כל המידע על נקודת מגע: לילה סוער של אמנות ואנשים במוזאון ישראל

פרוייקט נקודת מגע חוזרת בפעם השישית למוזיאון ישראל, והפעם מצטרף לחגיגות ה-50 של המוזיאון. בלילה הזה המוזיאון פותח כפתור בחולצה, מסיר את הכפפות והופך לחיה אמנותית חופשייה ומשוחררת: עשרות אמנים עומדים להשתלט על המבנה ועל גן האמנות, וליצור תגובות אמנותיות מפתיעות ליצירות המוצגות בהם.

אתם מוזמנים להסתובב במרחבי המוזיאון ולקחת חלק פעיל או סביל בנקודות המגע השונות - יש סיכוי גבוה שתמצאו את עצמכם צוחקים, שרים, מצלמים, מתחבקים, רצים וחווים את המוזיאון בצורה שלא מתאפשרת בשום לילה או יום אחר.

מה מחכה לכם במוזיאון בלילה הזה?

1. חמש הע/ארות על יום הולדת
המוזיאון חוגג חמישים. גם אתם חוגגים ימי הולדת - יש כאלה שמאוהבים ביום הזה ומחכים למסיבות, ויש שמעבירים את הטלפון למצב טיסה כדי לדלג על התאריך. חמישה יוצרים ייקחו אתכם למסע בתערוכה יום הולדת: המשוררת והפעילה החברתית עדי קיסר, השחקן יפתח קליין, השחקנית והמאלתרת ענבל לורי, הבמאי מיקי גורביץ וגיא חג'ג' - בלוגר, DJ  ועיתונאי. הם ישתפו אתכם ביומולדת של תודעתם וזיכרונותיהם, בסיפורים אישיים, יפעילו את עצמם ואתכם - ומי יודע, אולי גם תהיה עוגה.

2. נקודת זינוק
בואו לחוות את המוזיאון בקצב אחר. במקום לפסוע לאט בין היצירות, תוכלו לרוץ. הכול יחלוף על פניכם כמו ב-fast forward. קבוצת תו, בשיתוף שי גרטיידה ויואב טריפון, מציעים לכם לראות את האמנות אחרת. מה קורה כשהדופק עולה? כשמזיעים? האם האמנות משתנה? זוהי חוויה דו כיוונית: כיצד נראה המוזיאון בעיני הרצים, וכיצד נראים הרצים כשהם עוברים בין האולמות כתערוכה מתחלפת, זמניים, בני חלוף, צצים, חולפים ונעלמים בדרכם לגלריה הבאה?

3. אספנים
המוזיאון הוא אספן כפייתי. האוסף עומד במרכז התפיסה המוזיאלית, והשאיפה לאגור, לקטלג ולהשוויץ במוצגים היא חלק ממהותו. בשערי המוזיאון יבואו ארבעה אספנים פרטיים של תקליטים, יציגו וישמיעו את האוסף שלהם וינסו להזכיר לנו מה כל כך מושך ומאגי באספנים ובאוספים | משתתפים: אורי ורטהיים, ישיב כהן, מארקי פאנק, אורי משגב.

4. מאזינים לאויב
המדריכים שלכם להערב לא היו מעולם במוזיאון ישראל. לא שהם לא מתעניינים בארכאולוגיה או באמנות, הם פשוט גרים במרוקו, פקיסטן או מלזיה. ערן הדס וליאור זלמנסון יצרו מדריך שמע שמורכב מרשמי אנשים שאינם מורשים לבקר בארץ. הרשמים נאספו באמצעות אתרים המשמשים ל-Crowdsourcing (חלוקת משימות להמונים ברשת). תמורת דולר וחצי התבקשו ה"עובדים" להסביר מה הם מוצאים במוצג, למה שימש ומה הוא גורם להם להרגיש. התוצאה היא חוויית ביקור שונה במוזיאון הגורמת לנו להרהר בגבולות וביחסים שבין המוזיאון, המדינה והעולם.

