כל המידע על נשים יוצרות בתל אביב

שדרות דוד בן גוריון לפני העליה לככר אתרים. שעת המפגש 1800.

התשמע קולי רחוקי שלי, התשמע קולי באשר הנך...

נשים יוצרות, פורצות דרך שסיפור חייהן שזור בקורות ימיה של העיר ת"א. חנה רובינא מלכת התאטרון וסיפור אהבה שהיה או לא היה. גרטרוד קראוס הכוהנת הגדולה של המחול המודרני. לאה גולדברג למודת האהבות הנכזבות שכתבה את שירי אהבה הנוגים ביותר. את שירת רחל בפסגת השגייה הספרותיים ועוד. נשים שהפכו לרחובות בתל אביב ושתיים מתוכן עומדות לעטר את השטרות החדשים של ישראל. נחשוף את חייהן דרך עיסוקן ואהבתן, בתמונות המאירות את העיר תל אביב לאורך מס עשורים

מרגוט קלאוזנר חובבת התאטרון וממקימי הקולנוע בארץ. מרגוט אישה משכילה ורחבת אופקים בתחומים שונים, חלקם קצת חריגות: בתיאטרון, בתרבויות עתיקות ובתורת הנסתר, עולה לארץ לטובת חלום ועוזבת את המשפחה בגרמניה. משפחה עשירה שבבעלותה רשת חניות בברלין. היא מגיעה לארץ ופועלת להעלאת התיאטרון העברי הבימה לארץ. מרגוט אישה חזקה וקפיטליסטית מנסה להכתיב ולקבוע לקולקטיב הסוציאליסטי של שחקני הבימה את סדר היום והיא מושלכת החוצה. אך לא אישה כמרגוט תוותר והיא פונה לתחום חדש, עולם הקולנוע לצורך כך היא רוכשת בהרצליה שטח ושם תנסה להקים את הוליווד בישראל. ובזמנה הפנוי עוסקת בתחביב ומגלה למנהגים בישראל סודות מן העתיד.

לאה גולדברג האישה שאחראית למספר שירי אהבה הנוגים ביותר בזמר העברי לא ידעה אהבה, המשוררת שכתבה סיפורי ילדים המוכרים ביותר לא נישאה מעולם ולא הביאה ילדים. לאה נולדה שנים ספורות לפני תחילת מלחמת העולם ה1, בת למשפחה מוכרת במערכת הביטוח הלאומי בליטא. עם תחילת המלחמה נמלטה המשפחה לעומק רוסיה ושם חוותה המשפחה חרפת רעב, השפלה ומוות. האב מאוים עד שדעתו נטרפה עליו...

לאה ואמה עולות לארץ ומתגוררות בתל אביב בבית ברחוב ארנון, "רחוב קטן כמעט סמטה והתנועה בו מעטה".  נעמוד מול הבית, נשיר ונספר ע-לאה. כאן היא כותבת כמה משירי וסיפורי הילדים המוכרים ביותר. פזמון ליקינתון, דירה להשכיר, נספר על הבית הכחול, "כן באמת יש פינה כזאת בתל אביב ובה בית כחול. אינכם מאמינים בואו ותיווכחו".

גם כשנשים התבלטו בתחומן נטתה ההיסטוריה האנושית, לגמד, לצנזר והתייחסה אליהן בנימה שלילית עד ש.. מגיעה יונה וולך ומנפצת את תקרת הזכוכית. מי הייתה יונה וולך ילדה טובה מכפר אונו או יוצרת נועזת שאהבה להלום בפרצוף החברה הישראלית ואולי גם וגם. אך אין ספק שחוללה מהפכה בשירה העברית. יונה שמסכת חייה הקצרים היו יותר מרתקת משיריה, אגדה עוד בחייה. עד גיל 12 התבלטה כנערה מוכשרת, מנהיגה מקובלת שנטלה חלק פעיל בחיי הישוב. בגיל הנעורים חל בה שינוי קיצוני והפכה לנערה סוררת, דרך שלא הייתה מקובלת בחברה הישראלית של אז. ועד מותה בגיל 41. הספיקה יונה לאשפז עצמה בבי"ח פסיכיאטרי, להתנסות בסמים, לעצבן אנשים ולכתוב שירים, שירים ועוד שירים.

הדיבוק המחזה שהכי מזוהה עם חנה רובינא והפך אותה לגברת הראשונה של התאטרון הבימה. חנה לומדת בסמינר לגננות ושמבקשים ממנה לשחק היא מסכימה, אבל.., עד שיגיעו השחקנים האמתיים. רובינא התייחסה ברצינות רבה למשחק ודרשה זאת גם מהקהל, אם הקהל לא התנהג כראוי הפסיקה רובינא את המשחק ונזפה בו. (מעניין איך הייתה מגיבה למשלוח SMS  במהלך ההופעה). לאחר מסע הופעות באירופה שבמהלכם פוגשים את מרגרוט קלאוזנר - המנוע לעלייתם לארץ. הם מגיעים לארץ וכאן זוכה לאהבה מכל הציבור והיא מצידה מחזירה אהבה יתרה לחלק מהפרטים.

גרטרוד קראוס הכוכבת הגדולה של המחול המודרני שכל אולם באירופה שכבד את עצמו, שמח לארח אותה בין קורותיו.

ועוד נשים מוכרות יותר או פחות שהטביעו את בטביעת יצירתן בתל אביב של פעם.