כל המידע על לה-לה-לֵד: חנוכה במוזיאון המדע בירושלים

שלל אירועים מחכים לכם בכל יום בחופשת החנוכה במוזיאון המדע:

תצוגת Pop-Up   – Make Light  ברוח תנועת MAKE העולמית

‘כשהאור מתעורר לחיים', מחווה לתערוכת 'שדות המחר' המוצגת במוזיאון ובה יוצגו עבודות נבחרות שנושאן חושך, אור וחיים, פרי יצירתם ובהשתתפותם של מייקרים ישראליים, אמנים, מעצבים, מדענים, אנשי תוכנה וטכנולוגיה. העבודות משלבות אמנות עכשווית, מדע וטכנולוגיה ומזמינות את המבקרים להיות שותפים לתהליך היצירה והעשייה ובכך באים לידי ביטוי ערכים של שיתוף פעולה ועקרונות מדעיים וטכנולוגיים.

'אפקט הצל' - אירה רזניק וטליא ינובר 
מיצב צבעוני אינטראקטיבי של אורות וצללים המורכב מגריד של קוביות נייר לבנות המואר מצידו האחד על ידי שלוש אלומות אור בצבעי יסוד: אדום, ירוק וכחול (RGB) ובצידו השני צל המוטל על ידי אדם החוצה את מרחב העבודה ומשנה את צבע האור המשתקף בחלקי המבנה. 
העבודה היא חלק ממחקר המנסה לגלות כיצד ניתן לשנות, לתרגם או לעוות נוכחות פיזית של אדם במרחב.

"העץ המואר" מאת  קבוצת URB 

מיצב אור אינטראקטיבי ענק שנבנה על ידי קבוצת URB עבור פסטיבל מידברן. המיצב בנוי כעץ, שגובהו כ-4 מטרים וקוטרו כ-10 מ', עליו תלויים עשרות "פרחים מוארים". 
העץ מהווה מיקרו עולם בו חיים הפרחים. צבע חדש המסמל יצירת פרח חדש נוצר מתוך הפרח הקודם וכך מסמל את ההתחדשות שבאה מתוך העבר. כמות הפרחים לא משתנה ולכן לא יכול לצמוח פרח חדש בלי שיכבה הפרח הישן ואולם הפרח החדש נוצר מערבוב הצבע של הפרח הישן ובכך מסמל את ההמשכיות בין העבר לעתיד.

"20 יונים" – אלון בירגר

יונים מאז ומתמיד סימלו חופש, שלום ופתיחות. להקת הציפורים המוארות של האמן מבקשות להביא מעט מתחושה זו ולהעצים באמצעות האור.
"המואר" -  משחק אורות אף הוא פרי יצירתו של האמן אלון בירגר המתרחש בפסל ענק שאורכו כ-5 מטרים, דמוי אדם ענק, החולם חלומות הבנויים מאור. המיצב הוא סוג של מסע התבוננות בגופו ובמחשבותיו של האדם המואר ומייצג את שאיפת האדם להגיע להארה ולמודעות גבוהה יותר. במיצב באה לידי ביטוי הניגודיות בין התנוחה השלווה והסטטית בה נמצא הפסל (הגוף), לבין הזרימה של התאורה (המחשבות), מצב המתרחש בזמן מדיטציה.


"הביצה" - מאת מאי לייטר מסטודיו אלון בירגר

ביצה ענקית פועמת פעימות לב מוארות היוצרת אווירה מסתורית ורגועה ובוחנת את השפעת האור והקצב על האווירה.

"גדילה" - מיצג מרהיב ומשובב עין של ניר עמיר, ענבל ינאי וג׳ון מקטגרט

צמחי ענק מאוריגמי המדגימים את משיכתם של הצמחים והפרחים לכיוון האור. בעת שמוקרן אור על הצמחים הם נמשכים ועולים לכיוונו. המיצגים 'צומחים' לנגד עיני המבקרים, עולים ויורדים בריקוד מרהיב ומשובב את העין.