5. ביקורים בעולם הממשי
פלישה רובוטית פסטורלית אל הטבע האנושי. איך נראית תערוכת קיצור תולדות האנושות בעיני יעל? איך מגיב צב לאמנות מודרנית? עמית דרורי משוטט במוזיאון עם חיות רובוטיות אנושיות להפליא שבנה. המציאות האנושית והתרבותית מתערבבת עם המבט החייתי-מכני של החיות הרובוטיות ומייצרת אינטראקציה עם הצופים המצויים בעצמם במצב של שוטטות. כך, בני האדם והחיות הרובוטיות חולקים יחד זמן אמת ומגדירים מערכת יחסים חדשה בין בני אדם ומכונות.

6. Mini Nim
ליד הפסל האייקוני נמרוד של יצחק דנציגר יוצבו מדפסות תלת מימד, שייצרו לאורך הערב "נמרודים" קטנים ויספקו רגע של מחשבה על שכפול, שיעתוק, מקור וחיקוי באמנות בעידן הדיגיטלי.

7. עיניים עצומות לרווחה
הזדמנות חד פעמית לראות אמנות בעיניים עצומות. בד יעטוף את העיניים, אוזניות קטנות יוצמדו לאוזניים ומורה הדרך שלכם, רפיק ידידיה, ייקח אתכם לסיור פיזי במסדרונות המוזיאון, אבל בעיקר בשבילים הפנימיים שלכם. המילים של המנחה ינסו לתאר לכם את מה שלא רואות עיניכם. כיצד נראית יצירת אמנות שלא רואים? האם אמנות נחוות רק במבט? והאם המבט בעצם רק מגביל אותנו? בתום הסיור תוזמנו להסיר את הבד, לפקוח את העיניים ולראות את "המציאות".

8. איפה את? אני בדאדא
זוג אוהבים מאבד זה את זה במוזיאון. בשיחת טלפון הם מנסים להיפגש. פרטי מידע על היצירות המוצגות סביבם ועל המבקרים שבמוזיאון משתרבבים לשיחה. אתם מוזמנים לקחת אוזניות ולהאזין להם. האם ימצאו זה את זה? מה יגלו על אמנות בדרך ומה האמנות תגלה להם על עצמם? מיה אלרן ואודי שרבני, זוג במוזיאון ובחיים, יצרו עבודה המתייחסת לפערים שבין ביקורת אמנות של מבקר מן המניין, שיח זוגי, ושיחת רכילות.


לכל תערוכה יש קטלוג. אסופת צילומים, מילים והגיגים השופכים אור ומלווים את המוצג במוזיאון. במחסני מוזיאון ישראל האלמותיים ספונים קטלוגים, המון קטלוגים, שמספרים את מה שכבר לא מוצג על הקירות. הזמנו שלושה יוצרים מתחומים שונים להתבונן עליהם, ולרקוח מהם יצירה חדשה. את התוצאה תוכלו לראות במקומות שונים במוזיאון:

9. גברים מרוקנים תוכן
עשרה גברים יושבים ליד שולחן, שעליו קטלוגים של אמנות ישראלית. הם מרוקנים אותם מתוכן ויזואלי, מקלפים את הדימויים ויוצרים מהם אריג חדש. מאחוריהם, בשקט עוצמתי יוולד קיר חדש לערב אחד בלבד, ועליו תוצג עבודת קולאז' פנורמי של האמן שי זילברמן. בואו לצפות בקולאז' הדומם ובזה הרוחש הנארג לנגד עיניכם מחדש | בהשתתפות: נדב אייזנר, נמרוד איוניר, מאוריסיו אינהורן, יהונתן פרנצוס, גור קיטאי, יונתן שטרן נוביצקי, אמיר אליעד, רעי רביב, אמיתי קורן, ניב הרשקוביץ.

10. מוזיקה מקטלוג
היוצרת, המלחינה והמוזיקאית מאיה בלזיצמן כתבה יצירה מוזיקלית חדשה שמבוססת על המילים, הדימויים והמחשבות הנמצאים בתוך הקטלוגים. בואו לשמוע כיצד צ'לו אחד מכיל עשרות תערוכות שונות שהועלו כאן.

11. רה-אורגניזציה
מסע טריפי באנימציה אל קרביהם של מאות הקטלוגים שהפיק מוזיאון ישראל בחמישים שנותיו: כלות מאפגניסטן, טקסטים מפוזרים, פרפרים, מנורות, פרסומות לסיגריות, אברי גוף וריבועי צבע הם רק חלק מהעולם המופלא שיצרו אסנת ולד, מורן סומר וריקרדו ורדסחיים במיוחד לערב הזה. מסע קולנועי שמביט לא רק על האמנות, אלא על האופן שלנו להתבונן בה.

