כל המידע על רמלה: עיר של עבר ועתיד

9:00. המגדל הלבן, ברחוב דני מס פינת ויצמן. מגיעים מרחוב ויצמן, רחוב ראשי, מצפון לדרום, משם פונים בכיכר לכוון רחוב דני מס אחרי 200 מ' בצד ימין המגדל הלבן . שם לחנות ולגשת לשער הכניסה למגדל הלבן שם נפגשים . (הרשמה מראש חובה)

משך הסיור: 3 שעות | מתאים לילדים: נוער ומעלה | מתאים לכסאות גלגלים ועגלות: לאנתחיל את הסיור במסגד הלבן, שנבנה לראשונה במאה השמינית, היום רואים את השרידים של המבנה מהמאה ה-12, שהוא באזור מרכז העיר הקדומה, ונבנה בפקודת סלאח א-דין. המבנה שימש כמגדל תצפית. הוא מרשים ולידו מסגד ומאגרי מים.

נמשיך אל בריכת הקשתות(לא נכנס כיוון שהכניסה בתשלום), שנבנתה כמאגר מים בשנת 789 (התקופה העבאסית). הבריכה נחשבת למבנה היפה והמפואר מהתקופה הזו, והתפרסמה בימינו כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" בשנות השבעים. כאשר זאב רווח ושלמה ארצי הם בין השחקנים המפורסמים.

משם נמשיך למרכז העיר המודרנית, נעבור דרך מבנה העירייה והספריה העירונית, ששוכנים במבנה מהתקופה התורכית ששופץ. כמו כן נעבור בכיכר לזכר אירוע כיבוש העיר על ידי צה"ל ביולי 48, כאשר שם תמונות המפקדים וסיפור הקרבות.

משם נגיע לעיר העתיקה , נעבור בשכונותיה , נתרשם ממבנה החמאם התורכי ומשם נגיע לשוק.

השוק ברמלה הוא אחד מהשווקים היפים ביותר בארץ. המבנה שלו חדש ומרשים, נקי ומסודר, ונפגוש בו שלל צבעים וריחות. נתעכב בכמה דוכנים מפורסמים כמו הלימונדה, הבורקס התורכי, התבלינים ההודיים ועוד. 

נסיים את סיורנו במסגד הגדול, הוא מסגד אל עומרי. המסגד הנדיר ביופיו הוקם במקור ככנסייה באמצע המאה ה-12. יש בו שלושה אולמות מקבילים, אולם תווך ושתי סיטראות (אפסיס) שזהו מבנה קלאסי של באזיליקה הרומית. זהו אחד המבנים הגדולים היחידים שנשארו בשלמותם מהמאה ה-12.

בימי שישי מתקיימת בו תפילה כך שלא נוכל להיכנס, אך נוכל לספר את סיפורו ולהתרשם מהמבנה.
 

צילמתם בסיור? העליתם את התמונות לפייסבוק? תייגו את עמוד הפייסבוק של טיולי ([email protected]) ואולי נפרסם את התמונות שלכם בעמוד שלנו, כדי שכולם יוכלו לראות!