רמלה: עיר של עבר ועתיד

טיולי FREE TOUR: רמלה היא העיר היחידה בישראל שבנו הערבים בעת העתיקה. בסיורנו המרתק נעבור במסגד הלבן, העיר העתיקה, החמאם, המסגד הגדול, השוק ומעט על העיר החדשה ומה עשה פה הנמר של משה דיין במלחמת העצמאות. בשוק נדבר על שלושת עמודי התווך המרכזיים: הבורקס הטורקי הכי טעים בארץ, חנות התבלינים ההודית האקזוטית והסנדביץ' התוניסאי של אלי
| 02/08/2017

9:00. המגדל הלבן, ברחוב דני מס פינת ויצמן. מגיעים מרחוב ויצמן, רחוב ראשי, מצפון לדרום, משם פונים בכיכר לכוון רחוב דני מס אחרי 200 מ' בצד ימין המגדל הלבן . שם לחנות ולגשת לשער הכניסה למגדל הלבן שם נפגשים . (הרשמה מראש חובה)

משך הסיור: 3 שעות | מתאים לילדים: נוער ומעלה | מתאים לכסאות גלגלים ועגלות: לאנתחיל את הסיור במסגד הלבן, שנבנה לראשונה במאה השמינית, היום רואים את השרידים של המבנה מהמאה ה-12, שהוא באזור מרכז העיר הקדומה, ונבנה בפקודת סלאח א-דין. המבנה שימש כמגדל תצפית. הוא מרשים ולידו מסגד ומאגרי מים.

נמשיך אל בריכת הקשתות(לא נכנס כיוון שהכניסה בתשלום), שנבנתה כמאגר מים בשנת 789 (התקופה העבאסית). הבריכה נחשבת למבנה היפה והמפואר מהתקופה הזו, והתפרסמה בימינו כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" בשנות השבעים. כאשר זאב רווח ושלמה ארצי הם בין השחקנים המפורסמים.

משם נמשיך למרכז העיר המודרנית, נעבור דרך מבנה העירייה והספריה העירונית, ששוכנים במבנה מהתקופה התורכית ששופץ. כמו כן נעבור בכיכר לזכר אירוע כיבוש העיר על ידי צה"ל ביולי 48, כאשר שם תמונות המפקדים וסיפור הקרבות.

משם נגיע לעיר העתיקה , נעבור בשכונותיה , נתרשם ממבנה החמאם התורכי ומשם נגיע לשוק.

השוק ברמלה הוא אחד מהשווקים היפים ביותר בארץ. המבנה שלו חדש ומרשים, נקי ומסודר, ונפגוש בו שלל צבעים וריחות. נתעכב בכמה דוכנים מפורסמים כמו הלימונדה, הבורקס התורכי, התבלינים ההודיים ועוד. 

נסיים את סיורנו במסגד הגדול, הוא מסגד אל עומרי. המסגד הנדיר ביופיו הוקם במקור ככנסייה באמצע המאה ה-12. יש בו שלושה אולמות מקבילים, אולם תווך ושתי סיטראות (אפסיס) שזהו מבנה קלאסי של באזיליקה הרומית. זהו אחד המבנים הגדולים היחידים שנשארו בשלמותם מהמאה ה-12.

בימי שישי מתקיימת בו תפילה כך שלא נוכל להיכנס, אך נוכל לספר את סיפורו ולהתרשם מהמבנה.
 

צילמתם בסיור? העליתם את התמונות לפייסבוק? תייגו את עמוד הפייסבוק של טיולי (tiuli@) ואולי נפרסם את התמונות שלכם בעמוד שלנו, כדי שכולם יוכלו לראות!

הודעה: פרטי האירוע מוצגים כפי שהועברו לאתר טיולי ממארגניו ובאחריותם בלבד.

חוות דעת על רמלה: עיר של עבר ועתיד

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2018