12. פעימת מרים
"וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת-הַתֹּף בְּיָדָהּ, וַתֵּצֶאןָ כָל-הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת" (שמות טו: כ). שמונה נשים בלבוש אחד, בנשמות שונות, מחיות כאן אמנות קדומה של שירה ונגינה בתופי מרים. "פעימת מרים" היא קבוצת נשים המנגנות בתוף מרים ובשירה יצירות שנכתבו בהשראת התרבות היהודית העתיקה והתרבות בת-זמננו על ידי אמן תופי המרים זוהר פרסקו. בגלריה לאמנות ותרבות יהודית יחיו בנות ההרכב את המסורת העתיקה והמפוארת ויתנו לה פרשנות עכשווית. משתתפות: תמר קרמר, קרן אלון גולן, קארן לוגסי, צביה צור, שירי הדר, טל חנני, לילה בטרמן, עידית דביר.

13. האיש שבקיר
אתם מביטים בדיוקן המוקרן על קיר במוזיאון אבל הערב הוא מביט בחזרה. הוא אינו דומם. הוא חי. נושם. מדבר (קצת קשה לגרום לו לסתום את הפה). אתם מביטים בו, מקשיבים, אבל יש גם מיקרופון שמחכה לכם. פתחו אתו דיאלוג, תאתגרו אותו, תתהו עמו, תצחיקו אותו (ואת מי שמסביב), תמתיקו סוד. כמה פעמים כבר יצא לכם לנהל דיאלוג עם דיוקן?

14. מכירה פומבית
זו לא סתם בָּ‏‏‏לַא‏טָ‏ה ישנה, זה לא סתם תרסיס משומש לשיער ואלו לא סתם שערות של עז לבנה. כל אחד מהם הוא חלק מההיסטוריה של האמנות. מה תהיו מוכנים לעשות כדי לקבל מסגרת שהיה בה פעם פיקאסו מקורי? מי רוצה לתת הצעה עבור השפכטל של האמן צדוק בן דוד? עד כמה תתאמצו כדי לשים יד על גרגר חול מקורי מהתערוכה של מיכה אולמן?

ענת כ"ץ וארז מעין מזמינים אתכם למכירה פומבית מסוג אחר - ימכרו בה חפצים ששיחקו תפקיד חשוב באחורי הקלעים של המוזיאון ועד היום לא הגיעו לקדמת הבמה.כל חפץ ישפוך אור על העולם שמאחורי היצירות, על אמנים ואמנות. אין צורך להביא כסף – החפצים במכירה הפומבית יימכרו תמורת פעולות שהקהל יבצע במקום. עד כמה רחוק תלכו?

 15. שאלות בסוף
הערב מותר להם לקחת אתכם למסלול האישי שלהם. עפרי כנעני תצוות אתכם למדריך (או מדריכה) ממערך המתנדבים של המוזיאון, שישרטטו לכם מסלול הדרכה פרטי המבוסס על הפרשנות, הטעם והזיכרון האישי שלהם. כל הדרכה תהיה שונה, תותנה ישירות באינטראקציה בין המדריך לבינכם ותוביל לדיאלוג יחיד וחד פעמי.

16. Light Chasers - Rainbow Makers
זה לא מטוס, לא ציפור, זה אתם! מתרוצצים במוזיאון, לובשים בגד מואר מחליף צבעים ומצטלמים ליד עבודות אמנות. האמנית הבריטית טין בק יצרה משחק קבוצתי שהוא הגרסה העתידנית של "חפש את המטמון", ואתם תתבקשו להצטלם ליד שבע עבודות אמנות תוך שאתם מחליפים שבעה צבעים במהלך הערב ויוצרים קשת דיגיטלית. בואו לשחק!

17. תערוכות שלא היו
בכל שנה מציג מוזיאון ישראל מספר תערוכות, שנבחרות בקפידה מתוך מצע גדול בהרבה של רעיונות ונושאים. חלק מהכיוונים נגנזים בשלב המחקר ואחרים בשלב ההפקה. במסגרת האירוע בחרו היוצרים לירון צברי ומתן ברקוביץ שלוש "תערוכות שלא היו" מהרפרטואר של מוזיאון ישראל ויצרו עבור כל אחת עבודה חדשה מקורית ואינטראקטיבית. כל עבודה היא תגובה עכשווית לתערוכה אחרת, מספרת את המתרחש מאחורי הקלעים דרך עיני האוצרים שהגו אותה ומקימה לתחייה ללילה אחד את החזון המקורי בפרשנות חדשה.

