כל המידע על שכונת עג'מי ביפו - בתי פאר, סרט ואלוהים אחד

16:30. רחבת אנדרומדה, רח' לואי פסטר (פינת רח' יפת 38) הרשמה מראש חובה

את סיורנו נתחיל בגבעת אנדרומדה ונסיים בפארק 'מדרון יפו' – וכך נקיף ונסקור את שכונת עג'מי.

החל במחצית המאה ה-19 נבנו מסביב ליפו מספר שכונות, אחת מהן שהתפתחה בדרומה של העיר היא שכונת אמידים, של משפחות מארונים עשירים מלבנון –שכונת עג'מי. הם בנו לעצמם בתים באדריכלות העות'מאנית המפוארת, עם חצרות, גינות ומזרקות, וברחובות מרווחים. הכל בניגוד לסמטאות יפו הצפופות והלא נעימות.

בסיור בשכונה נשמע מה עשו ביפו משפחות נוצריות מלבנון ? מהי אותה אדריכלות עות'מאנית במיטבה ? נתחקה אחר פינות חמד: מיהי אנדרומדה שנתנה את שמה למיתחם העשירים הסגור ? ומיהו ניקנור ? מיהם השניים מ'גן השניים'? נצפה על מבני מוסדות נוצריים: מדוע הגיעו לכאן ארגונים נוצריים, ומה חיפשו ביפו ?

בראשית המדינה תפסו עולים חדשים את מקום התושבים הערבים ביפו. הסתופפו גורמי פשע יהודים וערבים. ובהקשר, נתייחס אל הסרט עטור הפרסים "עג'מי" שהוסרט בשכונה, העוסק בתופעת הפשע בשכונה.

מירב תושבי עג'מי היום הם יהודים בעלי ממון. השכונה הפכה לפנינת נדל"ן מבוקשת על ידי אדריכלים, מעצבים ואנשי תרבות ורוח. הכיצד ?  בשנות ה-90 הופנה הזרקור של עיריית תל אביב אל עג'מי, ומאז היא הולכת ונבנית בבתים מפוארים, השומרים על האדריכלות הישנה. רחובות שלמים של "סלאמס" צפוף שהתפתח לצד בתי הפאר פונו... וכך נוצר לו "הר הזבל" של עג'מי. נטפס על מה שהחליף את הר הזבל ונערוך תצפית אל מול שקיעה יפה.