כל המידע על מתחת להר: פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה סביב הר הבית

הר הבית. לפי המסורות השונות כאן נעקד יצחק, מכאן גורש ישוע בן נצרת, והנביא מוחמד עלה מפה השמיימה. כאן עמד בית המקדש ועומד היום מסגד אל-אקצה. כאן נרצח המלך עבדאללה, כאן משחקים נערים כדורגל וכאן שכנה המזבלה הביזנטית הגדולה. וכאן, ברמה המלבנית הזו, שעליה שתי כיפות, בשוליה קיר שהוא שריד לחורבן ומתחתיה מנהרות ומסורות שונות על אבן היסוד של העולם כולו, מתקיימים עד היום טקסי תפילה שלווים לצד מאבקים אלימים ונפיצים.

פסטיבל מתחת להר הרביעי יתקיים סביב הר הבית ובמעגלים הולכים ומתרחבים סביבו. הוא יבחן את היחסים שנחרטו בהיסטוריה עקובה מדם, ואת מרקם החיים היומיומי על ההר. הפסטיבל יציע שיחה על קדושה, היסטוריה, קונפליקט ומיתולוגיה, יחד עם כיבוש, יופי, שנאה וכאב שיש בהר, וירכיב תובנות על המקום והזמן הזה, ועל עתיד אפשרי ומדומיין.

הפעולות וההתכנסויות שיוצגו ינכיחו נרטיבים הכרוכים בהר ויציעו פרפורמנס של קדושה, פולחן ומסתורין כמו גם סיפורים ומחוות אתאיסטיים, הומניסטיים ואוניברסליים. הן יציגו מבנים של קודש ותשוקות של חילון, שדרכם נוכל לשאול איך מתוך העושר התרבותי המשותף לנו כבני אדם והכרת ההבדלים והזהויות השונות, נוכל לחלום עתיד משותף של צדק ושלום. איך ניתן לצאת מתוך כל מה שמוכר וידוע על ההר לבחינת דרכים להיחלצות מהמבוי הסתום הפוליטי והרוחני שאליו הוא נקלע.

בין הפעולות בפסטיבל:

סימוֹן השלמה | חוויה אור–קולית של העיר ירושלים בתלת מימד
דמיינו שעכשיו שנת 3615 לספירה. בעולם מציינים 1,500 שנה להולדת סימון השלמה. אתם מוזמנים לעמוד מול ההר עם אוזניות ולהביט במופע הדמייה אורקולי המשחזר את ירושלים בדיוק כפי שהייתה בימי חייה של סימון, בשנת 2015. בעבודת הסאונד החדשה של יעל ברתנא נחווה את הדרכים ואת המקומות שבהם החל מסעה של סימון, ושבהם הוא הסתיים כנראה, עם אסון הפירוק המולקולרי של העיר | מתי: כל ימי הפסטיבל.

ותיקי מלחמות ישראל | חיילים לשעבר כאנדרטאות חיות לאירועים אלימים  
חיילים לשעבר מתייצבים כשגבם לקהל ופניהם אל הקיר. הם מגלמים את עצמם יחד עם תפקיד פוליטי, היסטוריה, ידע גופני, ומעמד חברתי. הפעולה, שהוצגה כבר ברחבי העולם, מוצגת לראשונה בישראל ומציעה נקודת מבט חיצונית אך פנימית ואינטימית על השלכותיה של מלחמה - על ההר, על הארץ ועלינו כבני אדם. סיירה מציג את הגוף האנושי כחומר בידי פסל-מדינה, ומציב חיילים לשעבר כאנדרטאות חיות לאירועים אלימים, שנחקקו בגוף המציגים בצורות שאפשר רק לדמיין. העבודה מעוררת מחשבה על צורות פולחן הכוללות את קורבן האדם, ועל היחס התרבותי והחברתי המורכב לדמות החייל הלוחם. יחס שנע בישראל של ימינו בין הערצה לזלזול, בין הכרת תודה לבוז וגינוי, בין הנורמלי לבלתי-נסבל, בין המשחרר לבין הכובש. בשילוב של מיתולוגיה ואקטואליה, בין זמן עבר להווה המתמשך, קורא סיירה לחוש מחדש את מושג המלחמה, ואת הגופים שהוא מותיר אחריו בעולם ומפיל בסחרורו | מתי: כל ימי הפסטיבל.