18. GRIDI
הנקודות של דמיאן הירסט יורדות מהקיר והופכות בידיכם לכלי הלחנה. המוזיקאי יובל גרשטיין מתמקם מול עבודתו של הירסט ונותן לכם הזדמנות לנגן עליה: הרקע הלבן יהפוך לפרטיטורה, הנקודות הצבעוניות המסודרות בשורות יתחלפו לכדורים שקופים ואתם תוכלו להזיזם וליצור מוזיקה חדשה.

19. מחשבים מסלול מחדש
עפרי כנעני צירף/ה אותך לקבוצה חדשה! הצטרפו לשיטוט לא שגרתי במוזיאון. כל שתתבקשו לעשות הוא להצטרף לקבוצת ווטסאפ, לשוטט לבדכם במוזיאון ולעקוב אחרי הוראות קצרות שתקבלו מהאמנית לנייד שלכם. מה עוד? את זה תגלו לבד.

.20  קליק - תערוכה ללילה אחד
בסופו של דבר, כל העיסוק באמנות הוא למעשה חיפוש אחר הרגע הזה, שבו משהו נגלה לפנינו, שאנחנו מבינים בו משהו לעומק. הרגע שבו משהו פנימי זז, שתובנה חדשה עולה. הרגע שבו אנחנו, ולו לרגע אחד, משתנים. 25 אנשים עלו למוזיאון, הצטלמו והתראיינו ליד יצירה שהביאה אותם אל הרגע הזה. תומר אפלבאום תיעד אותם בצילום, ליאת אלקיים תיעדה את סיפורם במילים, ואתם תוכלו להיחשף אל הרגעים הללו רק הלילה. מחר הם כבר ייעלמו.

21. התפשטות עירונית
בתי קרטון קטנים, עוד ועוד מהם, יוקמו במשך הערב סביב עבודתו של מרק דיון בית ממכר ספרים. האמן ירון שטיינברג יחבר אותם וייצור טופוגרפיה של עיר, מעין אורגניזם חי הגדל על המבנה ומתרחב כמו יצור טפילי. במהלך הערב תוכלו להוסיף בתים לעיר האורבנית העכשווית ולהרהר על הקשר שבין "בית" ל"עולם".

22. מעלה נקודה: היאחזות רדיופונית בלב המוזיאון
תחנת רדיו חד פעמית שקמה במיוחד לערב 'נקודת מגע'. ברחבת קראון נשדר לכם לאוזניות את כל מה שמתרחש ועתיד להתרחש הערב. נשוחח עם אמנים על אמנות, נכוון את התנועה ונעזור לכם לחבר את הנקודות לתמונה אחת מרהיבה.

23. המוזיאון רוקד בלילה
סמוך ליצירה המונומנטלית של אניש קאפור תתקיים בשקט מסיבת אוזניות רועשת במיוחד, ולמביט מבחוץ 1,500 החוגגים שקופצים ורוקדים ייראו כמו משתתפים בטקס פגאני עתיק יומין או מיצג אולטרה מודרני. את עמדת הדי.ג'יי יאיישו שניים: האחד נסיך הסטים עתירי הבס וספרייה מהלכת של מוזיקה שעושה נעים בגוף - יוסי חלילי. האחר - נציג כנופיית פורטונה, הפנומן המוזיקלי די.ג'יי. הקטיק במסע שמתחיל במזרח התיכון, פוזל לעבר מועדונים חשוכים בברלין וחוזר אל השמש הקופחת והדרבוקות המרקידות. הרוקדים מוזמנים לעבור בלחיצת כפתור בין הסטים. בשלוש בבוקר, כשעל הרחבה יישארו הטובים שבינינו, ייערך הריקוד המסורתי סביב הפסל, וכולנו נדדה מאושרים ומעט המומים אל מחוץ לכותלי המוזיאון.

כרטיסים ניתן לרכוש באתר עונת התרבות בירושלים ובאתר מוזיאון ישראל