כל המידע על לשון ראשון: כנס השפה העברית העשירי


הכנס המבטא את שלל גווניה של השפה העברית והתרבות הישראלית, יעלה נושאים כגון השפה הסודית של הקהילה הגאה בישראל, המסתורין של שפת החרדים, ההגיונריה השנתית, חלומות וזוגות בספר בראשית, שפת השוק הישראלי, מחווה לסופר ס.יזהר במלאות 100 שנה להולדתו, ומושב מיוחד לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון.

בין האירועים המרכזיים:

100 שנה להולדת הסופר ס. יזהר
בנו של ס. יזהר ישוחח עם חוקרים על מאפייני כתיבתו וצדדי יצירתו המגוונים, לצד קטעי תיאטרון ומוזיקה. משתתפים: פרופ' רינה בן-שחר, פרופ' ניצה בן ארי, פרופ' ישראל סמילנסקי, קבוצת תיאטרון רות קנר.

​מופע פתיחה חגיגי: שירים שעשו עלייה
שירים רבים בתרבות הישראלית המלווים אותנו לאורך שנים ארוכות והפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול הישראלי, הינם "עולים חדשים "אשר עשו עליה מקצוות תבל והתמקמו כיושבי קבע בארץ. מנחה: אוהד קנולר. בהשתתפות: מיקי גבריאלוב, דקלון, דורון מזר, ישראל גוריון, הפרברים, קורין אלאל, ציון גולן, מרגול, שרונה בן עטר ויקטוריה חנה.

שיח סופרות עם אורלי קסטל בלום ואלונה קמחי
שתי הסופרות ישוחחו על כתיבה בעברית כששפת האם שלהן רוסית וצרפתית, בהנחיית ד"ר דורית שילה.

מופע הומור עברי: קטע... קטע...
אנחנו, הישראלים, אוהבים הומור, אוהבים לצחוק על עצמנו ועל אחרים. יוצרי ההומור הישראלי שיחקו בעברית הישראלית, בשפת הדיבור, במבטאים ובשיבושי הלשון של המהגרים והצברים. בערב הזה ניזכר בהם: באפרים קישון, בגשש החיוור, בחבורת זהו זה, באנשי הקומדי סטור וארץ נהדרת ובסטנדאפיסטים הממלאים אולמות. מנחה: שי אביבי, משתתפים: גורי אלפי, עידן אלתרמן, דני סנדרסון, רועי בר נתן, יאיר ניצני, מיקי קם, דורי בן זאב, רותם אבוהב, אבי גרייניק.

מסיבה עברית
מסיבה לנוער מהארץ ומכל רחבי העולם - עם מופע מיוחד של להקת "התקווה 6".

חומוסצ'יפסלט: עושים שוק בעברית עם הילה אלפרט
אוכל הוא לא רק מזון לגוף. אוכל הוא תרבות, הוא הנאה ובידור. אוכל הוא מזון לנפש. אוכל הוא כלכלה. אוכל הוא החיים. לכן השפה אוהבת אוכל, קוראת בשמות למאכלים, לתהליכי בישול, למתכונים ולתפריטי מסעדות, כמו התפריט הישראלי ככה גם שפת האוכל המקומית אוצרת ערב רב של שפות. באירוע נספר את סיפור האוכל בעברית. נשאל את עצמנו מכמה שפות מורכב המושג -חומוסצ'יפסלט, למה צועקים בשוק "עגבנייה בחמש שקל", למה קשה כל-כך למצוא בתפריט מסעדה מאכל עם שם עברי ומה סוד הקסם של השפה האייל-שנית. מנחה: הילה אלפרט, משתתפים: אייל שני, רוביק רוזנטל, עובד סביח ועוד.

ההגיונריה ה 11: הַכֶנֶס הַשְּׁנָתִי שֶל חוֹבבי תַשְּׁבְּצֵי ההיגיון קוֹרֵעַ רְּשָתוֹת
אושיית הפייסבוק אמיר מויאל בסטנד-אפ קורע ושנון שיגרום לכם לחשוב על כל מילה שאתם מוציאים מהפה סִימָנים שֶל אוֹהֲבִים – סרט עלילתי משובץ בהגדרות היגיון, אָמֶרִיכָאן – הגדרות מאוהל הדוד סם מאת ליאור ליאני, אִיפְּכָא מִסְּתַבְּרָא – דקל בנו על חיי היום-יום בראי תשבצי ההיגיון, חִידַת ראֹש הָעִיר – הגדרה נושאת פרס שתוצג לקהל באולם, טְּמוּנוֹת בִתְּמוּנוֹת – יורם גבאי עם מצגת הגדרות ויזואליות. לָשוֹן ברוטֶֹב – יעקב פרוינד, מחייך השפה העברית, עם חידודי לשון משעשעים. מנחה אלי ישראלי.

"מה קורוש": השפה הסודית של הקהילה הגאה
כמו הרבה קהילות מחתרתיות, גם בקהילה הגאה נוצרה לאורך השנים שפה פנימית, שהייתה בתחילה סודית ומקודדת, וככל שהקהילה יצאה מהארון, הפכה לנחלת הכלל. מנחה ועורך: גל אוחובסקי, משתתפים: פרופ' צבי טריגר, ד"ר גלי סמבירא, אביעד קיסוס, איל שגיא ביזאווי, אוריאל יקותיאל.

שפה בין גבולות: אירוע שירה ומוזיקה בינלאומי
בצומת הגבולות בין עיראק, טורקיה וכורדיסטן נפגשים סופרים, משוררים ומיסטיקאים ממוצא יהודי, עירקי, כורדי וטורקי אשורי, לשוחח על מיתוסים, שפות סתומות בספרות העברית המודרנית )לשון ההר – עידו ועינם( החייאתה של העברית כשפת המשנה ועד שפת אשור ויהודי ההר.משתתפים: פרופ' חביבה פדיה, פרופ' מהמט סאיט טוראק, הכומר האשורי גבריאל אקיוז מוזיקה: יאיר דלאל בהרכב מיוחד לאירוע.

אסתר שפירא הייתה אומרת: השקת הספר "לא מבטן אלא מגן"
התחדשות העברית כשפה לכל דבר, בגן הילדים ובשוק, התחוללה גם בזכות הגננות העבריות הראשונות, ובראשן אסתר שפירא מראשון לציון. המושב יוקדש לשחזור תולדותיהן, התפקיד המרכזי שמילאו בתהליך,הפעילויות, השירים והסיפורים שבהם השתמשו כדי להשיג מטרה זאת. משתתפים: פרופ' צביה ולדן, פרופ' ציפורה שחורי רובין, לאה נאור וירדן בר כוכבא.

לראות את המילים: מפיסול בעברית ועד העברית שימושית – מעשית
מהי הנראות של העברית? מהי החומריות שלה ממנה ניתן לפסל את העולם, מעבר לסימן ודפוס וצליל? מה כוחה בעולם?. מנחה: שלומציון קינן משתתפים :שמעון אדף, פרופ' חביבה פדיה, אפרת מישורי.

מופע נעילה: רייכל - פסנתר - שירים
מופע מיוחד לכנס של עידן רייכל המביא את השפה העברית דרך שיריו ומקדם אותה ברחבי העולם. כמפיק, כותב, מלחין ומבצע, הפך רייכל לשגריר למען עולם מלא תקווה, שבו שיתופי פעולה מוזיקליים מסירים מחיצות בין אנשים מרקעים, אמונות ותרבויות שונות.