כל המידע על הדרך שלא הכרתם לבירה: רכס השיירות ודרך בורמה

09:00 בחניון דרך בורמה, בין המושבים שורש ובית מאיר. מפת הגעה מצורפת בתמונות.

משך הסיור: 4-5 שעות | מתאים לילדים: מגיל 5 | נגישות: מתאים לנעזרים במקל הליכה, לא מתאים לכיסאות גלגלים, לעגלות ולנעזרים בקביים.מחניון המכוניות נצא מערבה בתוואי רכס השיירות על דרך רחבה. רכס השיירות נמצא מדרום לשער הגיע שהוא ערוצו של נחל נחשון. לאחר הליכה לא ארוכה נגיע למשלט 16, שם נשמע על סיפור כיבוש רכס השיירות והכפר העוין בית מחסיר על ידי לוחמי חטיבת הראל של הפלמ"ח. נספר על מטוס חיל האוויר שנשלח לסייע ללוחמים בכיבוש הכפר ועקבותיו על ששת אנשי צוותו נעלמו. 

נמשיך את דרכנו מערבה ונגיע למשלט 21. מנקודת תצפית מרשימה זו נוכל לראות קטע גדול מכביש שער הגיא - כיום כביש 1, המשודרג לשישה נתיבים, וממולנו את הרכס הצפוני - רכס משלטים. כאן נספר את סיפור הקרבות לפריצת הדרך לירושלים במבצעים נחשון, הראל ומכבי, שבהם נפלו לוחמי פלמ"ח ומלווי שיירות: באב אל וואד... בדרך מוטלים מתינו...

המשך דרכנו יהפוך לשביל צר שיורד לערוצו היבש של נחל בורמה, ומעלה אותנו לצידו הדרומי. מכאן נפנה מזרחה על תוואי דרך בורמה. נספר את סיפור פריצת הדרך על ידי לוחמי פלמ"ח, דרך שבעזרתה נשמר הקשר בין השפלה למאה אלף תושבי ירושלים. בדרכנו זו נוכל לראות גם גת מהתקופה הביזנטית. נסיים את המסלול ליד חניית המכוניות.

  • הצעה להמשך היום: מטיילים שירצו להמשיך ולטייל עצמאית, יוכלו לעלות לשמורת המסרק הסמוכה לחנייה, שם היה משלט 17, ולסייר במסלול מעגלי של כחצי שעה בדרגת קושי קלה (יש להצטייד במים וכובע, מכנסיים ארוכים ונעליים נוחות להליכה - לא סנדלים).
     
צילמתם בסיור? העליתם את התמונות לפייסבוק? תייגו את עמוד הפייסבוק של טיולי ([email protected]) ואולי נפרסם את התמונות שלכם בעמוד שלנו, כדי שכולם יוכלו לראות!