כל המידע על שלל צבעים רקמה: צמחי צבע קדומים בנאות קדומים

בהקמת פארק נאות קדומים, הגשים נגה הראובני את חלומם של הוריו, חנה ואפרים הראובני, שתכננו להקים גן המציג את צמחי הארץ בהיבטם התרבותי. יום העיון השנתי לזכרו של נגה הראובני יוקדש השנה לצבעים וצִבְעָנִים (פיגמנטים) שמקורם מן הצומח. 

מה מחכה לכם ביום העיון

בחלקו הראשון של יום העיון יתקיים סיור קצר אל "בית הצבעים" שממוקם ב"גבעת המנורה". בית הצבעים הוא מבנה המיועד לייצוג תחום הצביעה בימים קדומים. בסמוך למבנה ממוקמות ערוגות צמחי הצבע ולידן מספר עצי אשכול הכופר (חינה), ששימשו גם כצמח צבע. גם כיום הם משמשים לצביעה ולטקס החינה בעדות מסוימות. 

בתום הסיור יתקיימו הרצאות קצרות בנושא חקר צמחי צבע ושימוש בצבע בעולם הקדום. פרופסור זהר עמר מאוניברסיטת בר אילן ירצה על מיצוי צבע השני, ד"ר נעמה סוקניק מרשות העתיקות תשתף אתכם בממצאים ייחודיים של ארגים צבועים שנמצאו ב"מערת האגרות" שבמדבר יהודה. האמנית עפרה סרי תיתן זווית אישית של שימוש ומשמעות צבעים באמנות ותדגיש את מקומם של הצבעים במספר יצירות מופת. פרופסור צבי קורן ממכללת שנקר, מומחה ביישום טכניקות מתקדמות לזיהוי צבענים (פיגמנטים) בפריטים עתיקים, ישתף במידע אודות קורטם הצבעים, צמח צבע מוכר בעת העתיקה שפרט להיותו צמח צבע חשוב יש בו סגולות לחיזוק כוח הגברא.

פרטים נוספים

  • איפה: פארק נאות קדומים
  • מתי: שישי, 1/2/19, במקרה של גשם ייתכנו שינויים
  • עלות: ללא תשלום, אך יש להירשם מראש
  • פרטים נוספים והרשמה בטלפון 08-9770777 או במייל [email protected]