הראשון, שיחגוג את השפה והתרבות האידית עם אמנים ומבצעים צעירים, עכשוויים ותוססים מהארץ ומחו"ל.

בשנים האחרונות הפכה היידיש לטרנד בארץ ובעולם כולו. השפה היהודית העשירה והעסיסית שדיברו רוב יהודי העולם עד לשואה, חווה פריחה מחודשת. מעריכים את מספר דוברי היידיש בעולם כמיליון וחצי, כשרובם חיים בארה"ב, ארגנטינה  וישראל. גם מוזיקאים צעירים מקליטים ומופיעים ביידיש, והתופעה לא פוסחת גם על הרשת: בלוגים, עמודי פייסבוק, פורומים ביידיש שוטפים את האינטרנט. הפסטיבל יציג את נכסי התרבות של המוסיקה והיצירה האידית כפי שמבוצעים על ידי להקות ואמנים בני זמנינו. בין אירועי הפסטיבל:

מופע הפתיחה: הרכב הכלייזמר שפילבערג
מסע מוסיקלי בין השטייטל לעיר, שירי אהבה, חופש, חסידות וגאולה, שבו יתארחו 3 מהבולטים בסצנת היידיש בישראל: 

  • אבישי פיש:  זמר, יוצר, שחקן ומתרגם, מומחה לשירת עם ביידיש, הלחין לתיאטרון הבימה ובאר שבע.
  • סווטלנה קונדיש: זמרת בולטת בדור החדש של המוזיקה היהודית בעולם. מבצעת מוזיקה יהודית מסורתית וחדשה ומשמשת גם כחזנית.
  • מנדי כהאן: נציג בולט ופעיל בתרבות היידיש בישראל. מופיע ברחבי העולם כזמר ומספר סיפורים, משחק בתאטרון גשר. ייסד את ה"יונגיידיש", מוזיאון חי ומקום מפגש המוקדש ליידיש בתל אביב.

אורחת מרכזית בפסטיבל: קאיה
הזמרת, הנחשבת ליוצרת הפופ החשובה ביותר בפולין, עבדה והקליטה עם גדולי אמני מוזיקת העולם. בפסטיבל היידיש, היא תופיע עם סולני תזמורת טרנס-אוריינט מפולין ותבצע את מיטב שירי היידיש ושירים בטעם של פעם שנוצרו בפולין. כמו כן תשיר קלאסיקות בפולנית, שתורגמו לעברית ומוכרים בארץ: "תכול המטפחת", "שבת אחרונה שלי" ועוד.

זמרת היידיש הבינלאומית בנטה קאהן
הזמרת הנורווגית, מוותיקות זמרות היידיש בעולם ומנהלת מרכז התרבות היהודי הגדול בוורצלוב, פולין, תבצע מתוך אלבומיה שירי יידיש מרחבי אירופה מהמאות הקודמות ועד ימינו.

 תגיע לפסטיבל הזמרת השבדית לואיזה לין בביקור ראשון בארץ 
הזמרת תופיע עם היידישע קאפלייה הנחשב לאחד ההרכבים הבולטים בסצנת מוזיקת העולם בסקנדינביה. לין היא מהמבצעות הצעירות במוזיקת היידיש בעולם והיא תבצע במופע שירי יידיש משני אלבומיה שיצאו לאור בשוודיה.

הזמרת אורה זיטנר ברסיטל אינטימי המוקדש ליצירתו של  איציק מאנגר
זיטנר תבצע את שיאי הקלאסיקה של אחד מגדולי היוצרים היידיים, וגם את שיריו שתורגמו לעברית על ידי יעקב שבתאי והולחנו על ידי סשה ארגוב.

שירי יידיש מהשטייטל, מהבית ומהתפוח הגדול 
מופע שייקח אתכם למסע משפחתי ובו הזמרת הצעירה פאוסטינה אבד ואמה לאנה סוקולוב שרות משירי סבא, מטביי (מוטל), שהיה שחקן וזמר בתיאטרון היידיש של קייב, ועם סגירתו פתח אולם מופעים בביתו, כדי להמשיך את המורשת.

אוהבים ביידיש | עם הצמד דורי אנגל ומירי רגנדורפר 
מיטב שירי האהבה ביידיש מכל הזמנים, מלווים בקטעי קישור ומערכונים ממיטב פניני החכמה וההומור ביידיש. הפקה של תיאטרון היידיש שפיל, מלווה בתרגום לעברית.

וונדערלנד – מהדורה מיוחדת | רוקדים ביידיש
לכבוד הפסטיבל תעלה בהפקה מיוחדת יצירת המחול  העכשווית של הכוריאוגרף ברק מרשל בביצוע להקת מחול ענבל. היצירה מבוססת על "וונדרלנד" המצליחה ועל קטעים מיצירות נוספות של מרשל בפס קול ביידיש של האחיות ברי המיתולוגיות ומוסיקת יידיש מניו יורק.

יידיש והעיר הגדולה | יידיש און די גרויסעשטאָט | סיור בנווה צדק
כחלק מאירועי הפסטיבל יתקיים סיור מודרך בעקבות היידיש, מנווה צדק עד חוף הים. הטיול יודרך בעברית מתובלת ביידיש, ובמהלכו תיחשפו לתרבות היידיש שפרחה בין תל אביב ליפו, לסיפורים על יוצרים וחולמים ביידיש לסיפורים על מחזה ביידיש שעלה בבית חרושת נטוש, על ספרדים הנהנים מהצגות ביידיש, על מלחמת השפות ועל "פצצת סירחון" באולם פיינגולד, על קזבלן והעולם התחתון האשכנזי ביפו בשנות החמישים. בהנחיית: יעד בירן.