150 שנה לשרונה

חפש את המטמון ומפת חידות ברחבי שרונה

המושבה הטמפלרית שהוקמה בשנת 1871 מתעוררת לחיים דרך מפת החידות איתה תוכלו לסייר וללמוד על שרונה, ללא הגבלת זמן וללא הרשמה מראש. בנוסף מציגי המפה יוכלו ליהנות מהטבות בלעדיות בבתי העסק ברחבי שרונה. את מפת החידות ניתן לקבל במרכז המידע לתייר שרונה בכתובת אלברט מנדלר 11.

במקביל יתקיים סיור "מחפשים את המטמון" המלווה בכתבי חידה, אותו נקנח בטעימות גלידות בשרונה מרקט.

״סודות המוסד״

קווסט מיוחד ללא תשלום לכל המשפחה בהשראת סדרת ספרי המתח לילדים ״שליחות חשאית״. הקווסט ייקח את הילדים בין בתיה ההיסטוריים של המושבה הטמפלרית שרונה, מקום משכנו ההיסטורי של מטה המוסד. הפעילות בשיתוף ידיעות אחרונות. חלוקת מפות הפעילות בחינם מדי יום בעמדת המידע לתייר בשרונה. 

סיור מומחז בשרונה

במהלך הסיור במושבה הטמפלרית שרונה תפגשו דמויות משרונה כמו: אדון גרצה הנפח שיספר מדוע כעס על אליעזר בן יהודה, צינה דיזינגוף שעשתה בילוש תעשייתי לטובת התפתחותה של תל אביב ויוסף אבו יוסף מוכר האדמות שיחשוף סודות.

בנוסף תשמעו את סיפורם של חמישה מבנים שהזיזו בשלמותם ממקומם, תגלו מדוע הכנף במטוס הספיד של ויצמן קצרה מאחרת, לאן נעלם הפעמון שצלצל בבית העם ותבקרו בבית הבד המכני הראשון ובמרכז המבקרים. 

שרונה בין הצלב לצלב הקרס

הסיפור שלא סופר על ימיה האפלים של המושבה הציורית שרונה. במהלך הסיור תשמעו איך ממושבה נוצרית של חקלאים הפכה שרונה לקן פעיל של התנועה הנאצית בארץ ישראל, תגלו מדוע מופיעים צלב קרס ומגן דוד יחד על מדליה מגרמניה והאם אדולף אייכמן קשור לשרונה, מהו חרם החלב וכיצד הגיבו המחתרות בארץ ישראל על הפעילות הנאצית.

100 שנה לשוק הכרמל

תערוכת חוצות לציון מאה שנים לשוק הכרמל

בואו לראות את תערוכת הצילומים והמסמכים ההיסטוריים מתולדות השוק בשנת 1921, אז החל להתהוות שוק זמני בפינת הרחובות אלנבי-הכרמל - בדרך הראשית שהובילה אל הכפר סומייל. השוק מהווה מקום למפגש חברתי, מקום להחליף בו סחורות תוצרת, למכור ולקנות, אבל גם להיפגש, לאסוף ולהעביר מידע.

 • איפה: כיכר מגן דוד, בכניסה לשוק הכרמל
 • מתי: שישי – שני, 26.3-5.4.21
 • עלות: הכניסה חופשית

סיור טעימות בשוק הכרמל

סיור בשוק הכרמל הוא חוויה קולינארית יוצאת דופן הכוללת מגוון רחב של טעימות, ריחות ומפגשים. 

סיפורים ליד הכרם

הסיור יתקיים באזור כרם התימנים דרך הסיפורים הפיקנטיים, האוכל והמנהגים המקומיים. 

אומנות רחוב בנחלת בנימין

מדרחוב שכונת נחלת בנימין מתחדש ללא הפסק גם באומנות גרפיטי של טובי האמנים בישראל. מחוץ לעולם הגלריות והמוזיאונים נגלות יצירות אמנות עליהן איש לא שמע. הסיור עונה על השאלות מיהם אמני רחוב, מה הם רוצים להגיד ומה זה בכלל גרפיטי, מהי תרבות אמנות הרחוב וכיצד ניתן לזהות טביעות אצבע של אמנים פעילי לילה בולטים בעיר.

100 שנה לנווה שאנן

מדרחוב נווה שאנן

הסיור עובר בנקודות היסטוריות חשובות בשכונה, בין שתי התחנות המרכזיות וכולל ביקור בבזאר ובגינת מבקשי המקלט. במהלך הסיור תשוחחו על סוגיית מהגרי עבודה בישראל, מבקשי המקלט ואיך התושבים הוותיקים מתמודדים עם השינויים בשכונה.

אל הלוע של הפיל הלבן - סיור בתחנה המרכזית החדשה

סיור אל הלוע של הפיל הלבן, המקומות הכי נסתרים והכי יפים -הגלריות האוונגרדיות, מוזיאון היידיש, מרכזי התרבות והאומנות, שוק האוכל הפיליפיני, תערוכות גרפיטי והאגם המלאכותי. הסיור מלווה בהסברים על הארכיטקטורה, הסביבה, וכיצד התחנה הכי גדולה יצרה בעיה גדולה אבל גם פתרונות מלהיבים ומרתקים.