סיורים בתערוכות המוזיאון

  • מה עושים הצמחים בלילות? סיור בתערוכת 'שדות המחר' סביב נושא האור. מדוע זקוקים הצמחים לאור? מה קורה לצמחים כשאין מספיק אור? במהלך הסיור יכירו המבקרים את חשיבות אור השמש לקיום הצמחים, ואת המשמעות לצמיחה ולגידול. 
  • באנו חושך לגרש! סיור חווייתי מודרך למשפחות בתערוכה "לאור החשמל", במהלכו יכירו המבקרים את הנורות החשמליות השונות המאירות את חיינו, יפעילו מוצגים בתערוכה ויצפו בניסויים קטנים ומדליקים. 

סדנאות בנייה, הדגמות מדעיות וסדנת התנסות

  • על חרקים מדליקים, דבורים ועוד – סדנאות בנייה: מיהם החרקים המועילים החשובים כל כך לחקלאות בעיקר כמאביקים וכמדבירים טבעיים?.הילדים מוזמנים לעצב ולבנות חרקים שונים בהם ישולבו נורות לד וייצרו דגמים של חרקים המגיבים להולכה חשמלית.  מתנה לכל משתתף | הסדנה לגילאי 6 ומעלה, בכל יום מהשעה 11:00.
  • דבורים זוהרות: כנפי האור הדבורים רואות בתחום העל-סגול, ופרחים רבים התלויים בחרקים להאבקה, צבועים בצבעי על-סגול, המושכים את הדבורה אל אבקני הפרח. הילדים יבנו בובת דבורה ויעזרו בכנפיה על מנת לגלות צבעי אור חדשים. מתנה לכל משתתף | הסדנה לגילאי 4 ומעלה, בכל יום מהשעה 11:00.
  • שלטי אור: ילדים והורים מוזמנים לעצב, ליצור, לחתוך במכונת הלייזר וליצור מעגלי אור לד בהכנה של שלטי אור ייחודיים ומאירים | סדנה מודרכת, פעם ביום ,ההשתתפות בליווי הורה ולגילאי 10 ומעלה. בתשלום נוסף לשלט – 20 ₪. בתיאום והרשמה מראש בלבד.

'על האש' - הדגמה מדעית בשיתוף המבקרים

כיצד ניתן ליצור 'סלט אש'? איך יוצרים את 'להבת הדרקון' ? כיצד קוסמים שורפים נייר שנעלם כהרף עין? הדלקת זיקוקי אש בתוך מים, חנוכיית אש מרקדת ומוסיקלית ולקינוח ניצור טורנדו אש אימתי וענק.

מוזיאון ב'אור אחר' 
האם ביקרתם פעם במוזיאון המדע בחשיכה? לרגל חנוכה יוחשכו סביבות פעילות שונות ומוצגים נבחרים במוזיאון ויקבלו תאורה ייחודית המשנה את חוויית הביקור בו.

סדנת התנסות
כל אחד הוא אור קטן – מוזמנים להדליק את האור הקטן שלכם וביחד לתרום ליצירת מיצג מְצֽרפי הנבנה ונדלק כל העת על ידי המבקרים. ציור קיר ענק המואר באלפי נורות לד צבעוניות מאירות ומנצנצות.

סרט טבע בתלת ממד 'מעוף החיים' מבית היוצר של דיסני NATURE. חגיגה צבעונית המזמינה את הצופים לעוף עם פרפרים, דבורים, עטלפים וציפורים מפרח לפרח, במטרה להאביק ביחד איתם פרחים מרהיבים שצומחים באזורים שונים ובתנאים מגוונים ברחבי העולם.  מלווה בקריינות בעברית | בתוספת 10 ₪.  

פרטים נוספים

מתי: בחופשת החג: ראשון – חמישי: 10:00 – 18:00 (יום ראשון, 17/12, המוזיאון יהיה פתוח!) | שישי, 14:00-10:00 | שבת 10:00 – 16:00
מחירים: ילדים עד גיל 5 – חינם |מבוגר (מעל גיל 5) –  60 ₪ | כרטיס משפחתי (הורים וכל ילדיהם או סבים וכל נכדיהם) – 220 ₪ | הנחות: מחזיקי כרטיס תושב 'ירושלמי', חיילים, כוחות הביטחון, נכים, גמלאים, מועדוני לקוחות.