על התערוכה

מחכמי חלם ועד ג'וחא והרשלה; מדז'יגאן ושומאכר ועד האחים מרקס, וודי אלן וג'רי סיינפלד; מלני ברוס ועד שרה סילברמן וגד אלמליח; ממל ברוקס ועד שייקה אופיר והגשש החיוור – הומור תמיד היה חלק בלתי נפרד מן החיים היהודיים ומן הזהות היהודית. הרי יהודים, כנהוג לומר, לוקחים את הבדיחות שלהם ברצינות... 

בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי, מעלה על נס את הריבוי והמגוון המאפיינים את התרבות היהודית לאורך הדורות. גם התערוכה "ויהי צחוק: הומור יהודי מסביב לעולם", מוצגת לאורו של חזון זה. היא מעלה על נס את הצחוק היהודי, מציגה את הדרך שעשה משורשיו העממיים ועד ימינו, ובוחנת גם את העקבות שהותיר בעברית, באנגלית, ביידיש, בלאדינו, בגרמנית, בצרפתית, ברוסית, בספרדית ועוד. 

התערוכה מציגה פריטים אישיים של גדולי הקומיקאים, הכותבים והקומדיות בקולנוע ובטלוויזיה:
האחים מארקס, הגשש החיוור, וודי אלן, שייקה אופיר, ג'רי סיינפלד, לני ברוס, אפרים קישון ודן בן אמוץ וקטעים מתוך הסדרה "ארץ נהדרת". התערוכה עושה שימוש בסרטים, קטעים ארכיונים וקליפים, לצד תחנות אינטראקטיביות מתקדמות המזמינות את הקהל לגלות בדיוק מה מצחיק אותם – ולהוסיף עוד ועוד חומרים למאגר הבדיחות העצום שנאסף עבור התערוכה.

במרכז התערוכה מועדון סטנד אפ  ניו יורקי ועל הבמה מוקרן סרט מקורי שצולם במיוחד לתערוכה - "הסטנדאפיסטים" - בהשתתפות סטנדאפיסטים ישראלים מובילים ובהם: עדי אשכנזי,
אורנה בנאי, אלי יצפאן, יעל לבנטל, עידן ברקאי, תום יער, נלי תגר, רמי ורד, שמואל ברו, גיל קופטש, רמי שטרן ומיטל שפירו, המספרים על חוויות ילדות מצחיקות שלהם.

אוצרת ראשית של בית התפוצות – ד"ר אורית שחם גובר
אוצרי התערוכה – אסף גלאי ומיכל הומינר
יוצרי הסרט "הסטנדאפיסטים" – התסריטאי אמיר בן סירא והבמאית קרן חכמה (ארץ נהדרת, רד בנד)