עיר לבנה - עיר צבעונית

המעבר המהיר בין תל אביב הבורגנית, שבה המרכז העסקי והתרבותי של המדינה, לתל אביב האחרת, בה אפשר להרגיש טעימה מכל אזור בעולם. מבנייני הבאוהאוס לבתי הבאר שנבנו סביב פרדסי יפו, משדרות רוטשילד של עיר הגנים בתכנונו של פטריק גדס, לצורת המנורה של שכונת נווה שאנן של ריכרד קאופמן. מסושי ואספרסו לאינג'רה ושייק אבוקדו. הסיור מתחיל בשדרות רוטשילד ומסתיים בגן לוינסקי.

נווה שאנן בעקבות חנוך לוין

חנוך לוין היה מחזאי, בימאי, סאטיריקן, משורר וסופר, שנחשב לאחד היוצרים הישראלים החשובים והמשפיעים ביותר במאה ה-20. הוא היה בראש וראשונה מחזאי תל-אביבי ונופיה של שכונת נווה שאנן, שבה גדל ובגר והם ניבטים מרבים ממחזותיו. במהלך הסיור תעברו בשכונת נווה שאנן ותכירו את פניה השונים ועברה. הסיור עוסק בעיקר במחזותיו ובהצגותיו של חנוך לוין ומראה כיצד מצטיירים נופיה של השכונה מעולמו הבדיוני הייחודי.

הצד האפל של התחנה המרכזית הישנה - סיור לילי בנווה שאנן

הזדמנות לראות מה קורה באזור התחנה המרכזית החדשה ובשכונת נווה שאנן הסמוכה לה. במהלך הסיור תתוודעו להוויה הקוסמופוליטית הססגונית, שהתפתחה סביב מתחם התחנה המרכזית.

100 שנה להגנה

צופן ההגנה - מרחב בריחה אורבני, חווייתי ברחובות העיר

לציון 100 שנים לארגון ההגנה אתם מוזמנים לצאת למלאכת בילוש שחוצה עשורים – אל עבר, הווה ועתיד. הקווסט מבקש לפתור צפנים בהשראת 100 שנה להגנה, העשייה של קק"ל באזור שדרות רוטשילד והאווירה והנוף האורבני התל אביבי. תקבלו קיט משפחתי בו עזרים בשביל לפתור את החידות. את הקיט ניתן לאסוף מעמדת המידע בשביל העצמאות (רוטשילד 11) במחיר של 15 ש"ח.

סיור בשביל העצמאות

שביל העצמאות מקשר בין האתרים והמקומות שנשזרו בבניית המפעל הציוני וכינון מדינת ישראל. הסיור מתחיל בייסוד תל–אביב ב-1909 ומסתיים בהכרזת העצמאות ב-1948, במהלכו תראו את הבתים הראשונים שנבנו על החולות, הפסיפס לתולדות יפו שיצר נחום גוטמן, הגימנסיה העברית הרצליה, בית הכנסת הגדול, מוזיאון ה"הגנה", הסניף הראשון של בנק ישראל, האנדרטה לזכר מייסדי תל–אביב ופסל ראש העיר הראשון מאיר דיזינגוף.

פעילויות נוספות שיתקיימו ברחבי העיר

רובוטריקים ענקיים 

שוק הווינטג' והעתיקות בכיכר גבעון מארח את הרובוטריקים שמגיעים לחפש את אבני הגלקסיה.

 • איפה: כיכר גבעון
 • מתי: שישי, 2.4.21, 10:00-14:00

הפנינג אופניים וקיימות לכל המשפחה

סדנאות תיקון אופניים להורים וילדים, מסלול מכשולים נושא פרסים לרוכבי אופניים, בר אופניים נייד שזז בכח הדיווש של המשתתפים בו יוגשו מאכלים ומשקאות משוק האוכל, דוכני שיפצורים לאופניים מחלקי אופניים משומשים, קיר קינטי העשוי מחלקי אופניים ומסביר על עקרונות פיזיקליים הפועלים בזמן הרכיבה, הופעת רחוב חיה של תזמורת פילהרמונית הרחוב, הרצאות בנושא תיקון אופניים ועוד. 

 • איפה: שרונה
 • מתי: שלישי – חמישי, 30.3-1.4.21

סודות הפרעונים 

לפני 3,500 שנה יפו הייתה עיר מצרית לאחר שהצבא המצרי - ואפילו פרעה מההגדה - השתלטו עליה. מלכי מצרים החביאו אוצרות רבים ברחבי הממלכה, כשהדרך לגלות אותם כללה פענוח חידות, צפנים ושלל אתגרים. בחוה"מ פסח הופך שוק הפשפשים המוכר ״לשוק הפרעונים״, ואתם מוזמנים לבוא למשחק לאיתור ״המטמון הפרעוני״ החבוי בשוק. החוויה כוללת מוזיקה תנ״כית, באר סודית ופרעונים אמיתיים שילוו את החיפוש אחר האוצר.

 • איפה: שוק הפשפשים
 • מתי: שני – שלישי, 29-30.3.21
 • עלות: 20 ₪, למחזיקי כרטיס דיגיתל: 10 ₪ 
 • להרשמה באתר » 

פרטים נוספים