כל המידע על או לה לה: פסטיבל הקולנוע הצרפתי בסינמטקים


"היכולת שלך לצחוק בקול רם היא ההוכחה שיש לך נשמה משובחת" (ז'אן קוקטו)

סרטי המהדורה השנייה של פסטיבל הקומדיות הצרפתיות "או לה לה!" נבחרו בקפידה ממיטב ההיצע של תעשיית הקולנוע הצרפתית. הקומדיה הפופולרית, הרומנטית, הדרמטית, הבורלסקית והסאטירית – על כל גווניה הקומדיה מאתגרת אותנו ומראה לנו את הסיפור האישי שלנו.

שלושה אורחים יכבדו את הפסטיבל: במאי סרט הפתיחה אריק לאבן, יוצר הקומדיה המצליחה "בר בי קיו" במאי סרט הנעילה לורן טיראר , שזה לו הביקור הרשמי השלישי בארץ כאורח פסטיבלי קולנוע צרפתיים, והשחקן במאי סמיר גסמי, שיגיע לכבוד המחווה ליוצרת סולבג אנספה.

17 סרטים יוצגו השנה בפסטיבל, בין הסרטים שיוצגו:

לחזור לגור עם אמא
במאי: אריק לאבן. ג'וזיאן בלסקו, אלכסנדרה לאמי ומתילד סנייה בקומדיה מצחיקה ומרגשת על אישה בשנות הארבעים לחייה הנאלצת לחזור לגור עם אמה ונכנסת לאזור המלחמה המסוכן בעולם: המשפחה.

להתאהב מעל לראש
במאי: לורן טיראר. סרט מצחיק ומחמם לב בכיכובם של ז'אן דוז'רדן ווירז'יני אפירה. אלכסנדר הוא גבר מצליח, אדריכל מוכשר, עשיר, שרמנטי, מלא קסם אבל הוא גבר בגובה מטר וארבעים.

לאמץ אלמן
בכיכובו של אנדרה דוסלייה. סרט  שזכה להצלחה רבה השנה בצרפת. חבורת צעירים שוכרת חדרים בביתו של אלמן נרגן, שבכלל לא תכנן לחיות בגילו עם שותפים.

ברוכים הבאים למרלי גומון
המבוסס על סיפור אמיתי, רופא צעיר שחור עור מקונגו / זאיר, שסיים את לימודיו בצרפת ב-1975 מקבל הצעה להיות רופא כפרי בכפר ליד פריז, אבל כשהוא  מגיע עם משפחתו לכפר - תושביו בהלם, והרופא נאבק כדי להתקבל על ידי בני המקום.

סיגריות ושוקו חם
סרטה של סופי ריין. דניס נאבק לגדל את שתי בנותיו לבד, עד היום בו הוא שוכח אחת מהן בבית הספר ולתמונה נכנסת עובדת סוציאלית.

קמצן
סרט חדש בכיכובו של דני בון, שכבר בשבוע הראשון שלו הסתמן כאחד מלהיטי השנה הגדולים בצרפת.  

לולו
שיתוף הפעולה בין דני בון לז'ולי דלפי הניב קומדיה שנונה, על גבר המנסה לנהל רומן עם אישה, כשבנה המתבגר עושה הכל כדי לטרפד את המפגש, שייקח ממנו לדעתו את אמו האהובה. קרין ויאר וונסן לקוסט מצטרפים לחגיגה הקומית.

ז'קלין
אחת ההצלחות המפתיעות בקולנוע הצרפתי השנה, סרטו של מחמוד חמידי, פתח מגדל את הפרה שלו ז'קלין בכפר קטן באלג'יר, ומקווה להביא אותה ליריד חקלאי בפריז. אם יתקבל הוא נשבע שיצעד עם ז'קלין, ממרסי ועד לפריז. קומדיה מרגשת ואנושית על אהבת אדם.