הפנינג קרח 1980/2015 | הפנינג בניית חומת קרח ליד הכותל המערבי
ב-1980 הגיע האמן האמריקני Allan Kaprow, מי שטבע את המונח הפנינג, לישראל. במסגרת ביקורו קיים פעולות אמנות במרחב הציבורי, ובהן עבודה כמעט נשכחת שבה בנה קיר קרח גדול בניצב לחומת הר הבית, בסמוך לכותל המערבי. העבודה הייתה חלק מסדרת המבנים החולפים שבנה קאפרו מבלוקים של קרח החל מ-1967 בארה"ב ובאירופה. השנה, בחום הלוהט של אוגוסט, נבנה מחדש בהשתתפותכם את קיר הקרח של קאפרו בגן הארכיאולוגי סמוך לכותל | מתי: חמישי 27.8, משעות הערב, שישי, 28.8, משעות הבוקר

הבור והבסיס | פעולה בין בריכת מים לבסיס מג"ב
עבודת פרפורמנס חדשה של יונתן לוי הנעה בין שני אתרים: בריכת המים התת-קרקעית מתחת לכנסיית סט. הלנה, סמוך לכנסיית הקבר, ובסיס פלוגה ג' של משמר הגבול הצמוד למתחם הר הבית ומשקיף על הכותל. "הבור", נקודת המוצא של העבודה, הוא מופשט, קדום ומוסיקלי ואילו "הבסיס", נקודת הסיום של האירוע, הוא קונקרטי, עכשווי ומילולי | מתי: מספר מופעים לאורך ימי הפסטיבל.

בין ההתכנסויות בפסטיבל:

המיקום והשעה המדויקת של כל התכנסות תמסר לנרשמים בלבד.

היסטוריה של אלימות בהר הבית | בעקבות מקרי אלימות בולטים במאה ה-20
האלימות הפוליטית מאפיינת את ההר מאז ומעולם. בהתכנסות נסקור מקרי מבחן משמעותיים של אלימות אידיאולוגית במאה העשרים על הר הבית: מרצח עבדאללה מלך ירדן, דרך הצתה בידי תייר אוסטרלי מעורער בנפשו, ועד התארגנויות טרוריסטיות, מהומות ואינתיפאדות. נבחן את המהלכים שהובילו להתלקחות האלימות על ההר, מי היו המעורבים בהם, כיצד האירועים עיצבו את התודעה על ההר, את היחסים בקרב תושבי העיר, פוליטיקה מקומית ובינלאומית ומה עלול להצית את ההר בעתיד הקרוב ומעבר לו | מנחה: סלימאן אל-שאפעי - עיתונאי, מנהל הערוץ הערבי ברשת הצרפתית i24 news. בעבר שימש ככתב חדשות ערוץ 2 לענייני פלסטינים.

על איזה מקדש אני חולמת | פרגמנטים של תשוקת ירושלים
סיור של חיפוש בתת המודע היהודי, מסע של מלים, מוסיקה ופעולה של ענווה בין שלושת המוקדים שסביב הר הבית: נחל קדרון, הר ציון והר הזיתים. נלמד את מוקדי האלימות והכאב, נחפש את ריטואל התמורה משדה הדם למים החיים; נשאל איך נחלצים מכוחו של עבר וממדיו הדכאניים ולא במחיר שלילתו, ואיך מכל האפשרויות הרבות שמציעה היהדות חוזרים לרגע פתוח מלא קדושה, עונג, אחריות ואחרות. עבודת הקודש של ימינו היא בהפרדה של הסמלים הדתיים והמיסטיים מהלאומיות ובחיפוש האלכימיה הרוחנית של אבן השתיה. נבנה קונפיגורציה של קדושה שמתחילה מהלב ומשתרעת אל האחר ובמסע מחקר מיסטי נשאל האם קדושה היא בהכרח דיכוטומית ואיך ממיסים ניגודים לאחדות. במחווה לחזונות הגדולים של הנביאים על תמורות בקודש הקודשים תציע חביבה פדיה אירוע שהוא המרה של ריטואלים שונים שנערכו במקדש לפרפורמנס של שלום בירושלים, ואליה חוברים אורחים רבים, מוזיקאים, אמנים, אנשי רוח ודת ו"כל אשר ידבנו ליבו" | מנחה: פרופ' חביבה פדיה - פרופ' חביבה פדיה, סופרת, משוררת, חוקרת הדת היהודית ומבקרת תרבות. אקטיביסטית בנושאי מזרחיוּת, שלום וסביבה אורבנית. ילידת ירושלים ובוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי.

הליכת הלב בחראם א-שריף | סיור בעקבות שמות המקומות הקדושים על ההר
סיור אל חראם א-שריף שיתמקד בשמות המקומות שעל ההר. מתוך נקודת מבט בלשנית, נעמוד על משמעותם של שמות המבנים הפרוסים על ההר, ההיסטוריה שלהם והפוליטיקה שמאחורי מתן השמות. הסיור יעבור בין חמש נקודות, בסדר המייצג את האופן שבו בן אדם שמכבד את המקום כמו מוסלמי עובר בהר - לפי הלב. נעבור מאל-אקצה, אל חראם אל איברהים, כיפת הסלע, גולדן גייט (שער הרחמים), הספרייה, בתי הקברות, מסגד אל בוראק ושער המוגרבים | מנחה: ד"ר אנואר בן בדיס - בלשן ומורה לערבית, מלמד במחלקה לבלשנות, אוניברסיטת אל קודס.