כל המידע על שבועות בנאות קדומים: בעקבות החיטה והמאפה בתנ''ך

ליד העיר מודיעין, חבויה שמורת טבע קסומה – פארק נאות קדומים, שלוקח אתכם למסע קדום אל ארץ התנ"ך, עם צמחי ארץ ישראל העתיקה, ומתקנים חקלאיים קדומים.

שדות החיטה הגדולים של הפארק מושלמים לקציר של חג השבועות, והשנה אתם מוזמנים לחגיגות הקציר והביכורים בפארק לכל המשפחה, עם סיורים ופעילויות מיוחדות:

לאכול כמו בתנ"ך | סיור לחג השבועות בנאות קדומים
נהוג לחשוב כי בתקופת התנ"ך אכלו אבותינו רק פיתות מקמח מלא, אך למעשה, בספרות חז"ל מוזכרים למעלה משישים סוגי לחמים ומאפים. לכבוד חג שבועות, שבו נקצרת החיטה לראשונה, סיור מיוחד יכיר לכם את סוגי הקמח והחיטה הקדומים של ארץ ישראל:

  • בסיור תכירו את הכוסמת המקראית, שהיא המין הקדום ביותר של החיטה ואת חיטת הבר המכונה "אם החיטה" אשר שינתה את העולם לפני עשרת אלפים שנה וממנה התפתחה החיטה התרבותית.
  • בתורה מצויין כי אסור לטעום "לחם, קלי וכרמל" עד הקציר הראשון. בסיור לומדים מהם בדיוק קלי וכרמל, ולאחר שקוצרים וטוחנים את החיטה בעצמם, המטיילים גם מכינים וטועמים אותם. מכינים תבשיל של  "גרש כרמל" עם ירקות ואופים לחם שעורים. בנוסף, למרות שגבינה היא מסורת מאוחרת יותר, אי אפשר לקיים סיור שבועות בלי לטעום גם גבינה. בסיור לומדים גם כיצד לגבן גבינה בעזרת שרף של תאנה.

מדריכה: ד"ר טובה דיקשטיין, אוצרת הגן הבוטני, מדריכה בנאות קדומים ובעלת דוקטורט לפילוסופיה בנושא "על שולחן האוכל הארץ הישראלי בתקופת בית שני" מתי: חמישי, 21/05, בשעה 17:00 מחיר: 45 ₪ למשתתף.

חגיגות הקציר והביכורים בנאות קדומים

  • חגיגות הקציר: חג שבועות מוכר כחג הקציר. בפארק יתקיימו החגיגות המסורתיות, שבמהלכן תוכלו לקצור חיטה בשדה, לבצע את עבודות הגורן, לטחון את גרעיני החיטה לקמח ולבסוף גם לאפות פיתות טריות וטעימות על הסאג'.
  • חגיגות חג הביכורים: שבועות הוא גם חג הביכורים, ובפארק תתקיים תהלוכה חגיגית, בה כולם יהיו לבושים בשׂלמות (בגד קדום) ויאחזו בכלי נגינה ובטנא הביכורים, וכך יעלו אל "בית המקדש", כאשר את הדרך יוביל ה"שור" עם קרני הזהב.
  • לסיום החגיגות, יתכנסו כולם על במה לטקס הביכורים עם הכהן הגדול, ושם יבצעו שיר והצגה משותפים.

מתי: שני, 25/05, בין השעות 9:30-13:00 | מחיר: 45 ₪ למשתתף, נסיעה ברכבת הפארק: 10 ₪.