סיינט אמור
בכיכובם של ז'ראר דפרדייה, בנואה פולבורד וונסן לקוסט. מתרחשת בעיצומו של יריד חקלאי וזכה להצלחה רבה בצרפת.

תשעה חודשים
קומדיה שחורה ומצחיקה מאד של השחקן-במאי אלבר דופונטל, עם הופעות אורח של גדולי הקומיקאים. הסרט זכה להצלחה כשהוצג בפסטיבל הקולנוע הצרפתי לפני שנתיים וזו הזדמנות נוספת לצחוק איתו.

האושר הוא סיפור לשניים
ואיך אפשר בלי קומדיה רומנטית צרפתית כמיטב המסורת, סופי מרסו וגד אלמלה ימלאו את ליבכם ויגרמו לכם להתאהב בהם.

ההרפתקה הגדולה
סרטו של ז'ראר אורי. שנים רבות היה זה הסרט הקופתי ביותר בצרפת. הסרט משנת 1966 חוזר לימי המלחמה, מטוס קרב בריטי מופל מעל פריז ושלושת טייסיו מנסים בכל דרך להגיע מעבר לגבול ולהימלט מן הנאצים במרדף מצחיק עד דמעות. השנה ב-14 ביולי, יום הבסטיליה, יצא עותק דיגיטלי משוחזר של הסרט ואותו נציג בפסטיבל.

כמו כן, תוצג תכנית  של ארבעה סרטים קצרים, בהם סרט של יוצר "אמלי" ז'אן פייר ז'נה, סרט נוסף שיצר הצלם והבמאי ז'יל פורט, וסרט קצר שיצר אורח הפסטיבל השחקן סמיר גסמי.

מחווה ליוצרת סולבג אנספה
השחקן והבמאי סמיר גסמי יגיע לפסטיבל לכבוד מחווה מיוחדת לזכר הבמאית והיוצרת סולבג אנספה. גסמי שיחק בכמה מסרטיה והיה מקורב אליה מאוד. אנספה יצרה סרטים רבים, על האחרון שבהם הוענק לה פרס בפסטיבל קאן, במסגרת השבועיים של הבמאים. במחווה לסרטיה יוצגו בפסטיבל שלושת סרטיה האחרונים - קומדיות דרמטיות עדינות ומרגשות.

  • אפקט המים: סרטה האחרון. עוסק במורה לשחייה במונטריי, שגבר ממוצא ערבי מתאהב בה ומנסה להתקרב אליה. סרט מחמם לב ומשעשע.

  • מלכת מונטריי: סרט בעל מוטיבים ביוגרפיים, גם הוא בכיכובו של סמיר גסמי. אגת חוזרת למונטריי ומנסה להתמודד עם מות בעלה, אבל אולי הייתה מצליחה לעשות זאת טוב יותר, לו לא היתה סוחבת לכל מקום את כד האפר שלו.

  • לולו אישה ערומה: לפי ספרו הגרפי של אטיין דאוודו. קרין ויאר בהופעה מושלמת כאישה נשואה, אם לשלושה, שלאחר ראיון עבודה כושל מחליטה לקחת שלושה ימי חופשה במטרה אחת: ליהנות.

פרטים נוספים

מתי: הפסטיבל יתקיים בתאריכים 14-29 בצדמבר.

איפה: הפסטיבל יתקיים בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, שדרות, חולון, הרצליה, ראש פינה, בית התרבות בסביון, אולם זהר בקרית טבעון, גלובוס מקס אשדוד. הקרנות מיוחדות של מבחר מסרטי הפסטיבל יתקיימו גם בכל רשת יס פלאנט, איילון, ירושלים, חיפה, ראשון לציון ובאר שבע וכן בסינמה סיטי גלילות וקולנוע פארק ברעננה.

שימו לב: כל הסרטים יוקרנו עם תרגום לעברית ואנגלית, להוציא את תכנית הסרטים הקצרים.

לפרטים נוספים היכנסו לאתרי הסינמטקים השונים.